Κινηματογραφική κουβέντα....

fenia42

Member
Μηνύματα
3.871
Likes
14.310
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το να μην θεωρεις αστειο ή ταλαντούχο τον Σεφερλη το καταλαβαινω, το να θεωρεις επικινδυνο και χυδαιο το χιουμορ του το βρισκω υπερβολικο! Η σατιρα δεν εχει ορια! Θες να μου πεις οτι εσυ δεν εχεις δωσει χυλοπιτα σε καποιον επειδη ειναι υπερβαρος ή επειδη ηταν κοντος ή επειδη δεν σε ικανοποιουσε το μεγεθος του πεους του, ή εκει δεν πιανει ρατσισμος; Επικινδυνο ειναι να θελουμε να καταργησουμε την τεχνη ή να κυνηγαμε με μηνυσεις εκφρασεις που προσβαλουν μειονοτητες και υποκριτικο οταν την ιδια ωρα δεν ειναι αναγνωρισμενα τα δικαιωματα τους! Στις ΗΠΑ οι αστυνομικοι κανουν συνεχως ελεγχους σε μαυρους (πολυ πιο συχνα απο οτι σε λευκους) βαζοντας τους εξαντλητικα προστιμα για οδηγικες παραβασεις ή αλλες μικροπαραβασεις που δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν με αποτελεσμα να γεμιζουν οι φυλακες με μαυρους για μικροπαραβασεις, οι πιθανοτητες να σου συμβει αυτο ενω εισαι λευκος ειναι ελαχιστες! Την ιδια ωρα στην Αμερικη εχουν συζητηση για το αν πρεπει να αποκαλουν με το ουδετερο τους Τζεισον- Αντιγονη (δεν το λεω ειρωνικα απλα δεν ξερω το ονομα αυτης της ομαδας) της Αμερικης! Οταν ο ρατσισμος εφαρμοζεται απο το κρατος και καταλυει την ισονομια οπως γινεται με τους μαυρους στις ΗΠΑ, ή οπως γινεται με την απαγορευση υιοθεσιας παιδιων απο ομοφυλοφιλους, ή με την μη απονομη υπηκοοοτητας σε χρονια μεταναστες στην χωρα μας τοτε ναι ειναι επικινδυνο! Το με τι θα κανουμε πλακα ομως το τι μας αρεσει στο θεατρο και στο σινεμα και το τι επιφυλαξη εχει καθε ανθρωπος απεναντι σε μια κοινωνικη ομαδα ειναι δικο του θεμα! Καλλιστα μπορει μια γυναικα να με απορριψει γιατι δεν την ικανοποιει το μεγεθος του αντρικου μου μοριου και να με χλευασει για αυτο, εγω να εκφρασω αρνητικη αποψη για την ιδιαιτερη καστα των ταξιτζηδων, εσυ να εχεις επιφυλαξη απεναντι σε ομοφυλοφιλους ή κοντους γιατι θεωρεις οτι εχουν κομπλεξ, εγω απεναντι σε παχυσαρκους, ο φιλος μου ο Θανασης απεναντι σε Αλβανους και παει λεγοντας. Το θεμα ειναι να ειμαστε ολοι ισοι απεναντι στον νομο!
Τα έχεις παρα πολύ μπλεγμένα στο μυαλό σου. Τι σχέση έχει το μέγεθος του πέους ενός άντρα με τα πατριαρχικά πρότυπα που προβάλλει ο Σεφερλής; Ποιος σου είπε ότι αν μια γυναίκα απορρίψει έναν άντρα επειδή δε της κάνει «ανατομικά» θα τον χλευάσει κι ολας και που κολλάνε οι μαύροι της Αμερικής εδώ;;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μιά ΑΚΟΜΑ πολυ καλή ταινία που επάξια ΚΑΙ αυτή μπαίνει στην κούρσα των υποψηφιοτήτων για ΟΣΚΑΡ ..ΟΙ

"ΜΙΚΡΕς ΚΥΡΙΕς"
Μιά ταινία τόσο ανάλαφρη τόσο φωτεινή τόσο ποιητική τόσο ρομαντική και ταυτόχρονα γλυκόπικρη και συγκινητική..
Οι ηρωίδες της ταινίας 4 κορίτσια, 4 αδελφές,(χρονικά είμαστε στην περίοδο του εμφυλίου στην Αμερική)που ωριμάζουν,εξελίσσονται ,ερωτεύονται,συγκρούονται ,ξεδιπλώνουν και μας καταθέτουν η καθεμιά τα διαφορετικά τους όνειρα και τα θέλω τους από τη ζωή.
Εναν μικρό αλλά αξιοσημείωτο ρόλο κρατά και η έξοχη όπως πάντα Μέριλ Στρίπ.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
A Taxi Driver (Taeksi woonjunsa), πρόκειται για την αληθινή ιστορία ενός Γερμανού δημοσιογράφου που βρέθηκε στη μέση της φοιτητικής εξέγερσης στη Κορέα τη δεκαετία του 80. Δείτε την και δεν θα χάσετε!!! ;)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μιά ΑΚΟΜΑ πολυ καλή ταινία που επάξια ΚΑΙ αυτή μπαίνει στην κούρσα των υποψηφιοτήτων για ΟΣΚΑΡ ..ΟΙ

"ΜΙΚΡΕς ΚΥΡΙΕς"
Μιά ταινία τόσο ανάλαφρη τόσο φωτεινή τόσο ποιητική τόσο ρομαντική και ταυτόχρονα γλυκόπικρη και συγκινητική..
Οι ηρωίδες της ταινίας 4 κορίτσια, 4 αδελφές,(χρονικά είμαστε στην περίοδο του εμφυλίου στην Αμερική)που ωριμάζουν,εξελίσσονται ,ερωτεύονται,συγκρούονται ,ξεδιπλώνουν και μας καταθέτουν η καθεμιά τα διαφορετικά τους όνειρα και τα θέλω τους από τη ζωή.
Εναν μικρό αλλά αξιοσημείωτο ρόλο κρατά και η έξοχη όπως πάντα Μέριλ Στρίπ.
Μόλις την είδα κ μου άρεσε παααρα πολύ! Μου άρεσε απίστευτα κ η Λορα Ντερν στον μικρό της ρόλο. Κρίμα που δεν είναι υποψήφια για Όσκαρ σκηνοθεσίας η Γκρέτα Γκεργουικ! Έκανε απίστευτη δουλειά στην ταινία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η σάτιρα μπορεί να είναι επικίνδυνη, εξ ορισμού δεν προτείνει πρότυπα και δεν έχει όρια. Αγνοώ έναν κωμικό που να μην κάνει αστεία για τους Εβραίους, τους υπερβαρους, τους γκέι, τους αριστερόχειρες, τους άντρες, τους Αμερικανούς, τις ξανθιές, τους ψηφοφορους του Τραμπ, τους καραφλους, τους αστυνομικούς, τους Βασκους ή τους Παοκτζηδες. Από το Bill Maher μέχρι τον Γκαρσία η σάτιρα έτσι είναι, αντισυμβατική και politically incorrect). Προφανώς δεν είναι όλη η σάτιρα ομοίως ευφυής, αλλά νομίζω πως πολλοί δεν κατανοούν την αξία της καλτιλας ή της σαπίλας. Δε βλέπεις Τσάκωνα ή Σεφερλη για το αστείο του χιούμορ τους αλλά για το πόσο μπρουταλ είναι η σαπίλα ή το πώς σκέφτηκαν το πώς κάτι τόσο ανόητο μπορεί να προκαλέσει γέλιο (οχι επειδή είναι αστείο, αλλά επειδη ειναι ανόητο).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η σάτιρα μπορεί να είναι επικίνδυνη, εξ ορισμού δεν προτείνει πρότυπα και δεν έχει όρια. Αγνοώ έναν κωμικό που να μην κάνει αστεία για τους Εβραίους, τους υπερβαρους, τους γκέι, τους αριστερόχειρες, τους άντρες, τους Αμερικανούς, τις ξανθιές, τους ψηφοφορους του Τραμπ, τους καραφλους, τους αστυνομικούς, τους Βασκους ή τους Παοκτζηδες. Από το Bill Maher μέχρι τον Γκαρσία η σάτιρα έτσι είναι, αντισυμβατική και politically incorrect). Προφανώς δεν είναι όλη η σάτιρα ομοίως ευφυής, αλλά νομίζω πως πολλοί δεν κατανοούν την αξία της καλτιλας ή της σαπίλας. Δε βλέπεις Τσάκωνα ή Σεφερλη για το αστείο του χιούμορ τους αλλά για το πόσο μπρουταλ είναι η σαπίλα ή το πώς σκέφτηκαν το πώς κάτι τόσο ανόητο μπορεί να προκαλέσει γέλιο (οχι επειδή είναι αστείο, αλλά επειδη ειναι ανόητο).
Στα περισσότερα που λές συμφωνώ μαζί σου και ισχύουν όταν όμως έχεις από κάτω(εννοώ τον κόσμο στον οποίο απευθύνονται οι εκάστοτε κωμικοί)ένα "open mind"κοινό,που έχει τις δικές του καταδικές του αξίες και πεποιθήσεις είτε πολιτικές είτε κοινωνικές κλπ.Οταν δεν συμβαίνει αυτό και ο κόσμος ακολουθει σαν "πρόβατο"και αποδέχεται και χειροκροτά και ενστερνίζεται την κάθε λέξη που θα του πασάρει ό άλλος στο όνομα της σάτυρας τοτε ναιΙ γινεται "επικίνδυνη".
Βεβαια τώρα θα μου πείς τι φταίει ο κάθε κωμικός αν εμείς δεν μπορούμε από μόνοι μας να κρατάμε τις απόψεις μας και να επιτρέπουμε στον κάθε σεφερλή να μας επηρεάζει και να μας κάνει"πλυση εγκεφάλου".Ε εδω μπαίνουν τα περί (υπο)κουλτούρας και πολιτισμικού επιπέδου που ανέφερε ο babaduma....
Να σου θυμίσω (αλλά μπορεί και να το αγνοείς επειδή δεν ζεις εδώ)πριν 5-6 χρόνια στο όνομα της σάτυρας αξιοσέβαστος κωμικός ηθοποιός στην τηλεόραση ανέβασε κυβέρνηση ...την ονόμαζαν σάτυρα ενώ ήταν πολιτική προπαγάνδα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως η σάτιρα μπορεί να είναι επικίνδυνη, εξ ορισμού δεν προτείνει πρότυπα και δεν έχει όρια. Αγνοώ έναν κωμικό που να μην κάνει αστεία για τους Εβραίους, τους υπερβαρους, τους γκέι, τους αριστερόχειρες, τους άντρες, τους Αμερικανούς, τις ξανθιές, τους ψηφοφορους του Τραμπ, τους καραφλους, τους αστυνομικούς, τους Βασκους ή τους Παοκτζηδες. Από το Bill Maher μέχρι τον Γκαρσία η σάτιρα έτσι είναι, αντισυμβατική και politically incorrect). Προφανώς δεν είναι όλη η σάτιρα ομοίως ευφυής, αλλά νομίζω πως πολλοί δεν κατανοούν την αξία της καλτιλας ή της σαπίλας.
Αγνοεις τον Bill Hicks, εναν απο τους μεγαλυτερους stand up κωμικους ολων των εποχων, που εκανε χιουμορ με τους δεξιους συντηρητικους κυκλους, τους θρησκους, τους pro-lifers, τους φιλοπολεμους, τους υπερασπιστες της κατοχης οπλων, γενικα τον φασισμο της καθημερινοτητας και της πολιτικης. Εβγαζε απειρο γελιο και εμεινε στην ιστορια της κωμωδιας καθως και πολλοι τεραστιοι κωμικοι σημερα, που απευθυνονται στην ευφυια των θεατων κι οχι στη σαπιλα τους. Ειναι θεμα επιλογης, δεν ειναι μονοδρομος η σαπιλα. Πχ θα πιστευα οτι ο Σεφερλης κανει σατιρα χωρις ορια αν τολμουσε να κανει σατιρισει αναλογα θεματα, αλλα οριοθετει εξοχα τη σατιρα του αποκλειστικα γυρω απο τη σαπιλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγνοεις τον Bill Hicks, εναν απο τους μεγαλυτερους stand up κωμικους ολων των εποχων, που εκανε χιουμορ με τους δεξιους συντηρητικους κυκλους, τους θρησκους, τους pro-lifers, τους φιλοπολεμους, τους υπερασπιστες της κατοχης οπλων, γενικα τον φασισμο της καθημερινοτητας και της πολιτικης. Εβγαζε απειρο γελιο και εμεινε στην ιστορια της κωμωδιας καθως και πολλοι τεραστιοι κωμικοι σημερα, που απευθυνονται στην ευφυια των θεατων κι οχι στη σαπιλα τους. Ειναι θεμα επιλογης, δεν ειναι μονοδρομος η σαπιλα. Πχ θα πιστευα οτι ο Σεφερλης κανει σατιρα χωρις ορια αν τολμουσε να κανει σατιρισει αναλογα θεματα, αλλα οριοθετει εξοχα τη σατιρα του αποκλειστικα γυρω απο τη σαπιλα.
Λάθη κάνεις ούτε τον αγνοώ ούτε είπα πουθενά ότι σαπίλα είναι μονόδρομος. Είπα ότι αφού αποτελεί μέρος της σάτιρας, δεν μπορούμε να της βάλουμε όρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Μολις πιο πανω παρεθεσα τη φραση "αγνοω εναν κωμικο που δεν κλπ". Μετα "δεν αγνοω, δεν ειναι μονοδρομος". Οκ συνεχιστε τη συζητηση, ξερουμε αναγνωση οι υπολοιποι και καταλαβαινουμε ποτε δεν βγαινει το επιχειρημα και ζοριζεσαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μολις πιο πανω παρεθεσα τη φραση "αγνοω εναν κωμικο που δεν κλπ". Μετα "δεν αγνοω, δεν ειναι μονοδρομος". Οκ συνεχιστε τη συζητηση, ξερουμε αναγνωση οι υπολοιποι και καταλαβαινουμε ποτε δεν βγαινει το επιχειρημα και ζοριζεσαι.
Μα ο συγκεκριμένος κωμικός εκανε ακριβώς αυτά που είπα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αγνοεις τον Bill Hicks, εναν απο τους μεγαλυτερους stand up κωμικους ολων των εποχων, που εκανε χιουμορ με τους δεξιους συντηρητικους κυκλους, τους θρησκους, τους pro-lifers, τους φιλοπολεμους, τους υπερασπιστες της κατοχης οπλων, γενικα τον φασισμο της καθημερινοτητας και της πολιτικης. Εβγαζε απειρο γελιο και εμεινε στην ιστορια της κωμωδιας καθως και πολλοι τεραστιοι κωμικοι σημερα, που απευθυνονται στην ευφυια των θεατων κι οχι στη σαπιλα τους. Ειναι θεμα επιλογης, δεν ειναι μονοδρομος η σαπιλα. Πχ θα πιστευα οτι ο Σεφερλης κανει σατιρα χωρις ορια αν τολμουσε να κανει σατιρισει αναλογα θεματα, αλλα οριοθετει εξοχα τη σατιρα του αποκλειστικα γυρω απο τη σαπιλα.


Φοβερός ο Bill hicks αλλά ψάξε Bill hicks George Michael να δεις κάτι.

Όλοι οι κωμικοι χρησιμοποιούν προσβλητικό χιούμορ απ'τον Sacha Baron Cohen που κάνει τον ομοφυλόφιλο καρικατουρα μέχρι τον Peter Sellers που σατιριζει τις κινητικες δυσκολίες του αναπηρου. Η κωμωδία βασίζεται στον πόνο ή στις αδυναμίες του άλλου σε μεγάλο βαθμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom