Κινηματογραφική κουβέντα....

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Δεν την βρήκα διαθέσιμη με αυτόν τον τίτλο στο netflix. Μήπως την αναφέρουν με άλλο τίτλο στα ελληνικά;
Το βρίσκω κανονικά με συνδρομή και σύνδεση από Ελλάδα.Με τον Αγγλικό τίτλο.Τώρα όμως παρατήρησα ότι δεν είναι διαθέσιμοι Ελληνικοί υπότιτλοι.Αγγλικά και άλλες γλώσσες.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.289
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Το βρίσκω κανονικά με συνδρομή και σύνδεση από Ελλάδα.Με τον Αγγλικό τίτλο.Τώρα όμως παρατήρησα ότι δεν είναι διαθέσιμοι Ελληνικοί υπότιτλοι.Αγγλικά και άλλες γλώσσες.
Υπαρχει στα ελληνικα , στα γνωστα καναλια .... της Βενετιας :haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
The Revenant: καταπληκτική σκηνοθεσία/φωτογραφία, υπέροχα τα τοπία, φοβερός ο Ντι Κάπριο, ωραία και η μουσική. Στην περίφημη σκηνή με την επίθεση της αρκούδας με είχε πιάσει η καρδιά μου, είναι απίστευτα αληθοφανής. Μου άρεσε αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας, μάλλον θα φταίει ότι βρήκα το σενάριο πολύ απλό.
Palm trees in the snow (Ισπανική, παίζει ο Mario Casas από τις "Invisible Guest" και "The Occupant"): περιγράφει το ταξίδι μιας γυναίκας στην Αφρική (Γουινέα) προκειμένου να βρει τις ρίζες της και να λύσει κάποια ερωτήματα που προέκυψαν μετά τον θάνατο του πατέρα της. Κυρίως μεταφερόμαστε στην κατάσταση που επικρατούσε στην Ισπανική αποικία λίγο πριν αυτή ανεξαρτητοποιηθεί κι έχουμε έναν συνδυασμό ρομαντικής ιστορίας και ιστορικών αναφορών. Μου άρεσε πολύ, τη βρήκα ενδιαφέρουσα και συγκινητική.
10 jours en or: δεν μου πολυάρεσε, μάλλον είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Οκ τρυφερή κι ανθρώπινη και με μερικές ωραίες ατάκες αλλά σεναριακά βρήκα ότι μπάζει. Τόσο εύκολα "παραλαμβάνεις-υιοθετείς" ένα παιδί από μία άγνωστη;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τον τελευταίο καιρό βλέπω πολύ ευχάριστες ταινίες (not) . Μια από αυτές ήταν και η Φανταστική Γυναίκα που αναφέρει η @romantic woman από πάνω. Πολυβραβευμένη ταινία (Όσκαρ ξενόγλωσσης) από τον δημιουργό της Γκλόρια, τον Χιλιανό Σεμπαστιάν Λέλιο. Η πρωταγωνίστρια Ντανιέλα Βέγκα είναι και η ίδια τρανς και έχει και την ιδιότητα της mezzo soprano, μάλιστα τραγουδάει στην ταινία.
νά και κάτι που δεν το γνώριζα !ευχαριστώ για την πληροφορία!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
The Revenant: καταπληκτική σκηνοθεσία/φωτογραφία, υπέροχα τα τοπία, φοβερός ο Ντι Κάπριο, ωραία και η μουσική. Στην περίφημη σκηνή με την επίθεση της αρκούδας με είχε πιάσει η καρδιά μου, είναι απίστευτα αληθοφανής. Μου άρεσε αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας, μάλλον θα φταίει ότι βρήκα το σενάριο πολύ απλό.
Την είχα δεί μόλις κυκλοφόρησε 2 φορές,μου άρεσε πάρα πολύ!ίσως γιατί λατρεύω τον Ντι Κάπριο ,τον θεωρώ τον καλύτερο της γενιάς του,,,
τον ακολουθώ πιστά σε όλες του τις ταινίες και υποκλίνομαι,
περίμενα να πάρει το Οσκαρ με τον "ΛΥΚΟ ΤΗς ΓΟΥΟΛ ΣΤΡΙΤ!!!
"πάρα πάρα πολυ καλή ταινία!!!όπου έδωσε μιά ερμηνεία άνευ προηγουμένου σε ρόλο πολυποίκιλο,πολύ δύσκολο...αλλά εκεί οι αμερικανοί του την είχαν"στημένη"και σαν συντηρητική κοινωνία?λόγω ναρκωτικών στην ταινία κλπκλπ δεν τουτόδωσαν
οπότε ήρθε την επόμενη χρονιά με το REVENANT !
οπου επίσης δίνει τον καλύτερο του εαυτό και επιτέλους επάξια κρατά στα χέρια του το χρυσό αγαλματίδιο!
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Την είχα δεί μόλις κυκλοφόρησε 2 φορές,μου άρεσε πάρα πολύ!ίσως γιατί λατρεύω τον Ντι Κάπριο ,τον θεωρώ τον καλύτερο της γενιάς του,,,
τον ακολουθώ πιστά σε όλες του τις ταινίες και υποκλίνομαι,
περίμενα να πάρει το Οσκαρ με τον "ΛΥΚΟ ΤΗς ΓΟΥΟΛ ΣΤΡΙΤ!!!
"πάρα πάρα πολυ καλή ταινία!!!όπου έδωσε μιά ερμηνεία άνευ προηγουμένου σε ρόλο πολυποίκιλο,πολύ δύσκολο...αλλά εκεί οι αμερικανοί του την είχαν"στημένη"και σαν συντηρητική κοινωνία?λόγω ναρκωτικών στην ταινία κλπκλπ δεν τουτόδωσαν
οπότε ήρθε την επόμενη χρονιά με το REVENANT !
οπου επίσης δίνει τον καλύτερο του εαυτό και επιτέλους επάξια κρατά στα χέρια του το χρυσό αγαλματίδιο!
Και σε άλλες (πχ Inception, Shutter island) μου άρεσε αλλά στο Revenant ήταν καλύτερος από ποτέ για μένα-μέχρι τώρα. Επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω δει τον "Λύκο" ακόμα, είναι όμως στα υπόψιν.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και σε άλλες (πχ Inception, Shutter island) μου άρεσε αλλά στο Revenant ήταν καλύτερος από ποτέ για μένα-μέχρι τώρα. Επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω δει τον "Λύκο" ακόμα, είναι όμως στα υπόψιν.
Mα είναι ηθοποιάρα! στις ταινίες που ανέφερες και γενικά σ όσες έπαξε ειδικά από το 2010 και μετά,κάθε φορά πριν την απονομή των όσκαρ όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως οι επιφανείς κριτικοί κινηματογράφου τον είχαν για φαβορί και όλοι πάλι απογοητεύονταν που ΔΕΝ το έπαιρνε,και αυτό που φημολογούνταν ήταν ότι κάθε φορά που ήταν υποψήφιος ήταν συνυποψήφιος με κάποιον ..μεγαλύτερο με περισσότερα χρόνια στην πλάτη του οπότε έπαιρνε το προβάδισμα εκείνος,
.....ίσως είναι και ο μόνος ηθοποιός της γενιάς αυτής που είχε τόσο μεγάλη αποδοχή και παραδοχή του ταλέντου του.
Θεωρώ ότι στο ΛΥΚΟ ΤΗς ΓΟΥΟΛ ΣΤΡΙΤ έκανε ένα βήμα παραπάνω επειδή υποδύεται έναν άνθρωπο που περνάει από διάφορα στάδια ..από το πλούσιο κ....δο,τον άνθρωπο που υποφέρει απο στέρηση{μιλάμε για ρεσιτάλ ερμηνείας}έως τον απλό ,ταπεινό αλλά πανέξυπνο άνθρωπο της διπλανής πόρτας!
ΝΑ το δείς οπωσδήποτε
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ παιδιά θα το πάω και ένα βήμα παραπέρα, και θα πω ότι ο Ντι Κάπριο είναι ο Ντε Νίρο του σήμερα.
Πέστε να με φάτε!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Mα είναι ηθοποιάρα! στις ταινίες που ανέφερες και γενικά σ όσες έπαξε ειδικά από το 2010 και μετά,κάθε φορά πριν την απονομή των όσκαρ όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως οι επιφανείς κριτικοί κινηματογράφου τον είχαν για φαβορί και όλοι πάλι απογοητεύονταν που ΔΕΝ το έπαιρνε,και αυτό που φημολογούνταν ήταν ότι κάθε φορά που ήταν υποψήφιος ήταν συνυποψήφιος με κάποιον ..μεγαλύτερο με περισσότερα χρόνια στην πλάτη του οπότε έπαιρνε το προβάδισμα εκείνος,
.....ίσως είναι και ο μόνος ηθοποιός της γενιάς αυτής που είχε τόσο μεγάλη αποδοχή και παραδοχή του ταλέντου του.
Θεωρώ ότι στο ΛΥΚΟ ΤΗς ΓΟΥΟΛ ΣΤΡΙΤ έκανε ένα βήμα παραπάνω επειδή υποδύεται έναν άνθρωπο που περνάει από διάφορα στάδια ..από το πλούσιο κ....δο,τον άνθρωπο που υποφέρει απο στέρηση{μιλάμε για ρεσιτάλ ερμηνείας}έως τον απλό ,ταπεινό αλλά πανέξυπνο άνθρωπο της διπλανής πόρτας!
ΝΑ το δείς οπωσδήποτε
Ναι τον θυμάμαι όλον τον ντόρο με τα Oscars, είχε γίνει πλέον ανέκδοτο το πόσες φορές ήταν τόσο κοντά στο αγαλματίδιο και πάντα το έχανε!
Θα την δω και θα επανέλθω!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ παιδιά θα το πάω και ένα βήμα παραπέρα, και θα πω ότι ο Ντι Κάπριο είναι ο Ντε Νίρο του σήμερα.
Πέστε να με φάτε!
Πολύ καλά το λές!!
πρίν από κάποια χρόνια...ένα αξιαγάπητο μέλος του φόρουμ που εδώ και χρόνια απέχει ..καλή του ώρα είχε κάνει τη σύγκριση αρνητικά χιχιχι τέτοια διάσταση απόψεων
και είχε πεί ε οχι ο Ντι Κάπριο να προσπαθεί να γίνει ο Ντε Νίρο του σήμερα (κάπως έτσι)
Εκείνον θα τον έτρωγα χιχι εσένα όχι
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εχετε δει τα τελευταία 30 χρόνια τον Ντε Νίρο σε κάποιο καλό ρόλο?
όχι η αναφορά προφανώς γίνεται με τον Ντε Νίρο στα" νιάτα "του στις ταινίες του προ 20ετιας τουλάχιστον, συγκρινόμενος ηλικιακά με τον Ντι Κάπριο,
και να το προχωρήσω μιά και μου δίνεις την πάσα θλίβομαι που τον βλέπω σε κάτι χαζοταινίες κάτι σαχλαμάρες και έτσι απαξιώνει και χάνει αυτό που είχε κερδίσει στις καρδιές μας με το παίξιμο του σε πολύ καλές ταινίες στα νιάτα του(οργισμένο είδωλο,τα καλά παιδιά ,νονός !κλπκλπ}
και καθόλου τυχαίο που ο Σκορτσέζε τον ανέδειξε και έκανε πόσες ταινίες μαζί του και μετά επέλεξε τον Ντι Κάπριο( 4 η 5 ταινίες έχουν κάνει μαζί) για τον οποίο λέει τα καλύτερα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom