Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν σου αρέσουν αυτές οι ταινίες υπάρχει και το Carry (2013), επίσης ψυχολογικό θρίλερ


Μήπως εννοείς το carrie; Δεν είχα προσέξει ότι έχει γίνει remake. Έχω δει το πρωτότυπο του '76 που είναι φοβερό. Θα τσεκάρω και το remake.

Επιγραμματικα η υπόθεση είναι ότι μια κοπέλα μεγαλώνει σ' ένα καταπιεστικο περιβάλλον με την θρησκοληπτη μάνα της και τα παιδιά στο σχολείο να την κοροϊδεύουν. Οτιδήποτε άλλο να πεις για την υπόθεση είναι spoiler και θα είναι κρίμα γιατί το τελευταίο εικοσαλεπτο είναι το κάτι άλλο. Ιστορία του Stephen King και αυτή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μήπως εννοείς το carrie; Δεν είχα προσέξει ότι έχει γίνει remake. Έχω δει το πρωτότυπο του '76 που είναι φοβερό. Θα τσεκάρω και το remake.

Επιγραμματικα η υπόθεση είναι ότι μια κοπέλα μεγαλώνει σ' ένα καταπιεστικο περιβάλλον με την θρησκοληπτη μάνα της και τα παιδιά στο σχολείο να την κοροϊδεύουν. Οτιδήποτε άλλο να πεις για την υπόθεση είναι spoiler και θα είναι κρίμα γιατί το τελευταίο εικοσαλεπτο είναι το κάτι άλλο. Ιστορία του Stephen King και αυτή.
Ναι αυτη, δεν θυμόμουν πως γράφεται. Βασισμένη σε βιβλίο του Κινγκ.
Δεν έχω δει τη παλιά ταινία, μόνο του 2013 και έχω διαβάσει το βιβλίο. Και τα δύο πάρα πολύ καλά!
Είπα να μην πω τι αφορά, αλλά μέχρι εκεί που είπες καλά είναι :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίσης στο netflix είδα και το Hillibily Elegy του Ron Howard-2020.
Υποψήφια για Όσκαρ Β'Γυναικείου ρόλου (Γκλέν Γκλόουζ) και μακιγιάζ.




Αξίζει όμως σίγουρα να την δείτε μόνο και μόνο για την εκπληκτική ερμηνεία της Γκλέν Γκλόουζ στον ρόλο της γιαγιάς που πιστεύω θα κονταροχτυπηθεί με την επίσης εξαιρετική γιαγιά της ταινίας Minari. Προσωπικά, παρόλο που θεωρώ δίκαιο να τιμηθεί η Γκλέν Γκλόουζ που αν και πολλές φορές υποψήφια δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο αγαλματίδιο, θα το έδινα στη γιαγιά του Minari που την θεωρώ πολύ ανώτερη και ως ταινία στο σύνολό της. Δεν είναι τυχαίο πως είναι προτεινόμενη σε 6 κατηγορίες.
ενδιαφέρουσα ,καλή ταινία,
συμφωνώ για την ερμηνεία της ΓΚΛΕΝ ΓΚΛΟΟΥζ
την οποία το πιστεύεις ότι δεν την είχα αναγνωρίσει όταν πρωτοείδα την ταινία(τις περισσότερες φορές όταν βλέπω μιά ταινία δεν διαβάζω από πριν ουτε κριτικές ούτε τίποτε)και μετά όταν έψαχνα ...τα της ταινίας έμεινα άναυδη!
επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου για την γιαγιά του Μιναρι!!!ανώτερη!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Kαλογυρισμένη, αλλά και με αρκετές αμφιλεγομένες εκδοχές της πραγματικής ιστορίας.

Mόλις είδα το The Last Hour, ταινία σχετικά με τη σύλληψη του Abimael Guzman, αρχηγού του Φωτεινού Μονοπατιού στο Περού το 1992. Είναι καλογυρισμένη, σε βάζει στο κλίμα της εποχής, στο δράμα των Περουβιανών, στη σύγκρουση SIN (μυστικών υπηρεσιών) και αστυνομίας και στην προσέγγιση του Φουχιμόρι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Έχω δυο ενστάσεις:
- Αν κάποιος δεν έχει γνώση της εποχής φοβάμαι πως θα μπερδευτεί λίγο, θεωρώ πως φτιάχτηκε ξεκάθαρα για το περουβιάνικο κοινό
- Η ταινία ισχυρίζεται πως είναι "πραγματική ιστορία" αλλά έχει ξεκάθαρα fictional στοιχεία, όπως τα βασανιστήρια των αστυνομικών από τις μυστικές υπηρεσίες και η φαντασμαγορική τους απόδραση, που θυμίζουν ταινία Βαν Νταμ. Θεωρώ εξαπάτηση να λέγεται "πραγαμτική ιστορία" όταν διανθίζεται με τραβηγμένα έως ανύπαρκτα περιστατικά, έστω κι αν αυτή η δραματοποίηση είναι που δείχνει το κλίμα της εποχής

Κατά τα λοιπά, σίγουρα ενδιαφέρουσα και με πολύ καλό ρυθμό, για όποιον έχει το ελάχιστο ενδιαφέρον για τη σύγχρονη ιστορία του Περού αξίζει.
Για το βιβλίο του Ρονκαλιόλο έχεις γνώμη;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Kαλογυρισμένη, αλλά και με αρκετές αμφιλεγομένες εκδοχές της πραγματικής ιστορίας.

Mόλις είδα το The Last Hour, ταινία σχετικά με τη σύλληψη του Abimael Guzman, αρχηγού του Φωτεινού Μονοπατιού στο Περού το 1992. Είναι καλογυρισμένη, σε βάζει στο κλίμα της εποχής, στο δράμα των Περουβιανών, στη σύγκρουση SIN (μυστικών υπηρεσιών) και αστυνομίας και στην προσέγγιση του Φουχιμόρι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Έχω δυο ενστάσεις:
- Αν κάποιος δεν έχει γνώση της εποχής φοβάμαι πως θα μπερδευτεί λίγο, θεωρώ πως φτιάχτηκε ξεκάθαρα για το περουβιάνικο κοινό
- Η ταινία ισχυρίζεται πως είναι "πραγματική ιστορία" αλλά έχει ξεκάθαρα fictional στοιχεία, όπως τα βασανιστήρια των αστυνομικών από τις μυστικές υπηρεσίες και η φαντασμαγορική τους απόδραση, που θυμίζουν ταινία Βαν Νταμ. Θεωρώ εξαπάτηση να λέγεται "πραγαμτική ιστορία" όταν διανθίζεται με τραβηγμένα έως ανύπαρκτα περιστατικά, έστω κι αν αυτή η δραματοποίηση είναι που δείχνει το κλίμα της εποχής

Κατά τα λοιπά, σίγουρα ενδιαφέρουσα και με πολύ καλό ρυθμό, για όποιον έχει το ελάχιστο ενδιαφέρον για τη σύγχρονη ιστορία του Περού αξίζει.
Λοιπόν,την είχα δεί παλαιότερα ,μου είχε αρέσει πάρα πολύ
και την "έτρεξα"τώρα λίγο για να την ξαναθυμηθώ
Πολύ καλή ,δυνατή !ταινία,γρήγορη με δράση και ένταση,όλοι οι ρόλοι οι χαρακτήρες πάρα πολύ ενδιαφέροντες!
τον πρωταγωνιστή τον έχω δεί και σε άλλες ταινίες ,είναι φοβερός,
η ταινία απογειώνεται στο τελευταίο μισάωρο,μεταξύ όλων των άλλων παραμέτρων της ταινίας
βλέπόυμε και τά ηθικά διλήμματα που απασχολούν πολλές φορές μέλη τέτοιων ομάδων δράσης ,
δηλαδή πως μπορείς να αφήσεις κατά μέρος το συναίσθημα και να πράξεις μόνο σαν ιδιότητα
ποιές είναι οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ του "θέλω"και του προσωπικού συμφέροντος και του "πρέπει"λόγω της θέσης που κατέχεις...
Καλά το τελευταίο πλάνο είναι όλα τα λεφτά....!

Από σένα μαθαίνω και για το παρασκήνιο ότι δεν είναι τελικά αληθινή ιστορία...μάλιστα

Πολύ καλή πάντως!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για αυτό ρωτάω..Γενικότερα προτείνει κάποιο άλλο για το φωτεινό μονοπάτι;*

Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΡΟΜΦΑΙΑ

*Στα Ελληνικά ή Αγγλικά.
E ναι, το έχω προτείνει επανειλημμένως και κάποιος το έβαλε και στα Ελληνικά όταν εκδόθηκε. Εξαιρετικό είναι.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
E ναι, το έχω προτείνει επανειλημμένως και κάποιος το έβαλε και στα Ελληνικά όταν εκδόθηκε. Εξαιρετικό είναι.
Επιβεβαιώνω. Το έχω διαβάσει και εγώ πρόσφατα, πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ακρως ενδιαφέρουσα,ΑΞΙΟΛΟΓΗ σουδική ταινία του 2007
για την ενδοοικογενειακή βία!

"ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΑς"(ΝΕΤΦΛΙΞ)

Πολλά μπορώ να γράφω γι αυτήν την ταινία,από που ν αρχίσω...
κατ αρχάς μία λέξη που νομίζω εμένα τουλάχιστον μ εκφράζει βλέποντας την συνολικά είναι
ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ...
απ όλους....

Ενας κακοποιητικός σε μέγιστο βαθμό !σύζυγος ο οποίος φυλακίζεται και κάποια στιγμή αποφυλακίζεται και η σύζυγος η οποία στο μεταξύ έχει φτιάξει την ζωή της στο πλάι ενός πολύ τρυφερού και καλοκάγαθου ανθρώπου....

Πιστεύω ότι αυτό -αυτά που βλέπουμε στην ταινία δυστυχώς δεν είναι υπερβολή,μπορεί να μην ανταποκρίνονται στο μεγαλύτερο ποσοστό αλλά τα διαβάζουμε τα ακούμε .δυστυχώς σ ένα ποσοστό συμβαίνουν γύρω μας..
Δεν είναι τυχαίο που στο λεξικό μας εκτός απο τη λέξη σαδισμός υπάρχει και η λέξη μαζοχισμός!
αναρωτιέμαι επίσης γιατί θεωρούμε αυτονόητο ότι μόνο αυτός που κακοποιεί χρειάζεται ψυχιατρική η ψυχολογική βοήθεια ενώ το θύμα όχι???είναι τόσο φυσιολογικό για μιά γυναίκα να τρώει ξύλο μέχρι θανάτου και παρ όλα αυτά να μένει μαζί με τον εν δυνάμει δολοφόνο της?
πότε επιτέλους θα ξεπεράσουμε σαν κοινωνίες σαν άνθρωποι το ταμπού του "χρειάζομαι ψυχίατρο"γιατί πιστεύω ακράδαντα ,,το ζώ γύρω μου σε πιό απλές περιπτώσεις ...
βλέπω ανθρώπους που χρειάζονται ψυχιατρική βοήθεια και όμως αρνούνται ενώ την ίδια ώρα πηγαίνουν σε οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα με ευκολία ..για τα μάτια τους για το στομάχι τους κλπ
φταίει και ο περίγυρος όταν ακουνε για ψυχίατρο όλοι θα σου πούνε έλα βρε θα το ξεπεράσεις μόνη σου -μόνος σου κλπ
και μόνο όταν η κατάσταση φτάσει στο μή περαιτέρω ..μετά από ξεμαχτιάχτρες βότανα , ενναλακτικές θεραπείες τότε μόνο θα καταλήξουν στον ψυχίατρο και άντε "να συμμαζέψει αυτός τα ασυμμάζευτα"

Μιά άλλη πτυχή της ταινίας...
οκ ο φαινομενικά κακός αυτός που το έχει δείξει και το δείχνει το ξέρουμε και φυλαγόμαστε απ αυτόν,
τι γίνεται όμως όταν και ένας φαινομενικά καλός σε όλα του άψογος άνθρωπος αυτός που δεν του τόχαμε με τίποτε "ξεφύγει"?ισχύει τελικά αυτό που πολλές μελέτες ανθρωποκεντρικές δείχνουν ότι
όοόολοι μας έχουμε κατά βάθος έναν κρυμμένο κακό?διαφορετικό?εαυτό που
μπορεί ποτέ στη διάρκεια της ζωής μας
μπορεί όμως και σε κάποια στιγμή δεδομένης μιάς αφορμής μιάς"κακής"στιγμής να πυροδοτηθεί??

Και όλες οι στρεβλές ψυχοπαθολογικές συμπεριφορές τελικά μπορούν να πάρουν συγχωροχάρτι στο όνομα της ΑΓΑΠΗς??
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο τούρκικος κινηματογράφος τα τελευταία χρόνια μας έχει δώσει πολύ αξιόλογα δείγματα...

Μία πολύ καλή ταινία και μάλιστα καινούργια στο ΝΕΤΦΛΙΞ

¨"ΧΑΡΤΙΝΕς ΖΩΕς"

Είναι όμως βαθειά μελαγχολική(όπως άλλωστε σχεδόν όλες οι σημαντικές τούρκικες),συγκινητική ,πολύ ανθρώπινη!
Περιστρέφεται γύρω από την ζωή ενός τούρκου συλλέκτη και μικροέμπορου χαρτονιών
ο οποίος ξαφνικά μιά μέρα βρίσκει μπροστά του στο μαγαζί του έναν 8χρονο ....τον οποίο άφησε η μητέρα του??
μέσω αυτού του μικρού ο Μεχμέτ ο πρωταγωνιστής έρχεται και ο ίδιος αντιμέτωπος με τα δικά του τραυματικά βιώματα της παιδικής ηλικίας...και γι αυτό αναλαμβάνει να πάρει υπό την προστασία του τον μικρό//
πόσο μα πόσο καθοριστικά είναι αυτά τα βιώματα για την εξέλιξη μας τελικα΄?πόσο καθορίζουν και ορίζουν τις ζωές μας οι τραυματικές εμπειρίες της παιδικής μας ηλικίας....( πόσο απαραίτητη είναι και σ αυτές τις περιπτώσεις η κατάλληλη ιατρική βοήθεια για να ξεπερασθούν η έστω να απαλυνθούν)

Αν κάποια στιγμή ..βαρεθείτε την ταινία...μην την παρατήσετε
γιατί στο τέλος έρχεται η ΑΝΑΤΡΟΠΗ
ο σκηνοθέτης εκπληκτικός...δίνει μιά εξέλιξη στο σενάριο που ούτε καν φαντάζεστε!

ο δε πρωταγωνιστής απλά ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΟς!!!
οπως και το μικρό παιδάκι!

θυμίζει μιά πολύ καλή ισπανική ταινία που έχουμε σχολιάσει θετικά!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom