Κινηματογραφική κουβέντα....

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
The film is not yet rated:
Ντοκιμαντέρ που καταπιάνεται με την MPAA την επιτροπή αξιολόγησης της καταλληλότητας των ταινιών. Μετά την θέαση και μια μικρή αναζήτηση στο internet, είχα μια ακόμα επαφή με τον παραλογισμό των Αμερικάνων. Ταινίες όπως τα Saw (ξεκοιλιάσματα, ακρωτηριασμοί, βασανισμοί) βγαίνει στις αίθουσες με ένα R (Restricted. Στην ουσία τα παιδιά μπορούν να το δουν αρκεί να είναι με τους γονείς τους) ενώ το Boys don’t cry με την Hilary Swank χαρακτηρίζεται αρχικά ως NC-17 (αυστηρώς ακατάλληλο για παιδιά κάτω των 17) λόγω μιας σκηνής γυναικείου οργασμού!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον ειδα το ραντεβου στον αερα
μου αρεσε .. εχει ηθικα διλημματα και ενω μεχρι ενα βαθμο ειναι προβλεψιμο στο τελος εχει ανατροπη....
πολυ καλος ο κλουνει ειδικα στη σκηνη που εχει φαι χιλοπιτα.. μονο και για αυτο αξιζει καποιος να το δει..... τελειος με τις γκριματσες του...
μπορεις να αναλυσεις πολλα και να εμβανθυνσεις στο τελος της ταινιας...
ειδικα για αυτους που φοβουνται τις δεσμευσεις ειναι must
βεβαια παιρνεις και χρησιμες πληροφοριες για οργανωση ταξιδιων ελεγχων αεροδρομιων... και βαλιτσας...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
λοιπον ειδα το ραντεβου στον αερα
μου αρεσε .. εχει ηθικα διλημματα και ενω μεχρι ενα βαθμο ειναι προβλεψιμο στο τελος εχει ανατροπη....
πολυ καλος ο κλουνει ειδικα στη σκηνη που εχει φαι χιλοπιτα.. μονο και για αυτο αξιζει καποιος να το δει..... τελειος με τις γκριματσες του...
μπορεις να αναλυσεις πολλα και να εμβανθυνσεις στο τελος της ταινιας...
ειδικα για αυτους που φοβουνται τις δεσμευσεις ειναι must
βεβαια παιρνεις και χρησιμες πληροφοριες για οργανωση ταξιδιων ελεγχων αεροδρομιων... και βαλιτσας...
Η ταινία έχει αρκετά πρωτότυπο σενάριο και ένα καλό δεύτερο ρόλο.
Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι υπερεκτιμήθηκε.
Πέρασα ευχάριστα βλέποντάς τη, αλλά μέχρι εκεί.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
λοιπον ειδα το ραντεβου στον αερα
μου αρεσε .. εχει ηθικα διλημματα και ενω μεχρι ενα βαθμο ειναι προβλεψιμο στο τελος εχει ανατροπη....
πολυ καλος ο κλουνει ειδικα στη σκηνη που εχει φαι χιλοπιτα.. μονο και για αυτο αξιζει καποιος να το δει..... τελειος με τις γκριματσες του...
μπορεις να αναλυσεις πολλα και να εμβανθυνσεις στο τελος της ταινιας...
ειδικα για αυτους που φοβουνται τις δεσμευσεις ειναι must
βεβαια παιρνεις και χρησιμες πληροφοριες για οργανωση ταξιδιων ελεγχων αεροδρομιων... και βαλιτσας...
συμφωνούμε!!:clap:η ταινία περνάει αρκετά μηνύματα και θέτει επίκαιρους προβληματισμούς(ανεργία,οικονομική κρίση),όσο για τη χυλόπιτα:haha:όντως το κομμάτι της ταινίας που εξελίσσεται γύρω απ αυτήν ΑΞΙΖΕΙ,δεν πρόκειται για απλή χυλόπιττα...έχει βάθος...το τέλος όπως τελευταία συνηθίζεται σε πολλές ταινίες αινιγματικό,
μουσική πολύ καλή!!και φωτογραφίες,αεροφωτογραφίες...
Καλά ο Κλούνει φοβερός,τι να λέμε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
συμφωνούμε!!:clap:η ταινία περνάει αρκετά μηνύματα και θέτει επίκαιρους προβληματισμούς(ανεργία,οικονομική κρίση),όσο για τη χυλόπιτα:haha:όντως το κομμάτι της ταινίας που εξελίσσεται γύρω απ αυτήν ΑΞΙΖΕΙ,δεν πρόκειται για απλή χυλόπιττα...έχει βάθος...το τέλος όπως τελευταία συνηθίζεται σε πολλές ταινίες αινιγματικό,
μουσική πολύ καλή!!και φωτογραφίες,αεροφωτογραφίες...
Καλά ο Κλούνει φοβερός,τι να λέμε...
Μια χαρά ταινία είναι. Έχει πιάσει το σφυγμό μιας ολόκληρης κοινότητας ανθρώπων που πραγματικά ζουν έτσι, και θέτει προβληματισμούς για θέματα όπως η μοναξιά & οι επιφανειακές ανθρώπινες σχέσεις (πάρα πολύ έντονο φαινόμενο στις ΗΠΑ).
[ Φοβάμαι ότι η ανεργία και η οικονομική κρίση είναι απλά εκτός θέματος γι αυτή την ταινία ].
Έχοντας συλλάβει κι εγώ τον εαυτό μου εξαρτημένο από fast track ουρές & αεροπορικά lounges, νομίζω πως τους καταλαβαίνω απόλυτα σε κάποια σημεία. Και ναι, η κοινότητα αυτών των ανθρώπων με τα εκατομμύρια frequent flyer miles υπάρχει πραγματικά - διαβάστε και κάποια από τα σχόλιά τους για την ταινία εδώ.
Και τεχνικά είναι καλή. Νομίζω ότι αδικείται στις υποψηφιότητες των όσκαρ, θα έπρεπε να είναι υποψήφια σε περισσότερες κατηγορίες (π.χ. Μοντάζ). Δυστυχώς όμως μάλλον θα φύγει μόνο με το αγαλματίδιο του διασκευασμένου σεναρίου...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ειδα κι εγω χθες την ταινια και η αληθεια σε σκεφτηκα κωστα... ειδικα η σκηνη που του δινει ο πιλοτος την καρτα των 10000000 μιλιων νομιζω επρεπε να γραφτει για σενα και οχι για τον κλουνει :bleh:

(θεος btw!)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ειδα κι εγω χθες την ταινια και η αληθεια σε σκεφτηκα κωστα... ειδικα η σκηνη που του δινει ο πιλοτος την καρτα των 10000000 μιλιων νομιζω επρεπε να γραφτει για σενα και οχι για τον κλουνει :bleh:

(θεος btw!)
Εγώ έχω πολύ δρόμο ακόμα για να τον φτάσω.... Ούτε το 1/35 αυτών των μιλίων δεν έχω μαζέψει! :)
Να σημειώσω στα αρνητικά της ταινίας την υπέρμετρη γκρίζα διαφήμηση των American Airlines, Hilton, Hertz.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Βγαινει στους ελληνικους κινηματογραφους σημερα η ταινια Κελι 211, στα ισπανικα Celda 211, την ειδα πριν λιγους μηνες και ειναι μια πολυ δυνατη ταινια και εχει προταθει για 16 Goya και ειναι η μονη ταινια του 2009 με τοσες υποψηφιοτητες στον ισπανικο κινηματογραφο.

Εδω ειναι και το τραιλερ:
[URL="
- ΚΕΛΙ 211 ΤΡΕΙΛΕΡ (CELL 211 TRAILER w GREEK SUBS)[/URL]

Μολις κερδισε 8 βραβεια Goya, αφηνοντας 2η την Agora με 7 βραβεια. Celda 211 πηρε το βραβειο καλυτερης ταινιας της χρονιας. Ειναι μια ταινια που πραγματικα αξιζει να δει καποιος!
 
Last edited by a moderator:

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ειδα το valenday"s day..
χαρουμενο ευχαριστο.. ειχε σε καποια σημεια και γελιο... και παρολο που ειχε χεπι εντ στα περισσοτερ εδιχνε και την πικρη αληθεια...
περασα εχα πολυ χαρουμενο και τρυφερο διωρο...
το προτεινω
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είχα καιρό να ευχαριστηθώ έτσι ταινία - είδα χθες το Shutter Island (νομίζω ο ελληνικός τίτλος είναι το νησί των καταραμένων).
Δεν είμαι φαν του Ντι Κάπριο, αλλά ήταν μια δυνατή ερμηνεία αυτή τη φορά.
Το έργο είναι γεμάτο ανατροπές!!! Πολύ καλό!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
και εγω ειδα το νησι των καταραμενων και μου αρεσε επισης.,.. μεγαλες ανατροπες ωραια τοπια... μπερδεμα και τελος δημιουργει αφορμες για συζητηση..
ο θεατης πρεπει να προσεχει ονοματα και λεπτομερειες για να καταλαβει το τελος...
και καλο ειναι να χει και 5 γνωσεις ψυχολογιας
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
και εμένα μου άρεσε το νησί των καταραμένων, όχι όμως για την πλοκή του που οκ, ήταν κάτι που το έχουμε ξαναδεί, τύπου ανατροπή στο τέλος, μου άρεσε πιο πολύ για την εικόνα του, τη μουσική του, το φωτισμό του. Μου θύμισε κάτι από πράσινο μίλι, κάτι από Λάμψη του Κιούμπρικ (ειδικά η μουσική), κάτι από Χίτσκοκ (πάνω στο πλοίο όταν φτάναν στο νησί). Ενα πολύ καλά γυρισμένο έργο. Εύγε Σκορτσέζε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom