Κινηματογραφική κουβέντα....

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ειδα το Ιρανικο About Elly. Πολυ δυνατη ταινια, πολυ καλοι ηθοποιοι. Ευγε.
To ΣΚ είχε και μένα Ιράν το μενού.
A time for drunken horses.
Στα βουνά του Κουρδιστάν στα σύνορα Ιράν-Ιράκ 5 ορφανά εκ των οποίων το ένα αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα αναπηρίας, προσπαθούν να επιβιώσουν και να βοηθήσουν το καθένα με τον τρόπο του το μικρό τους αδερφό.
Σκληρά τοπία, χιόνι ατελείωτο,παιδικά βλέμματα γροθιά στο στομάχι, φτώχεια καταραμένη, λαθρέμποροι που ποτίζουν τα άλογα αλκοόλ, καταθλιφτείτε υπεύθυνα...:bleh:

υ.γ εμένα βέβαια ο ιρανικός κινηματογράφος με συγκινεί βαθύτατα αλλά είμαι και λίγο μαζόχα...:D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
To ΣΚ είχε και μένα Ιράν το μενού.
A time for drunken horses.
Στα βουνά του Κουρδιστάν στα σύνορα Ιράν-Ιράκ 5 ορφανά εκ των οποίων το ένα αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα αναπηρίας, προσπαθούν να επιβιώσουν και να βοηθήσουν το καθένα με τον τρόπο του το μικρό τους αδερφό.
Σκληρά τοπία, χιόνι ατελείωτο,παιδικά βλέμματα γροθιά στο στομάχι, φτώχεια καταραμένη, λαθρέμποροι που ποτίζουν τα άλογα αλκοόλ, καταθλιφτείτε υπεύθυνα...:bleh:

υ.γ εμένα βέβαια ο ιρανικός κινηματογράφος με συγκινεί βαθύτατα αλλά είμαι και λίγο μαζόχα...:D
ωχου , που το θυμηθηκες ; Το ειχα δει παλιά , πολυ πίκρα .....
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από τις ταινίες που προβάλλονται αυτό το διάστημα..
'' Ο δικαστής"¨:Καλή ταινία,όχι κάτι ιδιαίτερο,έχει να κάνει με οικογενειακές σχέσεις,παλιές πληγές από την παιδική ηλικία,ιδιαίτερη σχέση πατέρα-γιού,ξεχωρίζει η ερμηνεία του Ρόμπερντ Ντάουνι!πολύ καλός! αυτός στηρίζει όλο το έργο έχοντας βέβαια στο πλάι του τον "πατέρα"Ρόμπερτ Ντιβάλ.
"Στο σκοτάδι":Νορβηγική ταινία αρκετά καλή,με στοιχεία ψυχολογικού θρίλερ,πολύ καλή σκηνοθεσία,η υπόθεση αφορά τον εσωτερικό κόσμο και τις αναζητήσεις και ψυχολογικές-συναισθηματικές διεξόδους μιάς τυφλής γυναίκας...Το κενό της όρασης έρχεται να καλυφθεί από φαντασιώσεις...ονειροπολήσεις..κλπ η πραγματικότητα μπερδεύεται με το φανταστικό και αυτό περνάει και στο θεατή με αποτέλεσμα να αναρωτιέσαι ποιό είναι τί;;
περιττές κατά τη γνώμη μου οι πορνό σκηνές στην αρχή της ταινίας.
"Δύο μέρες μία νύχτα"¨:Γαλλική ταινία με μιά εξαιρετική!Μαριόν Κοτιγιάρ.
Τα δυνατά της σημεία είναι σενάριο και πρωταγωνίστρια.Πολύ επίκαιρο και για μας το θέμα που πραγματεύεται..οικονομική κρίση,απολύσεις και...ανθρωπιά αλληλεγγύη!!υπάρχουν αλήθεια αυτά;;μπρός στο δίλλημα απόλυση συναδέλφου και μεγαλύτερο bonus για μένα η όχι τι θα εκανε ο καθένας μας;
Η Κοτιγιάρ είναι έξοχη!!ζεί στο πετσί της την κάθε στιγμή ,το καθε λεπτό από ένα μαρτυρικό 48ωρο μέσα στο οποίο συνομιλεί με κάθε έναν από τους συναδελφους της...
Και θα κλείσω με την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ιταλική ταινία
"το ανθρώπινο κεφάλαιο"ΥΠΕΡΟΧΗ!!!είναι η επίσημη πρόταση της Ιταλίας για τα όσκαρ του 2015,τι να πώ πέρσι το πήραν με την "Τελεια Ομορφιά",διόλου απίθανο να το πάρουν πάλι.
Η ταινία αυτή τα έχει όλα!Σενάριο,σκηνοθεσία,φωτογραφία,μουσική και πάνω απ όλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕς ερμηνείες -χαρακτήρες από όλους ανεξαιρέτως ίσως λίγο παραπάνω από την Βαλέρια Μπρουνι.
Οικογενειακές σχέσεις,αριστοκρατία χλύδα,ψεύτικες σχέσεις και υποκρισία,οικονομικά αδιέξοδα και τα συμφέροντα πιό πάνω από οτιδήποτε άλλο!
Δίωρη σχεδόν ταινία πολύ καλά δομημένη με πλοκή με ένταση που σε κρατάει με αμείωτο το ενδιαφέρον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.725
Likes
50.764
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο ευρωπαϊκό φεστιβάλ κινηματογράφου του Καράκας σήμερα είδαμε το σουηδικό "ο Υπνωτιστής", όπου ο λεγάμενος πρέπει να βρει το δολοφόνο υπνωτίζοντας το μοναδικό αυτόπτη μάρτυρα, ένα 15χρονο. Πολύ πιο ενδιαφέρον απ' ό,τι ακούγεται και με ενδιαφέρουσα πλοκή (εκτός από την κοπέλα μου που έχει την κακή συνήθεια να βρίσκει τους δολοφόνους στο πρώτο πεντάλεπτο κάθε ταινίας και να τους μοιράζεται με όλο τον κινηματογράφο, Venezuelan style), αλλά ολίγον γκρι (σουηδική ταινία και χειμωνιάτικα, τι περίμενε κανείς δηλαδή). Τη βρήκα πολύ καλή και ψιλοχέστηκα και καμια δυο σκηνές, πράγμα σπάνιο κι ευπρόσδεκτο. Καιρό είχα να δω ταινία κοιτώντας το ρολόι μου μόνο δυο φορές.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Interstellar
Από τις πολυσυζητημένες και πιο διαφημισμένες ταινίες που παίζονται αυτόν τον καιρό, 10 μέρες πριν δηλώνω κατηγορηματικά οτι αυτή την ταινία δεν πρόκειται να τη δω για κανένα λόγο και χτες βρέθηκα καθισμένη για 3 ώρες να την παρακολουθώ επιβεβαιώνοντας το αλλοπρόσαλο του χαρακτήρα μου...
Σίγουρα δεν ανήκει στις ταινίες που κατά κύριο λόγο παρακολουθώ, ειδικά οι sci-fi ταινίες μου πέφτουν πιο βαριές κι από μουσακά στις 3 τα χαράματα, αλλά μπορώ να πω οτι η συγκεκριμένη με εξέπληξε σχετικά ευχάριστα.
Σίγουρα ο Νόλαν, η μουσική του Hans Zimmer και η αναφορά στον Dylan Thomas λειτούργησαν στα υπέρ για μένα αλλά γενικότερα η ταινία είναι αναμφισβήτητα θεαματική χωρίς τα υπερβολικά εφέ που φοβόμουν!
Γίνονται πολλές αναφορές βέβαια σε θέματα που απασχολούν τη φυσική τόσο σε πειραματικό όσο και σε θεωρητικό επίπεδο (αν τα λέω και σωστά οι nerds ας με διορθώσουν) αλλά εντάξει ακόμα κι ένας αδαής όπως εγώ μπορεί να ακολουθήσει...μέχρι ένα σημείο πάντα...:D
Στο τέλος βέβαια χάθηκα εντελώς και το φινάλε το βρήκα φορτωμένο με ανούσιους συναισθηματισμούς αλλά οκ προφανώς ο σκηνοθέτης ήθελε να καλύψει όλα τα είδη θεατών!
Η όποια σύγκριση με την Οδύσσεια του Διαστήματος του Κιούμπρικ απλά ιεροσυλία, αλλά για σινεμαδάκι, ποπκορν και μπύρες μια χαρά!
(ναι με εκπλήσσω κι εγώ που διαβάζω τι γράφω!!!)

Επίσης ξεκίνησε χτες το 8ο φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου με την παρουσία του Λέος Καράξ να θεωρείται από τα σημαντικότερα γεγονότα.
Εγώ για το τρομερό παιδί του γαλλικού κινηματογράφου -όπως αποκαλείται- πολλά είχα ακούσει αλλά δεν είχα δει τίποτα, είδα όμως πριν λίγες μέρες!

Holy Motors
Ο αναμφισβήτητα ''περίεργος'' κύριος Οσκάρ ζει κάθε του μέρα ενσαρκώνοντας διάφορους χαρακτήρες, ''ζώντας'' στην ουσία παράλληλες ζωές, κάποιες ιστορίες πολύ δυνατές, κάποιες απλά ανθρώπινες και συγκινητικές και κάποιες αναρωτιέσαι τι είχε πιει ο σκηνοθέτης...:bleh:
Απίστευτες εικόνες, πιο σουρεάλ πεθαίνεις, άφθονος προβληματισμός για τα μηνύματα που θέλει να περάσει η ταινία, αν και ένιωσα οτι είναι το τελευταίο πράγμα που απασχολεί το σκηνοθέτη, γενικά δε σταματάς να σκέφτεσαι καθόλου αρκεί να της δώσεις την ευκαιρία που προσωπικά για μένα της αξίζει!
Αποκορύφωμα για μένα το ''αλλοπρόσαλο'' αλλά όπως της έπρεπε φινάλε!
Ο πρωταγωνιστής Denis Lavant συγκλονιστικός και ένα πέρασμα κλείσιμο του ματιού για την ταινία κάνει και ο ίδιος ο Leos Carax.
Σίγουρα ταινία από εκείνες που εμπίπτουν στην κατηγορία love or hate.
Εμένα βάλ΄τε με στους lovers!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είδα το αργεντίνικο "Ιστορίες για αγρίους" (http://www.imdb.com/title/tt3011894/)
και μου άρεσε αρκετά. Πρόκειται για ιστορίες, διαφορετικές μεταξύ τους ως προς τη θεματολογία, που όμως έχουν ένα κοινό σημείο: τι συμβαίνει όταν μας καβαλάει ο διάολος, ο πολιτισμός πάει περίπατο και παραδινόμαστε γλυκά στα ένστικτά μας. Απολαυστική, αλλά οχι κι αριστούργημα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παραθέτω μέρος του μηνύματος της ρομαντικ γούμαν όπου αναφέρεται στη συγκεκριμένη ταινία:
"Δύο μέρες μία νύχτα"¨:Γαλλική ταινία με μιά εξαιρετική!Μαριόν Κοτιγιάρ.
Τα δυνατά της σημεία είναι σενάριο και πρωταγωνίστρια.Πολύ επίκαιρο και για μας το θέμα που πραγματεύεται..οικονομική κρίση,απολύσεις και...ανθρωπιά αλληλεγγύη!!υπάρχουν αλήθεια αυτά;;μπρός στο δίλλημα απόλυση συναδέλφου και μεγαλύτερο bonus για μένα η όχι τι θα εκανε ο καθένας μας;
Η Κοτιγιάρ είναι έξοχη!!ζεί στο πετσί της την κάθε στιγμή ,το καθε λεπτό από ένα μαρτυρικό 48ωρο μέσα στο οποίο συνομιλεί με κάθε έναν από τους συναδελφους της...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
The imitation game
http://www.imdb.com/title/tt2084970/

Συγκινητικά καλό. Πολύ σημαντική ιστορία του 20ου αιώνα που έμεινε για δεκαετίες κρυμμένη. 2ος Παγκόσμιος και ενας νεαρός μαθηματικός, ο Άλαν Τουρινγκ, προσλαμβάνεται από μια μυστική υπηρεσία...
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
223
The imitation game
http://www.imdb.com/title/tt2084970/

Συγκινητικά καλό. Πολύ σημαντική ιστορία του 20ου αιώνα που έμεινε για δεκαετίες κρυμμένη. 2ος Παγκόσμιος και ενας νεαρός μαθηματικός, ο Άλαν Τουρινγκ, προσλαμβάνεται από μια μυστική υπηρεσία...
Που την είδες εσύ αυτή ;
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα το αργεντίνικο "Ιστορίες για αγρίους" (http://www.imdb.com/title/tt3011894/)
και μου άρεσε αρκετά. Πρόκειται για ιστορίες, διαφορετικές μεταξύ τους ως προς τη θεματολογία, που όμως έχουν ένα κοινό σημείο: τι συμβαίνει όταν μας καβαλάει ο διάολος, ο πολιτισμός πάει περίπατο και παραδινόμαστε γλυκά στα ένστικτά μας. Απολαυστική, αλλά οχι κι αριστούργημα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου,απολαυστική αλλά όχι και αριστούργημα στο βαθμό που εκθειάστηκε.
Εξι ιστορίες με κωμικοτραγικά στοιχεία,black χιούμορ, που βασίζονται στην εκδικητικότητα και στον "κύκλο"εκδίκησης-αντεκδίκησης,οι δύο πρώτες δεν έλεγαν...αλλά οι υπόλοιπες αρκετά καλές ειδικά η τρίτη και η τελευταία με τον γάμο!πολύ πετυχημένη,πολύ καλές ερμηνείες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.769
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom