Κινηματογραφική κουβέντα....

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
6 Days, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα, Απρίλιος 1980, οπλισμένοι άντρες εισβάλουν στην πρεσβεία του Ιράν καταμεσής του Λονδίνου και πιάνουν τους πάντες όμηρους. Για τις επόμενες έξι ημέρες η ένταση δεν πέφτει ποτέ, ενώ μια άριστα εκπαιδευμένη μονάδα στρατιωτών των βρετανικών ειδικών δυνάμεων ετοιμάζεται και αναζητά την κατάλληλη ώρα για εισβολή.
Καλό ταινιακι, το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι ο Τολμών Νικά!! Και σε κάποια πράγματα δεν χωράει διαπραγμάτευση, όπως είναι η τρομοκρατία, η εδαφική ακεραιότητα, η ιστορία!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Εχθές είχε στην τηλεόραση το ντοκιμαντέρ για τη ζωή του Μαραντόνα στη Νάπολι. Πάρα πολύ καλοφτιαγμένο, ισορροπημένο, ακόμη και για μένα που δεν είμαι ποδοσφαιρόφιλος (ήμουν όμως την εποχή που εκτυλίσσονταν αυτά, μετά είδα το φως το αληθινό), αξίζει τον κόπο να το δει κανείς για το πώς η ζωή ενός ανθρώπου που δεν έχει το υπόβαθρο και τα στηρίγματα να αντέξει καταστρέφεται μέσα σε ένα σύστημα αδηφάγο. Η δόξα, το χρήμα, η μαφία, τα ναρκωτικά, οι γκόμενες, η ειδωλολατρεία δίνουν τη θέση τους στην απαξίωση, την ξεφτίλα, την εξάρτηση και την απόρριψη. Από κοινωνικής άποψης πάρα πολύ ενδιαφέρον και με τρομερό (εξωποδοσφαιρικό) οπτικό υλικό.
Όντως πολύ καλό ντοκιμαντέρ για την άνοδο αλλά και την πτώση ίσως του καλύτερου ποδόσφαιριστης του ντουνιά.
Μου άρεσε πολύ επίσης η τεχνοτροπία του σκηνοθέτη που απέφυγε να χρησιμοποιήσει στο ντοκιμαντέρ την τηλεοπτική κάμερα για τις συνεντεύξεις που πήρε από τους "συνοδοιπόρους" του Μαραντονα και εμπλούτισε το ντοκιμαντέρ μόνο με τον ήχο των μαρτυριών. Ασυνήθιστο για ντοκιμαντέρ αλλά ωραίο.
Έχει ενδιαφέρον η συνέντευξη του σκηνοθέτη Ασιφ Καπάντια για τη δουλειά του
https://www.contra.gr/synentefxeis/...nai-idiofyia-einai-kai-apateonas.7514395.html
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
6 Days, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα, Απρίλιος 1980, οπλισμένοι άντρες εισβάλουν στην πρεσβεία του Ιράν καταμεσής του Λονδίνου και πιάνουν τους πάντες όμηρους. Για τις επόμενες έξι ημέρες η ένταση δεν πέφτει ποτέ, ενώ μια άριστα εκπαιδευμένη μονάδα στρατιωτών των βρετανικών ειδικών δυνάμεων ετοιμάζεται και αναζητά την κατάλληλη ώρα για εισβολή.
Καλό ταινιακι, το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι ο Τολμών Νικά!! Και σε κάποια πράγματα δεν χωράει διαπραγμάτευση, όπως είναι η τρομοκρατία, η εδαφική ακεραιότητα, η ιστορία!!
Την έχω δεί...πράγματι αρκετά καλή με μιά κλιμακούμενη ένταση και αγωνία!
Ολες αυτές οι ταινίες που έχουν να κάνουν με ...ομηρίες(προχειρα μου έρχονται στο μυαλό η Επιχείρηση Αργώ και το 7 μέρες στο Εντεμπε)έχουν αυτό το κοινό στοιχείο της έντασης και της αγωνίας μέχρι την τελευταία στιγμή!και αυτό που τουλάχιστον εμένα μου κινεί το ενδιαφέρον και τις βλέπω είναι ότι επειδή δεν είναι μυθοπλασίες αλλά βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα "μαθαίνω"μέσα απ αυτές (αν και δεν είναι ντοκυμαντέρ οπότε ο κάθε σκηνοθέτης μπορεί και να "παραποιήσει"η να υπερβάλλει η να δώσει υποκειμενική ματιά στο γεγονός)πληροφορούμαι για τους χειρισμούς,τις εμπλοκές,τη συναισθηματική φόρτιση εν όψι σημαντικών αποφάσεων για τις ζωές των ομήρων και όχι μόνο κλπ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος που είδε το Contagion τα χαράματα. Είναι λέει ένας ιός από την Κίνα που διαδίδεται ταχύτατα, δεν υπάρχει θεραπεία, κολλάει όλος ο πλανήτης, μπαίνουν σε καραντίνα... μα πού τα σκέφτονται ρε παιδί μου...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος που είδε το Contagion τα χαράματα. Είναι λέει ένας ιός από την Κίνα που διαδίδεται ταχύτατα, δεν υπάρχει θεραπεία, κολλάει όλος ο πλανήτης, μπαίνουν σε καραντίνα... μα πού τα σκέφτονται ρε παιδί μου...
Την είδα δύο μέρες πριν, για να μη με πάρουν τα χαράματα. Οι ομοιότητες με την τρέχουσα πραγματικότητα είναι απίστευτες αλλά γενικά σαν ταινία τη βρήκα πολύ βαρετή, αργή και χωρίς σασπένς. Ο,τι λεφτά δεν έβγαλε τότε που βγήκε μπορεί και να τα βγάλει τώρα όμως :p
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος που είδε το Contagion τα χαράματα. Είναι λέει ένας ιός από την Κίνα που διαδίδεται ταχύτατα, δεν υπάρχει θεραπεία, κολλάει όλος ο πλανήτης, μπαίνουν σε καραντίνα... μα πού τα σκέφτονται ρε παιδί μου...
αυτοί οι Αμερικανοί βρε παιδί μου, της υπερβολής οι επιστημονικής φαντασίας ταινίες τους...
(..... θα λέγαμε 3 μήνες πριν.............)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ
πολύ αξιόλογα!!!!(και τα δύο στο νετφλιξ μικρής διάρκειας 40 λεπτο και 20 λεπτο το δεύτερο)
για ασθενείς τελικού σταδίου,την αλληλεπίδραση γιατρών-ασθενών-συγγενών,
την δυσκολία στις αποφάσεις,τα ηθικά διλήμματα που προκύπτουν,
αν αποφασίσετε να τα δείτε δείτε πρωτα το

ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ
μεταξύ των άλλων που ανέφερα δίνει και την "αισιόδοξη"και οχι οπως συνηθίζεται πεσιμιστική ματιά στο θέμα αναπηρίες αλλά και στην προσέγγιση του θανάτου

και μετά το ΜΕΤΑΞΥ ΖΩΗς ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ
οι σκεψεις και οι αποφάσεις για την μηχανική υποστήριξη ...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος που είδε το Contagion τα χαράματα. Είναι λέει ένας ιός από την Κίνα που διαδίδεται ταχύτατα, δεν υπάρχει θεραπεία, κολλάει όλος ο πλανήτης, μπαίνουν σε καραντίνα... μα πού τα σκέφτονται ρε παιδί μου...
Τα σκέφτηκαν εν έτη 2011 και λίγο πριν.
https://www.iefimerida.gr/kosmos/saronei-i-tainia-contagion-logo-koronoioy
Πολλές ομοιότητες με το σήμερα.
Το ρητορικό ερωτημα: η ζωή αντέγραψε το σινεμά η το ανάποδο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα σκέφτηκαν εν έτη 2011 και λίγο πριν.
https://www.iefimerida.gr/kosmos/saronei-i-tainia-contagion-logo-koronoioy
Πολλές ομοιότητες με το σήμερα.
Το ρητορικό ερωτημα: η ζωή αντέγραψε το σινεμά η το ανάποδο;
Εντάξει, ήδη είχαν το Η1Ν1 , αναφέρεται και στην ταινια. Επειδη οι ταινιες καταστροφής είναι μια εθνική μανία στις ΗΠΑ, οποιαδήποτε καταστροφή έχει συμβεί, είναι έμπνευση, από μετεωρίτες μέχρι σεισμούς στην Καλιφόρνια και μεγαηφαιστεια, αναμενόμενο ήταν να γίνει και ταινία για επιδημία.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εσείς που είδατε το contagion, έδειχνε ανθρώπους να τρέχουν πανικόβλητοι στα σούπερ μάρκετς και να αγοράζουν χαρτιά υγείας;

-To 2016 είχε βγει στο φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης μια ταινία για τη Γροιλανδία που ποτέ δε κατάφερνα να τη δω, γιατί ήταν μόνιμα sold out, ακόμα και όταν ξανήρθε στην πόλη. Τη βρήκα όμως τώρα και ομολογώ πως είναι μια ταινία που θα σε κάνει να ξεχαστείς από το μικρόκοσμό σου και να γίνεις για λίγο κομμάτι του μικρόκοσμου του γροιλανδικού αυτού χωριού, όπου δυο Γάλλοι φίλοι, ο Τόμα και ο Τόμα επισκέπτονται του πατέρα του ενός. Πέρα από την απίστευτη ομορφιά των άγριων τοπίων, τη σκληρή καθημερινότητα των ντόπιων και τις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης, ο σκηνοθέτης εστιάζει στη σχέση πατέρα- γιου και την ανειλικρίνεια που αυτή διέπει ενίοτε μέσω του επικοινωνιακού φάσματος.


- Είδαμε χτες την τουρικική ταινία "Το θαύμα στο κελί νούμερο 7"
Μια ταινία που ξεκινά σπαρακτικά και άδικα αφηγούμενη την ιστορία ενός διανοητικά καθυστερημένου πατέρα που όμως μεγαλώνει με περισσή αγάπη και φροντίδα την πανέμορφη κορούλας του. Η μοίρα που ούτως ή άλλως δε του έχει φερθεί σωστά, θα τον μπλέξει ακόμα χειρότερα, όταν θα κατηγορηθεί για το φόνο της κορούλας του διευθυντή της αστυνομίας. Στη φυλακή όμως σιγά σιγά θα αρχίσει να εκτυλίσσεται το κουβάρι που θα οδηγήσει σε ένα μικρό θαύμα
Σκηνοθετικά και σεναριακά, δε πρόκειται για άρτια ταινία, δεν είναι όμως εκεί όπου θέλει να εστιάσει ο σκηνοθέτης. . Απλά δείτε την!

Η ταινία είναι ριμέικ από ομώνυμη νοτιοκορεάτικη η οποία άγγιξε μεν τις καρδιές των ντόπιων Κορεατών, δεν είχε ωστόσο την ίδια επιτυχία στο ελληνικό κοινό. Όπου έρχεται η τουρκική εκδοχή της, η οποία δείχνει να είναι κομμένη και ραμμένη στα ελληνικά γούστα και δεδομένα.


- Και μιας και μιλάμε για τουρκικές σπαραχτικές ταινίες, θυμήθηκα την σοκαριστική ταινία "Καρουσέλ" .
Mια τετραμελής οικογένεια που ζει στην επαρχία, αναγκάζεται ξαφνικά να μετακομίσει στην Κωνσταντινούπολη, επειδή η γιαγιά των παιδιών μένει παράλυτη. Ο πατέρας θέλει να γίνει συγγραφέας, αυτό είναι το όνειρό του, και κλείνεται συχνά πίσω από την πόρτα του δωματίου του για να γράψει. Όταν όμως πεθαίνει ξαφνικά από ατύχημα, αποκαλύπτονται κι άλλα μυστικά που κρατούσε πίσω από την κλειστή πόρτα του.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
- Είδαμε χτες την τουρικική ταινία "Το θαύμα στο κελί νούμερο 7"
Μια ταινία που ξεκινά σπαρακτικά και άδικα αφηγούμενη την ιστορία ενός διανοητικά καθυστερημένου πατέρα που όμως μεγαλώνει με περισσή αγάπη και φροντίδα την πανέμορφη κορούλας του. Η μοίρα που ούτως ή άλλως δε του έχει φερθεί σωστά, θα τον μπλέξει ακόμα χειρότερα, όταν θα κατηγορηθεί για το φόνο της κορούλας του διευθυντή της αστυνομίας. Στη φυλακή όμως σιγά σιγά θα αρχίσει να εκτυλίσσεται το κουβάρι που θα οδηγήσει σε ένα μικρό θαύμα
Σκηνοθετικά και σεναριακά, δε πρόκειται για άρτια ταινία, δεν είναι όμως εκεί όπου θέλει να εστιάσει ο σκηνοθέτης. . Απλά δείτε την
την είδα πριν λίγες μέρες και θα συμφωνήσω μαζί σου!όπως ακριβώς το είπες...δεν πρόκειται για "άρτια"ταινία,αρκετά απλοική,αλλά ωστόσο τόσο μα τόσο ανθρώπινη που εστιάζει στη δύναμη της αγάπης και της θυσίας
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εσείς που είδατε το contagion, έδειχνε ανθρώπους να τρέχουν πανικόβλητοι στα σούπερ μάρκετς και να αγοράζουν χαρτιά υγείας;
Δε θυμάμαι αν ήταν για χαρτί αλλά τα άδειαζαν γενικά τα ράφια στα σούπερ μάρκετ :p

Είδα το "The pursuit of happiness". Υπέροχη, συγκινητική (παλιά) ταινία για το πώς δεν πρέπει να τα παρατάς ποτέ στη ζωή και πάντα να κυνηγάς τα όνειρά σου. Μελαγχολική και αισιόδοξη ταυτόχρονα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom