Κινηματογραφική κουβέντα....

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Την είχα δει πρίν χρόνια..όντως πολυ καλή ταινία, φέρνει σε αντιπαλη θέση δύο αδέλφια και ξεδιπλώνει και εστιάζει πολύ στην ανθρώπινη πλευρά των χαρακτήρων ..μιάς(μέχρι τότε μέχρι το τουρνουά) διαλυμένης οικογένειας.Οι ερμηνείες όντως δυνατές θυμάμαι πολυ καλός και ο Νικ Νολτε στο ρόλο του πατέρα.
Δεν ξέρω αν είδες και το THE FIGHTER που είχε προηγηθεί,επίσης πολυ καλή ταινία που έχει πάλι να κάνει με το μποξ μ εναν καταπληκτικό Κριστιαν Μπειλι και την επίσης εξαιρετική Μελισα Λιο στο ρόλο της μητέρας,...δε με βοηθαει και τόσο η μνήμη αλλά νομίζω οτι το THE fIghter εστίαζε και προέβαλε περισσότερο τα της οικογένειας και λιγότερο του μπόξ σε αντίθεση με το WARRIOR όπου είχαν πάρει μέρος και πραγματικοί αθλητές
Ναι την ειδα πριν χρονια. Παρα πολυ καλη ταινια και αυτη. Αλλα νομιζω οτι το Warrior με καθηλωσε πολυ περισσοτερο, λογω συνδυασμου συναισθηματων και περισσοτερο δρασης!
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εκπληκτική κωμωδία, μέσα στις 5 καλύτερες που έχω δει ποτέ. Bombita και τα μυαλά στα κάγκελα. Για μένα η δεύτερη καλύτερη αργεντίνικη ταινία όλων των εποχώνε.

Είδα κι εγώ το toc toc, συμπαθητική.

Κάτι σε ντοκιμαντέρ έχουμε; Γιατί μη πραγματικές ιστορίες εκτός αίθουσας κινηματογράφου δυσκολεύομαι να δω.
Σειρα μεν όχι ταινία, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις το https://www.imdb.com/title/tt9244578/?ref_=nv_sr_srsg_0. Πραγματεύεται την πολιορκία και άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Τούρκους. Έχω δει το πρώτο επεισόδιο και μου άρεσε, ντοκιμάντερίζει λίγο καθώς σε διάφορα σημεία σπάει η ροή και εμφανίζονται ιστορικοί που σου εξηγούν διάφορα πράγματα, μεταξύ αυτών και ο Roger Crowley που έχει γράψει μεταξύ άλλων το βιβλίο 1453 (άσχετο αλλά όσα βιβλία του οποίου έχω διαβάσει μου αρέσουν πολύ. Τρελά engaging και "κινηματογραφική" γραφή).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίσης πολύ καλή κωμωδία( θεωρώ ότι οι κωμωδίες οι καλές κωμωδίες σαν είδος...σπανίζουν)
ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ!!
Ιταλική ταινία του 2017...
πολλά κοινά στοιχεία με τα τρωτά του ελληνικού κοινωνικοπολιτικού συστήματος,
η ταινία διαδραματίζεται σε μιά επαρχιακή ιταλική πόλη όπου μεσα στην "αναρχία"και τον ωχαδελφισμό ..καλείται ο δάσκαλος ως δήμαρχος να βάλει την τάξη!!
Πολύ γέλιο! και πολλά εύστοχα και καυστικά μηνύματα για συμπεριφορές και νοοτροπίες δοσμένα πάντα με χιούμορ!
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ενδιαφέρουσα δραματική(ισπανική) ταινία του 2019, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα
ΤΟ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΧΑΝΤΑΚΙ!!! (στο Νετφλιξ)

Μας μεταφέρει στην Ισπανία την εποχή της δικτατορίας ..του εμφυλίου..του τρόμου που επικρατούσε και την αγωνία για την τύχη των αντικαθεστωτικών εστιάζοντας στη ζωή ενός εξ αυτών που για να γλυτώσει κρύβεται επί 30!!!ολόκληρα χρόνια με τη βοήθεια της γυναίκας του,κάνει οικογένεια...αποκτά παιδί..το παιδί γίνεται ενήλικας...αποκτά δική του και διαφορετική?εκτίμηση για όοολα τα δρώμενα στο σπίτι του...
Πολύ καλή,καλογυρισμένη ταινία που σου γεννά ποικίλα ερωτηματικά και προβληματισμούς
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες αναφέρετε πολλοί... Ρε ρεμάλια έπρεπε να έρθει Η κορώνα για να γράψετε προτάσεις;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Δεν ξέρω αν έχει προταθεί αλλά μόλις θυμήθηκα μια αργεντίνικη ταινία που είχα δει πριν 2-3 χρόνια.

Είναι το Relatos salvajes, στα ελληνικά "Ιστορίες για αγρίους".
Η ταινία είναι θεότρελη, προειδοποιώ από την αρχή! Είναι 6 ιστορίες ανθρώπων που δεν αντέχουν άλλο...γενικά, και παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, με εντελώς απρόβλεπτη κατάληξη!

Εγώ την κατατάσσω στις κωμωδίες, αν και κάποιες φορές οι πρωταγωνιστές βρίσκονται σε πααααρα πολύ δύσκολη θέση.

Αν δεν κάνω λάθος ήταν και υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας. Όσοι με εμπιστεύεστε, δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία, (δεν θέλω ου) πάρτε θέση!
Συμφωνώ και επαυξάνω! Καταπληκτική! Κάθε ιστορία αποτελεί ένα διαμάντι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σειρα μεν όχι ταινία, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις το https://www.imdb.com/title/tt9244578/?ref_=nv_sr_srsg_0. Πραγματεύεται την πολιορκία και άλωση της Κωνσταντινούπολης από τους Τούρκους. Έχω δει το πρώτο επεισόδιο και μου άρεσε, ντοκιμάντερίζει λίγο καθώς σε διάφορα σημεία σπάει η ροή και εμφανίζονται ιστορικοί που σου εξηγούν διάφορα πράγματα, μεταξύ αυτών και ο Roger Crowley που έχει γράψει μεταξύ άλλων το βιβλίο 1453 (άσχετο αλλά όσα βιβλία του οποίου έχω διαβάσει μου αρέσουν πολύ. Τρελά engaging και "κινηματογραφική" γραφή).
To χω διαβάσει το βιβλίο και είναι απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.
Θα την ψάξω τη σειρά δεν τη γνώριζα, σε ευχαριστώ πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχθές είχε στην τηλεόραση το ντοκιμαντέρ για τη ζωή του Μαραντόνα στη Νάπολι. Πάρα πολύ καλοφτιαγμένο, ισορροπημένο, ακόμη και για μένα που δεν είμαι ποδοσφαιρόφιλος (ήμουν όμως την εποχή που εκτυλίσσονταν αυτά, μετά είδα το φως το αληθινό), αξίζει τον κόπο να το δει κανείς για το πώς η ζωή ενός ανθρώπου που δεν έχει το υπόβαθρο και τα στηρίγματα να αντέξει καταστρέφεται μέσα σε ένα σύστημα αδηφάγο. Η δόξα, το χρήμα, η μαφία, τα ναρκωτικά, οι γκόμενες, η ειδωλολατρεία δίνουν τη θέση τους στην απαξίωση, την ξεφτίλα, την εξάρτηση και την απόρριψη. Από κοινωνικής άποψης πάρα πολύ ενδιαφέρον και με τρομερό (εξωποδοσφαιρικό) οπτικό υλικό.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επανέρχομαι με κωμωδία!!
την είχα δεί παλαιότερα αλλά ευχαρίστως την είδα για δεύτερη φορά

ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΚΑΤΣΕ Σ ΕΝΑ ΚΛΑΔΙ ΣΥΛΛΟΓΙΖΟΜΕΝΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ
(A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE)

Σουηδική ταινία του Ρον Αντερσον του 2014,μεταξύ άλλων βραβείων απέσπασε αυτό της καλύτερης ευρωπαικής κωμωδίας για το 2015.

Ιδιόμορφη,ακρως σουρεαλιστική,μοιάζει κάπως με σπονδυλωτή ταινία αλλά ωστόσο έχει δύο βασικούς πρωταγωνιστές και το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας περιστρέφεται γύρω απ αυτούς...
Ο άνθρωπος αντιμέτωπος με τις αναπόφευκτες καταστάσεις της ζωής του,ζωή και θάνατος,γηρατειά,αρρώστειες,οικονομικές δυσκολίες και αδιέξοδα...όλα μέρος της ζωής μας και της εξέλιξης μας που όμως ο καθένας μας έχει το προσόν να τα αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο και να τους προσδίδει διαφορετική βαρύτητα απο τον άλλο.Μια κατάσταση ένα γεγονός το ίδιο γεγονός που για "μενα"φαντάζει αστείο για τον διπλανό μου φαίνεται τρομαχτικό...,μπορεί να χαλιέμαι και να πέφτω στα πατώματα από ένα ανούσιο(για τους περισσότερους ίσως) γεγονός και να διακωμωδώ η να βλέπω με απάθεια το (κατά πολλούς )τραγικό.
Πολύ καλή!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Χθες πανω στο πικ της βαρεμαρας μου, ειπα να δω μια ταινια. Ειδα το «η πλατφορμα» παραγωγης Netflix.

Ηταν παρα πολυ ωραιο για να σκοτωσεις την ωρα σου!! Δεν την προτεινω σε κανεναν παρολα αυτα:haha::haha:
Ακαταλληλο για παιδια...
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Χθες πανω στο πικ της βαρεμαρας μου, ειπα να δω μια ταινια. Ειδα το «η πλατφορμα» παραγωγης Netflix.

Ηταν παρα πολυ ωραιο για να σκοτωσεις την ωρα σου!! Δεν την προτεινω σε κανεναν παρολα αυτα:haha::haha:
Ακαταλληλο για παιδια...
Το είδα κι εγώ. Οι ηθοποιοί δίνουν καλές ερμηνείες. Και οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρον. Επίσης η υπόθεση αν τη δει κάνεις σαν κοινωνικό πείραμα σηκώνει πολύ συζήτηση μετά.

Μου θύμισε την ταίνια The Cube, που είχα δει παλαιότερα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το είδα κι εγώ. Οι ηθοποιοί δίνουν καλές ερμηνείες. Και οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρον. Επίσης η υπόθεση αν τη δει κάνεις σαν κοινωνικό πείραμα σηκώνει πολύ συζήτηση μετά.

Μου θύμισε την ταίνια The Cube, που είχα δει παλαιότερα.
Ναι συμφωνω σε αυτο... Ουσιαστικα η ταινια ειναι καθρεφτης της σημερινης κοινωνιας. Οποιος τη δει θα καταλαβει τι εννοω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom