Κινηματογραφική κουβέντα....

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικα την ειδα χθες την ταινια αλλα δεν ηταν αυτο που περιμενα....επεσα στην παγιδα του τρειλερ της ταινιας καθως ηταν πολυ καλο και περιμενες οτι θα δεις κατι πολυ δυνατο αλλα δεν ηταν ετσι τα πραγματα. Πιστευω οτι ειναι μια μετρια ταινια και καλυτερα να την δει καποιος σε dvd.
Μωρέ σχετικά καλή ταινία είναι, αν εξαιρέσεις το διευθυντή φωτογραφίας (όσον αφορά το φωτισμό τουλάχιστον) και το post-production που είναι για πολλές σφαλιάρες...
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γεια σας,

Είδε κανείς το Public Enemies με τους Τζόνι Ντεπ και Κρίστιαν Μπέιλ να μας πει τη γνώμη του?
κι εγώ χθές την είδα την ταινία,θα πω ....σχετικά καλή,δεν ενθουσιάστηκα κι όλας:roll:,βρήκα πολύ καλές τις ερμηνείες των Depp-Cotillard,άλλωστε νομίζω η ταινία δίνει έμφαση στη ....ρομαντική πλευρά του ληστή Dillinger και στην αφοσίωση του σε μια γυναίκα,προκύπτουν ομως κάποιες ασάφειες ,απορίες ,δεν ξεκαθαρίζεται μέσα απο την ταινία πως εξηγείται η τόσο θετική προδιάθεση του κόσμου προς τον ληστή....
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μια καλη ταινια που ειδα σε dvd για τους λατρεις της περιπετειας ειναι το ΄΄Υπ' αριθμον 1 δημοσιος κινδυνος΄΄ το οποιο κυκλοφορει σε δυο κομματια part A και Β.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μολις μου εδωσαν την ταινια G.I.Joe!!!!!
απλα θελω να θυμιθω τα παλια....δεν νομιζω οτι θα εχει και καμια σχεση με τα τοτε παιδικα που βλεπαμε....
 

Atithash

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας-Μαϊαμι
Εγώ βασικά αυτό που έχω καταλάβει...είναι ... πως δεν θα πρέπει να ασχολούμαστε με τίποτα άλλο στη διάρκεια της μέρας για να μπορούμε να συμμετέχουμε ενεργά σε όλα σου τα πανέξυπνα sites! Τί θα γίνει όταν πέσει δουλειά θέλω να δώ...
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να πω λίγα λόγια για το Αδωξοι μπάσταρδη(ο τίτλος είναι έτσι ανορθόγραφος)του Ταραντίνο!
Οι κριτικές που διάβαζα ποικίλες,άλλες το έθαψαν και άλλες πολύ λίγες έπλεξαν εγκώμιο,μέχρι που προχθές έπεσε στα χέρια μου μια κριτική του Αλέξη Δερμεντζόγλου που αναφερόμενος στον Ταραντίνο και στην ταινία λέει:....μα απλά δεν ''κάνει"σινεμά,δεν "σκηνοθετεί"σινεμά,αλλά ΕΙΝΑΙ το σινεμά.Οταν λοιπόν τόσες και τόσες ταινίες είναι τόσο''δήθεν'',ιδού μια δημιουργία χωρίς κόμπλεξ...

Αποφάσισα λοιπόν να το δώ...και ομολογώ ότι ενώ αρχικά είχα τις επιφυλάξεις μου η ταινία μου άρεσε πολύ!και συμφωνώ ότι ο Ταραντίνο είναι ακομπλεξάριστος κάνοντας αυτή την πολεμική σάτιρα,ναι με ...περισσή δόση τρέλλας ...αλλάζει ουσιαστικά την ιστορία(αφού μας δίνει το τέλος του Β΄Παγκ.Πολ.με τον Χίτλερ να ..καίγεται εντός κινηματογράφου..)διακωμωδεί πρόσωπα και καταστάσεις με ισοπεδωτικό τρόπο χωρίς όμως παρ΄όλα αυτά το αποτέλεσμα που εισπράτει ο θεατής να είναι γελοίο (κάθε άλλο μάλιστα)!
Ενα πολύ καλό διεθνές κάστ ηθοποιών,με καταπληκτικές ερμηνείες!!,ο Μπράντ Πίτ δεν μ΄ενθουσίασε,ίσως να μην του ταίριαζε ο ρόλος...,ήθελες δεν ήθελες επικεντρωνόσουν στις ερμηνείες και στο εκφραστικό ταλέντο των ηθοποιών χάρις στα πολλά κοντινά πλάνα του Ταραντίνο που έτσι κι όλας σε κρατούσαν σε αγωνία,
πλοκή που στο τελευταίο κεφάλαιο(η ταινία είναι δοσμένη σε πέντε αν θυμάμαι καλά κεφάλαια)κάνει ανατροπές τη μία μετά την άλλη!!ενώ έχεις σχηματίσει μια εντύπωση για το πώς θα καταλήξουν τα πράγματα στα ανατρέπει σχεδόν όλα,
και μουσικά ακούσματα σούπερ και ποικίλα από Μπετόβεν μέχρι Μπάουι!! το πέμπτο και τελευταίο κεφάλαιο ξεκινά με τό έντονο άκουσμα του "Gasoline" του Ντειβιντ Μπάουι!
Ε το αφησα για το τέλος ότι έχει..δυστυχώς και αρκετές σκληρές σκηνές..βίας κλπ

Είμαι περίεργη αν κάποιος το έχει δεί να ακούσω την άποψη του...
 

ιωαννα

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
το ειδα και εγω κ μου αρεσε πολυ !!!:D
αν κ μεγαλο σε διαρκεια δε βαρεθηκα καθολου, ισα ισα, το καστ το βρηκα εξαιρετικο, γελασα παρα πολυ με τον πιτ κ την προφορα του :bleh:...ωραιο σεναριο, ωραιοι ρυθμοι, εξυπνοι διαλογοι, αλλα κ μπολικη βια..:rolleyes: τι να τον κανουμε τον ατιμο που ειναι αιμοσταγης κ αιμοδιψης ? χα χα:lol::lol:
παντως η αληθεια ειναι οτι ειτε σ'αρεσει, ειτε οχι, ο ταραντινο ξερει να κανει εντυπωσιακες ταινιες...;)
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
και κάποιες ....λεπτομέρειες που αν τις ξέρεις θαυμάζεις τον σκηνοθέτη ακόμα περισσότερο...
Ο Ταραντίνο ''παιδευόταν''με το σενάριο αυτής της ταινίας πάνω από μια δεκαετία..,
δανείστηκε τον τίτλο της ταινίας(διαστρεβλώνοντας τον)από το έργο του Eντζο Καστελάρι(1978)και βάζει τον σκηνοθέτη και τον πρωταγωνιστή εκείνου του φίλμ να κάνουν ένα γρήγορο πέρασμα από την ταινία του!
Ενας από τους"μπάσταρδους"ο Ιλάι Ροθ είναι κυρίως σκηνοθέτης και μάλιστα είναι αυτός που σκηνοθετεί το φίλμ μέσα στο φίλμ! ,δηλαδή την ταινία που δείχνει τα κατορθώματα του γερμανού ναζί σκοπευτή.
Στο περασμένο φεστιβάλ Καννών όπου έλαβε μέρος απέσπασε βραβείο ανδρικής ερμηνείας για τον ηθοποιό Κρίστοφ Βάλτζ...,
τέλος γράφτηκε ότι η κόπια που βλέπουμε εμείς ...παντού στον κόσμο εμπορικά διαφέρει από την κόπια που προβλήθηκε στις Κάννες ,γιατί έχουν γίνει κάποιες ''παρεμβάσεις"στο μοντάζ.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εϊδα τη Σιωπή της Λόρνα! Γαμάτη! την προτείνω!!!

Μπαρντόν?
Πω πω εμένα μου έκανε την ψυχολογία κρόσσια! καλά δεν ήταν και Ροζέττα βεβαία αλλά και πάλι. ειδικά το φινάλε.. άκυρο και ξεκούδουνο!

Εγώ από την άλλη σας έχω ένα δωράκι για όσους δεν το πήραν ακόμα χαμπάρι:
τρείλερ της καινούριας ταινίας του Peter Jackson
(ά και για όσους ενδιαφέρονται για την αιθέρια μελωδία, είναι των Cocteau twins - Alice)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
21
Likes
0
εγω ειδα τα σφραγισμενα χειλη και το ιντερνασιοναλ τα σφραγισμενα χειλη με συγκινησαν και το ιντερνασιοναλ δειχνει την σημερινη σκληρη πραγματικοτιτα πολυ καλο ομως εγω σας στο προτεινω εαν δεν το εχετε δει ηδη μιας και ειναι λιγο παλιο!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
εγώ ειδα το UP - *ψηλά στον ουρανό* και κατασυγκινήθηκα!
επιβεβλημένο να το δουν οι ταξιδιώτες του φορουμ μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom