Κινηματογραφική κουβέντα....

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Uncut Gems, η ιστορία ακολουθεί τον Howard Ratner (Adam Sandler), έναν χαρισματικό κοσμηματοπώλη της Νέας Υόρκης, που πάντα αναζητά την επόμενη μεγάλη μπάζα. Όταν ο Howard βάζει κάποια ριψοκίνδυνα στοιχήματα που μπορεί να τον οδηγήσουν σε ολοκληρωτική καταστροφή, θα πρέπει να εκτελέσει μια επισφαλή και επικίνδυνη πράξη, με σκοπό να ισορροπήσει την δουλειά, την οικογένεια και να πλήξει τους αντίπαλους σε όλες τις πλευρές, σε αυτό το ανελέητο κυνηγητό για την απόλυτη νίκη.
Καλή ταινία με πολύ γρήγορο ρυθμό σε σημείο που να σε πιάνει άγχος....ο Adam Sandler πολύ καλός και ίσως είναι η ώρα να σταματήσει να παίζει σε χαζοχαρούμενες ταινίες καθώς το έχει και σε ποιο σοβαρούς ρόλους, το φινάλε απρόσμενο!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδα χθες το ισπανικό Toc Toc του 2017 και απορώ πως μου είχε ξεφύγει...
Αν έχετε όρεξη να γελάσετε (ακόμα και μέχρι δακρύων σε κάποιες σκηνές)
Μια ομάδα ανθρώπων που πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές συναντιέται στο σαλόνι ενός ψυχιάτρου και γίνεται το έλα να δεις!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα χθες το ισπανικό Toc Toc του 2017 και απορώ πως μου είχε ξεφύγει...
Αν έχετε όρεξη να γελάσετε (ακόμα και μέχρι δακρύων σε κάποιες σκηνές)
Μια ομάδα ανθρώπων που πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές συναντιέται στο σαλόνι ενός ψυχιάτρου και γίνεται το έλα να δεις!
ναι ναι το ίδιο είπα κι εγώ όταν μου την πρότειναν και την είδα πριν λίγο καιρό μα πως μου είχε ξεφύγει!
από τις πιό πετυχημένες κωμωδίες!!έξυπνη,εύστοχη!βγάζει τόσο γέλιο και περνάει και ωραία μηνύματα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
""ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ""
Πολύ ιδιαίτερη πολύ ενδιαφέρουσα ταινία βασισμένη στην αληθινή ιστορία του αυστριακού Φραντσ Γιέγκερστετερ ,ενός αντιρρησία συνείδησης ο οποίος (λόγω της βαθειάς ουσιαστικής αμετάκλητης χριστιανικής του πίστης και των αρχών που εκπορεύονται απ αυτήν)αρνείται να συστρατευθεί με τους Ναζί το 1943.
Μεγάλη η διάρκεια της γύρω στις 3 ώρες ,αργή αρκετά αργή ταινία αλλά σε καθηλώνει με την υπέροχη φωτογραφία και την σκηνοθεσία...διαρκώς αντιπαραθέτει κυριολεκτικά και μεταφορικά την αγνότητα ,την ανεμελιά,την καθαρότητα της ψυχής (με τα τοπία από τις Αλπεις!!και τη ζωή στο χωριό) με την σκληρότητα και την φρίκη ενός παρανοικού πολέμου....
Στην ταινία βλέπουμε ακόμα και τον ρόλο της εκκλησίας να ακολουθεί εμμεσως πλην σαφώς μια αδικαιολόγητη συμβιβαστική προσέγγιση στο όλο θέμα....και παρ όλα αυτά ούτε αυτή με τους εκπροσώπους της στάθηκε ικανή να τον κάνει να υποχωρήσει!!
Γι αυτή του τη στάση ζωής-θυσία ο Φράντσ αναγορεύτηκε μετέπειτα και σε μάρτυρα της καθολικής εκκλησίας
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Uncut Gems, η ιστορία ακολουθεί τον Howard Ratner (Adam Sandler), έναν χαρισματικό κοσμηματοπώλη της Νέας Υόρκης, που πάντα αναζητά την επόμενη μεγάλη μπάζα. Όταν ο Howard βάζει κάποια ριψοκίνδυνα στοιχήματα που μπορεί να τον οδηγήσουν σε ολοκληρωτική καταστροφή, θα πρέπει να εκτελέσει μια επισφαλή και επικίνδυνη πράξη, με σκοπό να ισορροπήσει την δουλειά, την οικογένεια και να πλήξει τους αντίπαλους σε όλες τις πλευρές, σε αυτό το ανελέητο κυνηγητό για την απόλυτη νίκη.
Καλή ταινία με πολύ γρήγορο ρυθμό σε σημείο που να σε πιάνει άγχος....ο Adam Sandler πολύ καλός και ίσως είναι η ώρα να σταματήσει να παίζει σε χαζοχαρούμενες ταινίες καθώς το έχει και σε ποιο σοβαρούς ρόλους, το φινάλε απρόσμενο!!
manolism αυτή τη φορά σε πρόλαβε άλλος χιχι
την είχε προτείνει ο Ηayat και την είδα και οντως κι εμένα μου άρεσε.. είπα τα σχετικά post #2087
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα χθες το ισπανικό Toc Toc του 2017 και απορώ πως μου είχε ξεφύγει...
Αν έχετε όρεξη να γελάσετε (ακόμα και μέχρι δακρύων σε κάποιες σκηνές)
Μια ομάδα ανθρώπων που πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές συναντιέται στο σαλόνι ενός ψυχιάτρου και γίνεται το έλα να δεις!
Πολύ γέλιο ρίξαμε και περάσαμε ευχάριστα ένα βράδυ, τόσο που μετά μιμούμασαν τις ψυχικές διαταραχές! Ευχαριστούμε για την ιδέα :)
Μια πολύ καλή και κλασική πλέον ισπανική ταινία είναι ο Θυρωρός, το έδειξε πρόσφατα η ΕΡΤ.
Ο ισπανικός κινηματογράφος στα καλύτερά του, με αλμοδοβαρικό σενάριο που σε κρατάει σε αγωνία κι ένα ψυχολογικό θρίλερ - δραμα απίστευτης εξέλιξης. Ένας θυρωρός που κατέχει τα κλειδιά αλλά και τα μυστικά κάθε διαμερίσματος.
Δε λέω παραπάνω γιατί μια φίλη μου εδώ μεσα με έχει χαρακτηρίσει βασίλισσα του :minion cake: σπόιλερ
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Το hollywood είχε μιλήσει 9 χρόνια πριν με αυτή την ταινία την οποία ποτέ δεν άντεξα να δω ως το τέλος...Τώρα αναγκάστηκα :eek:
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το hollywood είχε μιλήσει 9 χρόνια πριν με αυτή την ταινία την οποία ποτέ δεν άντεξα να δω ως το τέλος...Τώρα αναγκάστηκα :eek:
την πετυχα στο σταρ την κυριακη τα ξημερωματα και κολλησα! ειναι τρομακτικες οι ομοιοτητες! επιδημια που ξεκινησε απο νυχτεριδα στην κινα ;-) τουλ. εκει ο ιος ηταν πολυ πιο σοβαρος και πεθαιναν αβερτα και νεοι και παιδια. ειναι παντως τρομερο πώς η ζωη μιμειται την τεχνη!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
The Coldest Game, εν μέσω της κουβανικής κρίσης του ’62, μια μαθηματική ιδιοφυΐα συμμετέχει σε μια παρτίδα σκάκι μεταξύ ΗΠΑ-Σοβιετικής Ένωσης και σε ένα θανατηφόρο παιχνίδι κατασκοπείας.
Ωραία ταινία καθώς έχει να κάνει με την εποχή του ψυχρού πολέμου όπου οι δυο υπερδυνάμεις έπαιζαν τον σκύλο με την γάτα. Έχει καλό ρυθμό και δεν κουράζει και φυσικά υπάρχουν και ανατροπές που είτε κάποιοι τις περιμένουν είτε όχι.

manolism αυτή τη φορά σε πρόλαβε άλλος χιχι
Όλα καλά!! Το ζητούμενο είναι ότι όλοι προτείνουμε ταινίες που θεωρούμε ότι αξίζουν την προσοχή μας και από εκεί και πέρα ανάλογα με τα γούστα, καθένας επιλεγεί τι θα δει. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom