Κινηματογραφική κουβέντα....

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Ειδα τον Μεγαλο Δικτατορα σε θερινο, καταπληκτικο και θα παω στον Ανθρωπο Ελεφαντα με πολλα χαρτομαντιλα. Την ειχα δει πιτσιρικα σε κινηματογραφικη λεσχη, πολυ κλαμα.
Το καλοκαιρι η Αθηνα ειναι ο παραδεισος του σινεφιλ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.416
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ετοιμαζονται πουλμαν απο επαρχια εμαθα λογω θρησκευτικου περιεχομενου. Η ταινια θα θησαυρισει.
Καλέ μέχρι και promo αφίσες σε εκκλησίες είδα το 15Αυγουστο (δίπλα από εικόνισμα)...surreal!!!! 😁😊Τις φωτος τις τράβηξα το 15Αυγουστο που πήγα να αναψω ένα κεράκι και έμεινα speechless 😄
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Καλέ μέχρι και promo αφίσες σε εκκλησίες είδα το 15Αυγουστο (δίπλα από εικόνισμα)...surreal!!!! 😁😊Τις φωτος τις τράβηξα το 15Αυγουστο που πήγα να αναψω ένα κεράκι και έμεινα speechless 😄
Η καλυτερη δεξαμενη εισιτηριων.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.416
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η καλυτερη δεξαμενη εισιτηριων.
Όντως...btw δεν είναι η πρώτη φορά που ο Άγιος Νεκτάριος αποτελεί αντικείμενο κινηματογραφικης "έμπνευσης"! Ομολογώ τη συγκεκριμένη ταινία του 1969 με το Χρήστο Πολίτη δεν τη γνώριζα
Οχι μόνο Σερβετάλης! Το 1969 ο Γρηγόρης Γρηγορίου γύρισε μια ταινία για τον Αγιο Νεκτάριο! - FLIX
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.514
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
θα παω στον Ανθρωπο Ελεφαντα με πολλα χαρτομαντιλα

Η καλύτερη ταινία που έχω δει! Από όπου και να την πιάσεις ερμηνείες, σκηνοθεσία το ότι είναι πραγματική ιστορία είναι ένα αριστούργημα. Απ'τις σπάνιες φορές που έχω βουρκωσει με ταινία.

Εγώ τον είδα μια φορά στο θέατρο και ήταν πραγματικά για κλάμματα, δεν ξέρω τι κονέ έχει το άτομο. Και στην τηλεόραση πολύ κακός, αλλά στο θέατρο θύμιζε Οικογενειακές Ιστορίες (η αλήθεια είναι ότι γι αυτό πήγαμε).

Δες οπωσδήποτε και Άλπεις του Λανθιμου αν δεν το χεις δει. Τρελό γέλιο με τις ερμηνείες γενικότερα. Το είχα δει στο σινεμά και επειδή υπήρχε και ησυχία είχα ξαπλωσει στο κάθισμα και σφιγγομουν να μην γελάσω. Θυμάμαι κάποια άτομα να μην είναι τόσο διακριτικά και να γελάνε με λυγμους!

ΥΓ: κυνοδοντας, lobster και a killing of a sacred deer Μου αρέσουν πολύ. Μόνο στις Άλπεις οι ερμηνείες μου προκαλουσαν γέλιο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
και επειδή δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς οφ τόπικ, αντιγράφω εδώ την ανάρτηση του Τατσόπουλου
Την ώρα που στην Ελλάδα του 2021 μ.Χ. οι κινηματογράφοι συνιστούν ως μοντέλο ζωής τις προσευχές και τις γονυκλισίες, την ώρα που στη μοναδική (συγκριτικά) άξια λόγου σκηνή αυτής της τρισάθλιας ταινίας ένας εκπρόσωπος της Λογικής (ο Χρήστος Λούλης) λιμπίζεται την... πίστη ενός μεσαιωνικού καλόγερου, την ώρα που ο θυμός μου συναγωνίζεται τη θλίψη μου για το διανοητικό κατάντημα της πατρίδας μου, ακριβώς αυτή την ώρα τυχαίνει να πέσει στα χέρια μου ένα βιβλίο για τις αληθινές αγωνίες και τα αληθινά ερωτήματα που ταλανίζουν όσους εξακολουθούν να βαδίζουν στο δύσβατο μονοπάτι του Γαλιλαίου. Παρ' όλο το σκοτάδι τριγύρω, η ελπίδα δεν έχει χαθεί.
240832662_4357362791017645_6912699338290329924_n.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
4 ευρω στους θερινούς κινηματογράφους του, εξωτικού, Κερατσινίου και με σουβλάκια(και όχι μόνο) παρακαλώ πολύ για φαγητό.
Πρέπει να οργανωθεί εξόρμηση παιδια
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πρέπει να οργανωθεί εξόρμηση παιδια
Δεν χάνεται σου λέω, Έλα δες και το πρόγραμμα Ημερολόγιο ταινιών ⋆ Δημοτικά Σινεμά Κερατσινίου-Δραπετσώνας

Και είναι και καλά τα σουβλάκια ε, όχι τίποτα ξερά αθηναϊκά, για μερακλήδες. Πατατουλες κτλ κτλ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Δεν χάνεται σου λέω, Έλα δες και το πρόγραμμα Ημερολόγιο ταινιών ⋆ Δημοτικά Σινεμά Κερατσινίου-Δραπετσώνας

Και είναι και καλά τα σουβλάκια ε, όχι τίποτα ξερά αθηναϊκά, για μερακλήδες. Πατατουλες κτλ κτλ
Χριστουλη μου, απο τις τυροπιτες στου Κολωνακιου μας στελνετε στα σουβλακια του Κερατσινιου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom