Κινηματογραφική κουβέντα....

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ξερω τι σας δινω!! Εδω αναφερεται «η πλατφορμα» που σας ανεφερα προχθες στις 3 δημοφιλεστερες ταινιες που βλεπει ο κοσμος μεσα ση καραντινα....

https://menshouse.gr/sires-tenies/1...oy-echei-dei-oli-i-ellada-stin-karantina-vids
Επισης σημερα ειδα και τη ταινια «Εχω ακομα το κλειδι» παραγωγης Netflix και παλι. Πολυ ενδιαφερουσα ταινια. Ενας ανεργος χανει το σπιτι και τη ζωη του μετα απο συνεχεις απορριψεις σε συνεντευξεις. Και προσπαθει να ξαναπαρει πισω τη ζωη που εχασε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
6 Days, βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα, Απρίλιος 1980, οπλισμένοι άντρες εισβάλουν στην πρεσβεία του Ιράν καταμεσής του Λονδίνου και πιάνουν τους πάντες όμηρους. Για τις επόμενες έξι ημέρες η ένταση δεν πέφτει ποτέ, ενώ μια άριστα εκπαιδευμένη μονάδα στρατιωτών των βρετανικών ειδικών δυνάμεων ετοιμάζεται και αναζητά την κατάλληλη ώρα για εισβολή.
Καλό ταινιακι, το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι ο Τολμών Νικά!! Και σε κάποια πράγματα δεν χωράει διαπραγμάτευση, όπως είναι η τρομοκρατία, η εδαφική ακεραιότητα, η ιστορία!!
Κυλάει Πολύ εύκολα, εχει και πολυ διαχειρίσιμη διάρκεια κι ακριβως επειδή είναι πραγματική ιστορία, έχει ενδιαφέρον.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μου θύμισε την ταίνια The Cube, που είχα δει παλαιότερα.
Μόνο αυτή η πρόταση ήταν αρκετή για να δω κι εγώ το the platform (μου αρέσει πολύ το the cube το πρώτο, τα άλλα ήταν απαράδεκτα). Πολύ ωραία ιδέα, αλλά είχε κάτι που μ'έχει χαλάσει και σε άλλες Ισπανικές τανίες ή σειρές. Γίνεται κάτι παράλογο που με βγάζει απ'την ταινία. Δυστυχώς είχε πολλά τέτοια η συγκεκριμένη ταινία. Βάζω σε σποιλερ ένα παράδειγμα.

Ο γεράκος έδεσε σφιχτά στο κρεβάτι τον άλλον; Σοβαρά τώρα ρε Βάσκοι;

Ζήλεψα απ'το ποστ της @fenia42 με τις Ασιατικές προτάσεις και θα προτείνω από μία ταινία από κάποιες χώρες της Ανατολικης Ασίας.

Ιαπωνία: Audition

Ένας άντρας μένει χήρος και παραιτείται από την ερωτική ζωή. Ένας φίλος του παραγωγός ταινιών τον πείθει να κάνουν μια οντισιόν για να βρει γυναίκα. Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί είναι απ'τις ταινίες που όσο λιγότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο. Προειδοποιώ ότι έχει πολύ σκληρές σκηνές!

https://www.imdb.com/title/tt0235198/

Ν. Κορέα: Train to Busan

Καριερίστας πατέρας φαίνεται να έχει την κόρη του σε δεύτερη μοίρα. Οι 2 τους πάνε ένα ταξίδι με το τρένο όταν ξεσπά μια επιδημία που μετατρέπει τους ανθρώπους σε ζόμπι. Έτσι βρίσκονται αποκλεισμένοι στο τρένο μαζί με ζόμπι. Ταινία με ζόμπι και να είναι πρωτότυπη γίνεται; Κι όμως το κατάφεραν. Πολύ δυνατό φινάλε.

https://www.imdb.com/title/tt5700672/

Κίνα (ή καλύτερα Χονγκ Κονγκ....): Kung fu hustle

Τονίζω ότι είναι απ'το Χονγκ Κονγκ επειδή έχουν μεγάλη παράδοση στις ταινίες με πολεμικές τέχνες και έχουν περισσότερη ελευθερία σε σχέση με την υπόλοιπη Κίνα (απ'ότι μου έχουν πει Κινέζοι απαγορεύεται να γυριστεί ταινία τρόμου στην υπόλοιπη Κίνα πχ!). Ένας τύπος προσπαθεί να γίνει μέλος μιας συμμορίας. Πηγαίνει σε μια φτωχή περιοχή σαν ευκολο στόχο, αλλά τελικά στην περιοχή ζουν μαστερ του κουνγκ φου. Καμμένη κωμωδία με καρτουνίστικες σκηνές. Η χορογραφία στις σκηνές μάχης είναι φανταστική.

https://www.imdb.com/title/tt0373074/

Ινδονησία: The raid

Επίλεκτη ομάδα της αστυνομίας πηγαίνει σε μυστική αποστολή σε κτίριο που ζουν μαζεμένοι όλοι οι μαφιόζοι. Οι μαφιόζοι τους παίρνουν χαμπάρι και παγιδεύουν τους αστυνόμους μέσα στο κτίριο. Η καλύτερη ταινία δράσης που έχω δει. Το ξύλο που πέφτει πέρα απ'τις εντυπωσιακές χορογραφίες είναι και πειστικό.

https://www.imdb.com/title/tt1899353/


ΥΓ: To oldboy είναι το δεύτερο μέρος μια τριλογίας με ταινίες εκδίκησης. Το πρώτο είναι το sypmathy for mr vengeance και το τρίτο είναι το lady vengeance. Απ΄τις καλύτερες τριλογίες που έχω δει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το Coldest Game. Τρώγεται, αλλά δε συγκλονννίστηκα κιόλας.

Μου άρεσε πολύ μια ισλανδική μικρού μήκους που προτάθηκε εδώ, το Sker, απλή αλλά δυνατή. Η άλλη με το bullying που είδα δε με τράβηξε καθόλου, σα να την τράβηξε κάποιος έφηβος ως πρώτη του ταινία ήταν.

Ως νέος συνδρομητής στο Netflix έχω να πω ότι έχει ελάχιστες ταινίες, οι περισσότερες από όσες ψάχνω δεν υπάρχουν κι αναγκάζομαι να τις κατεβάζω από το πατάρι και πονάει η μέση μου.

Τέλος, τελείωσα το Vivir Sin Permiso. 23 επεισόδια είναι όλα κι όλα (αλλά πάνω από 80 λεπτά τα περισσότερα). Τα είπαμε για το πόσο καλογυρισμένη είναι, με μπόλικα εξωτερικά πλάνα, είπαμε ότι είναι ακατανόητο γιατί δεν έχουν Γαλιθιάνους για να είναι λίγο πιο πιστευτό, αλλά από κάποιο επεισόδιο κι έπειτα γίνεται τόσο φωσκολικό που καταντάει κουραστικό. Άλλοι πεθαίνουν κι ανασταίνονται, άλλοι πέφτουν σε κώμα και συνέρχονται, άλλοι κάνουν 7-8 εγκλήματα και δεν τους πιάνουν ποτέ, όλοι πάνε με όλους, όλοι συνεργάζονται με τους εχθρούς του για να προδώσουν αυτούς που τους πρόδωσαν χωρίς να τους προδωσουν, ουφ με κούρασαν. Την κρατάει τη σειρά ο Zaher που είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ σε ό,τι κάνει στη σειρά και του δίνω πόντους για το καλούτσικο τέλος, αλλά σειρές που το τραβάνε για να το τραβήξουν με κουράζουν. Η φωτογραφια σε ένα τόσο μαγικό μέρος όσο η Γαλικία θα μπορούσε να είναι απίθανη και δεν είναι.

Από άλλες ισπανικές, μου άρεσε πολύ ο πρώτος κύκλος του Casa de Papel (κι οι επόμενοι καλογυρισμένοι είναι, με ωραίους χαρακτήρες,αλλά το τραβάνε πολύ, όλοι κάνουν πράγματα εκτός λογικής μόνο και μόνο για να τραβήξει η σειρά) και ομοίως η πρώτη σαιζόν του vis a vis που το παράκανε στο τέλος .
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ν. Κορέα: Train to Busan

Καριερίστας πατέρας φαίνεται να έχει την κόρη του σε δεύτερη μοίρα. Οι 2 τους πάνε ένα ταξίδι με το τρένο όταν ξεσπά μια επιδημία που μετατρέπει τους ανθρώπους σε ζόμπι. Έτσι βρίσκονται αποκλεισμένοι στο τρένο μαζί με ζόμπι. Ταινία με ζόμπι και να είναι πρωτότυπη γίνεται; Κι όμως το κατάφεραν. Πολύ δυνατό φινάλε.
Για μένα η καλύτερη στο είδος της με διαφορά. Ετοιμάζουν και 2η οι Ν. Κορεάτες

Oldboy ταινιάρα. Επίσης πάρα πολύ καλές κορεάτικες είναι το i saw the devil και το memories of murder που το σκηνοθέτηση ο Bong Joon Ho (έκανε φέτος τα Παράσιτα).
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επισης σημερα ειδα και τη ταινια «Εχω ακομα το κλειδι» παραγωγης Netflix και παλι. Πολυ ενδιαφερουσα ταινια. Ενας ανεργος χανει το σπιτι και τη ζωη του μετα απο συνεχεις απορριψεις σε συνεντευξεις. Και προσπαθει να ξαναπαρει πισω τη ζωη που εχασε...
ΚΙ ό,τι ήθελα απόψεις γι αυτήν την ταινία χιχιχι

Οσο εξελίσσονταν η ταινία σκεφτόμουν να την κατατάξω στα"χρυσά βατόμουρα"(στις χειρότερες)....κι αυτό γιατί έχει πολλά "φάουλ",,πολλά γεγονότα καθόλου μα καθόλου αληθοφανή,υπερβολή στην υπερβολή(ναι και άλλες ταινίες έχουν αλλά εξυπηρετούν και άλλο σκοπό πχ ΤΑ παράσιτα αλλά ξέρουμε και το καταλαβαίνουμε ότι προκειται για "παρωδία"και μάλιστα εξαιρετικά πετυχημένη)για να εξελίξει ο σκηνοθέτης μιά κατα τ άλλα σοβαρή δραματική έως και τραγική ιστορία.(δεν θέλω να κάνω σπόιλερ αλλά δεν αντέχω θα αναφέρω ένα μόνο από τα πολλα στοιχεία απ αυτά που εννοώ...βρίσκεσαι μέσα στο σπίτι σου καλείς απο το κινητό σου κάποιον,ακούς το κουδουνισμα του κινητού του άλλου εκπλήσσεσαι και ψάχνεις να βρείς που είναι...αλλά μόλις βγαίνει ο τηλεφωνητής του "ξεχνιέσαι"σα να μη συμβαίνέι τίποτε αφήνεις μήνυμα και ολα οκ! )

ΤΙ ήταν αυτό που με κράτησε στην ταινία;;
Μου αρέσουν οι ισπανικές ταινίες μ αυτό το μυστήριο,την υπερβολή εντός ορίων χιχι,το ανατρεπτικό στοιχείο κλπ
οι πολύ καλές ερμηνείες!ειδικά του πρωταγωνιστή! που τον έχω δεί και σε άλλες ταινίες και υποστηρίζει το ρόλο του πολύ εύστοχα,
αναρωτιόμουν που το πάει που το πάει(στα θετικά το ότι δεν είναι απολύτως προβλέψιμη)
και το καλύτερο ολο το"ζουμί"θα έλεγα της ταινίας στο τελευταίο 15 λεπτο-20λεπτο!
 
Last edited:

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
A Prayer Before Dawn, η ταινία βασίζεται στην αληθινή ιστορία ενός βρετανού πυγμάχου που φυλακίστηκε σε δύο από τις πιο διαβόητες φυλακές της Ταϊλάνδης. Εκεί, αρχίζει να συμμετέχει σε τουρνουά πυγμαχίας Muay Thai. Η ταινία γυρίστηκε σε μια πραγματική φυλακή της Ταϊλάνδης με ένα cast κυρίως με αληθινούς φυλακισμένους!!
Καλή ταινία, στην Ελλάδα όσοι μπαίνουν φυλακή βγαίνουν χειρότεροι από ότι μπήκαν....σε αυτές τις χώρες με τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν ο καθένας από αυτούς εκτίμησε και με το παραπάνω αυτά τα λίγα που είχε έξω ως ελεύθερος άνθρωπος....από αυτά που αναφέρθηκαν στην ταινία είναι σίγουρο ότι όσοι βγήκαν από τις Ταιλανδεζικες φυλακές δεν νομίζω να ξανά τόλμησαν να κάνουν κάτι παράνομο σε αντίθεση με το Ελλαδισταν που είτε είναι μέσα είτε έξω το ίδιο και το αυτό είναι.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Ξανάδα και τη θυμήθηκα : Into the Wild (Ταξίδι στην ‘Αγρια φύση)

Σκηνοθεσία Σον Πεν. Διάρκειας 2.30 ωρών που κυλούν δίχως να σε κουράζουν (κατ εμέ βεβαίως)
Στηριγμένο σε αληθινή ιστορία, παρουσιάζει τη ζωή και τις σκέψεις ενός νέου (Christopher Mccandless) που μετά την αποφοίτησή του, παρατάει τα πάντα (κυριολεκτικά όμως!), καταστάσεις και τα πρέπει που βίωνε, με σκοπό να βρει τον εαυτό του, να ζήσει στην άγρια φύση και να φθάσει στην Αλάσκα ….
Έχει αναφερθεί και παλιά στο thread…
Και τις 2 φορές που την είδα (με διαφορά 10ετίας) συνεχίζει να μου αρέσει!
Ανατρεπτική, συγκινητική, νεανική, βαθυστόχαστη… επιπλέον υπέροχη φωτογραφία (περιοχές Αλάσκα) και μουσική!
Σε οδηγεί σε βαθιά μονοπάτια του μυαλού, πέρα από το επίγειο ταξίδι …
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ξανάδα και τη θυμήθηκα : Into the Wild (Ταξίδι στην ‘Αγρια φύση)

Σκηνοθεσία Σον Πεν. Διάρκειας 2.30 ωρών που κυλούν δίχως να σε κουράζουν (κατ εμέ βεβαίως)
Στηριγμένο σε αληθινή ιστορία, παρουσιάζει τη ζωή και τις σκέψεις ενός νέου (Christopher Mccandless) που μετά την αποφοίτησή του, παρατάει τα πάντα (κυριολεκτικά όμως!), καταστάσεις και τα πρέπει που βίωνε, με σκοπό να βρει τον εαυτό του, να ζήσει στην άγρια φύση και να φθάσει στην Αλάσκα ….
Έχει αναφερθεί και παλιά στο thread…
Και τις 2 φορές που την είδα (με διαφορά 10ετίας) συνεχίζει να μου αρέσει!
Ανατρεπτική, συγκινητική, νεανική, βαθυστόχαστη… επιπλέον υπέροχη φωτογραφία (περιοχές Αλάσκα) και μουσική!
Σε οδηγεί σε βαθιά μονοπάτια του μυαλού, πέρα από το επίγειο ταξίδι …
Εκπληκτική ταινία!


Να πω κ γω μια παλιά που θυμήθηκα...ισπανική πάλι..Lucia y el sex Πολύ δυνατή (δράμα) δε δίνω κανένα στοιχείο αν τη δει κάποιος θα καταλάβει!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Να γράψω 2 ξεχωριστές (κατ΄εμέ) τούρκικες ταινίες (αγγλικοί υπότιτλοι) που είδα προ ιού, στο youtube :

Selam (Greetings)

Ταινία του 2003, γυρισμένη σε 3 ηπείρους (Σενεγάλη, Αφγανιστάν , Βοσνία Ερζεγοβίνη)
Η προσπάθεια 3 δασκάλων, που πηγαίνουν στις 3 χώρες, για να βοηθήσουν μαθητές στην εκπαίδευση.
Με μηνύματα πολιτικοκοινωνικά και σαφώς κατά του ρατσισμού!
Ο τίτλος αφορά στο γνωστό χαιρετισμό που ακούμε και απαντούμε όλοι, όταν ταξιδεύουμε σε αραβικές/μουσουλμανικές χώρες …. και στην ταινία η σημασία του έχει βαθύτατη έννοια !! Το τέλος συγκινητικό !



Güneşi Gördüm (I saw the sun)


Δραματική, δυ-να-τή ταινία του 2009!
Εξελίσσεται στη δεκαετία του ’90. Μια οικογένεια Κούρδων λόγω του πολέμου που διεξάγεται στις περιοχές εκείνες (Ν.Α. Τουρκία), αναγκάζονται οι περισσότεροι να μεταναστεύουν στην Κων/πολη και κάποιοι στη Νορβηγία.
Αναφέρεται και στις Τουρκικοκουρδικές σχέσεις και όχι μόνο…..!! Και εδώ το τέλος συγκινητικό !! Δεν λέω πολλά! Δείτε τη!

 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ως νέος συνδρομητής στο Netflix έχω να πω ότι έχει ελάχιστες ταινίες, οι περισσότερες από όσες ψάχνω δεν υπάρχουν κι αναγκάζομαι να τις κατεβάζω από το πατάρι και πονάει η μέση μου.

Ισχύει το νετφλιξ βασίζεται κυρίως στις δικές του παραγωγές είτε ταινίες είτε σειρές. Είδα ότι ήθελα κι αφήνω την συνδρομή να λήξει και ήδη έχω περάσει στο Amazon prime. Καλύτερη και περισσότερη ποικιλία ταινιών για το γούστο μου. Λίγες σειρές όμως.

Από άλλες ισπανικές, μου άρεσε πολύ ο πρώτος κύκλος του Casa de Papel (κι οι επόμενοι καλογυρισμένοι είναι, με ωραίους χαρακτήρες,αλλά το τραβάνε πολύ, όλοι κάνουν πράγματα εκτός λογικής
Μία από τις ισπανικές σειρές που είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα για παράλογα πράγματα. Άλλη μια πολύ ωραία ιδέα που σταμάτησα να βλέπω κάπου στα πρώτα επεισόδια.

εκεί που ο profesor πηγαίνει να δώσει το κινητό στην αστυνομικό και μπαίνει μέσα στον χώρο με τις κάμερες που κάνουν την έρευνα οι αστυνομικοί χωρίς να τον εμποδίσει κανείς! Μου έχουν πει ότι αργότερα γίνονται ακόμα πιο τραγελαφικα πράγματα. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
A Prayer Before Dawn, η ταινία βασίζεται στην αληθινή ιστορία ενός βρετανού πυγμάχου που φυλακίστηκε σε δύο από τις πιο διαβόητες φυλακές της Ταϊλάνδης. Εκεί, αρχίζει να συμμετέχει σε τουρνουά πυγμαχίας Muay Thai. Η ταινία γυρίστηκε σε μια πραγματική φυλακή της Ταϊλάνδης με ένα cast κυρίως με αληθινούς φυλακισμένους!!
Καλή ταινία, στην Ελλάδα όσοι μπαίνουν φυλακή βγαίνουν χειρότεροι από ότι μπήκαν....σε αυτές τις χώρες με τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν ο καθένας από αυτούς εκτίμησε και με το παραπάνω αυτά τα λίγα που είχε έξω ως ελεύθερος άνθρωπος....από αυτά που αναφέρθηκαν στην ταινία είναι σίγουρο ότι όσοι βγήκαν από τις Ταιλανδεζικες φυλακές δεν νομίζω να ξανά τόλμησαν να κάνουν κάτι παράνομο σε αντίθεση με το Ελλαδισταν που είτε είναι μέσα είτε έξω το ίδιο και το αυτό είναι.
Μανώλη, μου αρέσει η θεματολογία σου και οι πραγματικές ιστορίες, προχώρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom