Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο τέλος δεν κατάλαβα αν έχω εγώ άνοια ή αυτός, επίσης δεν κατάλαβα αν η κόρη ήταν ηρωίδα ή γαιδούρα, θα φύγουμε από αυτή τη ζωή με τόσα ερωτήματα..
χα χα σε θυμάμαι είχες κάνει πάλι ένα ανάλογο"αρνητικό"σχόλιο όταν κάποιοι από μας εκθειάσαμε την ταινία κυρίως βέβαια την ερμηνεία του Χόπκινς,
ο οποίος όμως φυσικά και πήρε το χρυσό αγαλματίδιο!!
αφού κόντεψε να τρελλάνει κι εσένα..!!ιδού η επιτυχία του!!χιχι

Εδώ μας χρειαζόταν τώρα ο φοβερός "Γκουρού" κινηματογράφου που διετέλεσε στην ΕΡΤ ο Μπακογιαννόπουλος....να σου απαντήσειι και στα ερωτήματα :reading:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα κι εγώ προχθές το The Courier, μιας και λατρεύω τις κατασκοπικές ταινίες ειδικότερα όταν αναφέρονται σε παλαιότερες δεκαετίες, αυστηρά και μόνο ως προς την ιστορική της διάσταση και το γεγονός που περιγράφει (Κρίση των Πυραύλων στη Κούβα) και όχι από την μεροληπτική της νομίζω πλευρά.
Αρχίζει και μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός ο Benedict Cumberbatch, τον είδα και πρόσφατα στην εξίσου πολύ ωραία ταινία ''The Imitation Game'' στην οποία υποδύεται το τεράστιο επιστήμονα και πατέρα της πληροφορικής Alan Turing.
Καταπληκτικές ταινίες και οι δύο,
ειδικά το Imitation game που το θυμάμαι και λίγο περισσότερο γιατί ήταν υποψήφιο σε πολλές κατηγορίες για όσκαρ, Α ανδρικού ρόλου για τον πολύ καλό στην συγκεκριμένη ερμηνεία Benedict Cumbeerbatch,καλύτερης ταινίας,σκηνοθεσίας κλπ
αλλά ...τα πήραν άλλα φαβορί
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Είδα πριν λίγες ημέρες το The Druk, στα ελληνικά βγήκε στις αίθουσες ως "Άσπρο Πάτο". Η σκηνοθεσία του Vinterberg είναι εξαιρετική, οι σκηνές τόσο οι δραματικές όσο και οι κωμικές άκρως ρεαλιστικές. Κυριαρχεί η ωμή αλήθεια όπως σε όλες τις ταινίες των σκηνοθετών του δανέζικου δόγματος. Ο Μαντς Μίκελσεν παίζει και χορεύει υπέροχα.
Το θέμα της ταινίας : η σχέση μας με το αλκοόλ, πότε μας ανεβάζει και πότε μας χαλάει, αν χρειαζόμαστε δικαιολογίες για να πίνουμε, πώς μας βλέπουν οι άλλοι.
Τίποτα που να μην ξέρουμε η να μην έχουμε ξαναδεί!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έτοιμη για την πρώτη πανελλήνια τηλεοπτική μετάδοσή της είναι η «Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς» του Γιάννη Οικονομίδη («Σπιρτόκουτο», «Μικρό Ψάρι»), η οποία προβάλλεται την Κυριακή (18/4) στην ΕΡΤ2 (23.30)
Είδα μόλις χθες τη «Μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς» ,την οποία καθυστέρησα αδικαιολόγητα αν και φαν του συγκεκριμένου σκηνοθέτη/σεναριογράφου.
Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη από άποψη κινηματογραφικής ποιότητας και μέσων, χωρίς παράλληλα να στερείται όσων μας έμαθε τόσα χρόνια ο Οικονομίδης, δίνοντας μας στο πιάτο δηλαδή την Ελληνική κοινωνία και τη λειτουργία της με πάνω απ' όλα άφθονο κι ακατέργαστο βρισίδι. Απλά λατρεύω!

Βέβαια αυτή η ταινία δε κινείται τόσο ανθρωποκεντρικά, τουλάχιστον όχι με την έννοια ενός συγκεκριμένου πρωταγωνιστή και της ζωής του (βλ. Ερρίκο Λίτση στο ψυχή βαθιά ή Ευ. Μουρίκη στο Μικρό ψάρι) αλλά προσπαθεί να δώσει και στοιχεία γκαγκστερικού δράματος στο τέλος της, κάτι που εν μέρει επιτυγχάνει.

Θα τη ξαναδώ με τη πρώτη ευκαιρία, γιατί στις ταινίες του Οικονομίδη μια φορά δε φτάνει ποτέ. Χώρια που είναι ευκαιρία να ξεπατηκώσουμε ατάκες... ;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μια ευχάριστη κωμωδία ,
όχι κάτι συγκλονιστικό αλλά αρκετά καλή για να σε κρατήσει και να σου προσφέρει γέλιο με έξυπνες ατάκες και πολύ καλούς εκφραστικούς ηθοποιούς
στο ΝΕΤΦΛΙΞ

"ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ"

Πρόκειται για μιά ανδροπαρέα τεσσάρων κολλητών φίλων όπου ο ένας απ αυτούς διαγιγνώσκεται με κατάθλιψη και στην προσπάθεια τους οι υπόλοιποι να τον βοηθήσουν βγάζουν στην επιφάνεια και τα δικά τους μικρά η μεγάλα προβλήματα που τους απασχολούν.
Ωραίο το μήνυμα που περνάει ..πόσο σημαντικά πράγματα είναι οι δυνατές φιλίες και η αλληλουποστήριξη σε όλες τις φάσεις της ζωής μας και στα δύσκολα και στις χαρές...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτές τις ημέρες γυρίζετε μια ταινία με τον Αντόνιο Μπαντέρας στην Θεσσαλονίκη και ειδικά στην Μηχανιώνα και το Αγγελοχώρι.
View attachment 359990
Από την προεργασία των γυρισμάτων.

την προπερασμένη Τετάρτη έκλεισε για αρκετές ώρες μέχρι και η περιφερειακή οδός της θεσσαλονικης για χάρη τουλόγω γυρισμάτων
και η πλάκα είναι οτι απ ότι έχω διαβάσει ΔΕΝ θα αναφέρεται η θεσνίκη (τουλάχιστον σ αυτό το σημείο? η γενικά δεν έχω καταλάβει ) αλλά το Μαιάμι!,τώρα τι σχέση και τι ομοιότητες μπορεί να έχει η περιφερειακή η γενικά η θεσνίκη με το Μαιάμι δεν ξέρω χιχι αλλά πρέπει νάμαστε πολύ περήφανοι αφού το "προσεγγίζουμε"χιχι
επίσης το περασμένο σάββατο ήταν και στο κέντρο στη λεωφόρο νικης η εθνικής αμύνης δε θυμάμαι ακριβώς
τώρα μου λες για μηχανιώνα αααα δεν τόξερα...ότι συνεχίζεται

οι ηθοποιοί πάντως οι έλληνες εννοώ τρέξανε με τα βιογραφικά τους γιατί φαντάσου νάχεις στο βιογραφικό σου έστω και μικρή συμμετοχή σε ταινία με τον Μπαντέρας
αμοιβή απλού κομπάρσου γύρω στα 35 ευρώ τη μέρα ,όπου όμως μπορεί να χρειασθεί να αφιερώσει μέχρι και 12ωρο!!για ένα γύρισμα
πάνω από 1200 άτομα είχαν υποβάλλει συμμετοχή για να πάρουν λιγότερους από 100
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
την προπερασμένη Τετάρτη έκλεισε για αρκετές ώρες μέχρι και η περιφερειακή οδός της θεσσαλονικης για χάρη τουλόγω γυρισμάτων
και η πλάκα είναι οτι απ ότι έχω διαβάσει ΔΕΝ θα αναφέρεται η θεσνίκη (τουλάχιστον σ αυτό το σημείο? η γενικά δεν έχω καταλάβει ) αλλά το Μαιάμι!,τώρα τι σχέση και τι ομοιότητες μπορεί να έχει η περιφερειακή η γενικά η θεσνίκη με το Μαιάμι δεν ξέρω χιχι αλλά πρέπει νάμαστε πολύ περήφανοι...
Μάλλον δεν έχεις πάει στα ενδότερα της λιμνοθάλασσας του Καλοχωρίου, όπου η φύση θυμίζει everglades του Μαϊάμι. 😉😎
Όταν το πρωτοείδα το μέρος, μετά από μια ξενάγηση μιας τοπικής περιβαλοντολογικής ομάδας, μου θύμισε το ξεκίνημα του CSI Miami όπου ο πρωταγωνιστής Καρούζο βρίσκεται σε ένα ταχύπλοο επάνω...


Λείπουν μόνο οι κροκόδειλοι 😁
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μάλλον δεν έχεις πάει στα ενδότερα της λιμνοθάλασσας του Καλοχωρίου, όπου η φύση θυμίζει everglades του Μαϊάμι. 😉😎
Όταν το πρωτοείδα το μέρος, μετά από μια ξενάγηση μιας τοπικής περιβαλοντολογικής ομάδας, μου θύμισε το ξεκίνημα του CSI Miami όπου ο πρωταγωνιστής Καρούζο βρίσκεται σε ένα ταχύπλοο επάνω...


Λείπουν μόνο οι κροκόδειλοι 😁
Ωωω μπράβο βρε Θάνο
όχι στα ενδότερα δεν έχω πάει ....όλο στην αναβολή το έχω
καλά που μας θύμισες κι αυτή την περιοχή!!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Μάλλον δεν έχεις πάει στα ενδότερα της λιμνοθάλασσας του Καλοχωρίου, όπου η φύση θυμίζει everglades του Μαϊάμι. 😉😎
Όταν το πρωτοείδα το μέρος, μετά από μια ξενάγηση μιας τοπικής περιβαλοντολογικής ομάδας, μου θύμισε το ξεκίνημα του CSI Miami όπου ο πρωταγωνιστής Καρούζο βρίσκεται σε ένα ταχύπλοο επάνω...


Λείπουν μόνο οι κροκόδειλοι 😁
Α! Το χωριουδάκι μου! Με ξαφνιάζει ακόμα που τα τελευταία χρόνια το ξέρει όλο και περισσότερος κόσμος!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν βρεθείτε στο πανέμορφο νησί της Σύρου, μια εξαιρετική εμπειρία είναι ο θερινός κινηματογράφος δίπλα στο δημαρχείο στην Ερμούπολη. Εμείς είδαμε την ταινία Monday του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου. Μια Αμερικανή expat λίγο πριν την οριστική αναχώρηση της από την Αθήνα κάνει one night stand με έναν επισης Αμερικανό ντιτζει αλλά καταλήγουν να είναι μαζί. Ο ερωτας είναι μπόλικος και ικανός να καλύψει το χάσμα που τους χωρίζει,. Οταν όμως φύγει ο έρωτας και η "βλακεία" που τον συνοδεύει υπάρχει κατάλληλη βάση για να περάσει η σχέση σε ένα άλλο πιο ώριμο επίπεδο;
Ο Παπαδημητρόπουλος είναι επίσης ο δημιουργός της εξαιρετικής και πιο άρτιας ταινίας SUNTAN. Ο Κωστής είναι ο κλασικός σπασικλάκιας γιατρός που έφαγε τα νιάτα του διαβάζοντας, αμελώντας να καλλιεργήσει σχέσεις όχι μόνο με το άλλο φύλο αλλά και με άντρες. Βρίσκεται χειμώνα στην έρημη Αντίπαρο, αυτός κι η μοναξιά του, ώσπου το καλοκαίρι γνωρίζει μια τρελοπαρέα με τα μισά του χρόνια που διέπεται από αυθορμιτισμό και τον παρασέρνει για πρώτη φορά σε έναν κόσμο ανεμελιάς που ποτέ του δε γνώρισε. Μπορεί όμως ένας σαραντάχρονος άπειρος συναισθηματικά να διαχειριστεί τέτοια νέα κι ανορίωτη πραγματικότητα;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτές τις ημέρες γυρίζετε μια ταινία με τον Αντόνιο Μπαντέρας στην Θεσσαλονίκη και ειδικά στην Μηχανιώνα και το Αγγελοχώρι.
View attachment 359990
Από την προεργασία των γυρισμάτων.

Ο σενιόρ Αντόνιο Μπαντερας μας χάρισε μια πρώτη πολύ σύντομη.. γεύση από τον enforcer του

O Αντόνιο Μπαντέρας δίνει μια πρώτη γεύση από το The Enforcer που γυρίστηκε στη Θεσσαλονίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

Υ. Γ. : σε ποιας περιοχής πεζοδρόμιο να γυρίστηκε άραγε η συγκεκριμένη σκηνή; στα Σφαγεία ή κάπου αλλού; 😉🤔
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom