Κινηματογραφική κουβέντα....

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Εσείς οι γυναίκες είστε πραγματικά ότι σας καπνίσει. Πουκάμισο, καζάκα, σανδάλι, βερμούδα και το στυλ είναι πολύ ωραίο!
Αν φοράει και καλτσούλα με το σανδάλι, εεε....?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τo "Her"(ο δικός της)δεν μου πολυάρεσε.Επίκαιρο,πιάνει τον παλμό της εποχής μας μιά που ασχολείται με τη μοναξιά του ανθρώπου ,την δυσκολία στην επικοινωνία και στις ανθρώπινες σχέσεις και την εξάρτηση από τους υπολογιστές στην ακραία της μορφή,αλλά η διάρκεια της ταινίας παραήταν μεγάλη για να πει αυτό που θέλει να πει...
Το"Dallas Byers club"που θεωρείται από τα φαβορί για τα Όσκαρ ...επίσης δεν με ενθουσίασε.Καλή ταινία ,ένας δύσκολος ρόλος για τον Μάθιου Μακόναχι που είναι υποψήφιος για Οσκαρ Α ανδρικού ρόλου...εμενα ωστόσο δεν μ επεισε.Αντίθετα βρήκα πάρα πολύ καλό ερμηνευτικά τον συμπρωταγωνιστή του που υποδύεται έναν τρανσέξουαλ(υποψήφιος κι αυτός για Β ανδρ.ρόλου).
"12 χρόνια σκλάβος".Παρ όλο που είχα δει τον Μπάτλερ και θεώρησα ότι επειδή έχουν κάποια κοινά οι δύο ταινίες(ο αγώνας των νέγρων για την κατάκτηση των δικαιωμάτων τους και της ελευθερίας τους.).ίσως και να βαριόμουν βλέποντας την...
παρ όλα αυτά την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα,είναι βέβαια αρκετά σκληρή σε πολλά σημεία,αλλά με κράτησε,πολύ συγκινητική δυνατή ιστορία,σκηνοθεσία πάρα πολύ καλή,πλάνα,φωτογραφία,χαρακτήρες-ερμηνείες..ο νέγρος πρωταγωνιστής συγκλονιστικός!(εξ ίσου μου άρεσε και ο πρωταγωνιστής του Μπάτλερ).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Αγώνας των Αφροαμερικανών ονομάζεται ! το νέγρος οπως "είδες" στη ταινια χρησιμοποιείται ως προσβολή !
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Eeee μη μαλωνετε παλιοφιλοι!!
Λοιπον εχω να πω... Το 12 χρονια σκλαβος ταινιαρα! Ο μαβρος που παιξε ηθοποιαρα και του αξιζει το οσκαρ! Οπως και του μπραντ πιτ!
Το νταλας μπαιερς κλαμπ καλουτσικο... Ακομα ψαχνω τη διετα του Μακονεχι μπας και ...καψω τα πατσοκιλα και βγω παραλια καποια στιγμη... Επιςης ο Λετο...απιςτευτος! Τον...ερωτεφτηκα εςτω και σαν τρανς!! Το χερ συγκινιτικο! Αν κ αντρας...δακρυσα στο τελος :( Οντας μοναχικος και εχοντας πανω απο...4 χρονια να κανω σχεση με γυναικα καταλαβαινω απολυτα το πως ενιωθε ο χοακιν φινιξ και ευχομαι καποτε η τεχνολογια να μου λπροσφερει κ εμενα ενα τετοιο ΛΣ πριν...πεθανω γεροντοκορος στα 60 μου... Για πολλα οσκαρ η ταινια!
Αλλα η ταινια της χρονιας και το πρωτο οακαρ αντρικου ρολου ειναι στον λυκο της γουλ στριτ και τον τιτανοτεραστιο Λεοναρντο Ντι Καπριο!!!
Προσκυνω...!!!


(αφαιρέθηκε σπόιλερ από τη διαχειριστική ομάδα και διορθώθηκε τίτλος ταινίας )
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Eeee μη μαλωνετε παλιοφιλοι!!
Λοιπον εχω να πω... Το 13 χρονια σκλαβος ταινιαρα! Ο μαβρος που παιξε ηθοποιαρα και του αξιζει το οσκαρ!
Αλλα η ταινια της χρονιας και το πρωτο οακαρ αντρικου ρολου ειναι στον λυκο της γουλ στριτ και τον τιτανοτεραστιο Λεοναρντο Ντι Καπριο!!!
Προσκυνω...!!!
Συμφωνούμε απολύτως!!Πιστεύω ότι επιτέλους φέτος ο Λεονάρντο θα το πάρει!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Θα σας παρακαλούσα επίσης όταν αναφέρεστε σε μια ταινία που είδατε να μην αποκαλύπτετε σημαντικά στοιχεία της πλοκής, σε απλά ελληνικά μην σποϊλεριάζετε...:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αγώνας των Αφροαμερικανών ονομάζεται ! το νέγρος οπως "είδες" στη ταινια χρησιμοποιείται ως προσβολή !
Μπορεί στην ταινία να αναφέρθηκε έτσι,προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τη λέξη νέγρος ούτε κατά διάνοια με μειωτικό υπονοούμενο ώστε να θεωρείται προσβολή.
Παραθέτω δε και ένα άρθρο (για όσους θίγονται από κάποιες λέξεις )που δίνει μιά άλλη οπτική στα πράγματα..πολλές φορές κολλάμε σε λέξεις και παρεξηγούμαστε χάνοντας την ουσία.
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=102148
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Το"Dallas Byers club"που θεωρείται από τα φαβορί για τα Όσκαρ ...επίσης δεν με ενθουσίασε.Καλή ταινία ,ένας δύσκολος ρόλος για τον Μάθιου Μακόναχι που είναι υποψήφιος για Οσκαρ Α ανδρικού ρόλου...εμενα ωστόσο δεν μ επεισε.Αντίθετα βρήκα πάρα πολύ καλό ερμηνευτικά τον συμπρωταγωνιστή του που υποδύεται έναν τρανσέξουαλ(υποψήφιος κι αυτός για Β ανδρ.ρόλου).
Μια από τα ίδια και για μένα, είχα ακούσει πολλά ίσως, διθυράμβους για την ερμηνεία του Μακόναχι κτλ κτλ αλλά δεν τρελλάθηκα, γενικά δεν είναι κακή ταινία αλλά οκ μέχρι εκεί. Ο Jared Leto πάλι καταπληκτικός! Προσωπικά για μένα... and the oscar goes to Jared...:D

Είδα και το Nebraska, ανθρώπινη και συγκινητική ταινία σε ασπρόμαυρο φόντο, πλατείαζε ίσως σε κάποια σημεία αλλά έχει κάποια καταπληκτικά πλάνα και η ερμηνεία του Bruce Dern στο ρόλο του Γούντι Γκραντ για μένα συγκλονιστική. Πάντως τη βρήκα λίγο στενάχωρη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Είδα τον "Εγωιστή Γίγαντα" (The Selfish Giant), δυνατό πολιτικό αγγλικό σινεμά. Στο τέλος κλάμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ροσωπικά δεν χρησιμοποιώ τη λέξη νέγρος ούτε κατά διάνοια με μειωτικό υπονοούμενο ώστε να θεωρείται προσβολή.
Δεν έχω ούτε ένα μαύρο φίλο που να προσβάλεται με τη λέξη μαύρος ή νέγρος. Αντίθετα κάτι Αφρικουβανός ("μα δεν έχω πάει ποτέ στην Αφρική!") και έγχρωμος ("τι χρώμα; μοβ;") μάλλον προκαλούν γέλιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα σας παρακαλούσα επίσης όταν αναφέρεστε σε μια ταινία που είδατε να μην αποκαλύπτετε σημαντικά στοιχεία της πλοκής, σε απλά ελληνικά μην σποϊλεριάζετε...:D
OK αλλά να ξέρετε ότι σε όλες τις αμερικάνικες στο τέλος νικάνε οι καλοί, τελικά δεν πέθανε, ο γιατρός το έκανε και η Λόις Λέιν δεν κρυώνει ποτέ στα 20.000 μέτρα, ούτε φαίνεται ποτέ το βρακί της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom