Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Είδα μια πάρα πολύ κακή ταινία που θα σας πρότεινα να αποφύγετε.

A time to kill: Βαθμολογίες κοινού 7.5 στο imdb 85% στο rottentomatoes (οι κριτικοί έχουν σώσει τα προσχήματα και παίρνει 66%). Στον νότο της Αμερικής δύο ρατσιστές βιάζουν ένα 10χρονο μαύρο κορίτσι. Ο πατέρας της σκοτώνει τους δράστες γιατί είναι σίγουρος ότι η Αμερικάνικη δικαιοσύνη θα τους αθωώσει. Ουσιαστικά στην ταινία παρακολουθείς την δίκη του πατέρα. Αν σας ακούγεται ενδιαφέρον αυτή είναι η παγίδα! Η ταινία είναι γεμάτη παράλογα σκηνικά. Σε κάποιες σκηνές που ήταν δραματικές μου βγήκε να γελάσω απ'το πόσο ψεύτικες ήταν. Το τέλος με άφησε με μια τέτοια γκριμάτσα.

1588933424872.png


Το μόνο θετικό της ταινίας είναι ότι πάιζει η Sandra Bullock😌
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Είδα το 7 kogustaki mucezi στο νετφλιξ. Τόσο κλάμα σε ταινία νομίζω δεν έχω ξαναρίξει. Παρα τα κλισε και την πρόβλεψη του τέλους απο τη μέση περίπου, με κράτησε.

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα χθες το γερμανικό Rising High του Netflix.
Γρήγορος ρυθμός, ωραίες ερμηνείες και διάλογοι δεν είναι αριστούργημα αλλά περνάει ευχάριστα η ώρα.
Το είδα χθες και μου άρεσε, καλή ταινία με γρήγορο ρυθμό χωρίς να κουράζει. Περνάει και κάποια μηνύματα ανάλογα από ποια οπτική το βλέπει καθένας. Παρόλο που στην εποχή μας, ότι έχει να κάνει με τις σχέσεις των δυο φύλων έχουν ισοπεδωθεί, καθώς δεν υπάρχει σεβασμός, εμπιστοσύνη και γενικά αξίες και όλα έχουν γίνει ένα μεγάλο κρεβάτι, βλέπουμε στην ταινία ότι η οικογένεια για κάποιους έχει νόημα και θέλουν να είναι προτεραιότητα. Για να γίνει αυτό βέβαια θα πρέπει καθένας από εμάς ξεχωριστά να τα έχει βρει με τον εαυτό του και να ξέρει τι θέλει, να έχει κάνει αυτοκριτική....εάν μπορεί βέβαια.....θέλει και μυαλό αυτό για να γίνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελικά μάλλον πρέπει να ανοίξει το θέμα με τους πιο όμορφους λαούς, θα πέσει γέλιο απ'ότι βλέπω!
Για τις υποκριτικές της ικανότητες το είπα, εμφανισιακώς μια χαρά είναι η κοπέλα. Όπως επίσης έχει και το γνώθι σ' αυτόν, εξαιρετικά σπάνιο για celebrity, φαίνεται ισορροπημένη:
https://www.independent.co.uk/news/im-not-a-good-actress-admits-sandra-bullock-1245019.html
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
μάλι
γεια χαρά!!
καιρό έχω να μπω να γράψω κατιτίς...Πως πήγε η καραντίνα κινηματογραφικά;;; εγώ στην αρχή το ξέσκισα, εε 'ντάξει μετά λίγο χαλάρωσε η φάση...αρχίσαμε κ τα μπανάκια...
μερικές απ'τις πολύ ωραίες ταινίες/ντοκυμαντέρια που είδα είναι τούτα...
-what we do in the shadows : του φοβερού κ τρομερού taika waititi, νεοζηλανδού σκηνοθέτη, που έκανε προσφάτως και το τζοτζο ράμπιτ (επίσης πολυ καλό, αν δεν το έχετε δεί..) Γυρισμένο σε στυλ ντοκυμαντέρ, παρουσιάζει την ιστορία μιας παρέας ζόμπι που συγκατοικούν στο ίδιο σπίτι!!!! χαχαχα!! ακούγεται κουλό, το ξέρω, αλλά εχει πολύ πλάκα!! ( ακόμα ένα δικό του και πολυ γλυκό κι ανθρώπινο, το the hunt for the wilder people, με φοβερή νεοζηλανδεζικη προφορά!!!)
-phantom thread του αγαπημένου (μου) πολ τομας Άντερσον (βλέπε Μανόλια..). καλογυρισμένη, με ερμηνειάρες (Ντανιελ Ντει Λουις) κ ιδιαίτερη ιστορία..
-Officer and the spy η τελευταία του Ρομάν Πολάνσκι αφορά την υποθεση Ντρέιφους..βιογραφική κ άκρως ενδιαφέρουσα.
-snowpiercer του Μπον τζουν Χο, σκηνοθέτη των φοβερών Παράσιτων. Άλλη μια ταξική ταινία, μελλοντολογική φάση, νταξει δεν είναι σαν τα παρασιτα, αλλά είναι αρκετά δυνατή! Άλλη μια δικιά του πολύ πολύ καλή, είναι η memories of murder, κάτι σαν θρίλερ με αγωνία κ ανατροπές μέχρι το τέλος...
-queen of hearts, δανέζικη άρρωστη..Τι σκατά κουβαλάνε αυτοί οι βόρειοι στο κεφάλι τους..;;; Το στόρι ειναι οτι η μητριά αποπλανεί το γιο του άντρα της..δεν λέω κατι άλλο γιατί θα ναι σπόιλερ...σε όσους αρέσουν τα τυπικά σκανδιναβικά φιλμ, δείτε το!
-il gatopardo του "κοκκινου κόμη" Λουκίνο Βισκόντι. Μεγάλη ταινία και σε αξία αλλά κ σε διάρκεια!!! αν διαθέτετε 3 ωράκια, και γουστάρετε παλιατζουρίτσες, δείτε το!
-Μαγική Πόλη του νίκου Κούνδουρου. Εντάξει άλλη μια παλιατζουρίτσα, με το μοντάζ να ειναι λίγο 'κάπως' κι έχει κάποια κλισέ της εποχής, αλλά παρόλαυτα η ταινία ειναι γαμάτη! Γυρισμένη σε φτωχογειτονιά της Αθήνας του '50, είναι το πρώτο διαμαντάκι του σκηνοθέτη, και ειναι κάτι σαν ανθρωπολογικοκοινωνική μελέτη της εποχής!! χεχε
-A taxi driver ( όχι το γνωστό, του Σκορσέζε) νοτιοκορεατικη, βιογραφική. Παρουσιάζει τα γεγονότα που συνέβησαν στην πόλη Γκουανγκζου(;;) κατά με την εξέγερση των φοιτητών στη δεκαετία του '80 υπό το πρίσμα ενός ταξιτζή που μετέφερε έναν γερμανό ρεπόρτερ..Προσωπικά μου αρέσουν πολύ όσες βασίζονται σε πραγματικά-ιστορικά-κοινωνικοπολιτικά γεγονότα!
Αυτά για τώρα!! θ'ακολουθήσει κ δεύτερο μέρος σύντομα!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
-A taxi driver ( όχι το γνωστό, του Σκορσέζε) νοτιοκορεατικη, βιογραφική. Παρουσιάζει τα γεγονότα που συνέβησαν στην πόλη Γκουανγκζου(;;) κατά με την εξέγερση των φοιτητών στη δεκαετία του '80 υπό το πρίσμα ενός ταξιτζή που μετέφερε έναν γερμανό ρεπόρτερ..Προσωπικά μου αρέσουν πολύ όσες βασίζονται σε πραγματικά-ιστορικά-κοινωνικοπολιτικά γεγονότα!
https://en.wikipedia.org/wiki/Gwangju_Uprising
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Capone, ο Al Capone υπήρξε ο απόλυτος άρχοντας του Chicago, μέσα από την βία και την τρομοκρατία, κατά την διάρκεια της εποχής της ποταπαγόρευσης. Η ιστορία ρίχνει μια μοναδική ματιά στον Capone στην ηλικία των 47 ετών, ύστερα από σχεδόν μια δεκαετία στην φυλακή. Η άνοια αρχίζει να σαπίζει το μυαλό του. Το παρελθόν γίνεται παρόν, καθώς ανατριχιαστικές αναμνήσεις από το βίαιο και ωμό παρελθόν του αναμειγνύονται με την ζωή του στο παρόν.
Καλή ταινία καθώς μας δείχνει μια άλλη πλευρά του άλλοτε διαβόητου μαφιόζου και μπορούμε να καταλάβουμε πολύ καλά ότι όταν δεν υπάρχει υγεία, τίποτα πλέον δεν έχει σημασία....ούτε τα χρήματα...ούτε κάτι άλλο...και επειδή λέμε για χρήματα....άραγε υπήρχαν;; 😉
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Perdida, Μια αστυνομικός, η παιδική φίλη της οποίας εξαφανίστηκε στην Παταγονία πριν χρόνια, αρχίζει νέα έρευνα για να βρει απαντήσεις και βλέπει τη δική της ζωή να κινδυνεύει.
Intuition( La Corazonada), μια αστυνομικός δουλεύει πάνω στην πρώτη της υπόθεση, μαζί με τον έμπειρο αστυνομικό ντετέκτιβ ερευνούν τη δολοφονία μιας 19χρόνης. Τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται όμως.
Το Perdida βλέπεται ευχάριστα και έχει και τις ανατροπές του, στο ίδιο μοτίβο κινείται και το Intuition που είναι το prequel με την ίδια πρωταγωνίστρια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα τυχαία την ταινία "Ο φάρος των Φαλαινών" και μου άρεσε πολύ. Είναι η αληθινή ιστορία μιας μητέρας που πηγαίνει στην Παταγονία με το αυτιστικό της παιδί, να συναντήσουν έναν ερευνητή που ασχολείται με τις φάλαινες. Το αυτιστικό παιδί είχε δει σε ντοκιμαντέρ τον ερευνητή με τις φάλαινες και για πρώτη φορά εκφράστηκε συναισθηματικά.
Η αληθινή ιστορία αυτή μας δείχνει τη γοητεία των υπέροχων τεράστιων θηλαστικών, και πόσο προσιτά εν τέλει μπορεί να είναι στον άνθρωπο, αν καταφέρει να βρει δίοδο επικοινωνίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom