Κινηματογραφική κουβέντα....

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όμορφα σκηνοθετημένη και σκοτεινή η ταινια Sicario, ενός `σχετικά' νέου σκηνοθέτη του καναδού Dennis Villeneuve, νομίζω από τις καλές ταινίες που κυκλοφορούν αυτή την εποχη. Το Lobster το είδε κανείς;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη γιατί είναι περσινή, αλλά εγώ την είδα τώρα τυχαία και αξίζει να την αναφέρω τουλάχιστον για αυτούς που αγαπούν Ιταλία. The trip to Italy, σχεδόν εξαιρετικό, γνήσιο εγγλέζικο χιούμορ χωρίς σενάριο σε ένα ταξίδι γευσιγνωσίας από το Τορίνο στο Κάπρι. Aνάμεσα τα χωριά της Λιγουρίας, στον κόλπο της Λα Σπέτσια όπου έζησε και πέθανε ο Σέλλευ και o Μπάυρον, Τοσκάνη, Ρώμη και Αμάλφι. Νομίζω ότι θα το δω και δεύτερη φορά!

Ξέρω ξέρω ο Μπάυρον πέθανε στο Μεσολόγγι!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προχτές είδα το "Ιστορίες για αγρίους" (wild tales νομίζω λέγεται) εκ Αργεντινής. Είχε πλάκα και ήταν αρκετά πρωτότυπο.

Είναι έξι ιστορίες όπου απλοί καθημερινοί άνθρωποι φτάνουν στο...αμήν με διάφορα που συμβαίνουν γύρω τους (πχ γραφειοκρατεία) και παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους.....
Ιστορίες με απρόοπτο φινάλε....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα το Έβερεστ.. Είναι συγκλονιστική ιστορία και αρκετά στην πραγματικότητα. Οφείλω να ομολογήσω ότι ήμουν επηρεασμένη από την ταινία τουλαχιστον για τις 3 επόμενες μέρες... Βέβαια δεν αξίζει σε 3d, πολύ αληθινή πάντως, το ζεις!
ΥΓ @Borealis μήπως εννοείς στο παραπάνω ποστ σου Η Σέλλευ και όχι Ο Σέλλευ ;;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προχτές είδα το "Ιστορίες για αγρίους" (wild tales νομίζω λέγεται) εκ Αργεντινής. Είχε πλάκα και ήταν αρκετά πρωτότυπο.

Είναι έξι ιστορίες όπου απλοί καθημερινοί άνθρωποι φτάνουν στο...αμήν με διάφορα που συμβαίνουν γύρω τους (πχ γραφειοκρατεία) και παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους.....
Ιστορίες με απρόοπτο φινάλε....
Ταινιάρα αυτή!

Αυτό με τη Μανταλένα που δε γερνάει με τίποτε πώς τη λένε, την είδα κι εγώ στο αεροπλάνο. Καλό το κόνσεπτ αλλά μετά γίνεται μπανάλ, ερωτο-γουτσου γούτσου, χάπι έντινγκ, φάτε πατατάκια και γραφτείτε στα μποντιλάιν. Αμάν αυτοί οι άνθρωποι μια φορά να κάνουν μια ταινία χωρίς φινάλε που ξέρεις από το 20ό λεπτό...

Σήμερα στο λεωφορείο μας έβαλαν το σπάιντερμαν. Χάλι, δεν μπόρεσα να το δω, νομίζω το γύρισα στη ναυμαχία γύρω στο 40-45΄ούτε καν ημίχρονο. Εκτός από το ότι είναι τελείως γελοίο το φιζίκ του Πήτερ, είναι και μάπα ο κακός. Τα εφέ εξαιρετικά, η γκομενίτσα μέτρια, η θεία Μαίη απαράδεκτη.
 

Erisadesu

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ανατολικής Ασία
χθες είπα να κάνω μια λίστα με ταινίες που θέλω να δω, εκεί που ξεκίνησα λοιπόν από τη δεκαετία του 80 και πήγαινα προς τη δεκατία του 80 συνηδοτοποίησα πως όλες οι ταινία στην λίστα εκείνη τη στιγμή ήταν του Keanu Reeves. περισσότερα για εκείνη τη λίστα μπορείτε να βρείτε εδώ.

Πέρα όμως από αυτή τη λίστα, θα ήθελα να δω όλες εκείνες τις ταινίες που είδα σαν παιδί και με εντυπωσίασαν (πάντα από τη δεκαετία του 80 ) αλλά επειδή ήμουν παιδί όταν της είδα τελευταία φορά δεν κατάλαβα και πολλά απο αυτά που βλέπω. Γενικά η τηλεόραση παίζει πολλες και παλιές ταινίες αλλά για τα 80s ούτε λόγος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ειδα Macbeth και δεν ξέρω αν πρέπει να ποστάρω εδώ ή σε άλλο τόπικ για τα τοπία της Σκωτίας. Ταξιδιωτικά αριστούργημα, κινηματογραφικά ποιητικό αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

Πραγματικά τα τοπία της Σκωτίας έκλεψαν την παράσταση, παρά την τεράστια μελαγχολία που μετέδιδαν και βοήθησαν πολύ στην όλη εικόνα της "τραγικότητας" που μετέδιδε η ταινία. Και οι ερμηνείες ήταν πολύ καλές αλλά κι εμένα δεν με τρέλανε το έργο, ίσως γιατί ήμουν σε φάση που προτιμούσα κάτι λιγότερο θλιβερό. Καλή ταινία πάντως.

Προχτές είδα το "Ιστορίες για αγρίους" (wild tales νομίζω λέγεται) εκ Αργεντινής. Είχε πλάκα και ήταν αρκετά πρωτότυπο.
Γενικά έχουν πολύ πρωτότυπες ταινίες και δυνατό σινεμά στην Αργεντινή. Εν τω μεταξύ παρόλο που η συγκεκριμένη σε κάποια σημεία άγγιζε τα όρια της τρολιάς, ξέρω πολλούς που ενθουσιάστηκαν ίσως λόγω ευρηματικότητας σεναρίου και καλών ηθοποιών.


Για το "μικρό νησί" που αναφέρατε πιο πάνω αρκετοί από εσάς, το είχα δει το καλοκαίρι σε θερινό σινεμά-φίσκα που σπρωχνόμαστε για να μπούμε. Μου άρεσε αρκετά και σαν σενάριο και σαν ερμηνείες και....δεν λέω άλλο για να αποφύγω το spoiler.....είχα καιρό να δω καλή ισπανική ταινία μιας και η άλλη ισπανική που έπαιξε πρόσφατα στη χώρα μας "3 bodas de más" παραήταν "αμερικανιά" παρά την προσπάθεια να ξεφύγει σε ελάχιστα σημεία. Έμοιαζε με "αμερικανιά" με Ισπανούς ηθοποιούς στο μεγαλύτερο μέρος της.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πραγματικά τα τοπία της Σκωτίας έκλεψαν την παράσταση, παρά την τεράστια μελαγχολία που μετέδιδαν και βοήθησαν πολύ στην όλη εικόνα της "τραγικότητας" που μετέδιδε η ταινία. Και οι ερμηνείες ήταν πολύ καλές αλλά κι εμένα δεν με τρέλανε το έργο, ίσως γιατί ήμουν σε φάση που προτιμούσα κάτι λιγότερο θλιβερό. Καλή ταινία πάντως..
Εμένα δεν με ενόχλησε το θλιβερό του θέματος, αυτό περίμενα άλλωστε. Αλλά, αν και έπαιζαν οι ηθοποιοί καλά, οι ήρωες δεν είχαν "βάθος". Ήταν κάπως τηλεοπτικοί, ενώ η κινηματογράφηση ήταν πολύ καλή. Έλειπε και η στιγμή της υπνοβασίας της συζύγου, που θεωρείται κορυφαία. Κάπως μικροί οι ήρωες, που δεν διακαιολογείται ο μύθος που πλέχτηκε επί αιώνες γύρω από το έργο. Θα μου πεις, καλύτερα να τα βλέπεις αυτά στο θέατρο. Αλλά από την άλλη έχουν γυριστεί και εξαιρετικές ταινίες πανω σε Σαιξπιρικά έργα.Τέλος πάντων, δεν έχασα και τον χρόνο μου, αλλά δεν θα την ξανάβλεπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom