Κινηματογραφική κουβέντα....

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Επειδή απόψε έχει αλμοδοβαρική βραδιά La Piel Que Habito (Το δέρμα που κατοικώ) την έχει δει κανείς? Εγώ είμαι βέβαια Pedro fan οπότε και οι αρνητικές κριτικές δεν πρόκειται να με πτοήσουν αλλά έτσι καμιά γνώμη να προετοιμάσω και τον συν-θεατή μου? (παρακαλώ όχι αποκαλύψεις περί της πλοκής...)
κι εγώ παντού αυτό διαβάζω και ακούω , ότι είναι πολύ καλή η ταινιούλα!!! εγώ πάντως χθες είδα τον Μοναχό με τον Βενσάν Κασέλ!! καλό το ταινιάκι, εποχής που μου αρέσουν και πολύ όμως το τέλος κάπως απότομο να το πω, κάπως λειψό, δεν ξέρω, κάτι με χάλασε!!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Πριν λιγες μερες ειχε το Mission: Impossible III (2006) στη tv! Οσοι πατε Κινα μπορειτε να επισκευτειτε την πολη xitang ! δειτε και ενα βιντεακι που βρηκα στο youtube
ημερησια εκδρομη!
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aπίστευτος Vinterberg!

 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Απίστευτη ταινία, πραγματική ιστορία.
 
Last edited by a moderator:

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Για τους λάτρεις της Αιγύπτου σας προτείνω μια ευχάριστη ταινία "Cairo Time". Πρόκειται για ένα ρομαντικό δράμα, όπου παρακολουθούμε τον απροσδόκητο έρωτα μεταξύ δύο ανθρώπων από διαφορετικούς πολιτισμούς. Η ταινία έχει πάρει πολύ καλές κριτικές και το βραβείο καλύτερης καναδέζικης παραγωγής το 2009. Εμένα μου άρεσε πολύ και το στόρυ και το Κάϊρο όπως φαίνεται από την ταινία :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλή ταινία "Τζων Εντγκαρ"!(σε σκηνοθεσία του Κλίντ Ιστγουντ)με έναν Λεονάρντο Ντι Κάπριο απλά έξοχο!στο ρόλο του ομοσπονδιακού διευθυντή του FBI.
Βιογραφική ταινία στην οποία όμως ο Ιστγουντ δίνει έμφαση κυρίως στις ανθρώπινες σχέσεις,στα πάθη,τις αδυναμίες και την επίδραση τους στο χαρακτήρα και την εξέλιξη της προσωπικότητας του κεντρικού ήρωα.
Δυνατή ταινία με πολύ συναίσθημα και τον Ντι Κάπριο σε μιά ερμηνεία άψογη!!
Τα τελευταία χρόνια που τον παρακολουθώ δίνει τον καλύτερο του εαυτό,η μιά ερμηνεία καλύτερη από την άλλη,πέρσι στο "inception",πρόπερσι στο "νησί των καταραμένων",
τώρα σ αυτό!
αναρωτιέμαι το έρμο το Οσκαρ πότε θα το πάρει;;
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
[URL="
Way Back Movie Trailer Official (HD) - YouTube[/URL]

Απίστευτη ταινία, πραγματική ιστορία.
και Colin, έρωτας τρελός!!!!! :clap:
εγώ αυτές τις ημέρες της σιωπής μου είδα Conan, Green Lantern, Company Men, Insidious και 1-2 άλλες που δεν θυμάμαι τώρα!!!! το Conan ήταν ψιλοαπογοήτευση, το Green Lantern μου άρεσε πολύ (όλως περιέργως), το Company Men αρκετά καλό και το Insidious σκιαχτικό (άξιζε)!!!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είπα να δω κάτι ανάλαφρο πρώτη μέρα του χρόνου και πήγα στο "Κοτόπουλο με δαμάσκηνα", κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου graphic novel της ιρανής Μαριάν Σατραπί (του "Persepolis"). Αν και η ταινία είναι γαλλικής παραγωγής, γαλλόφωνη και με πολυεθνικό καστ, τοποθετείται στο Ιράν των δεκαετιών 1930-1950 χονδρικά.

Η τανία συνδυάζει χιούμορ, δράμα, έρωτα και κοινωνικο-πολιτικές προεκτάσεις. Η σκηνοθεσία ορισμένες φορές αγγίζει τα όρια του σουρεάλ και εν γένει πρόκειται για ιδιαίτερη ταινία. Στο πρώτο μισό είχαμε λίγο στυλ "εντάξει, καλή αλλά λίγο αργή, ναι μεν αλλά" και τέτοια. Στο δεύτερο μισό απογειώθηκε! Μόλις έπεσαν οι τίτλοι τέλους κλαίγαμε και οι πέντε της παρέας (μεταξύ μας και εκπρόσωπος του αρσενικού φύλου), αλλά και το μεγαλύτερο μέρος της αίθουσας!

Συμφωνούμε στο ότι πρόκειται για πολύ ιδιαίτερη ταινία!!!Κάτι σαν κωμικοτραγωδία,παραμύθι...ελεγεία..ύμνος στον έρωτα τόσο τον πραγματικό όσο και τον έρωτα πρός την τέχνη,κυρίως αυτόν,ταινία με συμβολισμούς,πολύ άρτια αισθητικά,υπέροχη μουσική,τα έχει όλα!
Μου άρεσε πολύ κυρίως σκηνοθετικά!!,κομψοτέχνημα.Απ όσες είδα φέτος από άποψη σκηνοθεσίας ξεχωρίζω το"δέρμα που κατοικώ"του Αλμοδοβάρ και αυτήν εδώ.
Υπάρχει πολύ κίνηση της κάμερας στη διαδοχή των πλάνων οπότε ενώ είναι κάπως "αργή"η ταινία αυτό το στοιχείο της κινητής κάμερας την κάνει πιό "ζωντανή"και καθόλου βαρετή.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
και Colin, έρωτας τρελός!!!!! :clap:
εγώ αυτές τις ημέρες της σιωπής μου είδα Conan, Green Lantern, Company Men, Insidious και 1-2 άλλες που δεν θυμάμαι τώρα!!!! το Conan ήταν ψιλοαπογοήτευση, το Green Lantern μου άρεσε πολύ (όλως περιέργως), το Company Men αρκετά καλό και το Insidious σκιαχτικό (άξιζε)!!!!!
προσφατα ειδα δυο πολυ καλες ταινιες απο farel το in bryges που ειναι εξαιρετικη ταινια γυρισμενη στο μπριζ και το london boulevard που μου αρεσε πολυ το στυλακι του και θυμιζει γκαι ριτσι...
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Aπίστευτος Vinterberg!

[URL="
Celebration (1998) - Trailer HQ - English Subtitles - YouTube[/URL]
από τις καλύτερες του δόγματος (θαρρώ πως ήταν και μέσα στις 3 πρώτες)

edit: ήταν η πρώτη ολότελα! πως και δεν συμπεριλήφθηκε το breaking the waves; δεν ήταν αρκετά minimal;
 
Last edited by a moderator:

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
κατι που σιγουρα αξιζει καποιος να δει και ειναι ισως η καλυτερη ταινια για το 2011 ειναι το drive με ενα εξαιρετικο για μια ακομη φορα ryan gosling πραγματικα απιστευτη ταινια:clap::clap::clap:!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom