Κινηματογραφική κουβέντα....

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Απο τις σημερινές δωρεάν προβολές του 33ου Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου ξεχωρίζουν δύο ταινίες που αξίζουν την προσοχή μας.

1.
Ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο (Sepelenmis Ölümler Arasinda / In between dying) του Hilal Baydarov - Αζερμπαϊτζάν, Μεξικό, ΗΠΑ - 2020

Ο Νταβούντ είναι ένας παρεξηγημένος, ατίθασος νέος που αναζητά την "πραγματική" του οικογένεια, τους ανθρώπους εκείνους που θα φέρουν νόημα και αγάπη στη ζωή του. Παρακολουθούμε μια μέρα από τη ζωή του, τυχαίες συναντήσεις με αγνώστους που πάντα όμως καταλήγουν στο να πεθάνει κάποιος. Αναμνήσεις, ιστορίες από το παρελθόν και ανησυχίες έρχονται στην επιφάνεια. Μέσα από ένα ταξίδι αυτογνωσίας, αλλά και αναζήτησης αυτού του "κομματιού που λείπει", ο Νταβούντ τελικά θα αποδεχτεί τη μοίρα του, πως πέρα από τον κίνδυνο και το θάνατο, αξίζει να αποδεχτεί τη ζωή όπως είναι. Θα επιστρέψει πίσω στο μέρος όπου μεγάλωσε, εκεί, η αγάπη που τόσο καιρό έψαχνε θα του φανερωθεί, αλλά μήπως είναι ήδη αργά;
Η ταινία έκανε την παγκόσμια πρεμιέρα της στο επίσημο Διαγωνιστικό Τμήμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας το 2020 και ήταν υποψήφια για το Χρυσό Λέοντα.

2. Listen της Ana Rocha de Sousa - Πορτογαλία, Ηνωμένο Βασίλειο - 2020 - έγχρωμη

Η Μπέλα και ο Χότα είναι ένα ζευγάρι Πορτογάλων μεταναστών και γονείς τριών παιδιών που ζουν στα περίχωρα του Λονδίνου και τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα. Μια παρεξήγηση στο σχολείο της μικρής τους κωφάλαλης κόρης, θα σταθεί αφορμή για να αρχίσουν οι κοινωνικές υπηρεσίες της Πρόνοιας να ερευνούν το κατά πόσο τα παιδιά αυτά είναι ασφαλή στο οικογενειακό τους περιβάλλον. Παρακολουθούμε τη μάχη αυτών των δύο ανθρώπων απέναντι στο νόμο και τις αρχές προκειμένου να κρατήσουν ενωμένη την οικογένειά τους.
Η ταινία αποτελεί την πρώτη μεγάλη μήκους ταινία της σκηνοθέτιδας. Έκανε πρεμιέρα στο 77ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας αποσπώντας αρκετά βραβεία ανάμεσά τους τo Βραβείο καλύτερης πρώτης ταινίας Λέοντας του Μέλλοντος - Βραβείο "Λουίτζι Ντε Λαουρέντις" (Lion of the Future - Luigi De Laurentiis) καθώς και το Ειδικό βραβείο της επιτροπής στο τμήμα Ορίζοντες.


http://www.panoramafest.org/index.php
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αν είναι δυνατόν να βοηθήσετε να σωθούν άνθρωποι από την κατάθλιψη αυτή την περίοδο, προτείνετε κάτι σας παρακαλώ που δεν είναι ''με λένε Έμιλι και πήρα ότι αρσενικό κινείται από το ισόγειο μέχρι τον 7ο όροφο'' ούτε ''είμαι ο μήτσος, η μαμά μου πεθαίνει από Καρκίνο, ο πατέρας μου παράλυτος από τη νόσο Ναγκασάκι και με βίασε ένας ναύτης στο δρομολόγιο Παλούκια-Ελευσίνα'' . HELP! (που θα έλεγε και ο Μπαμπινιώτης).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αν είναι δυνατόν να βοηθήσετε να σωθούν άνθρωποι από την κατάθλιψη αυτή την περίοδο, προτείνετε κάτι σας παρακαλώ που δεν είναι ''με λένε Έμιλι και πήρα ότι αρσενικό κινείται από το ισόγειο μέχρι τον 7ο όροφο'' ούτε ''είμαι ο μήτσος, η μαμά μου πεθαίνει από Καρκίνο, ο πατέρας μου παράλυτος από τη νόσο Ναγκασάκι και με βίασε ένας ναύτης στο δρομολόγιο Παλούκια-Ελευσίνα'' . HELP! (που θα έλεγε και ο Μπαμπινιώτης).
Εγω παλι λεω να μας γνωρισουν την Εμιλυ, γνωμη μου παντα!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
δύσκολοι καιροί.. φευγουν οι σειρες σφαιρα, 2 season την ημέρα .. εχουμε καει ντιπ.. ευτυχως ΣΚ αλλα και ΤΤΠ εχουμε ποδοσφαιρο .. καηκαμε και μ αυτο...
πότε θα φαμε κανα σκουπόξυλο στο κεφαλι, ενας θεός ξερει.. ταινιες πλέον βλέπω σπάνια .. πολύ μικρες... αλλά καποια καλή προταση καλοδεχούμενη..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το Django του Κουεντιν Ταραντινο. Κλασική ταινία Ταραντινο θα έλεγα, ολίγον σπλαττερ, χαζό σενάριο αλλά με ενδιαφέροντες χαρακτήρες, καλός ρυθμός, υπερβολικά μεγάλες σκηνές πυροβολισμών, τεμαχισμων κλπ αλλά και εξαιρετική φωτογραφία, ειδικά για γουέστερν.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Απο τις σημερινές δωρεαν προβολές τους 33ου Πανοράματος Ευρωπαικού Κινηματογράφου αξίζει να δείτε.

Ιστορίες από το δάσος με τις καστανιές (Zgodbe iz kostanjevih gozdov / Stories From The Chestnut Woods) του Gregor Bozic - Σλοβενία - 2019


Μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, κάπου στα σύνορα μεταξύ Γιουκοσλαβίας-Ιταλίας, σε ένα δάσος σε πλήρη αποσύνθεση, ένας σπαγγοραμένος ηλικιωμένος ξυλουργός και μια μοναχική κοπέλα που πουλάει κάστανα, συναντιόνται, ανταλλάσσουν αναμνήσεις από το παρελθόν και συζητούν για το μέλλον, σε ένα συγκινητικό φόρο τιμής στην απώλεια ενός τρόπου ζωής.

Η ταινία απέσπασε το βραβείο Καλύτερης Ταινίας Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Μαύρες Νύχτες του Ταλίν» και αποτελεί την επίσημη πρόταση της Σλοβενίας στην κατηγορία Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας για τα Βραβεία της Αμερικανικής Ακαδημίας που θα γίνουν το 2021.
https://cinesquare.net/onlinefestivals#/panoramaofeuropeancinema/movie/2315/155
Από τις σημερινές δωρεάν προβολές του 11ου Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου

The Fantastic της Μάγια Μπλέφιλντ

Το The Fantastic είναι μια ταινία για την αντιμετώπιση του άγνωστου και τη σχέση μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας. Η ταινία βασίζεται σε συνεντεύξεις με εξόριστους Βορειοκορεάτες, οι οποίοι περιγράφουν πώς φαντάζονταν να είναι ο έξω κόσμος με βάση την εμπειρία τους να βλέπουν λαθραίες ταινίες φαντασίας από τη Δύση. Εναλλάσσοντας πλάνα ντοκιμαντέρ και οπτικά εφέ, η ταινία εγείρει το ερώτημα για το πώς ορίζεται η πραγματικότητα και σε τι θέλουμε να πιστέψουμε. Το The Fantastic αντιστρέφει το σκηνικό όπου οι δυτικοί παρακολουθούν την καθημερινή ζωή ενός κλειστού κράτους. Σε αυτήν την ταινία, οι Βόρειοι Κορεάτες κατευθύνουν την περιέργειά τους στον έξω κόσμο και φαντάζονται πώς είναι η ζωή στις δυτικές χώρες. Για τη δημιουργία του The Fantastic δε χρησιμοποιήθηκε αρχειακό υλικό.

https://www.ethnofest.gr/el/film/the-fantastic/
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φοβερό ντοκιμαντέρ στην κοσμοτε "Greece without columns", για την καθημερινότητα στην Ελλάδα τη δεκαετία του 50. Παραγωγή BBC, τρομερό food for thought με παθογένειες ορισμένες εκ των οποίων υπάρχουν μέχρι σήμερα. Απίστευτες σκηνές από ρουσφέτια σε υπουργεία που πλημμυρίζουν από ψηφοφόρους και τρομερές σκηνές επαρχίας. Από τα καλύτερα που έχω δει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Φοβερό ντοκιμαντέρ στην κοσμοτε "Greece without columns", για την καθημερινότητα στην Ελλάδα τη δεκαετία του 50. Παραγωγή BBC, τρομερό food for thought με παθογένειες ορισμένες εκ των οποίων υπάρχουν μέχρι σήμερα. Απίστευτες σκηνές από ρουσφέτια σε υπουργεία που πλημμυρίζουν από ψηφοφόρους και τρομερές σκηνές επαρχίας. Από τα καλύτερα που έχω δει.
Γιωργο σε ποιο καναλι της κοσμοτε το ειδες? Θυμασαι? Γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω να το βαλω να το δω μολις τελειωσει το ποδοσφαιρο. Αααα παρεμπιπτοντως ειδα και το αλλο ντοκιμαντερ που ειχες προτεινει το
Abducted in plain sight! Πολυ καλο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιωργο σε ποιο καναλι της κοσμοτε το ειδες? Θυμασαι? Γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω να το βαλω να το δω μολις τελειωσει το ποδοσφαιρο. Αααα παρεμπιπτοντως ειδα και το αλλο ντοκιμαντερ που ειχες προτεινει το
Abducted in plain sight! Πολυ καλο!
Ε στο history της cosmote. Τώρα το έχει στα γερμανικά, με άλλο τίτλο, ende der krise? Αύριο θα εξαφανιστεί γιατί λήγει η εβδομάδα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ε στο history της cosmote. Τώρα το έχει στα γερμανικά, με άλλο τίτλο, ende der krise? Αύριο θα εξαφανιστεί γιατί λήγει η εβδομάδα.
Ααα οκ στο χιστορι κοιταξα αρχικα και δεν το εβρισκα, θα κοιταξω πιο ενδελεχως. Δεν πηγα τοσο πισω η αληθεια ειναι... Ευχαριστω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ααα οκ στο χιστορι κοιταξα αρχικα και δεν το εβρισκα, θα κοιταξω πιο ενδελεχως. Δεν πηγα τοσο πισω η αληθεια ειναι... Ευχαριστω!
Το αγγλικό ήδη το έσβησαν διότι πέρασε η εβδομάδα από την πρώτη μέρα προβολής. Σίγουρα θα το ξαναδείξουν κάποια στιγμή πάντως. Γενικά το history της κοσμοτε είναι απίστευτο κόλλημα, χαλαρά βρίσκω 5-6εκπομπες ημερησίως που να με καθηλώνουν . Αντίθετα το αντίστοιχο του national geographic έχει λιγότερα που να μου αρέσουν.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Το αγγλικό ήδη το έσβησαν διότι πέρασε η εβδομάδα από την πρώτη μέρα προβολής. Σίγουρα θα το καταδείξουν κάποια στιγμή πάντως. Γενικά το history της κοσμοτε είναι απίστευτο κόλλημα, χαλαρά βρίσκω 5-6εκπομπες ημερησίως που να με καθηλώνουν . Αντίθετα το αντίστοιχο του national geographic έχει λιγότερα που να μου αρέσουν.
Το geographic δεν μου πολυαρεσει. Στο History καποιες φορες που 'χα χαζεψει κατι αδιαφορα ειχα πετυχει αλλα θα του δωσω πιο πολυ σημασια μιας που λες πως βρισκεις διαφορα ενδιαφεροντα πραγματα, η αληθεια ειναι πως ειχα κολλησει με τα ντοκιμαντερ του Νετφλιξ, καποια ηταν πολυ καλα και κολλησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom