Κινηματογραφική κουβέντα....

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αυτό κι αν είναι αλλοπρόσαλο (και κάτι μου λεγε η φάτσα του....)
ο Eric ή Magneto στο X-Men First class:

είναι ο ίδιος ηθοποιός με τον εκπληκτικό Bobby Sands από το Hunger:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να μη χάσετε την εξαίρετη αργεντίνικη κωμωδία La Nona του 1979 με θέμα μια γιαγιά που τρώει διαρκώς αδιαφορώντας για την παρακμή και τη φτώχεια της οικογένειάς της.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
την αλλη βδομαδα ξεκινουν οι νυχτες πρεμιερας!!:)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γενικά δεν είχα σχέση με τον κινηματογράφο για πολλούς λόγους κι επιπλέον με απωθούσαν οι σύγχρονες αμερικάνικες ταινίες (αντίθετα με τις παλιές ασπρόμαυρες). Και τα τελευταία 2 χρόνια έκανα μια περίεργη στροφή κι ευτυχώς υπάρχουν και τα dvd και αναπληρώνω κενά. Πχ τις τελευταίες 10 μέρες είδα 7 ταινίες... Λοιπόν δεν ξέρω πόσο μπανάλ θα φανώ αλλά μόλις είδα σε dvd τον Ψαλιδοχέρη. 21 χρόνια πέρασαν από τότε που βγήκε και την είδα πρώτη φορά απόψε :shock:

Περίεργο πράμα, ενώ ήταν μια βραδιά πιεσμένη όπως όλες σχεδόν λόγω των τελευταίων εξελίξεων αλλά κι επιβαρυμένη από τα βραδιάτικα νέα περι χρεωκοπίας, μόλις τέλειωσε η ταινία ένιωσα διαφορετικά. Την επέλεξα επειδή είχα δει πρόπερσι την Αλίκη συν τον Εντ Γουντ στο κρατικό κανάλι και μου'χε αρέσει σα σκηνοθέτης. Πρώτη φορά βλέπω ταινία χάρη σε σκηνοθέτη...

Η ταινία με έκανε να δακρύσω κι η αισθητική της από την άλλη (μιλώ κυρίως για ντεκόρ) κατά κάποιο τρόπο με γέμισε αισιοδοξία. Σα να μου έλεγε ότι δεν υπάρχει μόνο η μια πλευρά κλπ. Ο Ντεπ, δε το συζητώ, φοβερός.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^η ταινια ειναι απλα εξαιρετικη!μοναδικη!!!

εγω ειδα το Melancholia του Τριερ, και μ'αρεσε φοβερα!!!απο τις πιο προσιτες του.με μια εξαιρετικη kirsten dunst...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γενικά δεν είχα σχέση με τον κινηματογράφο για πολλούς λόγους κι επιπλέον με απωθούσαν οι σύγχρονες αμερικάνικες ταινίες (αντίθετα με τις παλιές ασπρόμαυρες). Και τα τελευταία 2 χρόνια έκανα μια περίεργη στροφή κι ευτυχώς υπάρχουν και τα dvd και αναπληρώνω κενά. Πχ τις τελευταίες 10 μέρες είδα 7 ταινίες... Λοιπόν δεν ξέρω πόσο μπανάλ θα φανώ αλλά μόλις είδα σε dvd τον Ψαλιδοχέρη. 21 χρόνια πέρασαν από τότε που βγήκε και την είδα πρώτη φορά απόψε :shock:

Περίεργο πράμα, ενώ ήταν μια βραδιά πιεσμένη όπως όλες σχεδόν λόγω των τελευταίων εξελίξεων αλλά κι επιβαρυμένη από τα βραδιάτικα νέα περι χρεωκοπίας, μόλις τέλειωσε η ταινία ένιωσα διαφορετικά. Την επέλεξα επειδή είχα δει πρόπερσι την Αλίκη συν τον Εντ Γουντ στο κρατικό κανάλι και μου'χε αρέσει σα σκηνοθέτης. Πρώτη φορά βλέπω ταινία χάρη σε σκηνοθέτη...

Η ταινία με έκανε να δακρύσω κι η αισθητική της από την άλλη (μιλώ κυρίως για ντεκόρ) κατά κάποιο τρόπο με γέμισε αισιοδοξία. Σα να μου έλεγε ότι δεν υπάρχει μόνο η μια πλευρά κλπ. Ο Ντεπ, δε το συζητώ, φοβερός.
Αφού κάνεις επιλογή λόγω του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, δες (καλύτερα προς τα Χριστούγεννα για να είναι εντός κλίματος) την ταινία κινουμένων σχεδίων "The nightmare before Christmas" (Χριστουγεννιάτικος εφιάλτης).

Ο Tim Burton σε αυτή την περίπτωση δεν είναι σκηνοθέτης, αλλά σεναριογράφος και παραγωγός.

Αν την έχεις δει, .....ξαναδές τη. :D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Προσκυνώ Tim Burton. Κάπου είχα γράψει και ένα άρθρο γι'αυτόν, θα ψάξω να το βρω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά χάρηκα πολύ αν και μέσα στη κυριολεξία στα μαύρα μεσάνυχτα (δυστυχώς) η ΕΤ1 πρόβαλε το "Μέγαρο Γιακουμπιάν" που κατά τη ταπεινή μου γνώμη είναι από τις ωραιότερες πρόσφατες ταινίες του αραβικού σινεμά
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αφεντικό, πολύ σωστό το άρθρο σου. ;):D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.434
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom