Κινηματογραφική κουβέντα....

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ο συγκεκριμενος σκηνοθετης εχει την ιδια συνταγη και την επαναλαμβανει! Βαρετος!
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Σταμάτησα να βλέπω τις ταινίες του κάπου μετά του Μίλα της. Απλά βαρέθηκα! :roll:
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προσφατα ειδα σε dvd το ΄΄εναντιωση΄΄....καλη ταινια που βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα απο την εποχη των ναζι που ειχαν βαλει σκοπο να εξωντωσουν τους εβραιους....δεν υποστηριζω καμια πλευρα αλλα αυτα που εγιναν τοτε δεν τιμουν κανενα....και μου κανει εντυπωσει που βλεπω κατι θεματα στο φορουμ οπως ΄΄οι γερμανοι ειναι φιλοι μας΄΄ ουτε οι γερμανοι, ουτε οι ιταλοι, ουτε οι τουρκοι θα γινουν ποτε φιλοι μας....εαν θελουμε το καταλαβαινουμε......εαν οχι...τοτε θα υποστουμε και τις συνεπειες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Προσφατα ειδα σε dvd το ΄΄εναντιωση΄΄....καλη ταινια που βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα απο την εποχη των ναζι που ειχαν βαλει σκοπο να εξωντωσουν τους εβραιους....δεν υποστηριζω καμια πλευρα αλλα αυτα που εγιναν τοτε δεν τιμουν κανενα....και μου κανει εντυπωσει που βλεπω κατι θεματα στο φορουμ οπως ΄΄οι γερμανοι ειναι φιλοι μας΄΄ ουτε οι γερμανοι, ουτε οι ιταλοι, ουτε οι τουρκοι θα γινουν ποτε φιλοι μας....εαν θελουμε το καταλαβαινουμε......εαν οχι...τοτε θα υποστουμε και τις συνεπειες.
Βγαινω απο το θεμα αλλα αυτα που γραφεις , μπορει να μην ηταν σκοπος σου, ακουγονται πολυ εθνικιστικα...Σου κανει εντυπωση που βλεπεις θεματα οπως οι γερμανοι ειναι φιλοι μας? και οι τουρκοι δε θα γινουν ποτε φιλοι μας... και τι συνεπειες θα υποστουμε απο τετοιες φιλιες? δε καταλαβαινω...Σε εναν ταξιδευτη που σκοπος του ειναι να γνωρισει το κοσμο και νεες χωρες με την εννοια οχι μονο του τοπου αλλα κυριως των ανθρωπων και του πολιτισμου τους δεν ταιριαζει αυτη η φραση.....

Απο ταινιες που αναφερονται σε γεγονοτα οπως η παραπανω , αυτο που οφειλουμε να αποκομισουμε δεν ειναι ενας νεος ρατσισμος...Ισα ισα να μαθουμε απο τα λαθη του παρελθοντος και πως φανατισμοι ειτε θρησκευτικοι ειτε πολιτικοι και διακρισεις δινουν το εδαφος για νεες διαμαχες ...

Αν καταλαβα κατι λαθος η παρεξηγησα στειλε μου p.m ...γιατι ηδη εγραψα καποια πραγματα που δε κολλανε με το θεμα ταινιες και δε θελω να αναοιξουμε μια ασχετη συζητηση εδω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Σταμάτησα να βλέπω τις ταινίες του κάπου μετά του Μίλα της. Απλά βαρέθηκα! :roll:
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω ως προς το στραγγισμένο πια από καινοτομική διάθεση σενάριο των ταινιών του, αλλά θα διαφωνήσω ως προς τη σκηνοθετική προσέγγιση, καθώς σε κάθε ταινία υπάρχει τουλάχιστον μια ακόμα κινηματογραφιστική καινοτομία.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
....και μου κανει εντυπωσει που βλεπω κατι θεματα στο φορουμ οπως ΄΄οι γερμανοι ειναι φιλοι μας΄΄ ουτε οι γερμανοι, ουτε οι ιταλοι, ουτε οι τουρκοι θα γινουν ποτε φιλοι μας....εαν θελουμε το καταλαβαινουμε......εαν οχι...τοτε θα υποστουμε και τις συνεπειες.

Η φράση "οι γερμανοί είναι φίλοι μας" είναι από παλιά ελληνική ταινία (δε θυμάμαι τον τίτλο) και τη λέει ο Αρτέμης Μάτσας (γνωστός κινηματογραφικός "προδότης") προσπαθώντας να κάνει κάποιον έλληνα αιχμάλωτο των γερμανών, να τους δώσει πληροφορίες. Η φράση του με σκουλικίστικο ύφος είναι... "Μίλα..., Μίλα.., οι γερμανοί είναι φίλοι μας".

Άρα όπως καταλαβαίνεις το όνομα του γκρουπ των γερμανόφιλων είναι χιουμοριστική αναφορά στο παραπάνω.

Έχει συζητηθεί νομίζω και αλλού, παλαιότερα.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
πριν λιγο ειδα την ταινια "all invisible children"
νομιζω οτι ολα τα μελη πρεπει να την δουν..

Επτά διαφορετικές ιστορίες σκηνοθετημένες από επτά διαφορετικούς σκηνοθέτες απαρτίζουν το κολάζ του All the Invisible Children. Αντιπροσωπεύοντας επτά διαφορετικές εθνικότητες ή γεωγραφικές περιοχές, το κάθε ξεχωριστό κομμάτι αναλαμβάνει να σκιαγραφήσει τις ζωές και τις συνθήκες της πιο αδικημένης ίσως «μειονότητας» στις σύγχρονες κοινωνίες: εκείνης των μικρών παιδιών. Καταξιωμένοι σκηνοθέτες προσφέρουν τα δικά τους σχόλια και την προσωπική τους οπτική γωνία στο επείγον αυτό θέμα, ευελπιστώντας να ευαισθητοποιήσουν και να κινητοποιήσουν την κοινή γνώμη.
Ο Mehdi Charef (Μεντί Σαρέφ) εκπροσωπεί την Αφρική με την ταινία Tanza. Ο Emir Kusturica (Εμίρ Κουστουρίτσα) εκπροσωπεί τη Σερβία & το Μαυροβούνιο με την ταινία Blue Gipsy. Ο Spike Lee (Σπάικ Λι) εκπροσωπεί τις ΗΠΑ με την ταινία Jesus, Children of America. Η Katia Lund (Κάτια Λουντ) εκπροσωπεί την Βραζιλία με την ταινία Bilu & Joao. Ο Ridley Scott (Ρίντλεϊ Σκοτ) μαζί με την κόρη του Jordan Scott (Τζόρνταν Σκοτ) εκπροσωπεί την Μεγ. Βρετανία με την ταινία Jonathan. Ο Stefano Veneruso (Στέφανο Βενερούζο) εκπροσωπεί την Ιταλία με την ταινία Ciro. Ο John Woo (Τζον Γου) εκπροσωπεί την Κίνα με την ταινία Song Song & Little Mao. Και οι 8 σκηνοθέτες δούλεψαν χωρίς αμοιβή και με κανένα άλλο περιορισμό.
Το soundtrack της ταινίας και το τραγούδι "Teach me Again" από την Tina Turner (Τίνα Τέρνερ) και την Elisa (Ελίζα)
Οι παραγωγοί της ταινίας θα διαθέσουν μέρος των εσόδων της ταινίας στο ταμείο All the Invisible Children, το οποίο δημιουργήθηκε από τη UNICEF, το Παγκόσμιο Πρόγραμμα Επισιτισμού (World Food Program) και την Επιτροπή Αναπτυξιακής Βοήθειας (Development Co-operation Directorate).

πηγη: UNICEF.GR
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πριν λιγο ειδα την ταινια "all invisible children"
νομιζω οτι ολα τα μελη πρεπει να την δουν..
Πού στο καλό την είδες? Την είχα δει στο σινεμά όταν πρωτοπαίχτηκε, και ψάχνω ανεπιτυχώς το DVD έκτοτε... (Δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε DVD).
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
λοιπον αγαπητε ταβερ αστειευομαι...

σιγα μην περιμενω μπας και βγει σε dvd?

γι' αυτο υπαρχει και το gamato & το mininova.

αν και παλι δεν το βρεις, στην επομενη τραβελστοριτικη συναντηση μπορω να στο δωσω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχετικά με την ταινία ''ραγισμένες αγκαλιές'' του Αλμοδοβάρ που σχολιάστηκε πιο πάνω,εμένα μου άρεσε!Ναι μέν το θέμα...μελοδραματικό και κοινότυπο...σχέσεις πάθους,ζήλια,προδοσία,τραγική κατάληξη κλπ αλλά ο τρόπος που το σκηνοθετεί ο Αλμοδοβάρ και το δίνει στο θεατή μέσα από δαιδαλώδεις αναφορές,διηγήσεις,έξοχες φωτογραφίες και πλάνα,έντονους διαλόγους...κρατά νομίζω το θεατή μέχρι τέλους και μόνο κοινότυπο ΔΕΝ μπορείς να το πείς!
Μου άρεσαν οι ερμηνείες όλων!ξεχωρίζω την Πενέλοπε Κρούζ και την ηθοποιό που υποδυόταν την συνεργάτιδα του τυφλού σκηνοθέτη,επίσης ξεχώρισα το πλάνο με τις...σκισμένες ανακατωμένες φωτογραφίες καθώς και της βραδυάς του ατυχήματος καθώς ...εξελισσόταν λίγο πριν την σύγκρουση.
 

Dimsworld

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Εδώ σε θέλω..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκέφτομαι κάτι για μόνιμο
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.004
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom