Μολδαβία Ουκρανία Κιμ σε πρόλαβα: Το πάτησα!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
moldova-ukraine 950 by dim kyr, on Flickr

Κατ'αρχήν μην εξάπτεσαι και σταμάτα τις απειλές σου. Ειχες άπειρες ευκαιρίες να το πατήσεις,
όπως από την εμφάνιση του Ρακιντζή στην Γιουροβίζιον μέχρι την εκλογή του πορτοκαλί προέδρου και δεν το εκανες. Φταίω εγώ? Και μην νομίζεις ότι ήταν εύκολη υπόθεση να πατήσεις το κουμπί και να στειλεις 10 (δέκα και ολογράφως για να σου πουλήσω μούρη) πυρηνικούς
πυραύλους απο Σοβιετικό έδαφος σε Αμερικές και κλειδωμένους στόχους στην Ευρώπη

Δεν ήταν ευκολο να φτάσεις με ΚΤΕΛ παρακαλώ σε μυστική σοβιετική στρατιωτική βάση με πυρηνικούς πυραύλους που -φυσικά- ήταν στην μέση του ΠΟΥΘΕΝΑ,
να κατεβεις 12 οροφους κάτω απο τη γη, και να ξεκινησεις τον Γ Παγκόσμιο πόλεμο.


Ναι, ανιστόρητε Κιμ, τον Γ Παγκοσμιο, αφου αν το Κρεμλινο έδινε εντολη στην βάση
και χτυπαγε το τηλέφωνο (ενα πολύ συγκεκριμένο τηλέφωνο που ευτυχώς για την
ανθρωπότητα δεν χτυπησε ποτε) οι 3 αξιωματικοί που ηταν επιφορτισμένοι να πατησουν τα 3 κουμπιά -ταυτοχρονα για ασφάλεια-, θα ξεκινούσαν τον πόλεμο.
moldova-ukraine 525 by dim kyr, on Flickr

Δεν το γνώριζες εε? Και άμα σου πω ότι είδα από κοντά και άγγιξα τον σατανά τι θα έλεγες?
Οτι ψευδομαι? Συγκεντρώσου και σταμάτα να τρως.... σου μιλώ σοβαρα... τον ειδα. Ηταν στην
Μόσχα και τωρα στεκει παροπλισμένος χωρίς βεβαια τις πυρηνικές κεφαλές του στην Βάση. Στην εποχή του , την εποχή του ψυχρου πολέμου δηλαδή, ήταν το ισχυρότερο όπλο που έχει κατασκευαστεί ποτέ απο άνθρωπο. Η ισχύς του ήταν ασύλληπτη και οι 6 πυρηνικές κεφαλές του υπόσχονταν θάνατο.

moldova-ukraine 867 by dim kyr, on Flickr
Ναι Κιμ, ναι, ισχυρότερος απο τα δικά σου κατσαρολικά. Μπροστά στον περίφημο ρωσικό Satan, οι δικοί σου πύραυλοι μοιάζουν με ισιωτική μαλλιών. Κινέζικη μάλιστα, απ' αυτές που συχνά πυκνά ακούς στις ειδησεις:
"ισοπεδώθηκαν 23 οικοδομικά τετραγωνα από έκρηξη που προκλήθηκε από
ισιωτική μαλλιών, Κατασκευαστικό λάθος λένε οι ερευνητές, κακή στιγμή διατείνεται εμπορος, θέλημα Θεού υποστηρίζει ο Ελληνας εισαγωγέας, κακό φένγκ σουι ισχυρίζονται οι κινέζοι κατασκευαστες"..

moldova-ukraine 837 by dim kyr, on Flickr
Μην θίγεσαι κουμπάρε, την ιστορική πραγματικότητα σου λεω. Βεβαια η αλήθεια όταν τον
αντίκρυσα απο κοντά μου θύμισε ένα τεράστιο υπόθετο, αλλά οι σοβιετικοί δεν φημιζονταν
για την καλαισθησία των όπλών τους (με εξαιρεση ίσως το Καλάσνικοφ) αλλά για την
αποτελεσματικότητα αυτών. Αλλωστε τι σχήμα θα μπορούσε να έχει ένας πύραυλος?
Μυγοσκοτώστρας?
moldova-ukraine 536 by dim kyr, on Flickr
Πως έφτασα στην Βάση? Με κόπο Κιμ μου. Με Κτελ και κόπο.Θες να μάθεις εε?
Καλά... θα σου πω για να την επισκεφτείς και εσύ. Λοιπόν.
moldova-ukraine 577 by dim kyr, on Flickr
Ξεκινήσαμε απο Κισινάου. Ναι μωρέ... Μολδαβία, εκέι που κάποτε ένας κατασκοπός σου που
συναντήσαμε στο Πινκγ Γιάο στην Κίνα, μας είπε ότι σπούδασες, αν και οι φήμες λένε για Ελβετία. Τέλος πάντων δεν μας νοιαζει που σπούδασες, πάντως όπου κι αν ηταν δεν έκαναν καλή δουλειά και με το μπαρδόν. Συνεχίζω και σου λεω λίγα λόγια για κάθε στάση μας.

moldova-ukraine 446 by dim kyr, on Flickr

Στο Κισιναου, (που για κάπιο αδιευκρίνιστο λόγο σαν την ηλικία της Ζωζώ, πολλά μέρη του, μοιάζουν με Κιργισταν) αποφασίσαμε να πάμε στο μουσείο.
Ναι, το πολεμικό. Εκεί αντικρυσαμε στον τρίτο τομέα δυο σημαίες δίπλα δίπλα. Καλά κατάλαβες: Το σφυροδρέπανο και την σβάστικα.
Πλήρης ταυτιση, και ειδικό τμήμα προς εμπέδωση ότι όλα είναι ίδια.
Και να φανταστείς ότι πληρώσαμε και εισιτηριο.
moldova-ukraine 529 by dim kyr, on Flickr

Τι? τι άλλο να δεις στο Κισινάου?
Μα φυσικά το τσίρκο! Τι ερώτηση! Οι ψαγμένοι ταξιδιωτες Κιμ μου, πάνε καρφί στο τσίρκο
και αν μπορούν κάνουν και διάρρηξη για να μπορέσουν να θαυμάσουν εκ των εσω
ένα υπόδειγμα αρχιτεκτονικής. Τι εννοείς ποιό τσίρκο? Ενα είναι ΤΟ τσιρκο στην Μολδαβία.
Εστω και ρημαγμένο απο τον χρόνο, εγκατελειμμένο πια, και ερειπιο, δεν μπορεί να κρύψει
2 πραγματα: την σοβιετική του καταγωγή και την αρτιότητά του ως ανθρώπινο κατασκεύασμα.
Να πας. Και αμα πας, βουτα και ένα ταξάκι για το εβραικό νεκροταφείο. Στοιχειωμένο συμφωνα με φήμες, ανατριχιαστικό, σπασμένα μνήματα, πνιγμένο στην βλάστηση και με ταφους που χρονολογούνται ακόμα και 150 χρόνια πίσω.


Μην ξύνεις την μύτη σου σε παρακαλώ, αηδιάζω.
Μη πας βράδυ. Επειδη έχεις ενα κουμπί και παίζεις, δεν είσαι ούτε ο εξορκιστής, ούτε ο Ριχαρδος ο Λεοντόκαρδος, με καταλαβαίνεις? Μιλάνο 1 βρίσκεται αν θυμάμαι καλά. Αν δεν θυμάμαι καλά βέβαια, μπορεί να βρεθείς στην Ρουμανία, αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και δεν μου αρέσει να υπεισέρχομαι στα προσωπικα και ταξιδιωτικά του άλλου.
moldova-ukraine 925 by dim kyr, on Flickr
Συνεχίζω. Μετά θα μεταβεις ως γνήσιος ντόπιος με μαρσρουτκα στα συνορα με Υπερδνειστερία.
Η αναβίωση του σοβιετικού κόσμου. Φυσικά ολιγον εμπορευσιμη η αναβίωση
αν με πιάνεις (που δεν νομίζω) , αλλά θα βολευτούμε με αυτό που έχουμε. Εκει είχαμε μια
ατυχία ξερεις Κιμ. Στα σύνορα εννοώ. Τα περπατησαμε απο το πρωτο φυλάκιο των Μολδαβών
μέχρι το δευτερο της νεκρής ζώνης με τους στρατιωτες και μετά πάλι πίσω, και μετά
στο φυλάκιο των Υπερδνειστεριων, 2 φορες με τα πόδια. Φορτωμένοι σαν μουλάρια.
Κακό συντονισμό να το πω? Ατυχία? Κακή συνενόηση? Μάλλον τρούπα στον εγκέφαλο θα ηταν πιο ταιριαστό, αλλά δεν στο ομολογώ γιατι μετά δεν θα με πάρεις στα σοβαρα
και θα σταματησεις να με προσεχεις και μπορ..... ασε κάτω την πάστα! Σου ομιλώ.
moldova-ukraine 540 by dim kyr, on Flickr

Τελος πάντων το μοοο που θα σου πω αν πας με ΚΤΕΛ και οχι με αυτοκινητο και οδηγό
σαν κακομαθημένος αποικιοκρατης είναι να κατεβεις στο σωστό φυλάκιο για τα τυπικά και αυτό
ερχόμενος απο Κισιναου ΔΕΝ ειναι των Μολδαβών , αλλά των Υπερδνειστέριων.
Αν όμως κανεις το λάθος και παρκαρεις στους Μολδαβούς, τουλάχιστον φρόντισε να
μην συνεχίσεις τις βλακειες της ημέρας και να τους παρακαλάς για σταμπα εξόδου από
την χώρα , γιατί 1ον θα προκαλεσεις διπλωματικό επεισόδιο, 2ον θα τους προσβάλεις,
3ον μπορεί να σε μπουζουριάσουν, και 4ο εεε.... καλά τα 3 παραπάνω δεν σου φτάνουν?
θες κι άλλες συνέπειες? καλά και 4ον θα φας ξύλο. Εντάξει? Κατάλαβες? Αν λοιπόν
κατεβεις απο λάθος του οδηγού ισως (έχει συμβεί) στην λάθος μεριά, απλά συνεχισε
ανέμελος ευθεία, προσπέρασε χωρίς να δωσεις σημασία στους στρατιώτες και σταμάτα στο
φυλάκιο της Υπερδνειστερίας για τα τυπικά. Τι παει να πει "που θα το καταλάβω"?
Απο τις σημαίες ίσως? Α! δεν το σκέφτηκες. Κιμ αγόρι μου θα σε παρακαλούσα να συγκεντρωθείς,
να μην κανεις ηλίθιες ερωτησεις, και να σταματησεις να τρως αυτό το αναθεματισμένο παγωτο.
Και μην μιλάς με γεμάτο στομα. Πεταγονται σάλια και γινεσαι αηδιαστικός. Κανε πιο κει. Συνεχίζω.
moldova-ukraine 641 by dim kyr, on Flickr

Στην Υπερδνειστερία μπήκαμε από οτοστοπ με ένα φορτηγό. Εντάξει ίσως είναι λίγο
ντροπιαστικό που ομολογω κάτι τέτοιο, αλλά τι να κάνουμε αφου η μαρσρουτκα μας
παράτησε στα φυλάκια και συνέχισε για -χωρίς εμάς Κιμ, για όνομα!- Τιρασπόλ?
Περπατήσαμε και οταν περάσαμε τα διαδικαστικά καταφυγαμε στο οτοστοπ. Τι παει να πει "γιατί φορτηγό με ζώα?"
Αφού αυτό σταμάτησε, σε αυτό ανεβηκαμε. Λες να σταμάταγε να μας πάρει η λιμουζίνα του Πούτιν με τον Τζορτζ Κλουνει, χαβιάρια και σαμπάνιες μέσα και εμείς να λέγαμε "όχι , ευχαριστούμε, προτιμούμε το φορτηγό με τα γελάδια και τις κοπριές τους?". Στο κάτω κάτω, στην καμπίνα μας έβαλε ο οδηγός όχι πίσω στην καρότσα και αν θες να ξέρεις αν μη τι άλλο πρέπει να ηταν η πιο εντυπωσιακή εισοδο σε χώρα απο καταβολής του κόσμου.
Φτυσε την τσιχλα Κιμ ή μάσα πιο διακριτικά: βλέπω και τα 8 σφραγίσματα
στο στόμα σου, συν ένα διόλου ευκαταφρόνητο κομμάτι απο τον οισοφάγο σου.
Αν συνεχίσεις , θα δω και το στομάχι σου. Διακριτικά λοιπόν.
moldova-ukraine 667 by dim kyr, on Flickr

Συνεχίζεται...
moldova-ukraine 518 by dim kyr, on Flickr
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Φοβερή εισαγωγή όπως πάντα! Άντε, βιάσου, σε 10 μέρες πετάω! :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή τη γυναίκα την αγαπάω! Δώσε Λένιν στο λαό.
Κι εγώ θα πάω Μολδαβία σύντομα σίγουρα, χωρίς την @underwater που τόλμησε να κλείσει χωρίς εμένα!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εντάξει, περάσαμε στην τελευταία πίστα.. Μετά την ανάγνωση των Ζυριναίικων "ΣΤΑΝ", μετά τη Φένια στο Τσέρνομπιλ και τον Τσακ στο Τίρασπολ, πάρε κι άλλο σφυροδρέπανο κατακέφαλα, και σατανάδες και γοητεία. :mad: Και σε λίγο καιρό θα έχουμε και Μολδαβία και Κιργιστάν ξανά (ε Φένια;; ) , δηλαδή να πούμε ο εγκέφαλός μας έχει γίνει μπορς.
Καλό καλοκαίρι!!! :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
moldova-ukraine 918
Τιρασπόλ μειναμε 3 ημερες. Η "χωρα" δεν είναι για λίγες ωρες. Αυτά ειναι ταξιδιωτικά ατοπήματα. Εχει κάτι αυτός ο τόπος. Και πολύ περιποιημένη. Απο την αγορά της που πιθανολογω είναι η καθαρότερη του κόσμου με αριθμημένους πάγκους καλυμένους με μάρμαρα κλπ, μέχρι τους ανθρώπους, τα εγκατελειμένα σοβιετικά εργοστασια, τους περιποιημενους κηπάκους..... Τι? Τι με ρώτησες? ΑΑαααα... πονηρούλη Κιμ..... σιγά μη δεν ρώταγες..
Ναι έχει. Αλλά πρόσεχε. Και στην Μολδαβια ναι, έχει και εκεί. Αν είναι όμορφες οι Μολδαβες?
Ατακτούλη! Αν και άμα σε δουνε να μασας όπως πριν την τσίχλα, δεν θα έχεις καμια τυχη. Μείνε στην Κορέα.
Τελος πάντων , αφού το έθιξες, η πορνεία ανθεί (ειδικά στην Μολδαβία). Σε ικανοποιησε η απάντηση?
Ας μην το συζητησουμε περισσότερο γιατί θα αναγκαστώ να πω ιστορίες που δεν θέλω (όπως απαγωγες Μολδαβών ακόμα και 16 χρονών απο το δρόμο για πώληση σε Ελλάδα και Τουρκία, εκβιασμοί και αφαίρεση δοντιών με τανάλια, βασανισμοί κλπ) και θα αποκτήσουμε -εκτός από τάση για έμετο τώρα που σε βλέπω να τρως αυτό το μπιφτέκι το οποίο ακούω και μουγκανίζει- , και κατάθλιψη μαζί με οργή.

moldova-ukraine 630 by dim kyr, on Flickr

Σε γενικές γραμμές η χώρα είναι διάσημη για το εμπόριο όπλων (μερικοί υποστηρίζουν και
για παραγωγή από το εργοστασιο Elektromash) για την παράνομη διακινηση ουρανιου, πλουτωνίου και άλλων υλικών για παραγωγή πυρηνικών όπλων (ξέρεις απο αυτά εσύ Κιμ εε?) και φυσικά για την μαφία, την πορνεία και για την σωματεμπορία. Ααα! και για τον Λένιν. Και για αυτόν. Επίσης λατρεύουν τον Πούτιν. Τι παει να πει γιατί? Εδω οι Κορεάτες λατρεύουν εσένα στον Πούτιν θα κολλησουμε?
moldova-ukraine 802 by dim kyr, on Flickr

Αν τελικά δεν πάθεις καμια ρήξη στομάχου από αυτά που έχεις περιδρομιάσει μέχρι τώρα και πας Τιρασπόλ, μην ξεχάσεις να φωτογραφήσεις τις Πρεσβείες της Αμπχαζίας και της Νότιας Οσετίας: Πόσο σουρεάλ! Ακόμα μην ξεχάσεις να αγοράσεις χαβιάρι και φυσικά να επισκεφτείς το εργοστάσιο κονιάκ της Kvint. Ενα απο τα καλύτερα κονιάκ του κόσμου. Η ξενάγηση θαρρω ότι είναι στις 2. Το μεσημέρι βρε αθεόφοβε, τι το πέρασες? τον Δράκουλα των Καρπαθίων?
Αλλη μια τέτοια ερώτηση και -πραγματικά- δεν συνεχίζω. Αχχχ... έχεις αρχίσει και με κουράζεις Κιμ... ώρες ώρες νομίζω ότι εκεί πάνω έχεις κάποια άδεια διαμερισματα, μη πω ολόκληρους ορόφους, προς ενοικίαση.
Ακόμα το βραδάκι, κάνε βόλτες στο κέντρο της πόλης, και πιες παγωμένη βότκα μαζί με τους ντόπιους
δίπλα από το Δνείστερο. Ποτάμι είναι ανθρωπε μου ο Δνείστερος, τι στομάχι ζώου μου λες? ΔΝΕΙΣΤΕΡΟΣ όχι ΓΑΣΤΕΡΑ. Κουφός εισαι? Τι άλλο θα ακούσω απο σένα σήμερα? Αντε να τελειωνω, γιατί μου δημιουργούνται δολοφονικες τάσεις.

moldova-ukraine 771 by dim kyr, on Flickr


Λοιπόν, μετά φύγαμε. Με ΚΤΕΛ φυσικά. Και μετά από ένα ταξίδι μερικών ωρών και κάποιες κατσάδες στα σύνορα για άναμμα τσιγάρου (σιγά μη πάρει φωτιά το τσιμέντο) φτάσαμε Οδησσό. Αν δεν το γνωρίζεις (που είμαι σίγουρη ότι δεν) η Οδησσός έχει πολύ έντονη σκηνή (το λέω με μουσικούς όρους) από φασίστες. Νεοναζί βρε αδερφέ, πως το λέτε στην Κορεα? Φυσικά μπορείς να τους πεις και εθνικιστές, το ίδιο είναι. Αυτό από μόνο του είναι κακό. Πόσο μάλλον οταν αυτά τα άτομα, έχουν προσληφθεί από την κυβέρνηση ως ένα είδος εθνοφυλακής με μισθό, για την τήρηση της τάξης. Και επειδή Κιμ μου, είσαι ασιατης, (ναι Κιμ το έχω καταλάβει, σου φαίνεται, όχι δεν σε
πέρασα για Νιγηριανό αλλά και να ήσουν πάλι πρόβλημα θα είχες) μπορεί να έχεις εεεε...θεματάκια.
moldova-ukraine 768 by dim kyr, on Flickr

Ας μιλησουμε τώρα για Οδησσό: Ομορφο ιστορικό κέντρο, μαύρο χάλι οι εκτός περιοχές, πολυκοσμία, εικαστικά δρόμενα, μουσικές και χοροί στα πάρκα, διχασμένα πρόσωπα. Πρωτη φορά βλέπω σε μια πόλη Κιμ μου, το 50% του κόσμου να είναι χαρούμενο και να διασκεδάζει και το άλλο 50% να είναι σαν τον Καρυωτάκη πρίν το απονενοημένο διάβημα. Φυσικά και έχω την εξήγηση, αλλά και να σου πω δεν θα καταλάβεις. Αρα πάμε παρακάτω.
Α! Αν πας μείνε στο κέντρο και ας δώσεις κάτι παραπάνω. Από ότι ξέρω Κιμ το χρήμα δεν σου λείπει. Το εμπόριο με την Ρωσία, σου αποφέρει κάποια καπίκια, έτσι δεν είναι?
Περιληπτικά, μια διχασμένη πόλη, με όμορφο κέντρο, άσχημα περίχωρα, αξιοθέατα κυρίως αρχιτεκτονικά, με κουρτίνες γυρω γύρω για τους τουρίστες. Το κατάλαβες αυτό με την κουρτίνα? Οχι? Σιγά μην το καταλάβαινες, δεν το περιμεν.... Σταμάτα επιτέλους να ξύνεις το αφτί σου!
Εχεις μετατρέψει το δάκτυλό σου σε πασχαλινή λαμπάδα! Σρεκ. Ε.... Σρέκ!
moldova-ukraine 751 by dim kyr, on Flickr

Αντε κουράγιο..... κοντεύω να φτάσω στην επόμενη πόλη, που σχεδόν κανένας τουρίστας δεν πάει παρά μόνο Εβραίοι, και αυτοί έχουν τους λόγους τους. Αλλά έτσι είναι τα ταξιδ... Κίμ? Κίμ? Βρε Κιμ με ακούς? Οχι ε? Αμ στο είπα, σταμάτα να χώνεις το χέρι σου στο αφτί μέχρι τον αγκώνα και να τώρα τι έπαθες. Είσαι καλύτερα? Ακούς? Ωραία συνεχίζω. Τι λέγαμε? Α! Ναι! Ελεγα ότι ταξίδια δεν είναι μόνο οι γνωστοί προορισμοί, αλλά και ασήμαντα χωριουδάκια, μικρές πόλεις, άγνωστα κρυμμένα μυστικά ή έστω όχι ευρέως γνωστά στον πολύ κόσμο. Παραδέξου το Κιμ: Ιδέα δεν είχες για την σοβιετική βάση πυρηνικών πυραύλων. Οπως ιδέα δεν θα έχεις όταν στο 2ο μέρος θα σου περιγράψω ένα γκουλάνγκ τελεια διατηρημένο στο Καζακστάν, ή θα σου μιλήσω για το μεγαλύτερο πεδίο πυρηνικών δοκιμών στον κόσμο που είχα την ταξιδιωτική τύχη να επισκεφτώ. Θα σου πω ομως (και ότι καταλάβεις,
δεν τρέφω όμως και μεγάλες προσδοκίες) για εγκέφαλους εμβρύων μέσα σε βάζα με φορμόλη, και για το ξεχασμενο σπίτι του Ντοστογιέφσκι.
Προς το παρών συνέχισε να με ακούς και θα βοηθούσε πολύ αν σταμάταγες να κουνάς το κεφάλι πέρα δωθε σαν ο παλαβός του χωριού, γιατί γεμίσαμε πιτυρίδα.
moldova-ukraine 887 by dim kyr, on Flickr
(ναι. Αυτό που φαντάζεσαι είναι Κιμ: Τα σιλό του θανάτου)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
moldova-ukraine 950 by dim kyr, on Flickr

Κατ'αρχήν μην εξάπτεσαι και σταμάτα τις απειλές σου. Ειχες άπειρες ευκαιρίες να το πατήσεις,
όπως από την εμφάνιση του Ρακιντζή στην Γιουροβίζιον μέχρι την εκλογή του πορτοκαλί προέδρου και δεν το εκανες. Φταίω εγώ? Και μην νομίζεις ότι ήταν εύκολη υπόθεση να πατήσεις το κουμπί και να στειλεις 10 (δέκα και ολογράφως για να σου πουλήσω μούρη) πυρηνικούς
πυραύλους απο Σοβιετικό έδαφος σε Αμερικές και κλειδωμένους στόχους στην Ευρώπη

Δεν ήταν ευκολο να φτάσεις με ΚΤΕΛ παρακαλώ σε μυστική σοβιετική στρατιωτική βάση με πυρηνικούς πυραύλους που -φυσικά- ήταν στην μέση του ΠΟΥΘΕΝΑ,
να κατεβεις 12 οροφους κάτω απο τη γη, και να ξεκινησεις τον Γ Παγκόσμιο πόλεμο.


Ναι, ανιστόρητε Κιμ, τον Γ Παγκοσμιο, αφου αν το Κρεμλινο έδινε εντολη στην βάση
και χτυπαγε το τηλέφωνο (ενα πολύ συγκεκριμένο τηλέφωνο που ευτυχώς για την
ανθρωπότητα δεν χτυπησε ποτε) οι 3 αξιωματικοί που ηταν επιφορτισμένοι να πατησουν τα 3 κουμπιά -ταυτοχρονα για ασφάλεια-, θα ξεκινούσαν τον πόλεμο.
moldova-ukraine 525 by dim kyr, on Flickr

Δεν το γνώριζες εε? Και άμα σου πω ότι είδα από κοντά και άγγιξα τον σατανά τι θα έλεγες?
Οτι ψευδομαι? Συγκεντρώσου και σταμάτα να τρως.... σου μιλώ σοβαρα... τον ειδα. Ηταν στην
Μόσχα και τωρα στεκει παροπλισμένος χωρίς βεβαια τις πυρηνικές κεφαλές του στην Βάση. Στην εποχή του , την εποχή του ψυχρου πολέμου δηλαδή, ήταν το ισχυρότερο όπλο που έχει κατασκευαστεί ποτέ απο άνθρωπο. Η ισχύς του ήταν ασύλληπτη και οι 6 πυρηνικές κεφαλές του υπόσχονταν θάνατο.

moldova-ukraine 867 by dim kyr, on Flickr
Ναι Κιμ, ναι, ισχυρότερος απο τα δικά σου κατσαρολικά. Μπροστά στον περίφημο ρωσικό Satan, οι δικοί σου πύραυλοι μοιάζουν με ισιωτική μαλλιών. Κινέζικη μάλιστα, απ' αυτές που συχνά πυκνά ακούς στις ειδησεις:
"ισοπεδώθηκαν 23 οικοδομικά τετραγωνα από έκρηξη που προκλήθηκε από
ισιωτική μαλλιών, Κατασκευαστικό λάθος λένε οι ερευνητές, κακή στιγμή διατείνεται εμπορος, θέλημα Θεού υποστηρίζει ο Ελληνας εισαγωγέας, κακό φένγκ σουι ισχυρίζονται οι κινέζοι κατασκευαστες"..

moldova-ukraine 837 by dim kyr, on Flickr
Μην θίγεσαι κουμπάρε, την ιστορική πραγματικότητα σου λεω. Βεβαια η αλήθεια όταν τον
αντίκρυσα απο κοντά μου θύμισε ένα τεράστιο υπόθετο, αλλά οι σοβιετικοί δεν φημιζονταν
για την καλαισθησία των όπλών τους (με εξαιρεση ίσως το Καλάσνικοφ) αλλά για την
αποτελεσματικότητα αυτών. Αλλωστε τι σχήμα θα μπορούσε να έχει ένας πύραυλος?
Μυγοσκοτώστρας?
moldova-ukraine 536 by dim kyr, on Flickr
Πως έφτασα στην Βάση? Με κόπο Κιμ μου. Με Κτελ και κόπο.Θες να μάθεις εε?
Καλά... θα σου πω για να την επισκεφτείς και εσύ. Λοιπόν.
moldova-ukraine 577 by dim kyr, on Flickr
Ξεκινήσαμε απο Κισινάου. Ναι μωρέ... Μολδαβία, εκέι που κάποτε ένας κατασκοπός σου που
συναντήσαμε στο Πινκγ Γιάο στην Κίνα, μας είπε ότι σπούδασες, αν και οι φήμες λένε για Ελβετία. Τέλος πάντων δεν μας νοιαζει που σπούδασες, πάντως όπου κι αν ηταν δεν έκαναν καλή δουλειά και με το μπαρδόν. Συνεχίζω και σου λεω λίγα λόγια για κάθε στάση μας.

moldova-ukraine 446 by dim kyr, on Flickr

Στο Κισιναου, (που για κάπιο αδιευκρίνιστο λόγο σαν την ηλικία της Ζωζώ, πολλά μέρη του, μοιάζουν με Κιργισταν) αποφασίσαμε να πάμε στο μουσείο.
Ναι, το πολεμικό. Εκεί αντικρυσαμε στον τρίτο τομέα δυο σημαίες δίπλα δίπλα. Καλά κατάλαβες: Το σφυροδρέπανο και την σβάστικα.
Πλήρης ταυτιση, και ειδικό τμήμα προς εμπέδωση ότι όλα είναι ίδια.
Και να φανταστείς ότι πληρώσαμε και εισιτηριο.
moldova-ukraine 529 by dim kyr, on Flickr

Τι? τι άλλο να δεις στο Κισινάου?
Μα φυσικά το τσίρκο! Τι ερώτηση! Οι ψαγμένοι ταξιδιωτες Κιμ μου, πάνε καρφί στο τσίρκο
και αν μπορούν κάνουν και διάρρηξη για να μπορέσουν να θαυμάσουν εκ των εσω
ένα υπόδειγμα αρχιτεκτονικής. Τι εννοείς ποιό τσίρκο? Ενα είναι ΤΟ τσιρκο στην Μολδαβία.
Εστω και ρημαγμένο απο τον χρόνο, εγκατελειμμένο πια, και ερειπιο, δεν μπορεί να κρύψει
2 πραγματα: την σοβιετική του καταγωγή και την αρτιότητά του ως ανθρώπινο κατασκεύασμα.
Να πας. Και αμα πας, βουτα και ένα ταξάκι για το εβραικό νεκροταφείο. Στοιχειωμένο συμφωνα με φήμες, ανατριχιαστικό, σπασμένα μνήματα, πνιγμένο στην βλάστηση και με ταφους που χρονολογούνται ακόμα και 150 χρόνια πίσω.


Μην ξύνεις την μύτη σου σε παρακαλώ, αηδιάζω.
Μη πας βράδυ. Επειδη έχεις ενα κουμπί και παίζεις, δεν είσαι ούτε ο εξορκιστής, ούτε ο Ριχαρδος ο Λεοντόκαρδος, με καταλαβαίνεις? Μιλάνο 1 βρίσκεται αν θυμάμαι καλά. Αν δεν θυμάμαι καλά βέβαια, μπορεί να βρεθείς στην Ρουμανία, αλλά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και δεν μου αρέσει να υπεισέρχομαι στα προσωπικα και ταξιδιωτικά του άλλου.
moldova-ukraine 925 by dim kyr, on Flickr
Συνεχίζω. Μετά θα μεταβεις ως γνήσιος ντόπιος με μαρσρουτκα στα συνορα με Υπερδνειστερία.
Η αναβίωση του σοβιετικού κόσμου. Φυσικά ολιγον εμπορευσιμη η αναβίωση
αν με πιάνεις (που δεν νομίζω) , αλλά θα βολευτούμε με αυτό που έχουμε. Εκει είχαμε μια
ατυχία ξερεις Κιμ. Στα σύνορα εννοώ. Τα περπατησαμε απο το πρωτο φυλάκιο των Μολδαβών
μέχρι το δευτερο της νεκρής ζώνης με τους στρατιωτες και μετά πάλι πίσω, και μετά
στο φυλάκιο των Υπερδνειστεριων, 2 φορες με τα πόδια. Φορτωμένοι σαν μουλάρια.
Κακό συντονισμό να το πω? Ατυχία? Κακή συνενόηση? Μάλλον τρούπα στον εγκέφαλο θα ηταν πιο ταιριαστό, αλλά δεν στο ομολογώ γιατι μετά δεν θα με πάρεις στα σοβαρα
και θα σταματησεις να με προσεχεις και μπορ..... ασε κάτω την πάστα! Σου ομιλώ.
moldova-ukraine 540 by dim kyr, on Flickr

Τελος πάντων το μοοο που θα σου πω αν πας με ΚΤΕΛ και οχι με αυτοκινητο και οδηγό
σαν κακομαθημένος αποικιοκρατης είναι να κατεβεις στο σωστό φυλάκιο για τα τυπικά και αυτό
ερχόμενος απο Κισιναου ΔΕΝ ειναι των Μολδαβών , αλλά των Υπερδνειστέριων.
Αν όμως κανεις το λάθος και παρκαρεις στους Μολδαβούς, τουλάχιστον φρόντισε να
μην συνεχίσεις τις βλακειες της ημέρας και να τους παρακαλάς για σταμπα εξόδου από
την χώρα , γιατί 1ον θα προκαλεσεις διπλωματικό επεισόδιο, 2ον θα τους προσβάλεις,
3ον μπορεί να σε μπουζουριάσουν, και 4ο εεε.... καλά τα 3 παραπάνω δεν σου φτάνουν?
θες κι άλλες συνέπειες? καλά και 4ον θα φας ξύλο. Εντάξει? Κατάλαβες? Αν λοιπόν
κατεβεις απο λάθος του οδηγού ισως (έχει συμβεί) στην λάθος μεριά, απλά συνεχισε
ανέμελος ευθεία, προσπέρασε χωρίς να δωσεις σημασία στους στρατιώτες και σταμάτα στο
φυλάκιο της Υπερδνειστερίας για τα τυπικά. Τι παει να πει "που θα το καταλάβω"?
Απο τις σημαίες ίσως? Α! δεν το σκέφτηκες. Κιμ αγόρι μου θα σε παρακαλούσα να συγκεντρωθείς,
να μην κανεις ηλίθιες ερωτησεις, και να σταματησεις να τρως αυτό το αναθεματισμένο παγωτο.
Και μην μιλάς με γεμάτο στομα. Πεταγονται σάλια και γινεσαι αηδιαστικός. Κανε πιο κει. Συνεχίζω.
moldova-ukraine 641 by dim kyr, on Flickr

Στην Υπερδνειστερία μπήκαμε από οτοστοπ με ένα φορτηγό. Εντάξει ίσως είναι λίγο
ντροπιαστικό που ομολογω κάτι τέτοιο, αλλά τι να κάνουμε αφου η μαρσρουτκα μας
παράτησε στα φυλάκια και συνέχισε για -χωρίς εμάς Κιμ, για όνομα!- Τιρασπόλ?
Περπατήσαμε και οταν περάσαμε τα διαδικαστικά καταφυγαμε στο οτοστοπ. Τι παει να πει "γιατί φορτηγό με ζώα?"
Αφού αυτό σταμάτησε, σε αυτό ανεβηκαμε. Λες να σταμάταγε να μας πάρει η λιμουζίνα του Πούτιν με τον Τζορτζ Κλουνει, χαβιάρια και σαμπάνιες μέσα και εμείς να λέγαμε "όχι , ευχαριστούμε, προτιμούμε το φορτηγό με τα γελάδια και τις κοπριές τους?". Στο κάτω κάτω, στην καμπίνα μας έβαλε ο οδηγός όχι πίσω στην καρότσα και αν θες να ξέρεις αν μη τι άλλο πρέπει να ηταν η πιο εντυπωσιακή εισοδο σε χώρα απο καταβολής του κόσμου.
Φτυσε την τσιχλα Κιμ ή μάσα πιο διακριτικά: βλέπω και τα 8 σφραγίσματα
στο στόμα σου, συν ένα διόλου ευκαταφρόνητο κομμάτι απο τον οισοφάγο σου.
Αν συνεχίσεις , θα δω και το στομάχι σου. Διακριτικά λοιπόν.
moldova-ukraine 667 by dim kyr, on Flickr

Συνεχίζεται...
moldova-ukraine 518 by dim kyr, on Flickr
Ουάου, άλλη μια ταλαίπωρη ιστορία άρχισε!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ουάου, άλλη μια ταλαίπωρη ιστορία άρχισε!
KAI αρχισε ΚΑΙ θα τελειώσει. Και αυτό είναι δέσμευση (κλεμένο από προεκλογική ομιλία του ΠΑΣΟΚ του ορθόδοξου)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
εφημερευω, ειναι ακομη ησυχο βραδυ και σε διαβαζω ... θα με κρατησεις ξυπνια μονο εσυ ευχομαι.......
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
εγώ και καμια ετοιμογεννη. Με τρίδυμα. Για να έχεις δουλειά να κάνεις
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
...κι εγώ που νόμιζα ότι πήγες Β. Κορέα και ήμουν έτοιμος να το πατήσω εγώ το κουμπί.
Σε καλωσορίζω με μια φωτό-εικόνισμα από το ξενοδοχείο μας στο Τιρασπόλ. Όχι, για να ξέρουμε ποιος κάνει κουμάντο, χαίρε ω χαίρε σύντροφε Βλαντιμίρ!
(ο σύντροφος, εννοείται, στέκεται στη ΣΩΣΤΗ πλευρά του Δνείστερου)
FB_IMG_1526451226616.jpg
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Πονηρός ο Ρώσος... Δινει ρευμα στην χώρα, η Κυβερνηση του Τιρασπολ δεν πληρώνει, οι Ρωσοι χρεωνουν την Μολδαβία και έτσι αν οι Μολδαβοί επανακάψουν και ζητησουν την επανένταξη της, θα της απαντησουν οι Ρωσοι: ΩΩωωω.. βεβαίως! πάρτε τη... μονο που μας χρωσταει απο ρεύμα και άλλα αγαθά που της έχουμε πουλήσει αυτό το (αστρονομικό) ποσό. Σατανικό ε? Πάντως ο Mr Ρωσία είναι ήρωας για τους Υπερδνειστέριους: Μέχρι και σούπερμαν τον είδα σε αφίσα.
Απο τη φωτο εχω την εντυπωση ότι μείνατε στο Ηλεκτρομας ή κάνω λάθος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom