Κινηματογραφική κουβέντα....

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.567
Απο αυτές που έχω δει θεωρώ κορυφαία το Allien το πρώτο του '79 μετά παράγινε το κακό (To Prometheus είναι remake του allien μου φαίνεται), Blade Runner για όσους βλέπουν τέτοιες ταινίες (Sience Fiction) και το Hannibal....

Εντάξει τέτοιες ταινίες γυρίζει ο άνθρωπος... δεν είναι ούτε Μπέργκμαν ούτε Αγγελόπουλος...τι να κάνουμε...

http://www.imdb.com/name/nm0000631/#director
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
51.002
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει τέτοιες ταινίες γυρίζει ο άνθρωπος... δεν είναι ούτε Μπέργκμαν ούτε Αγγελόπουλος...τι να κάνουμε...
Εάν ήταν ο Μπέργκμαν, θα τον ήξερα. Αν ήταν ο Αγγελόπουλος δεν υπήρχε περίπτωση να πήγαινα να δω ταινία του. Είμαι κάτω των 180 ετών και δεν πάσχω από αϋπνίες.

Τo Hannibal έχει να κάνει με τον Ανίβα; Ή είναι follow up της Σιωπής των Αμνών;
Εγώ επιμένω να βγεις να πάρεις λίγο καθαρό αέρα...
Σκηνοθετικά, σαφώς καλύτερο το πρόσφατο. Επιπλέον στον Μονομάχο παίζει ο Ράσελ Κρόου (κανονικά εδώ έπρεπε να τελειώσει η συζήτηση). Ο οποίος Κρόου, προσποιείται πως κλαίει, βογγάει και γελάει. Τουλάχιστον γελάσαμε εμείς μαζί του, κάτι είναι κι αυτό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και δηλαδή τις πρωτοακουσες εδώ απο εμας αυτές τις ταινίες; Κι άντε τον Scott δεν τον ξέρεις,τον Philip Dick έστω που είσαι και διαβαστερος;

σημ. Μόνο το Alien ηταν του Scott απο τη σειρά ταινιών και τα Aliens του Cameron για οποίον τον έχει ακουστά
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.567
Εάν ήταν ο Μπέργκμαν, θα τον ήξερα. Αν ήταν ο Αγγελόπουλος δεν υπήρχε περίπτωση να πήγαινα να δω ταινία του. Είμαι κάτω των 180 ετών και δεν πάσχω από αϋπνίες.
Ανήκουν στην ίδια όχθη σκηνοθετών απλά ό ένας γυρίζει μια ολόκληρη ταινία σε ένα δωμάτιο και ο "δικός μας" είναι λίγο ααρρργγοοοοός ααααπεεεελλλλπππιιιιστιιιιικκκκααααάαα ααααααρρρρρργγγγγγοοοοοοός.....αλλά δείχνει και κανα βουνό ή καμιά λίμνη ..:D


Τo Hannibal έχει να κάνει με τον Ανίβα; Ή είναι follow up της Σιωπής των Αμνών;
το δεύτερο....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Based on....?
Συγγνώμη αλλά μιλώντας για σοβαρό κιν/φο,ο Θίασος είναι από τις πολύ μεγάλες ταινίες της παγκόσμιας φιλμογραφίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
51.002
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και δηλαδή τις πρωτοακουσες εδώ απο εμας αυτές τις ταινίες; Κι άντε τον Scott δεν τον ξέρεις,τον Philip Dick έστω που είσαι και διαβαστερος;
Το Alien είπα ότι ξέρω ότι ήταν επιτυχιάρα όταν πήγαινα δημοτικό, αλλά δεν έβλεπα ταινίες τότε, παραήμουν μικρός. Το Blade Runner, ναι πρώτη φορά το ακούω.

Ο Dick ως όνομα δεν μου έλεγε κάτι, τώρα που άνοιξε η wikipedia (ε βλέπω και τα μπάσκετ σε άλλο παράθυρο... έχουν προτεραιότητα) είδα ότι είναι ο συγγραφέας του βιβλίου που έγινε η ταινία Ολική Επαναφορά που την έχω δει. Το δε βιβλίο το διάβασα όταν το βρήκα σε ένα χόστελ στη Σουηδία πολλά χρόνια αφού είχα δει την ταινία, χωρίς να γνωρίζω εξαρχής ότι επρόκειτο γι' αυτήν. Εξαιρετικά καλή γραφή. Τα άλλα του βιβλία δεν τα γνωρίζω ούτε ως τίτλους, άλλωστε διαβάζω fiction εξαιρετικά σπάνια, προτιμώ τα ιστορικά, ντοκκουμέντα, βιογραφίες κλπ. Με τόσο καλή γραφή πάντως δεν εκπλήσσομαι που έκανε και κινηματογραφική επιτυχία ο τύπος και μερικά από τα σενάρια που διαβάζω είναι ενδιαφέροντα.

Επειδή επιτέλους βλέπω και την ταινιογραφία του Σκοτ, έχω δει και το 1492 (αρκετά κακό, αλλά μόνο και μόνο για το θέμα το είδα) κι από τα άλλα κανένα, μόλις έμαθα ότι γυρίστηκε Ρομπέν των Δασών με τον Κρόου, που πρέπει να του πηγαίνει κιόλας (ρόμπα-ρομπέν).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
51.002
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Based on....?
Συγγνώμη αλλά μιλώντας για σοβαρό κιν/φο,ο Θίασος είναι από τις πολύ μεγάλες ταινίες της παγκόσμιας φιλμογραφίας.
Η καλύτερη του από όσες έχω δει, αγγίζει μετά βίας το πολύ μέτριο. Καταστροφέας επειδή:
α) ήταν τόσο βαρετές οι ταινίες του που δυστυχώς στο εξωτερικό το "ελληνικός κινηματογράφος" ταυτίστηκε με την υπνηλία
β) ακόμη και στο εσωτερικό της χώρας πολλοί ταύτισαν τον μη εμπορικό κινηματογράφο με τον Αγγελόπουλο. Ο Λόουτς ας πούμε που λέγαμε... Πας να πεις σε κάποιον ότι είδες Λόοτς, ή ιρανικό και αμέσως θα σου πουν "α τέτοιες ταινίες δε βλέπω, πήγα μια φορά να δω Αγγελόπουλο και..."
γ) πραγματικά καταστροφική επιρροή στα κινηματογραφικά της χώρας, είναι ο βασικός λόγος που δε γυρίστηκαν ταινίες της προκοπής στη χώρα μας επί πολλά χρόνια, εγκλωβισμένοι σε λογικές επιδοτήσεων σε "κατούρα να φύγουμε", κολλητούς, αριστερούς του καναπέ, "γύρνα το λίγο πιο αργά" κλπ.

Με το θάνατό του για πρώτη φορά διάβασα αρνητικές κριτικές για το έργο κάποιου όταν πέθανε, από τον independent μέχρι το Μεξικό (είμαι διχασμένος για το κάτα πόσο είναι πρέπον, τουλάχιστον τόσο σύντομα μετά το θάνατο του οποιουδήποτε).

Γενικά οι σκηνοθέτες που ξεκίνησαν ως κριτικοί, αναδείχθηκαν από κριτικούς και κάνουν ταινίες για κριτικούς... ε είναι για τους κριτικούς. Προσωπικά θεωρώ τις ταινίες του εξαιρετικά κακές, έως βλακώδεις στην εκτέλεση και με εκνευρίζει το ταμπού "μην πεις τίποτε για τον Αγγελόπουλο". Κατανοώ ότι έχει και φαν (ορισμένοι μάλιστα δεν είναι καν κριτικοί κινηματογράφου!) και τους σέβομαι, αλλά η άποψή μου είναι αυτή: καταστροφικός. Μάλλον θα είχαμε και ελληνικό κινηματογράφο αν δεν ήταν αυτός.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.567
Είναι εμπορικός σκηνοθέτης, δεν το συζητάμε, κάποιες ταινίες του είχαν επιτυχία κάποιες άλλες όχι....αλλά δεν μπορείς να αγνοήσεις το μέγεθος του ταινιάνθρωπου..
τον Σκοτ εννοώ..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
α) ήταν τόσο βαρετές οι ταινίες του που δυστυχώς στο εξωτερικό το "ελληνικός κινηματογράφος" ταυτίστηκε με την υπνηλία
Ξανά based on....?
Εσύ μέχρι πριν λίγο δεν είχες ακούσει τον Ridley Scott,λίγο παρακάτω γνωρίζεις την άποψη του πλανήτη για τον Αγγελόπουλο;

Το IMDB,το Rotten Tomatoes,ο Scorcese,o Kusturica,οι Κάννες και πολλοί ακόμα καταξιωμένοι άνθρωποι του κινηματογράφου (άσε έξω του κριτικούς και τους Αριστερούς κολλητούς του) είχαν και έχουν άλλη άποψη.Αν όχι για το σύνολο του έργου του,πράγμα αδύνατον για τον οποιονδήποτε,αλλά για ένα μεγάλο κομμάτι του.

Να μην ξεχάσω και τους Ιάπωνες.Η μόνη χώρα που έχει κυκλοφορήσει όλο του το έργο σε DVD.

υγ. Δεν είμαι φαν του σε καμία περίπτωση.Κι έχω κοιμηθεί και σε Μπέργκμαν που είναι εξίσου κουραστικός,όπως όλοι οι "μεγάλοι","ψαγμένοι" κλπ κλπ.Αν λέμε κουραστικό και κοιμήση τον Theo τι να πούμε για τον Ταρκόφσκυ τότε;Γι'αυτό τέτοιου είδους σκηνοθέτες παίζουν σε μια λίγκα μόνοι τους και οι συγκρίσεις με τον Scott,τον Spielberg (αυτόν τον έχεις ακούσει φαντάζομαι) και γενικώς αυτού του είδους τους σκηνοθέτες είναι άστοχες.
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μάλλον θα είχαμε και ελληνικό κινηματογράφο αν δεν ήταν αυτός.
Αν και εγώ δεν τον γουστάρω, δεν φταίει αυτός για το ελληνικό σινεμά.
Θα σου ξέφυγε η φράση λόγω της αδρεναλίνης του πολύ τολμηρού outing :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.743
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom