Κινηματογραφική κουβέντα....

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.714
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σάββατο, 11/9 Cuba Libre: Δεν το έχω δει, δεν έχω άποψη.

Κυριακή, 12/9 Soy Cuba: ξεκάθαρα προπαγανδιστική σοβιετική ταινία όπου οι Κουβανοί εμφανίζονται ως σκλάβοι των Αμερικανών που υποφέρουν κλπ κλπ. Ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία πάντως κι ενδιαφέρουσα άποψη περί (χοντροκομμένης) προπαγάνδας, ειδικά για την εποχή που γυρίστηκε (Ψυχρός Πόλεμος στα καλύτερά του). Ενδιαφέρουσα ταινία.

Δευτέρα, 13/9, Οι Δώδεκα καρέκλες: Δεν την έχω δει

Τρίτη, 14/9, Guantanamera: Ουσιαστικά πρόκειται για remake του επικού "ο θάνατος ενός γραφειοκράτη" με τη διαφορά ότι είναι πολύ πιο σύγχρονη, με λήψεις από διάφορα κομμάτια της χώρας, τσοντάρισε και το υπουργείο τουρισμού. Σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το Γραφειοκράτη (πολύ υποδεέστερη) αλλά έχει αρκετό γέλιο και η κριτική στη γραφειοκρατία και τη διαφθορά (σήμα κατατεθέν του Τομάς Γκουτιέρες Αλέα) είναι διακριτική αλλά αιχμηρή. Θα μπορούσαν να είχαν διαλέξει πολύ καλύτερη ταινία αυτού του είδους, αλλά κακή δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Τετάρτη 15/9, Habanastation: Από τις καλές σύγχρονες ταινίες του κουβανικού κινηματογράφου, κωμωδία με έντονη κοινωνική και πολιτική κριτική, ουσιαστικά καταδεικνύει τις αβυσσαλέες οικονομικές διαφορές. Εξαιρετικό το ένα παιδάκι, δύσκολες και ωραίες λήψεις από την πορεία της πρωτομαγιάς, ειδικά αν έχετε παιδί είναι ό,τι πρέπει κι ας απευθύνεται σε ενηλίκους κυρίως.

Πέμπτη 16/9, Clandestinos: Δεν την έχω δει, η κοπέλα μου την έχει στο τοπ-10 της όμως.

Παρασκευή 17/9, Ο θάνατος ενός γραφειοκράτη: Ταινιάρα της εποχής της, ας αναλογιστεί κανείς πότε και με τι δυσκολίες γυρίστηκε, ξεκαρδιστική κριτική της γραφειοκρατίας στην Κούβα. Από τις πολύ κλασικές κουβανικές, η ΕΤ3 κάποτε την έπαιζε 2-3 φορές το χρόνο.

Σάββατο 18/9, Το πορτρέτο της Τερέσα: Δεν την έχω δει, από τις κλασικές που χτυπιέμαι που δεν έχω δει, αν είμαι σε κατάσταση να πάω θα πάω να τη δω, Pastor Vega είναι αυτός (γιος του Justo Vega για όσους ξέρουν από μουσική, ενώ η μυθική πρωταγωνίστρια της ταινίας Daisy Granados είναι η σύζυγός του), έχω δει όλες τις άγνωστές του κι έχω χάσει αυτήν που προκάλεσε τόσες αντιδράσεις στη χώρα που επενέβη ο Κάστρο και συζητιέται δεκαετίες αργότερα.

Κυριακή 19/9, Μνήμες Υπανάπτυξης: ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Αν πάτε να δείτε μία, να είναι αυτή, κουβανικός κινηματογράφος στα καλύτερά του: ρεαλιστικός, επικριτικός, αν έχει μια ταινία επιπέδου "Πολίτη Κέιν" η Κούβα, αυτή είναι, τιμή και δόξα στον Γκουτιέρες Αλέα. Διαμάντι του παγκόσμιου κινηματογράφου. Απίστευτο το ότι γυρίστηκε το '68, μένεις Παυλόπουλος.

Εδώ οι συνόψεις:
Αφιέρωμα στον κουβανέζικο κινηματογράφο στο Open Air Cinema Festival της Νέας Σμύρνης - FLIX
Ρε θηρίο, γνώμη είπαμε να δώσεις. Εσύ έκανες αναδρομή όλου του κουβανικού κινηματογράφου.
Ευχαριστώ πολύ, πάντως.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χθες ειδα πρωτη φορα τη Λεσχη των χαμενων ποιητων

Περισσοτερο την ειδα γιατο "Oh captain, my captain", γιατι το χρησιμοποιω συχνα και προσφατα εμαθα οτι εινια απο κει. Mε κρατησε, συνηθως ταινιες > 1 ωρα τις σπαω σε δυο φορες γιατι βαριεμαι, αλλα δε συνεβη. Μου βγαλε μια νοσταλγια. Για τί; Δε ξερω. Καλα το δακρυ κορομηλο στο τελος.

Προσφατα ειδα και το Αδωξη Μπασταρδη. Επισης για πρωτη φορα. Πολυ μου αρεσε. Επισης την ειδα με τη μια και δε μου το χα.

Ξερετε πού μπορω να βρω αυτή Flee (2021) - IMDb σε online stream?
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω στα ελληνικά λέγεται Κύκλος των Χαμένων Ποιητών. Δε μου άρεσε καθόλου, αλλά είμαι από τους λίγους.

Τέλος πάντων, μόλις είδα το "Οι εκκεντρικοι ". Μάλλον τα καλύτερα 4 ευρώ που έδωσα φέτος! Ταινιάρα. Την περιγράφουν ως κωμωδία αλλά δε βγάζεις άκρη με το τι είδος είναι, εγώ θα το έλεγα κοινωνικό δράμα με ολίγον από δράση και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ, πέθανα με τους χαρακτήρες, γελούσε όλος ο σινεμας υστερικά. Πολλά μηνύματα σε πολλαπλά επίπεδα, ωραία ροή, αλλά όλα τα λεφτά είναι οι χαρακτήρες. Εξαιρετικές ερμηνείες, καιρό είχα να δω τέτοια ταινία.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Νομίζω στα ελληνικά λέγεται Κύκλος των Χαμένων Ποιητών. Δε μου άρεσε καθόλου, αλλά είμαι από τους λίγους.

Τέλος πάντων, μόλις είδα το "Οι εκκεντρικοι ". Μάλλον τα καλύτερα 4 ευρώ που έδωσα φέτος! Ταινιάρα. Την περιγράφουν ως κωμωδία αλλά δε βγάζεις άκρη με το τι είδος είναι, εγώ θα το έλεγα κοινωνικό δράμα με ολίγον από δράση και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ, πέθανα με τους χαρακτήρες, γελούσε όλος ο σινεμας υστερικά. Πολλά μηνύματα σε πολλαπλά επίπεδα, ωραία ροή, αλλά όλα τα λεφτά είναι οι χαρακτήρες. Εξαιρετικές ερμηνείες, καιρό είχα να δω τέτοια ταινία.
ναι σορρυ, κυκλος λεγεται
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χθες ειδα πρωτη φορα τη Λεσχη των χαμενων ποιητων

Περισσοτερο την ειδα γιατο "Oh captain, my captain", γιατι το χρησιμοποιω συχνα και προσφατα εμαθα οτι εινια απο κει. Mε κρατησε, συνηθως ταινιες > 1 ωρα τις σπαω σε δυο φορες γιατι βαριεμαι, αλλα δε συνεβη. Μου βγαλε μια νοσταλγια. Για τί; Δε ξερω. Καλα το δακρυ κορομηλο στο τελος.

Προσφατα ειδα και το Αδωξη Μπασταρδη. Επισης για πρωτη φορα. Πολυ μου αρεσε. Επισης την ειδα με τη μια και δε μου το χα.

Ξερετε πού μπορω να βρω αυτή Flee (2021) - IMDb σε online stream ή και να την κατεβασω απο κανα torrent?
πόσο συμφωνώ μαζί σου!!
τον Κύκλο των χαμενων ποιητών το έχω δεί και δεύτερη φορά,μου βγάζει και μένα μια νοσταλγία και έναν ρομαντισμό πολύ δυνατά συναισθήματα,
ίσως το γεγονός ότι ζούμε σε συνθήκες που αυτά έχουν πλέον εκλείψει μας κάνουν ακόμα πιό ευαίσθητους όταν τα "βλέπουμε"να συμβαίνουν κάπου αλλού έστω και στο σινεμά...

Οσο δε για το Αδωξη Μπάσταρδη που το είχα δεί στον...καιρό του respect φυσικά στον Ταραντίνο που κατάφερε μέσα από αυτό το black χιούμορ να δώσει ένα τόσο αριστοτεχνικό αποτέλεσμα ακροβατώντας στα όρια του κωμικού και του τραγικού(χωρίς ωστόσο να γίνεται γελοίο)περνώντας καυστικά μηνύματα για τον πόλεμο και όλα τα παρεπόμενα του
με ερμηνείες όοοολων ανεξαιρέτως εκπληκτικές και με εξαιρετική μουσική επένδυση κλασσικής μουσικής ειδικά δε στην σκηνή της ανατίναξης (αν θυμάμαι καλά)που τα ακούσματα και μόνο της κλασσικής μουσικής απογειώνουν τον θεατή!!σε συνδιασμό με την κινηματογράφηση αυτής της σκηνής
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.960
Εχουν εκλειψει? Εχετε περασει εστω απ' εξω απο ιδιωτικο σχολειο να δειτε πως γινονται οι απολυσεις σε χρονο dt αν παρεκκλινει καποιος απο τις αρχες του?
Οκ δεν δερνουν παιδια πλεον στην εκπαιδευση αλλα η κακοποιηση μπορει να φτασει σε αλλο επιπεδο, προκαταληψη, ρατσισμος κλπ.
Προσφατα βγηκε ντοκιμαντερ για το ψυχολογικο κοστος που πληρωνουν τα παιδιια που φοιτουν εσωτερικα στο top σχολειο Eaton. Θα το δω καποια στιγμη . Το ειχα ξεκινησει αλλα ηδη κατερρευσα οταν ειδα στην αρχη την πεποιθηση των γονιων οτι κανουν το καλυτερο για τα παιδια τους με το να τα στερουνται απο τα 12.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εχουν εκλειψει? Εχετε περασει εστω απ' εξω απο ιδιωτικο σχολειο να δειτε πως γινονται οι απολυσεις σε χρονο dt αν παρεκκλινει καποιος απο τις αρχες του?
Οκ δεν δερνουν παιδια πλεον στην εκπαιδευση αλλα η κακοποιηση μπορει να φτασει σε αλλο επιπεδο, προκαταληψη, ρατσισμος κλπ.
Προσφατα βγηκε ντοκιμαντερ για το ψυχολογικο κοστος που πληρωνουν τα παιδιια που φοιτουν εσωτερικα στο top σχολειο Eaton. Θα το δω καποια στιγμη . Το ειχα ξεκινησει αλλα ηδη κατερρευσα οταν ειδα στην αρχη την πεποιθηση των γονιων οτι κανουν το καλυτερο για τα παιδια τους με το να τα στερουνται απο τα 12.
πήρες φόρα και ΔΕΝ κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ
για την νοσταλγία (στην οποία αναφέρθηκε και η μικρή τσομπάνα)και το ρομαντισμό είπα για τα δυνατά συναισθήματα (από την θετική τους πλευρά)
ΟΧΙ για κακοποιήσεις κλπ
άλλο εννόησα άλλο εννόησες
ο γραπτός λόγος δυστυχως παρερμηνεύεται πολλές φορές άθελα μας
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.384
Νομίζω στα ελληνικά λέγεται Κύκλος των Χαμένων Ποιητών. Δε μου άρεσε καθόλου, αλλά είμαι από τους λίγους.

Τέλος πάντων, μόλις είδα το "Οι εκκεντρικοι ". Μάλλον τα καλύτερα 4 ευρώ που έδωσα φέτος! Ταινιάρα. Την περιγράφουν ως κωμωδία αλλά δε βγάζεις άκρη με το τι είδος είναι, εγώ θα το έλεγα κοινωνικό δράμα με ολίγον από δράση και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ, πέθανα με τους χαρακτήρες, γελούσε όλος ο σινεμας υστερικά. Πολλά μηνύματα σε πολλαπλά επίπεδα, ωραία ροή, αλλά όλα τα λεφτά είναι οι χαρακτήρες. Εξαιρετικές ερμηνείες, καιρό είχα να δω τέτοια ταινία.
Κυκλος των χαμενων ποιητων μαπα, μελο, εκβιασμος συναισθηματος κτλ.

Ευτυχως που ειδα το ποστ σου κ προλαβα να δω τους εκκεντρικους σε θερινο.

Τι ΤΑΙΝΙΑΡΑ ηταν αυτη;; Δεν κουνηθηκα απο τη θεση μου μεχρι το τελος. Με αγγιξε παρα πολυ, δεν εχω λογια πραγματικα. Θα την ξαναδω οπωσδηποτε. Μοναδικη, δεν μοιαζει σε καμια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχθές στη Νέα Σμύρνη στο φεστιβάλ κουβανικου κινηματογράφου συντελέσθηκε ένα έγκλημα: Ο υποτιτλισμός της ταινιαρας Μνήμες Υπανάπτυξης είχε γίνει από κάποιο εξαχρονο, με αποτέλεσμα να μην είναι κατανοητή σχεδόν καμία φράση. Πραγματικά απίστευτο, ήταν ΚΑΙ ανορθογραφα εκτος των.άλλων, οπότε ούτε η θεωρία του Google translate στεκει. Only in Greece.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νομίζω στα ελληνικά λέγεται Κύκλος των Χαμένων Ποιητών. Δε μου άρεσε καθόλου, αλλά είμαι από τους λίγους.

Τέλος πάντων, μόλις είδα το "Οι εκκεντρικοι ". Μάλλον τα καλύτερα 4 ευρώ που έδωσα φέτος! Ταινιάρα. Την περιγράφουν ως κωμωδία αλλά δε βγάζεις άκρη με το τι είδος είναι, εγώ θα το έλεγα κοινωνικό δράμα με ολίγον από δράση και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ, πέθανα με τους χαρακτήρες, γελούσε όλος ο σινεμας υστερικά. Πολλά μηνύματα σε πολλαπλά επίπεδα, ωραία ροή, αλλά όλα τα λεφτά είναι οι χαρακτήρες. Εξαιρετικές ερμηνείες, καιρό είχα να δω τέτοια ταινία.
Αγγλόφωνοι είναι οι ''εκκεντρικοί''?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.714
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εχθές στη Νέα Σμύρνη στο φεστιβάλ κουβανικου κινηματογράφου συντελέσθηκε ένα έγκλημα: Ο υποτιτλισμός της ταινιαρας Μνήμες Υπανάπτυξης είχε γίνει από κάποιο εξαχρονο, με αποτέλεσμα να μην είναι κατανοητή σχεδόν καμία φράση. Πραγματικά απίστευτο, ήταν ΚΑΙ ανορθογραφα εκτος των.άλλων, οπότε ούτε η θεωρία του Google translate στεκει. Only in Greece.
Εδώ στην Ισπανική τηλεόραση (στη διαδυκτιακή έκδοση rtve.es) τα έχουν κάνει χάλια. Είδα εκεί την Κουβανέζικη σειρά Quatro Estaciones de La Havana με ισπανικούς υπότιτλους (που υποτίθεται μιλάνε και την ίδια γλώσσα) και ήταν άστα να πάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.197
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom