Κινηματογραφική κουβέντα....

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
Εάν σου είναι αναγκαίο, διαθέτω όλες τις ταινίες του Λιντς, μπορείς να αφιερώσεις δημιουργικά μερικά 24ωρα και αν δεν σου αρκούν αυτά, έχω και όλες τις ταινίες του Γιοντορόφσκι για να εμπεδώσεις την κουλτούρα.
Κρίμα που δεν πραγματοποιήθηκε η ταινία συνεργασίας Λιντς-Γιοντορόφσκι. Θα μάθαινες πολλά.
Ότι χρειαστείς στη διάθεσή σου.
merci

τον λιντς , εντελώς ψυχαναγκαστικα , τα άπαντά του, τά ειδα σχετικα μικρος!

τον άλλον, ουτε που τον ειχα ακουσει!

αλλά για τετοιο σουρεαλισμό δεν νομίζω να αντεχα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιτέλους πέτυχα και μια καλή αμερικάνικη στο netflix: The most hated woman in america, η πραγματική ιστορία της απαγωγής της υπέργηρης προέδρου των Αθέων Αμερικής. Δε γράφω περισσότερα μη γίνει σπόιλερ, αλλά μιλάμε για περιπτωσάρα, μόνο στο Μιούρικα γίνονται αυτά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
To 5o Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου Αθήνας – FeCHA online και δωρεάν

1 Ιουλίου 2020 έως τις 12.00 το μεσημέρι της 2 Ιουλίου 2020 το Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου Αθήνας – FeCHA θα δώσει την δυνατότητα σε όλη την Ελλάδα να παρακολουθήσει δωρεάν, μέσω διαδικτύου, τις μικρού μήκους ταινίες και ντοκιμαντέρ που θα προβάλλονταν στα πλαίσια του 5ου Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου Αθήνας.
Οι ταινίες θα προβληθούν υποτιτλισμένες στα ελληνικά και θα είναι διαθέσιμες μόνο για χρήστες εντός της Ελλάδας για χρονικό διάστημα 24 ωρών. Οι διαδικτυακές προβολές θα γίνουν μέσω της ιστοσελίδας του Φεστιβάλ, https://video.fecha.gr/ (εκεί θα βρείτε και τς 18 ταινίες που θα προβληθούν).
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Wasp Network, η ιστορία πέντε Κουβανών πολιτικών κρατουμένων που φυλακίστηκαν από τις Ηνωμένες Πολιτείες στα τέλη της δεκαετίας του 1990, κατηγορούμενοι για κατασκοπεία και δολοφονίες. Αβάνα, αρχές της δεκαετίας του 1990. Ο κουβανός πιλότος Ρενέ Γκονζάλες, κλέβει ένα αεροπλάνο και εγκαταλείπει την Κούβα αφήνοντας πίσω την αγαπημένη του σύζυγο και την κόρη του. Ξεκινάει μια νέα ζωή στο Μαϊάμι και σύντομα και άλλοι Κουβανοί τον ακολουθούν. Όλοι μαζί συστήνουν ένα δίκτυο κατασκόπων με αποστολή να διεισδύσουν σε τρομοκρατικές οργανώσεις, υπεύθυνες για φονικά χτυπήματα στην Κούβα.
Καλή ταινία με ροή, χωρίς να κουράζει και ενδιαφέρον για το που θα καταλήξει αυτή η αληθινή ιστορία με τους ερασιτέχνες κατασκόπους της Κούβας θα πω εγώ, καθώς πάνε να τα βάλουν με τους Αμερικάνους που θεωρούνται από τους κορυφαίους στον κόσμο και το έχουν αποδείξει άπειρες φορές.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Wasp Network, η ιστορία πέντε Κουβανών πολιτικών κρατουμένων που φυλακίστηκαν από τις Ηνωμένες Πολιτείες στα τέλη της δεκαετίας του 1990, κατηγορούμενοι για κατασκοπεία και δολοφονίες. Αβάνα, αρχές της δεκαετίας του 1990. Ο κουβανός πιλότος Ρενέ Γκονζάλες, κλέβει ένα αεροπλάνο και εγκαταλείπει την Κούβα αφήνοντας πίσω την αγαπημένη του σύζυγο και την κόρη του. Ξεκινάει μια νέα ζωή στο Μαϊάμι και σύντομα και άλλοι Κουβανοί τον ακολουθούν. Όλοι μαζί συστήνουν ένα δίκτυο κατασκόπων με αποστολή να διεισδύσουν σε τρομοκρατικές οργανώσεις, υπεύθυνες για φονικά χτυπήματα στην Κούβα.
Καλή ταινία με ροή, χωρίς να κουράζει και ενδιαφέρον για το που θα καταλήξει αυτή η αληθινή ιστορία με τους ερασιτέχνες κατασκόπους της Κούβας θα πω εγώ, καθώς πάνε να τα βάλουν με τους Αμερικάνους που θεωρούνται από τους κορυφαίους στον κόσμο και το έχουν αποδείξει άπειρες φορές.

Ε με πρόλαβες!!μπήκα για να γράψω κριτική και είδα την δική σου!

ΑΒΑΝΑ Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΟΠΩΝ(ο ελληνικός τίτλος)

Μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ!!Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα!
Με πολύ καλό κάστ ηθοποιών...Εντγκαρ Ραμίρεζ,Πενέλοπε Κρουζ και το "δίδυμο"των πρωταγωνιστών της ταινίας Sergio(για όσους την είχαν δεί)
Βλέπουμε τις διαφορετικές οπτικές απέναντι στο καθεστώς της Κούβας (μεταξύ 1990 και 1997)και στάσεις με αποτέλεσμα πολλοί κουβανοί απογοητευμένοι να αυτομολούνται στη Φλόριντα και να δραστηριοποιούνται με αυτοσκοπό την εξόντωση του Κάστρο ενώ την ίδια στιγμή άλλοι υπέρμαχοι της πολιτικής του να δρούν ως κατάσκοποι διεισδύοντας στις δράσεις των πρώτων.
Ποιός πράττει το σωστό και ποιός το λάθος;;οι απαντήσεις σ αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι εύκολες γιατί ο καθένας από την πλευρά του υποστηρίζει και θεωρεί σωστές τις δικές του πεποιθήσεις, πολιτικές,ιδέες,πρακτικές....τα δικά του ιδανικά.
Το τίμημα όμως για τις αποφάσεις αρκετά βαρύ για όσους εμπλέκονται στα γρανάζια της κατασκοπείας..τίμημα προσωπικό με παράπλευρες απώλειες...ψεύτικους έρωτες,..οικογένειες που χωρίζουν κλπ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Wasp Network, η ιστορία πέντε Κουβανών πολιτικών κρατουμένων που φυλακίστηκαν από τις Ηνωμένες Πολιτείες στα τέλη της δεκαετίας του 1990, κατηγορούμενοι για κατασκοπεία και δολοφονίες. Αβάνα, αρχές της δεκαετίας του 1990. Ο κουβανός πιλότος Ρενέ Γκονζάλες, κλέβει ένα αεροπλάνο και εγκαταλείπει την Κούβα αφήνοντας πίσω την αγαπημένη του σύζυγο και την κόρη του. Ξεκινάει μια νέα ζωή στο Μαϊάμι και σύντομα και άλλοι Κουβανοί τον ακολουθούν. Όλοι μαζί συστήνουν ένα δίκτυο κατασκόπων με αποστολή να διεισδύσουν σε τρομοκρατικές οργανώσεις, υπεύθυνες για φονικά χτυπήματα στην Κούβα.
Καλή ταινία με ροή, χωρίς να κουράζει και ενδιαφέρον για το που θα καταλήξει αυτή η αληθινή ιστορία με τους ερασιτέχνες κατασκόπους της Κούβας θα πω εγώ, καθώς πάνε να τα βάλουν με τους Αμερικάνους που θεωρούνται από τους κορυφαίους στον κόσμο και το έχουν αποδείξει άπειρες φορές.
Nα πούμε ότι οι κατάσκοποι της Κούβας μόνο ερασιτέχνες δεν είναι, εκπαιδεύονται από το γυμνάσιο πρακτικά, με απίστευτη διαδικασία κιόλας. Και πολλοί από αυτούς δεν είναι καν Κουβανοί, ένα απίθανο παράδειγμα είναι η Ana Monte, για την οποία έχουν γυριστεί διάφορα ντοκιμαντέρ , ιδού ένα:
Η γυναίκα μιλάμε ότι ήταν η τοπ σύμβουλος των Αμερικανών προέδρων για πάνω από 10 χρόνια σε στρατιωτικά θέματα κι αποδείχθηκε ότι ήταν κατάσκοπος του Κάστρο. ΙΣτορική η δήλωσή της στο δικαστήριο όταν ερωτήθηκε αν ξέρει πόση ζημιά έχει κάνει στην κυβέρνηση των ΗΠΑ: "Εγώ ξέρω, εσείς δεν ξέρετε. Αρκεί να σας πω ότι ο πρόεδρος Κάστρο ήξερε πριν από τον πρόεδρο Μπους την ημερομηνία της αμερικάνικης εισβολής στο Αφγανιστάν!".

Γενικώς , πλην Ισραήλ, δε νομίζω να υπάρχει χώρα που να διαθέτει τις μυστικές υπηρεσίες της Κούβας, ο υπεύθυνος της Μοσάντ τους έβγαλε το καπέλο λέγοντας "μπορεί να είναι καλύτεροι κι από μας".

Για την ταινία, τα είχα γράψει και στο φεστιβάλ της Αβάνας. Παίζει ο κολλητός μου σε αυτήν και από τότε που γυριζόταν μου έλεγε πως προσπαθούν να βάλουν πάρα πολλά στοιχεία σε πολύ λίγο χρόνο. Βλεποντας την ταινία στην Αβάνα ανάμεσα σε Κουβανούς δεν το παρατήρησα διότι όλοι γνωρίζαμε την υπόθεση (ο δε Ρενέ έμενε από πάνω μου όταν εγώ μετακόμισα στην Αβάνα και με την οικογένειά του γνωριζόμαστε... μόνο που κανείς μας δεν ήξερε ότι ο άνθρωπος πήγε στις ΗΠΑ για δουλειά αντί για αυτομόληση), αλλά τώρα που την είδα με Ευρωπαίους βλέπω ότι έχει δίκιο: χάσκει η ιστορία, λείπουν στοιχεία, πετάγονται πρωταγωνιστές που μετά εξαφανίζονται ή εμφανίζονται στο τέλος ως απλή αναφορά, πολλά προβλήματα στο storyline, ίσως ήταν καλύτερο να επικεντρωθεί στην ιστορία ενός ή δύο κι όχι να κάνει πασάλειμμα και τους 5. Χαίρομαι πάντως που τα εδώ σχόλια είναι θετικά.

Όπως και να χει, για όποιον ενδιαφέρεται για ένα πραγματικά καλογραμμένο βιβλίο με θέμα την υπόθεση, αυτό εδώ είναι μπόμπα:
https://www.amazon.com/Last-Soldiers-Cold-War-Story/dp/1781688761Eξαιρετική δουλειά από τον κύριο Μοράις, που πέρασε πολύ χρόνο στην Αβάνα και κόντεψε να λιντσαριστεί στο Μαϊάμι. Είναι γραμμένο σα μυθιστόρημα, αλλά τίποτε από όσα αναφέρονται δεν είναι fiction.

Εδώ άλλη, πιο πρόσφατη υπόθεση κατασκοπείας:
https://qz.com/1635955/report-cuban-spies-infiltrated-miami-international-airport/αν και νομίζω ταινιάρα, όταν αποκαλυφθεί το μυστήριο, θα γίνει η διαβόητη πια υπόθεση της "ηχητικής επίθεσης κατά των Αμερικανών διπλωματών"
https://www.vanityfair.com/news/2019/01/the-real-story-behind-the-havana-embassy-mystery
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα δυο πολύ ωραίες ευρωπαϊκές στο Νέτφλιξ

Adu (ισπανική, κοινωνικό δράμα) : Τρεις παράλληλες ιστορίες, φαινομενικά άσχετες μεταξύ τους, από τη Μελίγια μέχρι το Καμερούν και το Κονγκό συνθέτουν μια πολύ δυνατή ιστορία για το όνειρο (και το δράμα) του κοινού παρονομαστή που είναι η μετανάστευση. Πάρα πολύ δυνατή κι εξαιρετική σκηνοθεσία με φοβερή φωτογραφία.

Ο Αφρικανός Γιατρός (γαλλική, κωμωδία) : Η πραγματική ιστορία ενός Κογκολέζου γιατρού που αποφασίζει να ασκήσει το επάγγελμά του σε ένα ξεχασμένο χωριό της Γαλλίας τη δεκαετία του '70 με ξεκαρδιστικά σκηνικά και μερικές πολύ συγκινητικές καταστάσεις.

Είδα και μια απαράδεκτη νιγηριανική, υποτίθεται ρομαντική κομεντί ονόματι Isoken, Nollywood στα χειρότερά του, βαριέμαι να γράψω έστω και μια λέξη. Αξίζω βραβείο που την είδα ολόκληρη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα δυο πολύ ωραίες ευρωπαϊκές στο Νέτφλιξ

Adu (ισπανική, κοινωνικό δράμα) : Τρεις παράλληλες ιστορίες, φαινομενικά άσχετες μεταξύ τους, από τη Μελίγια μέχρι το Καμερούν και το Κονγκό συνθέτουν μια πολύ δυνατή ιστορία για το όνειρο (και το δράμα) του κοινού παρονομαστή που είναι η μετανάστευση. Πάρα πολύ δυνατή κι εξαιρετική σκηνοθεσία με φοβερή φωτογραφία.

Ο Αφρικανός Γιατρός (γαλλική, κωμωδία) : Η πραγματική ιστορία ενός Κογκολέζου γιατρού που αποφασίζει να ασκήσει το επάγγελμά του σε ένα ξεχασμένο χωριό της Γαλλίας τη δεκαετία του '70 με ξεκαρδιστικά σκηνικά και μερικές πολύ συγκινητικές καταστάσεις.

Είδα και μια απαράδεκτη νιγηριανική, υποτίθεται ρομαντική κομεντί ονόματι Isoken, Nollywood στα χειρότερά του, βαριέμαι να γράψω έστω και μια λέξη. Αξίζω βραβείο που την είδα ολόκληρη.

Συμφωνώ και επαυξάνω!
Τον ¨ΑΦΡΙΚΑΝΟ ΓΙΑΤΡΟ"το είχα δεί παλαιότερα ,πράγματι πολυ καλή κωμωδία!απλά δεν την καλοθυμάμαι για να σχολιάσω λεπτομέρειες...

το "ΑDU"
το είδα πρόσφατα και όντως πρόκειται για εξαιρετική ταινία!πολύ καλή παραγωγή από κάθε άποψη!!σκηνοθεσία,φωτογραφία!ερμηνείες!και φυσικά το σενάριο ...η κεντρική ιδέα ..το ευαίσθητο θέμα της προσφυγιάς ....του δικαιώματος της αναζήτησης μιάς καλύτερης ζωής ανθρώπων που ζούν σε σκληρές και αντίξοες συνθήκες.
Ο σκηνοθέτης προσεγγίζει το θέμα ταξιδεύοντας μας σε χώρες της Αφρικής και έχοντας σαν κεντρικό ήρωα ένα παιδί που καταφέρνει να επιβιώσει όταν όλα γύρω του χάνονται και παράλληλα γύρω απ αυτό ξεδιπλώνονται και άλλες πτυχές του πολύπλευρου αυτού θέματος της μετανάστευσης που συγκινούν και προβληματίζουν τον θεατή!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για τους φάν του Richardo Darin!!!(που ξέρω ότι είμαστε αρκετοί εδώ μέσα)και όχι μόνο...

"CARANCHO" ΤΟ ΑΡΠΑΧΤΙΚΟ

Ταινία του 2010,εξελίσσεται φυσικά στην Αργεντινή....
Πολύ σκληρή ταινία από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό! και αρκετά αληθοφανής αφού στηρίζεται σε γεγονότα που όντως συνέβαιναν τότε....
Πρόκειται για το κύκλωμα και τη μαφία των ασφαλιστικών εταιριών που εμπλέκονταν σε τροχαία ατυχήματα,μιά διαπλοκή με τεράστια κέρδη στην οποία συμμετείχαν δικηγόροι,γιατροί,αστυνομικοί κλπ.
Ο σκηνοθέτης χρησιμοποιώντας στο μεγαλύτερο μέρος του έργου κινητή κάμερα μας μεταφέρει έτσι πολύ πιό έντονα όλα τα συναισθήματα του κεντρικού πρωταγωνιστή(και φυσικά και των υπόλοιπων συντελεστών)θύτη αλλά και θύματος των καταστάσεων που συμπαρασέρνει όμως στο διάβα του και την γυναίκα που αγαπά...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδα και εγώ το wasp network κάτω από τα αστέρια του ουρανού της πρωτεύουσας της Σάμου (πςςςςςς πώς τα λέω).
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα υπόθεση, αν και τα περισσότερα τα γνώριζα, και με κάποια σημεία τα οποία δεν γνώριζα (πχ τι συνέβη στα αεροπλάνα τελικά).
Όντως προσπαθεί να βάλει πολλά μέσα σε λίγο χρόνο όπως λέει ο @Yorgos , αλλά εμένα δεν με κούρασε. Όταν πάντως έφτασε στο να γίνουν "οι 5" λέω "έχε γούστο να βάλουν μέσα τώρα και τον αγώνα για αποφυλάκισή τους, ούτε αύριο δεν θα τελειώσουμε". Αλλά οκ το άφησαν εκεί.
Ποιος είναι ρε παιδιά ο Ρενέ ο φίλος μας? Γτ νομίζω Ρενέ είδα μόνο τον χαρακτήρα του πρωταγωνιστή. Αν έχουμε κονέ να δω τι θα ζητήσω.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Above Suspicion, η ταινία ακολουθεί την αληθινή ιστορία ενός νιόπαντρου πράκτορα του FBI που μετατίθεται σε μια ορεινή πόλη των Απαλαχίων στο Κεντάκι. Εκεί, θα κάνει παράνομη σχέση με μια φτωχή, ντόπια γυναίκα που θα γίνει πληροφοριοδότης του. Για εκείνη η σχέση τους είναι το εισιτήριό της στην σωτηρία. Τελικά όμως η γνωριμία τους θα αποδειχθεί ολέθρια και για τους δυο. Το σκάνδαλο που δημιουργήθηκε ταρακούνησε τα θεμέλια της μεγαλύτερης υπηρεσίας επιβολής του νόμου των Ηνωμένων Πολιτειών, καταλήγοντας στην πρώτη στην ιστορία καταδίκη πράκτορα του FBI για φόνο.
Καλή ταινία, βλέπεται άνετα και είσαι στην αναμονή για το πως θα καταλήξουν τα πράγματα. Γενικά όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις, όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα στο τέλος τον τρώνε οι κότες, όπως συνέβη και στον πράκτορα του FBI.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Guilty (Présumé coupable), η αληθινή ιστορία του Αλέν Μαρεκό και της γυναίκας του, που τους συνέθλιψε ανελέητα μια από τις σημαντικότερες δικαστικές πλάνες της εποχής μας, η υπόθεση Ουτρό. Το 2001, συνελήφθησαν μαζί με 12 ακόμη άτομα, κατηγορούμενοι για ειδεχθείς πράξεις παιδοφιλίας, τις οποίες δεν διέπραξαν ποτέ. Οι Μαρεκό θα βρεθούν στην κάθοδο προς την κόλαση, θύματα ενός απίστευτα άδικου και απάνθρωπου δικαστικού συστήματος.
Δυνατή ταινία!!! Δεν υπάρχει νομίζω τίποτα χειρότερο από το να είσαι αθώος, να κατηγορείσαι για παιδοφιλία και να μην μπορείς να βρεις το δίκιο σου. Η ιστορία αυτού του ανθρώπου που φυσικά δεν είναι ο μόνος πραγματικά με εξοργίζει με τη σαπίλα και τη βρομιά που υπάρχει σε όλα τα κλιμάκια της ''δικαιοσύνης'', είτε είναι δικαστές, δικηγόροι, αστυνομικοί και πάει λέγοντας. Κατέστρεψαν την ζωή ενός ανθρώπου, την οικογένεια του, παράπλευρες απώλειες και πάει λέγοντας.....και αυτό γιατί ανίκανοι βρίσκονται σε θέσεις κλειδιά και ευθύνης....θα μου πείτε ότι αυτό το αντιμετωπίζουμε καθημερινά....συμφωνώ.....αλλά κάποια στιγμή κάτι πρέπει να γίνει.....διότι στην θέση αυτού του ανθρώπου μπορεί να βρεθεί ο οποιοσδήποτε από όλους εμάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom