Κινηματογραφική κουβέντα....

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Δεν έχω πρόβλημα με ταινίες τύπου dune, poor things, Barbie και δεν ξέρω και εγώ ποιες άλλες έκαναν τρελό box office, καμία φορά τις επιλέγω και εγώ.
Μετά την επιτυχία των Όσκαρ για το poor things έκατσα και είδα αυτή την ταινία. Ενώ έβρισκα παλιότερες ταινίες του Λανθιμου ενδιαφέρουσες παρότι ξεχώριζαν από τις κλασσικές σκηνοθεσίες, για τη συγκεκριμένη δεν έχω λόγια. Μάλλον μεγάλωσα πολύ αλλιώς δεν εξηγείται, δεν βρήκα απολύτως τίποτα ενδιαφέρον στην ταινία. Ίσως μόνο το ταλέντο ηθοποιίας της Εμμα Στόουν αλλά μέχρι εκεί.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Μετά την επιτυχία των Όσκαρ για το poor things έκατσα και είδα αυτή την ταινία. Ενώ έβρισκα παλιότερες ταινίες του Λανθιμου ενδιαφέρουσες παρότι ξεχώριζαν από τις κλασσικές σκηνοθεσίες, για τη συγκεκριμένη δεν έχω λόγια. Μάλλον μεγάλωσα πολύ αλλιώς δεν εξηγείται, δεν βρήκα απολύτως τίποτα ενδιαφέρον στην ταινία. Ίσως μόνο το ταλέντο ηθοποιίας της Εμμα Στόουν αλλά μέχρι εκεί.
Εγώ ούτε καν μπήκα στη διαδικασία να τη δω, η γνώμη μου για το Λάνθιμου ήταν πάντα κακη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Εγώ ούτε καν μπήκα στη διαδικασία να τη δω, η γνώμη μου για το Λάνθιμου ήταν πάντα κακη.
Εχεις γινει η αγαπημενη μου cinema blogger να ξερεις... παντα to the point οι αξιολογησεις σου ... τωρα δε, με τον Λανθιμο με απενεχοποιησες κιολας που οι ταινιες του μου προκαλουν αμηχανια...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Εχεις γινει η αγαπημενη μου cinema blogger να ξερεις... παντα to the point οι αξιολογησεις σου ... τωρα δε, με τον Λανθιμο με απενεχοποιησες κιολας που οι ταινιες του μου προκαλουν αμηχανια...
Μα τι ωραίο κομπλιμέντο! Και αισθάνομαι περίεργα όταν γράφω γιατί από σκέψη σε λόγο δεν τα πάω κ πολύ καλά!

Το φαινόμενο να νιώθεις εξωγήινος άμα νιώθεις ότι δεν σου αρέσει κάτι που έχει μαζική αποδοχή και άμα μιλήσεις για αυτό σε μια απλή παρέα ας πούμε κ πέφτουν να σε φάνε, είναι σημείο των εποχών νομίζω όχι μόνο ελληνικό, και φταίνε τα social πολύ σε αυτό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Μα τι ωραίο κομπλιμέντο! Και αισθάνομαι περίεργα όταν γράφω γιατί από σκέψη σε λόγο δεν τα πάω κ πολύ καλά!

Το φαινόμενο να νιώθεις εξωγήινος άμα νιώθεις ότι δεν σου αρέσει κάτι που έχει μαζική αποδοχή και άμα μιλήσεις για αυτό σε μια απλή παρέα ας πούμε κ πέφτουν να σε φάνε, είναι σημείο των εποχών νομίζω όχι μόνο ελληνικό, και φταίνε τα social πολύ σε αυτό.
Ε ναι... ειδικα την "Ευνοουμενη" την ειδα σε φαση σαν να παιρνω αντιβιωση οτι "πρεπει να την δω εστω και με το ζορι" ακριβως για τον λογο που αναφερεις
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
σαν να παιρνω αντιβιωση
Ατάκα της χρονιάς που περιγράφει τη σύγχρονη κουλτούρα του να πρέπει να αντιμετωπίσεις διαδικτυακή και όχι μόνο, κατακραυγή, άμα διαφωνήσεις με κάτι που επιβραβεύεται ευρέως. Πρέπει να συμφωνείς με κάθε πτυχή του πολιτικά ορθού αλλιώς ξεκινάει το hate comment.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προσωπικά είχα να δω ταινία του Λάνθιμου πολλά χρόνια, επειδή από ένα σημείο και μετά είχα ξενερώσει μαζί του, τον θεωρούσα επαναλαμβανόμενο και οριακά κουραστικό και δήθεν (οι Άλπεις είναι ο, τι πιο εφιαλτικό σε ταινία).

Το Poor Things όμως το αγάπησα. Υπέροχη σκηνοθεσία και ερμηνείες, πολύ έντονο το στοιχείο της γυναικείας χειραφέτησης (με ενστάσεις , εντάξει, αλλά υπαρκτο), με έναν τρόπο που ίσως να σοκάρει όσους αγαπούν τον πιο "παραδοσιακό" οσκαρικό κινηματογράφο, αλλά που θεωρώ σημαντικό να επικοινωνειται σε τόσο ευρύ κοινό.
 
Μηνύματα
20
Likes
63
Εδώ κ χρόνια παρακολουθώ τα 2 φεστιβάλ στη Θεσσαλονίκη καθώς κ τα αντίστοιχα στη Δράμα ,Πύργο Ηλείας κ όπου αλλού. Σε αυτά βρίσκεις ταινίες που η δεν βρίσκουν διανομή η αν βρουν φτάνουν σε ελάχιστες αίθουσες για λίγες προβολες . ταινίες σπουδαιες Που δεν φτάνουν στο κοινό. Για λόγους υγείας δεν πήγα Θεσσαλονίκη τώρα. Έτσι χθες από την πλατφόρμα πήρα κ είδα 2 ταινίες. Τον Κόκκινο δάσκαλο του Στέλιου Χαραλαμποπούλου κ οι βίοι του Εντουάρ Λουί. Το πρώτο αναφέρεται στον Νίκο Πλουμπίδη κ πρόκειται για ένα ιστορικό διαμαντακι. Ο Χαραλαμπόπουλος σπουδαίος δημιουργός συνήθως αναδειχθεί ιστορικά γεγονότα. Προηγούμενο δημιούργημα του το Άνεμος ελευθερίας που αναφέρεται στο 21 κ θα έχουμε την τιμή με την παρουσία του να παιχτεί στην Ιτέα 23 Μαρτίου από την κινηματογραφική λέσχη της πόλης. Υστερόγραφο. Στον δήμο κινηματογράφο Δήμου Βύρωνα ανεβαίνουν ταινίες δωρεάν κ συνεχίζει ο Στέλιος με καλεσμένους συζήτηση γύρω από το θέμα τους. Αξίζει με 1000 η όλη διαδικασία
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.082
Προσωπικά είχα να δω ταινία του Λάνθιμου πολλά χρόνια, επειδή από ένα σημείο και μετά είχα ξενερώσει μαζί του, τον θεωρούσα επαναλαμβανόμενο και οριακά κουραστικό και δήθεν (οι Άλπεις είναι ο, τι πιο εφιαλτικό σε ταινία).

Το Poor Things όμως το αγάπησα. Υπέροχη σκηνοθεσία και ερμηνείες, πολύ έντονο το στοιχείο της γυναικείας χειραφέτησης (με ενστάσεις , εντάξει, αλλά υπαρκτο), με έναν τρόπο που ίσως να σοκάρει όσους αγαπούν τον πιο "παραδοσιακό" οσκαρικό κινηματογράφο, αλλά που θεωρώ σημαντικό να επικοινωνειται σε τόσο ευρύ κοινό.
Εχω ορκιστει μετα τη φολα της Ευνοουμενης οτι δεν θα ξαναδω ταινια του.
Λεω να το τηρησω, τα βραβεια δεν αντανακλουν το δικο μου γουστο.
Μπροστα στο Dogville τι να μου πει ο Λανθιμος για τις γυναικες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχω ορκιστει μετα τη φολα της Ευνοουμενης οτι δεν θα ξαναδω ταινια του.
Λεω να το τηρησω, τα βραβεια δεν αντανακλουν το δικο μου γουστο.
Μπροστα στο Dogville τι να μου πει ο Λανθιμος για τις γυναικες.
Κοίτα, αυτά είναι γούστα και είναι πάντα σεβαστά. :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά λατρεύω την πλειοψηφία των ταινιών του Λανθιμου. Αν εξαιρέσουμε την Κινέττα κ τις Άλπεις τις οποίες δεν άντεξα, όλες οι άλλες με κάποιον τρόπο κατάφεραν και μου μίλησαν, αφου έθιγαν με ιδιαίτερα υποδοριο τρόπο πολύ ουσιαστικά ζητήματα για τις σχέσεις (Αστακός), την οικογένεια (Κυνοδοντας, Θάνατος Ιερού Ελαφιού), τη γυναικεία αυτοπραγματωση (Ευνοουμενη, Poor Things). Ο Λανθιμος, μας αρέσει δεν μας αρέσει, έχει καταφέρει να κερδίσει την παγκόσμια κινηματογραφικη κοινότητα κερδίζοντας σημαντικοτατα βραβεία σε πολύ prestigious φεστιβάλ (δεν αναφέρομαι στα Όσκαρ μόνο). Δε νομίζω ότι έχει ανάγκη πια κανενός το hating ούτε το coaxing
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Προσωπικά λατρεύω την πλειοψηφία των ταινιών του Λανθιμου. Αν εξαιρέσουμε την Κινέττα κ τις Άλπεις τις οποίες δεν άντεξα, όλες οι άλλες με κάποιον τρόπο κατάφεραν και μου μίλησαν, αφου έθιγαν με ιδιαίτερα υποδοριο τρόπο πολύ ουσιαστικά ζητήματα για τις σχέσεις (Αστακός), την οικογένεια (Κυνοδοντας, Θάνατος Ιερού Ελαφιού), τη γυναικεία αυτοπραγματωση (Ευνοουμενη, Poor Things). Ο Λανθιμος, μας αρέσει δεν μας αρέσει, έχει καταφέρει να κερδίσει την παγκόσμια κινηματογραφικη κοινότητα κερδίζοντας σημαντικοτατα βραβεία σε πολύ prestigious φεστιβάλ (δεν αναφέρομαι στα Όσκαρ μόνο). Δε νομίζω ότι έχει ανάγκη πια κανενός το hating ούτε το coaxing
Διαφωνώ ότι κινηματογραφικοί θεσμοί, βραβεία, κοινότητες, φεστιβάλ δίνουν βάρος στο έργο ενός δημιουργού. Όλα αυτά δουλεύουν (όχι πάντα αλλά συχνά) με άλλου είδους κίνητρα (παραγωγοί, διανομείς, marketing, media κτλ) και όχι ποιοτικά αλλά για να πω την αλήθεια πότε δεν κατάλαβα τι σημαίνουν τα βραβεία στην τέχνη, δεν είναι συμβατές έννοιες αυτές οι δύο. Η αναγνώριση η ίδια δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Οι πιο καλές ταινίες που έχω δει ουδεμία σχέση είχαν με βραβεία, με καλές κριτικές, ήταν οριακά άγνωστες και αν είχαν την ευκαιρία κ αυτές να προωθηθούν ενδεχομένως σήμερα να κατείχαν θέσεις σε αυτά όλα τα φεστιβάλ.
Όσο για το Λάνθιμο, πίστεψε με, πέφτει πολύ hating άμα πεις ότι δεν σου αρέσει, λες κ είναι κάποιο ιερό άβατο που οφείλουμε όλοι να προσκυνήσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom