Κινηματογραφική κουβέντα....

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Δεν ξέρω αν μου άρεσε περισσότερο η ταινία (the wolf of wall street) ή η Margot Robbie..
Ψέμματα..Ξέρω! Εννοείται η Margot Robbie. Το κορίτσι έχει πολύ μέλλον!:love0071:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν ξέρω αν μου άρεσε περισσότερο η ταινία (the wolf of wall street) ή η Margot Robbie..
Ψέμματα..Ξέρω! Εννοείται η Margot Robbie. Το κορίτσι έχει πολύ μέλλον!:love0071:
Είναι πράγματι ανερχόμενη ;).
Εμείς των "αμερικάνικων σειρών" την πρωτοείδαμε να ξεχωρίζει στο "Pan Am" (η σειρά βέβαια δεν έλεγε) και στη συνέχεια σε δεύτερο ρόλο, στην πολύ συμπαθητική ταινία "All about me"
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Inside Llewyn Davis
Η τελευταία ταινία των αδερφών Κοέν με κεντρικό ήρωα έναν τραγουδιστή της φολκ και τις ''περιπέτειες'' του παρέα με μια γάτα σε μια εποχή καθόλου ιδανική για το συγκεκριμένο είδος μουσικής.
Δεν ξέρω πως να γράψω για αυτήν την ταινία χωρίς να σποϊλεριάσω οπότε θα πω οτι οι αδερφοί Κοέν ορμώμενοι από ένα υπαρκτό πρόσωπο, τον τραγουδιστή της folk Dave Van Ronk, επιλέγοντας με προσοχή το κάστινγκ και το soundtrack , χρησιμοποιώντας ατμοσφαιρικά πλάνα και το γνωστό τους καυστικό χιούμορ φτιάχνουν έναν αντι-ήρωα (με τη βοήθεια του πολύ καλού Oscar Isaac) που προσωπικά λάτρεψα.
Συνοπτικά, απλά, και απέριττα πολύ μου άρεσε!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ ο "Ομάρ"παλαιστίνιου σκηνοθέτη,υποψήφια ταινία για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.Το αξίζει με χίλια!!
Πραγματικά το Omar είναι εξαιρετική ταινία, θα συμφωνήσω απόλυτα με τη @romantic woman οτι παίζει και να το άξιζε το Όσκαρ, ειδικά σε σχέση με την ''Τέλεια Ομορφιά'' που τελικά το κέρδισε.
Ο σκηνοθέτης έχει να διηγηθεί μια ιστορία πατώντας πάνω σε 2 θέματα, το παλαιστινιακό και τον έρωτα και καταφέρνει να τα διαχειριστεί εκπληκτικά αποφεύγοντας την παρουσίαση του πολιτικού κομματιού μονόπλευρα αλλά ταυτόχρονα αποφεύγει και το μελόδραμα του συναισθηματικού μέρους.
Η ερμηνεία του Adam Bakri στο ρόλο του Ομάρ ,ενός από τους πιο τραγικούς ήρωες που έχω δει τελευταία, είναι συγκλονιστική, δεν πιστεύεις με τίποτα οτι είναι ερασιτέχνης ηθοποιός.
Σκηνοθετικά είναι άψογη, δεν πλατειάζει καθόλου, μπορεί σε κάποια σημεία να είναι λίγο προβλέψιμη αλλά το πρώτο πλάνο της ταινίας καθώς και το τελευταίο είναι τόσο δυνατά που γι αυτά και μόνο προσωπικά την κατατάσσω στις καλύτερες ταινίες που είδα φέτος!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Πραγματικά το Omar είναι εξαιρετική ταινία, θα συμφωνήσω απόλυτα με τη @romantic woman οτι παίζει και να το άξιζε το Όσκαρ, ειδικά σε σχέση με την ''Τέλεια Ομορφιά'' που τελικά το κέρδισε.
Ο σκηνοθέτης έχει να διηγηθεί μια ιστορία πατώντας πάνω σε 2 θέματα, το παλαιστινιακό και τον έρωτα και καταφέρνει να τα διαχειριστεί εκπληκτικά αποφεύγοντας την παρουσίαση του πολιτικού κομματιού μονόπλευρα αλλά ταυτόχρονα αποφεύγει και το μελόδραμα του συναισθηματικού μέρους.
Η ερμηνεία του Adam Bakri στο ρόλο του Ομάρ ,ενός από τους τραγικούς ήρωες που έχω δει τελευταία, είναι συγκλονιστική, δεν πιστεύεις με τίποτα οτι είναι ερασιτέχνης ηθοποιός.
Σκηνοθετικά είναι άψογη, δεν πλατειάζει καθόλου, μπορεί σε κάποια σημεία να είναι λίγο προβλέψιμη αλλά το πρώτο πλάνο της ταινίας καθώς και το τελευταίο είναι τόσο δυνατά που γι αυτά και μόνο προσωπικά την κατατάσσω στις καλύτερες ταινίες που είδα φέτος!
Την είδα κι εγώ, το πόσταρα πιο πανω. Είναι και πολύ ωραίο παιδί ο Adam Bakri, να το σημειώσουμε κι αυτο...:rolleyes-80: Καταπληκτική ταινία και περίμενα Όσκαρ κιεγώ. Μαζί με την αγγλική "Εγωιστής γίγαντας" οι καλύτερές μου για φέτος.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Την είδα κι εγώ, το πόσταρα πιο πανω. Είναι και πολύ ωραίο παιδί ο Adam Bakri, να το σημειώσουμε κι αυτο...:rolleyes-80: Καταπληκτική ταινία και περίμενα Όσκαρ κιεγώ. Μαζί με την αγγλική "Εγωιστής γίγαντας" οι καλύτερές μου για φέτος.
Μου είχε διαφύγει οτι την είχες σχολιάσει κι εσύ...αυτά τα θυμάται μόνο η @anny ...;)
Ναι ο Adam Bakri είναι ΠΑΡΑ πολύ ωραίο παιδί να τα λέμε κι αυτά...:D

Πάντως οι ταινίες που ήταν φέτος υποψήφιες για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας (με εξαίρεση το The missing picture που δεν την έχω δει) ήταν πραγματικά πάρα πολύ δυνατές ένα σκαλί πάνω από τις Αμερικάνικες για τα προσωπικά μου γούστα πάντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα κι εγώ το 12 χρόνια σκλάβος. Δεν κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος, εκτός από το ότι η ιστορία είνια πραγματική και εξιστορεί μια πτυχή της ιστορίας της δουλείας (απαγωγές ελεύθερων μαύρων) που εγώ τουλάχιστον αγνοούσα. Κοινώς, το βιβλίο πρέπει να ήταν γαμάουα.

Από κει και πέρα μερικές καλές ερμηνείες, κάποιες πολύ μέτριες, σκηνοθεσία όχι κακή, ούτε καμιά ταινιάρα ήταν αλλά βρίσκω και υπερβολικά κάποια πολύ ανρητικά σχόλια, όταν η ταινία "τρέχει" απέναντι σε πατάτες τύπου Gravity (Σάντρα Μπούλσιτ στα χειρότερά της, ούτε για sitcom δεν κάνει η γυναικούλα, Κλούνεϊ πολύ καλός για διαφήμιση ουίσκι, σερβιέτας, άντε κανένα Καρφούρ, δεν μπορεί το παλικάρι) που είναι υποκατάστατα του Αρντάν σε τηλεοπτική μορφή.

Καλούτσικος ο σκλάβος, για αμερικάνικη ταινία πραγματικά καλή προσπάθεια, πού θα πάει θα μάθουν να κάνουν κινηματογράφο κι αυτοί οι φουκαράδες, νομίζω είναι σε καλό δρόμο.

Για κάτι πραγματικά απίστευτο, το κινηματογραφικό γεγονός της δεκαετίας στη χώρα με την καλύτερη κινηματογραφική παραγωγή στον κόσμο, δείτε το Conducta. Εκπληκτικό πράγμα, αντάξιο του ανεπανάληπτου "Dioses Rotos" του ιδίου σκηνοθέτη.
Γροθιά στο στομάχι για τα προβλήματα της σύγχρονης Κούβας, ταινία που κυριολεκτικά έχει επιφέρει κοινωνική μεταστροφή στη χώρα. Όπως το Fresa y Chocolate έκανε μια χώρα να γίνει από ομοφοβική στην πιο προχώ χώρα σε θέματα ομοφυλοφιλιας, όπως το Dioses Rotos έκανε την κοινωνία να σειστεί συθέμελα για το θέμα της πορνείας (που την έχουμε χάσει στην Αβάνα εδώ και μήνες, απίστευτη ofensiva της κυβέρνησης στο θέμα), έτσι και το Conducta επιφέρει κοινωνικές ζυμώσεις πρωτόγνωρες στη χώρα.

Αυτός είναι άλλωστε και ο ρόλος του κινηματογράφου: να επικρίνει, να καταδικάζει, να προκαλεί κοινωνικές αλλαγές. Βέβαια δεν πουλάει πατατάκια και πρίτι μπρα τέτοιου είδους κινηματογράφος, οπότε δεν περιμένω να τον δω στις δυτικές αίθουσες σύντομα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γιωργο το Dioses rotos το είδα παλιά και μου αρεσε πολύ , σκληρο αλλά πολυ καλό.
το καινουργιο που λες με τι θέμα καταπιανεται ?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
οσο για το 12 χρόνια σκλάβος , που την ειδες τη καλή σκηνοθεσία ;
5 λεπτα μετρια ροη, 5 λεπτα πλάνα Αγγελοπουλου και 5 έντονη ροή !!
οι ηθοποιοι οντως αλλοι καλοι , άλλοι μετριοι και 1-2 πολυ καλοί , αλλοι αδιαφοροι εως κακοι αλλά και αυτό πάλι βλακεια του σκηνοθετη είναι .
Οταν πηγα να το δω ειχε ηδη παρει οσκαρ καλιτερης ταινιας , και όσο και να κατακρινω τα Οσκαρ ε του κερατά περιμενα να δω μια τουλαχιστον άρτια ταινία , ασχετου γουστου δικου μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα χάλια της σύγχρονης πρωτοβάθμιας παιδείας στην Κούβα, το ρατσισμό κατά των ανατολικών και τη γενική κατάπτωση ηθικών αξιών. Είναι του ιδίου σκηνοθέτη που γυρίζει ταινίες κυριολεκτικά όποτε του σηκωθεί, είναι ιδιότροπος ο τύπος και δε θέλει να γυρίζει περισσότερες, το οποίο είναι πραγματικά κρίμα. Καταπιεστικό καθεστώς δεν έχουμε; Ας τον βάλουν με το ζόρι να γυρίζει ταινίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
οσο για το 12 χρόνια σκλάβος , που την ειδες τη καλή σκηνοθεσία ;
Δεν είπα καλή, είπα "όχι κακή". Αμερικάνικη ταινία και την είδα όλη! Δεν είναι και λίγο... Ήμουν αλυσσοδεμένος σε υπεραλταντική πτήση βέβαια, αλλά ακόμη κι έτσι έχει ένα merit ο άνθρωπας.

Να πω ότι είχε καλή μουσική κατά τη γνώμη μου πάντως.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τα χάλια της σύγχρονης πρωτοβάθμιας παιδείας στην Κούβα, το ρατσισμό κατά των ανατολικών και τη γενική κατάπτωση ηθικών αξιών. Είναι του ιδίου σκηνοθέτη που γυρίζει ταινίες κυριολεκτικά όποτε του σηκωθεί, είναι ιδιότροπος ο τύπος και δε θέλει να γυρίζει περισσότερες, το οποίο είναι πραγματικά κρίμα. Καταπιεστικό καθεστώς δεν έχουμε; Ας τον βάλουν με το ζόρι να γυρίζει ταινίες.
και με τα τρια θεματα που αναφερεις οντως υπαρχει εντονο προβλημα στη Κούβα και το βρίσκω κρίμα.
....ωστε ετσι ; γυριζει ταινιες οποτε γουσταρει ....τι είναι αυτά τα πράγματα ; Πως αλλαξε ετσι η Κουβα ;
κλειστον φυλακη για 5 χρονια και βγαζετον μόνο για να γυριζει ταινιες !! Αντε πιά , πολυ ελευθερια έπεσε ......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.468
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom