Κινηματογραφική κουβέντα....

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
O καθηγητής και ο τρελός. Αρκετά καλή ταινία βασισμέν σε αληθινή ιστορία με Μελ Γκίμπσον και Σον Πεν.

Το 1872 ο αντισυμβατικός φιλόλογος Τζέιμς Μάρεϊ δουλεύει πυρετωδώς πάνω στην πρώτη έκδοση του Λεξικού της Οξφόρδης. Πιεσμένος από το χρόνο, την ακρίβεια των ορισμών και τον απίστευτο όγκο λημμάτων, θα βρει ανέλπιστη βοήθεια από έναν Αμερικανό γιατρό, τρόφιμο φρενοκομείου εγκληματιών.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H Ισλανδία έχει πολλούς φανς, πολύ περισσότερους πιθανότατα κι από τους κατοίκους της. Είναι διάσημη και για τον κινηματογράφο της. Αφού τελείωσα τη μίνι σειρά "Οι φόνοι της Βαλχάλλα" ξεκίνησα να βλέπω ισλανδικές ταινίες, να μη πάθω στερητικό.

-Είδα λοιπόν το "Ηφαίστειο" όπου πρωταγωνιστεί ο Κίντι από την πολυβραβευμένη ισλανδική ταινία Rams. Ο Χανς, συνταξιούχος, δύστροπος, ,δε τα πάει καλα ούτε με τη γυναίκα του ούτε με τα παιδιά του, αφοσιωμένος στην εσωτερική του πάλη, με μοναδική διέξοδο τη φυγή με τη βάρκα. Τα πράγματα όμως μπορούν σε μια στιγμή να ανατραπούν, αλλά και πάλι, να είναι μη αναστρέψιμα .

-Λίγο πιο ευχάριστη, η ταινία "101 Ρέυκιαβικ"
Με φόντο την έντονη και γεμάτη ζωντάνια νυχτερινή ζωή του Ρέικιαβικ, η μαύρη αυτή κωμωδία αποτυπώνει τη μπερδεμένη και συχνά αστεία σεξουαλική ζωή του Χλίνουρ, ο οποίος συντηρείται από το ταμείο ανεργίας. Ζει μαζί με τη μητέρα του στο σπίτι της και παρότι πλησιάζει τα τριάντα, δεν έχει αισθανθεί ποτέ την ανάγκη να εξερευνήσει τη ζωή πέρα από τα όρια του μικρόκοσμού του: το κέντρο της πόλης του Ρέικιαβικ με ταχυδρομικό κώδικα 101 και αποφασισμένος ν’ αντισταθεί στην ενηλικίωσή του με κάθε κόστος. Μια μέρα γνωρίζει την Λόλα, μια εκρηκτική Ισπανίδα δασκάλα χορού της μητέρας του και τότε συνειδητοποιεί ότι η ζωή του έχει ετοιμάσει διαφορετικά σχέδια για το μέλλον του Ένα βράδυ που λείπει η μητέρα του, ο Χλίνουρ και η Λόλα μεθάνε και υποκύπτουν σε μια νύχτα άγριου σεξ! Οι ερωτικές διαθέσεις του παραλύουν, όταν ανακαλύπτει ότι η γυναίκα με την οποία κοιμήθηκε έχει μείνει έγκυος, ενώ ταυτόχρονα μαθαίνει ότι είναι ερωτική σύντροφος της μητέρας του. Σκηνές οικιακής παράνοιας σε μια ταινία που αποκάλυψε το σκηνοθετικό ταλέντο του Κόρμακουρ.
Στο λινκ ολόκληρη η ταινία, με ελληνικούς υπότιτλους :

- Rams στα ισλανδικά σημαίνει πρόβατα., το σημειο κατατεθέν της ισλανδικής βουκολικής ζωής. Η ταινία που απέσπασε πολλά βραβεία και τιμήθηκε ιδιαίτερα από το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης το 2016.
Δυο αδέρφια που δε μιλιούνται τα τελευταία 40 χρόνια. Μια αναπάντεχη επιδημία όμως θα τους κάνει να θυμηθούν πως το αίμα νερό δε γίνεται, πόσο μάλλον στα δύσκολα. Σκηνές μοναδικής ισλανδικής φύσης πλεγμένες με έντονα συναισθήματα που φέρνουν ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα, ικανό να βάλει τον ισλανδικό κινηματογράφο ψηλά στα μάτια μας.

- "Hjartasteinn" ή στα αγγλικά "Heartstone" : σε κάποιο ψαροχώρι της Ισλανδίας, μια παρέα παιδιών στην εφηβεία ανακαλύπτει τα πρώτα σκιρτήματα του έρωτα. Για τον έναν πρωταγωνιστή όμως, ξεκινούν τα δύσκολα, αφού διαπιστώνει πως η καρδιά του χτυπά για ... τον κολλητό του.

- Ισλανδικές ταινίες μικρού μήκους :
Για το γήρας που έρχεται


Για το μπούλινγκ μεταξύ εφήβων

Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα, περιπέτεια σε μια ισλανδική βραχονησίδα

Η σχέση μεταξύ δυο αδερφών
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Hope (So-won), η ταινία βασίζεται σε αληθινή ιστορία, την περίφημη υπόθεση Nayoung του 2008, στην οποία ένα 8χρονο κορίτσι βιάστηκε και χτυπήθηκε από έναν μεθυσμένο 57χρονο άντρα σε μια δημόσια τουαλέτα. Οι γονείς της καταρρέουν με αυτό το άσχημο που τους συνέβη και η οργή τους για αυτόν τον άντρα δεν περιγράφεται. Μέτα από αυτό το άσχημο περιστατικό η μικρούλα αρνείται να δει ή να μιλήσει στον πατέρα της. Μέσα στην οργή, και την απελπισία τους, έχουν βρει μια λύση που πιστεύουν πως σιγά σιγά, θα ξανά έρθει κοντά τους και θα είναι ξανά αγαπημένοι όπως πριν.
Πολύ καλή ταινία!!! Τι να πω για την μικρή πρωταγωνίστρια.....μεγαλείο ψυχής!!! Μπράβο στους γονείς για τον τρόπο που αντιμετώπισαν όλη αυτή την εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση και φυσικά βλέπουμε και τους πραγματικούς φίλους όταν υπάρχουν, για το πως συμπαραστάθηκαν στην οικογένεια!!
Δείτε την ταινία....απλά αξίζει!!!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ειδα και εγω με τη σειρα μου το TOC TOC from Spain. Δεν μπορω να πω οτι γελασα και υπερβολικα αλλα σε γενικες γραμμες ηταν μια ευχαριστη ταινια! Το τελος βεβαια ηταν αρκετα ανατρεπτικο!! Ειχα δει και πριν καποια χρονια την αντιστοιχη θεατρικη παρασταση στο θεατρο ΗΒΗ στου Ψυρρη!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αφού έκανε τόσο σουξέ η πρόταση μου για το toc toc λέω να προτείνω άλλη μια κατ εμέ από τις καλύτερες μαύρες κωμωδίες που έχω δει....The little death αυστραλέζικη του 2014. Με σπονδυλωτες ιστοριες ζευγαριών σε σχέση με κάποιες...ιδιαιτερες σεξουαλικες ανησυχίες που παρουσιάζουν! Θα γελάσει το χειλάκι σας μέσα στη μαυρίλα !
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν ξέρω αν έχει προταθεί αλλά μόλις θυμήθηκα μια αργεντίνικη ταινία που είχα δει πριν 2-3 χρόνια.

Είναι το Relatos salvajes, στα ελληνικά "Ιστορίες για αγρίους".
Η ταινία είναι θεότρελη, προειδοποιώ από την αρχή! Είναι 6 ιστορίες ανθρώπων που δεν αντέχουν άλλο...γενικά, και παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, με εντελώς απρόβλεπτη κατάληξη!

Εγώ την κατατάσσω στις κωμωδίες, αν και κάποιες φορές οι πρωταγωνιστές βρίσκονται σε πααααρα πολύ δύσκολη θέση.

Αν δεν κάνω λάθος ήταν και υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας. Όσοι με εμπιστεύεστε, δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία, (δεν θέλω ου) πάρτε θέση!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω αν έχει προταθεί αλλά μόλις θυμήθηκα μια αργεντίνικη ταινία που είχα δει πριν 2-3 χρόνια.

Είναι το Relatos salvajes, στα ελληνικά "Ιστορίες για αγρίους".
Η ταινία είναι θεότρελη, προειδοποιώ από την αρχή! Είναι 6 ιστορίες ανθρώπων που δεν αντέχουν άλλο...γενικά, και παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, με εντελώς απρόβλεπτη κατάληξη!

Εγώ την κατατάσσω στις κωμωδίες, αν και κάποιες φορές οι πρωταγωνιστές βρίσκονται σε πααααρα πολύ δύσκολη θέση.

Αν δεν κάνω λάθος ήταν και υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας. Όσοι με εμπιστεύεστε, δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία, (δεν θέλω ου) πάρτε θέση!
απο τις πιό πετυχημένες τις πιο έξυπνες κωμωδίες(μαύρη κωμωδια) των τελευταίων ετών!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για μένα, η ιδιοφυΐα ενός σκηνοθέτη έγκειται στην ιδιότητά του να δημιουργεί ένα νέο σύμπαν κάθε φορά και να μην επαναλαμβάνεται, κάτι που χαρακτηρίζει πολύ το Λάνθιμο και τις ταινίες του. Ένας τέτοιος σκηνοθέτης είναι κατά τη γνώμη μου και ο Μπονγκ Τζουν Χο, που έγινε γνωστός στο ευρύ κοινό για την ταινία Παράσιτα.

Παρακολούθησα την ταινία του Okja και με εξέπληξε ευχάριστα η διαφορετικότητα και η πρωτοτυπία της. Η πρωταγωνίστρια (Τίλντα Σουίντον) διαθέτει μια φάρμα στην οποία μεγαλώνει υπερτροφικά γουρούνια μεγαλύτερα από ιπποπόταμο. Στην ουσία πρόκειται για κλωνοποιημένα ζώα που μόνο σκοπό έχουν να παρέχουν φτηνό κρέας προς βρώσιν. Στην άλλη πλευρά της γης, στη Νότια Κορέα, ένα κορίτσι κάνει παρέα με την Οκτζα, ένα τέτοιου είδους πλάσμα, το οποίο ξετυλίγει την ευαίσθητη πλευρά ενός οικόσιτου ζώου. Η Οκτζα θα βρεθεί στη Νέα Υόρκη ως προϊόν μάρκετινγκ.
Ο Τζουν Χο καταφέρνει μέσω του παραμυθιού που το σινεμά παρέχει, να ευαισθητοπιοήσει και να προβληματίσει το κοινό, προβάλλοντας μια χορτοφαγική, οικολογική στάση ζωής, σε αρμονία με τη φύση, μακριά από τη χυδαία εκμετάλλευση των πολυεθνικών.
Δεν είναι του στυλ μου τέτοιες ταινίες, αλλά το σήμα του βραβείου από το φεστιβάλ των Καννών με έκανε να στρέψω το βλέμμα.




Ο κορεατικός κινηματογράφος, όπως και ό,τι παράγει η χώρα αυτή, είναι πολύ πιο μπροστά από τις εξελίξεις ,προκαλώντας αίσθηση με τις ανατρεπτικές ιδεές του. Είδα λοιπόν και την ταινία γλυκόπικρη ζωή. Την ιστορία ενός μπράβου που προσέχει για λίγες ημέρες τη νεαρή ερωμένη του αφεντικού του. Όσο κλισέ και αν ακούγεται η υπόθεση, τόσο ανατρεπτική είναι η ταινία στην εξέλιξή της. Και με εκπληκτικό σάουντρακ.


-Bασισμένο σε αληθινά στοιχεία, το νοτιοκορεατικό Memories of murder, σου κόβει την ανάσα. Αστυνομικό θρίλερ παντρεμένο με υπαρξιακή αγωνία και ένας σίριαλ κίλερ με ακραίο σαδισμό.


- Για αυτούς που εξάντλησαν τον Κουέντιν Ταραντίνο εν μέσω ..καραντίνας, η Νότια Κορέα έχει μια all time classic πρόταση, το Old Boy, που μέχρι την έλευση των Παρασίτων κρατούσε το σκήπτρο του νοτιοκορεάτικου κινηματογράφου. Μια ιστορία που εκδίκησης που εξελίσσεται σαν αρχαία τραγωδία, ίσως (και) γι΄' αυτό να αγαπήθηκε τόσο πολύ από τη δύση.

 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Εφτασε η ωρα να προτεινω και εγω!!
Δεν ξερω αν εχει προταθει, δεν ξερω ποιος την εχει δει και ποιος οχι αλλα.......η ταινια τα σπαει για μενα!!

Warrior (του 2011) με τον Tom Hardy
Ταινια με θεμα το μποξ (δρασης θα ελεγα) οπου δυο αδερφια που εχουν απομακρυνθει......θα βρεθουν αντιμετωποι πανω στο ρινγκ....

Οποιος τη δει ας μου πει μετα και εντυπωσεις!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εφτασε η ωρα να προτεινω και εγω!!
Δεν ξερω αν εχει προταθει, δεν ξερω ποιος την εχει δει και ποιος οχι αλλα.......η ταινια τα σπαει για μενα!!

Warrior (του 2011) με τον Tom Hardy
Ταινια με θεμα το μποξ (δρασης θα ελεγα) οπου δυο αδερφια που εχουν απομακρυνθει......θα βρεθουν αντιμετωποι πανω στο ρινγκ....

Οποιος τη δει ας μου πει μετα και εντυπωσεις!!
Την είχα δει πρίν χρόνια..όντως πολυ καλή ταινία, φέρνει σε αντιπαλη θέση δύο αδέλφια και ξεδιπλώνει και εστιάζει πολύ στην ανθρώπινη πλευρά των χαρακτήρων ..μιάς(μέχρι τότε μέχρι το τουρνουά) διαλυμένης οικογένειας.Οι ερμηνείες όντως δυνατές θυμάμαι πολυ καλός και ο Νικ Νολτε στο ρόλο του πατέρα.
Δεν ξέρω αν είδες και το THE FIGHTER που είχε προηγηθεί,επίσης πολυ καλή ταινία που έχει πάλι να κάνει με το μποξ μ εναν καταπληκτικό Κριστιαν Μπειλι και την επίσης εξαιρετική Μελισα Λιο στο ρόλο της μητέρας,...δε με βοηθαει και τόσο η μνήμη αλλά νομίζω οτι το THE fIghter εστίαζε και προέβαλε περισσότερο τα της οικογένειας και λιγότερο του μπόξ σε αντίθεση με το WARRIOR όπου είχαν πάρει μέρος και πραγματικοί αθλητές
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω αν έχει προταθεί αλλά μόλις θυμήθηκα μια αργεντίνικη ταινία που είχα δει πριν 2-3 χρόνια.

Είναι το Relatos salvajes, στα ελληνικά "Ιστορίες για αγρίους".
Η ταινία είναι θεότρελη, προειδοποιώ από την αρχή! Είναι 6 ιστορίες ανθρώπων που δεν αντέχουν άλλο...γενικά, και παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, με εντελώς απρόβλεπτη κατάληξη!

Εγώ την κατατάσσω στις κωμωδίες, αν και κάποιες φορές οι πρωταγωνιστές βρίσκονται σε πααααρα πολύ δύσκολη θέση.

Αν δεν κάνω λάθος ήταν και υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας. Όσοι με εμπιστεύεστε, δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία, (δεν θέλω ου) πάρτε θέση!
Εκπληκτική κωμωδία, μέσα στις 5 καλύτερες που έχω δει ποτέ. Bombita και τα μυαλά στα κάγκελα. Για μένα η δεύτερη καλύτερη αργεντίνικη ταινία όλων των εποχώνε.

Είδα κι εγώ το toc toc, συμπαθητική.

Κάτι σε ντοκιμαντέρ έχουμε; Γιατί μη πραγματικές ιστορίες εκτός αίθουσας κινηματογράφου δυσκολεύομαι να δω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom