Κινηματογραφική κουβέντα....

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είδα μόλις την υπέροχη και καθηλωτική ταινία The Body (El cuerpo), τη δεύτερη στη σειρά του Paulo Oriol μετά το «Αόρατο επισκέπτη» και οφείλω να πω ότι είναι εξίσου ενδιαφέρουσα και ανατρεπτική σε όλη τη διάρκεια της αλλά κυρίως στο τέλος της.
Δυνατό σενάριο και αυτή με κύριο γνώρισμα του σκηνοθέτη το γεγονός ότι σε βάζει συνέχεια σε μια διαδικασία να σκεφτείς, με γρήγορες και έντονες εναλλαγές.
Τη προτείνω και αυτή ανεπιφύλακτα.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
ξερει κανεις πως μπορω να βρω παλιες καλες ταινιες του PETER SELLERS ο ροζ Πανθηρας και το ΠΑΡΤΥ κλπ κλπ.

Δυστυζως το ΝΕΤΦΛΙΞ δεν εχει τιποτα που προσφατα μπηκα!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ έχω την εντύπωση ότι είδα το long version . Τις κατέβασα τότε μόλις πρωτοκυκλοφόρησαν. Με όλες τις ωμές σκηνές σεξ.
H long version του Nymphomaniac στην Ελλάδα προβλήθηκε σε αίθουσα μόνο 1 φορά: Στις Νύχτες Πρεμιέρας του 2018 και μάλιστα σε ενιαία προβολή πεντέμισι ωρών, η οποία μάλιστα ήταν sold out από πολλές ημέρες πριν. Όμως αυτή η long version της ταινίας κυκλοφόρησε σε dvd κανονικά κ μάλιστα είναι σε γενικές γραμμές ακόμα διαθέσιμη
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
H long version του Nymphomaniac στην Ελλάδα προβλήθηκε σε αίθουσα μόνο 1 φορά: Στις Νύχτες Πρεμιέρας του 2018 και μάλιστα σε ενιαία προβολή πεντέμισι ωρών, η οποία μάλιστα ήταν sold out από πολλές ημέρες πριν. Όμως αυτή η long version της ταινίας κυκλοφόρησε σε dvd κανονικά κ μάλιστα είναι σε γενικές γραμμές ακόμα διαθέσιμη
Εγώ το είδα...τώρα short η long δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι έφτασε κ περίσσεψε :bleh:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την είδα πριν από λίγο.
Πολύ καλή έως εξαιρετική η ταινία τα "Dronningen (Βασίλισσα - αγγλικός τίτλος: Queen of Hearts)", παραγωγής Δανίας-Σουηδίας, του έτους 2019, της Δανέζας May El-Toukhy. Την προτείνω ανεπιφύλακτα, ιδιαίτερα στους λάτρεις του σκανδιναβικού κινηματογράφου.
Η ιστορία αναφέρεται σε μια επιτυχημένη δικηγόρο και την αναστάτωση στη ζωή της που έφερε η μετακόμιση του γιου του συζύγου της από προηγούμενο γάμο.
Στιβαρό, σκληρό δράμα χαρακτήρων, όπως ίσως μόνο ο σκανδιναβικός κινηματογράφος καταφέρνει.
Την είχα δεί παλαιότερα...συμφωνούμε(και πάλι!!)δυνατή σκληρή ταινία!η ερμηνεία ειδικά της πρωταγωνίστριας είναι εξαιρετική...
Δικηγόρος που αναλαμβάνει υποθέσεις κακοποίησης παιδιών...σαν δικηγόρος άριστη και ευαίσθητη στο θέμα αυτό, σαν γυναίκα όμως κάπου ¨"χάνεται"με αποτέλεσμα να κινδυνέψουν οι ισορροπίες στην προσωπική της ζωή,οπότε και καλείται να πληρώσει η όχι?το τίμημα τις συνέπειες των πράξεων της...
(αυτόματα μιά που το έχω και πρόσφατο έκανα τον συνειρμό με την ηρωίδα του νυμφομάνιακ...γυναίκα στο ρόλο θύματος..με ερωτηματικά.. που γίνεται θύτης ....)
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.753
Σήμερα που είδα ότι η ιστορία μου για το Εδιμβούργο "The Angels' share", μπήκε στις ολοκληρωμένες, θυμήθηκα και προτείνω - όποτε έχετε ευχέρεια - να δείτε την ομότιτλη ταινία του Ken Loach, από όπου "έκλεψα" τον τίτλο της ιστορίας μου. Μπορεί η ταινία να μην έχει ιδιαίτερη σχέση με το Εδιμβούργο έχει όμως σχέση με την κοινωνικοπολιτική κατάσταση στη Σκωτία και με το malt whisky.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν το εχω παρακολουθησει ενδελεχως το θεμα οποτε αν ξαναπροταθηκε σορρυ. Παντως εχω να προτεινω το last dance ντοκιμαντερ για τον Μαικλ Τζορνταν στο Νετφλιξ. Βγηκαν τα συο πρωτα επεισοδια και τα ειδα με την μια, καραγουσταρα περιμενω να βγουν τα επομενα πως και πως . Δειτε τα ακομα κι αν δεν ειστε μπασκετικοι (ουτε εγω ειμαι) , εμενα μου αρεσαν παρα πολυ τα πρωτα δυο. Το δευτερο επεισοδιο μαλιστα ηταν πολυ καλυτερο!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν το εχω παρακολουθησει ενδελεχως το θεμα οποτε αν ξαναπροταθηκε σορρυ. Παντως εχω να προτεινω το last dance ντοκιμαντερ για τον Μαικλ Τζορνταν στο Νετφλιξ. Βγηκαν τα συο πρωτα επεισοδια και τα ειδα με την μια, καραγουσταρα περιμενω να βγουν τα επομενα πως και πως . Δειτε τα ακομα κι αν δεν ειστε μπασκετικοι (ουτε εγω ειμαι) , εμενα μου αρεσαν παρα πολυ τα πρωτα δυο.
Τα είδα κ γω....πόσο μπροστά όμως οι Αμερικάνοι σε ιδέες μάρκετιγκ κ όχι μόνο. Είχαν κινηματογραφικό συνεργείο από τότε να καταγράφει στιγμές της ομάδας κ των παιχτών ξεχωριστά λες κ ήξεραν ότι ο Τζόρνταν θα γινόταν σούπερσταρ και ακόμα ο Σκότι Πιπεν, ο Ρόντμαν ο Κούκοτς κι αλλοι υπερπαιχτες θα πουλούσαν εν έτη 2020 σε ντοκυμαντέρ όπως το παγωτό σε νηπιαγωγείο....
Φανταστείτε να είχαμε αντίστοιχα ντοκουμέντα από την ανοδο της Εθνικής μας μπάσκετ κ την κατάκτηση του ευρωπαϊκού το 1987! Να βλέπαμε στιγμές προπόνησης του Γκάλη, του Γιαννάκη κ τ αλλά τα παιδιά.
Καλά τον Γκάλη να μιλάει σε μικρόφωνο κ να δίνει συνέντευξη τότε ήταν από μόνο του ντοκουμέντο :p
Φανταστική σειρά μη τη χάσετε!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τα είδα κ γω....πόσο μπροστά όμως οι Αμερικάνοι σε ιδέες μάρκετιγκ κ όχι μόνο. Είχαν κινηματογραφικό συνεργείο από τότε να καταγράφει στιγμές της ομάδας κ των παιχτών ξεχωριστά λες κ ήξεραν ότι ο Τζόρνταν θα γινόταν σούπερσταρ και ακόμα ο Σκότι Πιπεν, ο Ρόντμαν ο Κούκοτς κι αλλοι υπερπαιχτες θα πουλούσαν εν έτη 2020 σε ντοκυμαντέρ όπως το παγωτό σε νηπιαγωγείο....
Φανταστείτε να είχαμε αντίστοιχα ντοκουμέντα από την ανοδο της Εθνικής μας μπάσκετ κ την κατάκτηση του ευρωπαϊκού το 1987! Να βλέπαμε στιγμές προπόνησης του Γκάλη, του Γιαννάκη κ τ αλλά τα παιδιά.
Καλά τον Γκάλη να μιλάει σε μικρόφωνο κ να δίνει συνέντευξη τότε ήταν από μόνο του ντοκουμέντο :p
Φανταστική σειρά μη τη χάσετε!
Ενταξει την απεριοριστη προσβαση στο συνεργειο την δωσανε το 1997 που ηταν ηδη σουπερσταρ ο Τζορνταν. Το παραξενο ειναι που δεχτηκανε (η ομαδα). Αλλα ναι ηταν πολυ ωραια ιδεα, συμφωνω σε ολα τα αλλα! Και εχει και πολλα φλασμπακ!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα, ο τίτλος είναι "Un cuento chino" και βρίσκεται εύκολα, πχ στο dailymotion με ελληνικούς υπότιτλους.
την είδα τελικά στο dailymotion σ ευχαριστώ πολύ! Φυσικά πρωτότυπη και υπέροχη όπως όλες οι ταινίες του Darin....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.144
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom