Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και ενώ θα περίμενε κανείς από τους Μπόνι και Κλάιντ να κλέψουν τον φάκελλο, αυτοί απλώς τον μπέρδεψαν (πέρασαν και τόσα χρόνια) στέλνοντας όμως τελικά το ''αγαπημένο'' φιλμ στον απόπατο. Από αυτά που είδα όντως η Ντέιβις ήταν πολύ καλή ενσαρκώνοντας την πανηλίθια (πλάκα κάνω) σύζυγο του Ουάσιγκτον και επίσης μου έμεινε η εντύπωση ότι το Μάντσεστερ άξιζε κάτι περισσότερο από το όσκαρ του Άφλεκ. Ίσως ή Ντέιβις θα έπρεπε να είναι υποψήφια για πρώτου ρόλου και να επέτρεπε την Γουίλιαμς να το αρπάξει το αγαλματάκι.
Κι εμένα η Ντέιβις μου άρεσε πάρα πολύ όπως και ο Ουάσιγκτον και γενικά η ταινία που πρωταγωνιστούσαν το "Fences"μπορώ να πώ ότι την βρήκα ακόμα πιό ενδιαφέρουσα και απο το"Μoonlight"(βρήκα κάποια κοινά στοιχεία και στις 2 ταινίες.)
Οσο για την Εμα παρ ολο που η ταινία Λα λα λα κλπ ..τα έχουμε προαναφέρει οκ ναι μιά πολύ απλή συνηθισμένη ιστορία ναι μεν αλλά η Εμα αποτύπωσε πάρα πολύ καλά το συναίσθημα στις διάφορες περιόδους της ζωής της,χωρίς να είναι ρόλος ιδιαιτέρων απαιτήσεων.
.Το ίδιο ακριβώς θα έλεγα και για τον Αφλεκ.Μόλις σήμερα είδα την ταινία"Το σπίτι δίπλα από τη θάλασσα"Οχι κάτι ιδιαίτερο...μελαγχολική πικρή ιστορία που όμως ο πρωταγωνιστής δίνει την ψυχή του και σε κάνει θες δε θες σ αρέσει δεν σ αρέσει η ιστορία να μπεις στο πετσί του και να νοιώσεις την κάθε στιγμή που βιώνει!αλλά για Όσκαρ;;
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κι εμένα η Ντέιβις μου άρεσε πάρα πολύ όπως και ο Ουάσιγκτον και γενικά η ταινία που πρωταγωνιστούσαν το "Fences"μπορώ να πώ ότι την βρήκα ακόμα πιό ενδιαφέρουσα και απο το"Μoonlight"(βρήκα κάποια κοινά στοιχεία και στις 2 ταινίες.)
Εξήγησε μου κάτι, και οι δύο σε όλη την ταινία δεν έκλεισαν το στόμα τους ούτε για να καταπιούν την μπουκιά τους, γιατί ο ένας πήγε υποψήφιος για πρώτο ρόλο και η άλλη για δεύτερο?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εξήγησε μου κάτι, και οι δύο σε όλη την ταινία δεν έκλεισαν το στόμα τους ούτε για να καταπιούν την μπουκιά τους, γιατί ο ένας πήγε υποψήφιος για πρώτο ρόλο και η άλλη για δεύτερο?
έλα μου ντε;;του χρόνου που θάμαστε εμείς στην επιτροπή:haha:θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και ενώ θα περίμενε κανείς από τους Μπόνι και Κλάιντ να κλέψουν τον φάκελλο, αυτοί απλώς τον μπέρδεψαν (πέρασαν και τόσα χρόνια) στέλνοντας όμως τελικά το ''αγαπημένο'' φιλμ στον απόπατο. Από αυτά που είδα όντως η Ντέιβις ήταν πολύ καλή ενσαρκώνοντας την πανηλίθια (πλάκα κάνω) σύζυγο του Ουάσιγκτον και επίσης μου έμεινε η εντύπωση ότι το Μάντσεστερ άξιζε κάτι περισσότερο από το όσκαρ του Άφλεκ. Ίσως ή Ντέιβις θα έπρεπε να είναι υποψήφια για πρώτου ρόλου και να επέτρεπε την Γουίλιαμς να το αρπάξει το αγαλματάκι.
Συμφωνώ απόλυτα για τη Βαιόλα Ντέιβις. Κατέβασα προχτες το Fences (btw απορτώ γιατί η ταινία ακόμα δεν έχει βρει διανομή στις ελληνικές αίθουσες) και πέρα από το ότι βρήκα την ερμηνεία της απίστευτη, θεωρώ και εγώ πως το μέγεθος του ρόλου ήταν τέτοιο που θα έπρεπε να είναι στην κατηγορία Α Γυναικείου Ρόλου. Τελικά όλα δούλεψαν υπέρ της Έμμα Στόουν. Εξαιρετική στο Fences βρήκα και την ερμηνεία του Ντένζελ Ουάσιγκτον. Ήταν πιστεύω οριακά καλύτερος από τον Κέισι ΄Αφλεκ (βέβαια άλλη και η υποκριτική του εμπειρία), από τον άλλη όμως καταλαβαίνω ότι ίσως δεν θα ήθελαν να του δώσουν και τρίτο όσκαρ στην καριέρα του- δεδομένου ότι και ο Κέισι Άφλεκ ήταν εξαιρετικός στο Manchester By the Sea. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στο Fences είναι το ότι έκανε μπαμ πως είναι θεατρικό έργο. Με άλλα λογια ένιωθα ότι θα ήθελα ως φιλμ να είχεμια κάποια μεγαλύτερη "κινηματογραφικότητα". Από αυτή την άποψη προτιμών με χίλια το Moonlight
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα μου λυσει καποιος αν ξερει μια απορια; Γιατι το "Manchester by the sea" μεταφραζεται στα Ελληνικα "Μια πολη διπλα στη θαλασσα"; Οταν μαλιστα προκειται για τοπωνυμιο. Ξερω πως η λεξη manchester στα Αυστραλεζικα Αγγλικα εχει την ερμηνεια των κλινοσκεπασματων, λευκων ειδων κλπ. Σημαινει σε καποια Αγγλικα "πολη";
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα μου λυσει καποιος αν ξερει μια απορια; Γιατι το "Manchester by the sea" μεταφραζεται στα Ελληνικα "Μια πολη διπλα στη θαλασσα"; Οταν μαλιστα προκειται για τοπωνυμιο. Ξερω πως η λεξη manchester στα Αυστραλεζικα Αγγλικα εχει την ερμηνεια των κλινοσκεπασματων, λευκων ειδων κλπ. Σημαινει σε καποια Αγγλικα "πολη";
Αυτά λες αν είσαι από χωριό και όχι από πρωτεύουσα. Το μάντσεστάιρ είναι πόλη χρυσέ μου, αλλά για να μην κάνουν διαφήμιση και πούνε την ταινία ''το μάντσεστάιρ δίπλα στη θάλασσα'', αλλάξανε το όνομα σε ''μία πόλη δίπλα στη θάλασσα''.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα μου λυσει καποιος αν ξερει μια απορια; Γιατι το "Manchester by the sea" μεταφραζεται στα Ελληνικα "Μια πολη διπλα στη θαλασσα"; Οταν μαλιστα προκειται για τοπωνυμιο. Ξερω πως η λεξη manchester στα Αυστραλεζικα Αγγλικα εχει την ερμηνεια των κλινοσκεπασματων, λευκων ειδων κλπ. Σημαινει σε καποια Αγγλικα "πολη";
Υποψιάζομαι για να μη γίνει σύγχυση στον Έλληνα θεατή με το γνωστό του Manchester της Αγγλίας, τη στιγμή που η ταινία διαδραματίζεται στο παραθαλάσσιο Manchester της Μασσαχουσέτης (νομίζω) των ΗΠΑ. Θεωρώ προσωπικά πολύ επιτυχημένη αυτή την απόδοση στα ελληνικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα ο,τι να 'ναι μου φαινεται εμενα η μεταφραση. Ας το αφηναν Manchester by the sea. Σαν να βλεπω αγωνα ποδοσφαιρου και να μεταφραζουν την Paris-Saint-Germain
Πολη Αγιος Γερμανος. Οντως πολυ πετυχημενη αποδοση!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτά λες αν είσαι από χωριό και όχι από πρωτεύουσα. Το μάντσεστάιρ είναι πόλη χρυσέ μου, αλλά για να μην κάνουν διαφήμιση και πούνε την ταινία ''το μάντσεστάιρ δίπλα στη θάλασσα'', αλλάξανε το όνομα σε ''μία πόλη δίπλα στη θάλασσα''.
Που βρε Βλαχο το λενε Μαντσεσταιρ; Οι Mancunians Μαντσεσταρ το λενε.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Περι ρομαντικιας ταινιας... Λοιπον, μετα απο μπολικα χρονια, ειδα (σε εντονη συναισθηματικη φορτιση) προχθες το Eternal Sunshine of the Spotless Mind, το οποιο λογω του ευτυχους τελους του θαρρω πως ειναι καργα ταινια ρομαντικη. Παντως αν πεσει το ρευμα και δεν δειτε τα τελευταια 5 λεπτα οποτε οι δυστυχοι τζοελ και Κλημεντινοι (-------- spoiler --------) μη χαλαστειτε, μου φανηκε πολυ καλλιτερο χωρις το χαππι το εντ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εξήγησε μου κάτι, και οι δύο σε όλη την ταινία δεν έκλεισαν το στόμα τους ούτε για να καταπιούν την μπουκιά τους, γιατί ο ένας πήγε υποψήφιος για πρώτο ρόλο και η άλλη για δεύτερο?
Χρόνια είχα αυτη την απορία ειδικα σε ταινιες οπως αυτή που λέτε .
Μέχρι που διαβασα μία αναλυση του Τιμογιαννάκη , γραφω ενα κομματι της

"Μπερδευει , επειδη στην Ελλαδα η χρήση β΄ρόλος ειναι λανθασμένη .
Η αγγλικη ορολογια είναι πιο εύστοχη διοτι βαζει τα πάντα στην θέση τους.
Υπαρχουν οι leading και οι supporting. Οι πρώτοι είναι αυτοι που οδηγουν μια διανομή, οι δευτεροι ειναι εκείνοι που στηρίζουν τους πρωτους .
Στηριζω μπορει να σημαινει και ρόλος μιας σκηνης, μπορει να σημαινει και ρόλος μεγαλύτερος απο του πρωταγωνιστη . Για παραδειγμα ο Ιαγος στον "Οθέλλο" είναι μεγαλυτερος σε διαρκεια απο του Οθέλλου. Και όμως θεωρειται supporting , επειδη το εργο λεει την ιστορία του Οθέλλου και όχι του Ιάγου . "

Λεει και άλλα παραδειγματα οπως το περσινο β'ρολου της Αλισια Βικαντερ που επαιζε σε ολη τη διάρκεια της ταινιας αλλά σαν στηριγμα στην ιστορία του πρωταγωνιστη , αλλά γραφω μονο την ουσια της αναλυσης ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom