Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.467
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos εχεις κανονισει δηλαδη καποιο ταξιδακι για του χρονου;:)
Έτσι λέω, αν και δε μου αρέσει να χάνω το φεστιβάλ, είναι η καλύτερη εβδομάδα για να είναι κανείς στην Αβάνα.
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Κάνω ένα μινι απολογισμό των όσων διάβασα στις 2-3 τελευταίες σελίδεςτης κουβέντας...Απ'ολες τις ταινίες που εχω δει τον τελευταίο καιρό, την πιο καλή εντύπωση μου έκαναν τα Παράσιτα (Parasite). Τη βρήκα πολύ δυνατή με απίστευτους συμβολισμούς! Τη σκηνή που βρέχει καταρρακτωδώς κι η οικογένεια κατεβαίνει και κατεβαίνει και κατεβαίνει σκάλες ώσπου να φτάσουν στο πλυμμηρισμένο σπίτι τους, θα τη μνημονεύω για πολλά χρόνια...
Σχετικό-άσχετο: μια άλλη πολύ καλή ταινία του ίδιου νοτιοκορεάτη σκηνοθέτη είναι το Μνήμες Εγκλήματος.
Επιπλέον, μου άρεσε και η ταινία του Αλμοδόβαρ (Dolor y Gloria). Προσωπικά είμαι φαν των παλιών του ταινιών (ποιά να πρωτοθυμηθώ!;!; Γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης, Κika, Todo sobre mi madre, Habla con Ella, Tacones Lejanos) αλλά τα μετέπειτα χρόνια δε μου άρεσε σχεδόν καμία απ'τις ταινίες του.. μέχρι που είδα την τελευταία του! Αυτοβιογραφική, πολύχρωμη, κάπως μελαγχολική και σίγουρα υπαρξιακή.. με πολύ καλές ερμηνείες, ειδικά του Μπαντέρας, αλλά κ της Πενέλοπε (που απεχθάνομαι, γιατί τη βρίσκω ατάλαντη κι οτι παίζει με τον ίδιο τρόπο σε όλους τους ρόλους της -μανιέρα). Ενιγουέυ...
Μια ακόμη ταινία που μου άρεσε πολύ ήταν το Marriage story (Ιστορία γάμου) του Noah Baumbach, του οποίου οι ταινίες είναι πάντα ιδιαίτερες ( Frances Ha, The squid and the whale).
οκέυ, και το Τζόκερ ωραίο μου φάνηκε, ωστόσο αυτό που μου άρεσε περισσότερο μ'αυτή την ταινία είναι οτι πολύς κόσμος πήγε να δει σούπερ ήρωες και τα σχετικά, που φυσικά απείχε παρασάγγας από την πλοκή..!!χεχε!!
Το 'Μη χαμηλώνεις το βλέμμα' (Don't look away), που έχει σχολιαστεί παραπάνω, βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ταινία!
Όπως επίσης, και την ταινία 'Η δουλειά της' (Her Job), του Νίκου Labôt. Αληθινή, συγκινητική και πέρα για πέρα ανθρώπινη.
Δεν ξέρω αν εχει γραφτεί ήδη κάτι, για το Free Solo (2018), πάντως αξίζει να δείτε το ντοκυμαντέρ ακόμα κι αν δεν είστε τύπος της φύσης κ της περιπέτειας..
Τέλος, περιμένω με αγωνία να βγει στις αίθουσες το 'Μικρές Κυρίες' (Little Women).
αυτά για τώρα!
καλές προβολές και γιορτές σε όλους!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν άντε να πούμε και για μια προσπάθεια του ελληνικού κινηματογράφου. Χτες είδα το ¨Ευτυχία¨, πρόκειται για τη ζωή της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου. Μου άρεσε και νομίζω πως το δυνατό του χαρτί είναι οι ερμηνείες , η Γκουλιώνη και η Καραμπέτη είναι πολύ καλές, χωρίς να υπολείπεται το υπόλοιπο καστ!!!
Συμφωνούμε!Πολύ καλή ταινία,σκηνοθεσία,τα μουσικά ακούσματα...οι ερμηνείες όλων και ειδικά όπως είπες των πρωταγωνιστριών που υποδύονται την Ευτυχία στην νεανική και μετέπειτα ώριμη της ηλικία
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗς ΚΑΡΔΙΑΣ¨:

Δανέζικη ταινία (συμπαραγωγή Δανίας-Σουηδίας)και επίσημη πρόταση της Δανίας για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.
Ενδιαφέρουσα δραματική ταινία που περιστρέφεται γύρω από τις ισορροπίες(η ανισορροπίες¨?)στις σχέσεις των μελών μιάς επιφανούς και καθώς πρέπει οικογένειας,σχέσεις και κενά μεταξύ συζύγων μεταξύ πατέρα και έφηβου γιού από προηγούμενο γάμο,γιού και μητριάς και τα απροσδόκητα έως και τραγικά επακόλουθα μιάς πιό στενής σχέσης μεταξύ της ώριμης μητριάς και του νεαρού γιού.
Περιττές και ανούσιες κατά τη γνώμη μου κάποιες άκρως τολμηρές ερωτικές σκηνές....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είδα το betting on zero στο Netflix. Ντοκιμαντέρ που ξεμπροστιαζει καμουφλαρισμενη εταιρεία-πυραμιδα. Ενώ η απάτη είναι τόσο φανερη που σ'εναν ιδανικό κόσμο η εταιρεία θα είχε κλείσει και τα μεγάλα κεφάλια θα ήταν φυλακή, στον κόσμο που ζούμε η εταιρεία ζει και βασιλεύει μέχρι σήμερα...

Το προτείνω σε όσους γουστάρουν το αυθεντικό αμερικάνικο όνειρο το απατεωνιστικο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.467
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα πριν λίγο το Habana selfies. Ανάξιο λόγου, δεν ήξερα ότι μπορούμε και παράγουμε και τόσο κακές ταινίες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Είδα το betting on zero στο Netflix. Ντοκιμαντέρ που ξεμπροστιαζει καμουφλαρισμενη εταιρεία-πυραμιδα. Ενώ η απάτη είναι τόσο φανερη που σ'εναν ιδανικό κόσμο η εταιρεία θα είχε κλείσει και τα μεγάλα κεφάλια θα ήταν φυλακή, στον κόσμο που ζούμε η εταιρεία ζει και βασιλεύει μέχρι σήμερα...

Το προτείνω σε όσους γουστάρουν το αυθεντικό αμερικάνικο όνειρο το απατεωνιστικο.
Πολύ καλή πρόταση.Μου είχε ξεφύγει και δεν το ήξερα.Εταιρεία που κερδίζει από θέσεις διανομέων αντί για προιόντα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
1917! Του Σαμ Μεντες
Εξαιρετικη ταινία από κάθε άποψη!!!
Εξαιρετική σκηνοθεσία!!φωτογραφία, μουσική,ερμηνειες!!!
Ταινία που βγάζει ένταση, αγωνία, συγκίνηση...
Δεν είναι απλά μια πολεμική ταινία,θα τολμήσω να τη χαρακτηρίσω μεγαλειωδη!!!!αφού άλλωστε αναδεικνύει μεταξύ άλλων παραμετρων κυρίως το μεγαλείο ψυχής του κεντρικού ηρωα-πρωταγωνιστη, ενός νεαρού Άγγλου στρατιώτη ο οποίος καλείται να φέρει εις πέρας μια αποστολη,διασχιζοντας χαρακώματα και ερχομενος αντιμέτωπος με τους Γερμανούς.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
1917! Του Σαμ Μεντες
Εξαιρετικη ταινία από κάθε άποψη!!!
Εξαιρετική σκηνοθεσία!!φωτογραφία, μουσική,ερμηνειες!!!
Ταινία που βγάζει ένταση, αγωνία, συγκίνηση...
Δεν είναι απλά μια πολεμική ταινία,θα τολμήσω να τη χαρακτηρίσω μεγαλειωδη!!!!αφού άλλωστε αναδεικνύει μεταξύ άλλων παραμετρων κυρίως το μεγαλείο ψυχής του κεντρικού ηρωα-πρωταγωνιστη, ενός νεαρού Άγγλου στρατιώτη ο οποίος καλείται να φέρει εις πέρας μια αποστολη,διασχιζοντας χαρακώματα και ερχομενος αντιμέτωπος με τους Γερμανούς.
Πραγματικό αριστούργημα. Ακόμα κι ένας φίλος μου που δεν του αρέσουν οι "φιλοσοφημένες" ή αργές ταινίες και είχε τις επιφυλάξεις του στην αρχή, στην πορεία έπαθε πλάκα με την ένταση των σκηνών και την συγκινητική ιστορία του στρατιώτη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει σε προηγουμενο ποστ (πιθανως ναι αλλα ειναι και τοσες σελιδες τοπικ) αλλα ειδα πριν λιγες μερες την ταινια «Καπερναουμ» ....
Τι γροθια στο στομαχι ηταν αυτη!!!
ΤΟ είχα δει πέρσι και την είχα σχολιάσει,όπως το είπες γροθιά στο στομάχι ,σε συγκλονίζει σε διαπερνά....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom