Κινηματογραφική κουβέντα....

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα το Tell me Who I am στο νέτφλιξ, βρετανικό ντοκιμαντέρ για δυο δίδυμους, ο ένας εκ των οποίων παθαίνει απόλυτη αμνησία στα 18 του από οδικό ατύχημα. Πλέον είναι δουλειά του αδελφού του να του μάθει τα πάντα, συμπεριλαμβανομένης της ιστορίας της οικογένειας. Πολύ δυνατό.
Σ ευχαριστούμε Γιώργο
Το είδα,σοκαριστικό!συγκλονιστικό!
Ο ένας αδελφός ο Αλεξ παθαίνει την αμνησία και επαφίεται κυριολεκτικά στον δίδυμο αδελφό του τον Μάρκους για να του...μάθει τη ζωή του...όλες τις πληροφορίες του παρελθόντος ώστε να επανενταχθεί στην ζωή του από δω και πέρα.
Οπότε καλείται ο Μάρκους να επωμισθεί το τεράστιο αυτό βάρος ....και όλα βαίνουν ομαλά μέχρι που ο Αλεξ ανακαλύπτει κάτι τυχαία και καταλαβαίνει ότι ο Μάρκους του κρύβει πράγματα....
Και φτάνουν στα 54 τους χρόνια έχοντας στο μεταξύ κάνοντας οικογένειες να έχουν θέματα άλυτα γιατι ο μεν Αλεξ αναζητά απαντήσεις ο δε Μαρκους πραγματικά να ΜΗΝ είναι σε θέση συναισθηματικά να δώσει απαντήσεις...Εχουν δικιο και οι δύο ..σε δεινή θέση ΚΑΙ οι δύο,
απορίας άξιο γιατί άφησαν τοοοοοσα χρονια να αιωρούνται θέματα που πονούσαν και τους δύο, και δεν ζητουσαν ψυχιατρική-ψυχολογική βοήθεια ώστε να μην πάει μιά ζωή σχεδόν χαμένη με πικρίες και βασανιστικά ερωτηματικά.
Το φινάλε πάντως είναι λυτρωτικό έστω και στα 54 τους χρόνια.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα το Tell me Who I am στο νέτφλιξ, βρετανικό ντοκιμαντέρ για δυο δίδυμους, ο ένας εκ των οποίων παθαίνει απόλυτη αμνησία στα 18 του από οδικό ατύχημα. Πλέον είναι δουλειά του αδελφού του να του μάθει τα πάντα, συμπεριλαμβανομένης της ιστορίας της οικογένειας. Πολύ δυνατό.
Σ ευχαριστούμε Γιώργο
Το είδα,σοκαριστικό!συγκλονιστικό!
Το είδα και εγώ το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ....πραγματικά μένεις κόκκαλο με την εξέλιξη της ιστορίας....και όπως λέω σε τέτοιες περιπτώσεις...όλα τα δεινά ξεκινάνε και τελειώνουν από την οικογένεια...δυστυχώς το οποίο είναι και τραγική ειρωνία, σε εκατομμύρια περιπτώσεις κύριοι υπεύθυνοι είναι οι γονείς, οι οποίοι είναι ακατάλληλοι για αυτό τον ρόλο αλλά δεν έχω δει καμία χώρα να παίρνει μέτρα προλήψεις....μόνο για καταστολή τους ενδιαφέρει...να μου πεις εάν γίνει κάτι τέτοιο, θα χαθούν εκατομμύρια δουλειές....αστυνομικοί, δικηγόροι, δικαστές, κοινωνικοί λειτουργοί, ψυχολόγοι και πάει λέγοντας....κλέφτες θα γίνουν;;; Οπότε άσε έτσι το σύστημα και όλα καλά....ελευθεριά έχουμε...οπότε όποιος θέλει μπορεί να γίνει γονιός...έτσι και αλλιώς ο πλανήτης είναι ένα απέραντο τρελοκομείο....όμως τα παιδιά που είναι ο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας, πληρώνουν τις συνέπειες όλης αυτής της τρέλας που υπάρχει και ανακυκλώνεται δίχως τελειωμό.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το είδα και εγώ το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ....πραγματικά μένεις κόκκαλο με την εξέλιξη της ιστορίας....και όπως λέω σε τέτοιες περιπτώσεις...όλα τα δεινά ξεκινάνε και τελειώνουν από την οικογένεια...δυστυχώς το οποίο είναι και τραγική ειρωνία, σε εκατομμύρια περιπτώσεις κύριοι υπεύθυνοι είναι οι γονείς, οι οποίοι είναι ακατάλληλοι για αυτό τον ρόλο αλλά δεν έχω δει καμία χώρα να παίρνει μέτρα προλήψεις....μόνο για καταστολή τους ενδιαφέρει...να μου πεις εάν γίνει κάτι τέτοιο, θα χαθούν εκατομμύρια δουλειές....αστυνομικοί, δικηγόροι, δικαστές, κοινωνικοί λειτουργοί, ψυχολόγοι και πάει λέγοντας....κλέφτες θα γίνουν;;; Οπότε άσε έτσι το σύστημα και όλα καλά....ελευθεριά έχουμε...οπότε όποιος θέλει μπορεί να γίνει γονιός...έτσι και αλλιώς ο πλανήτης είναι ένα απέραντο τρελοκομείο....όμως τα παιδιά που είναι ο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας, πληρώνουν τις συνέπειες όλης αυτής της τρέλας που υπάρχει και ανακυκλώνεται δίχως τελειωμό.
τώρα ανοίγεις ένα θέμα που σηκώνει πολλή κουβέντα...
τι προληπτικά μέτρα θα μπορούσαν δηλ να παρθούν;;να γίνεται ψυχιατρική εκτίμηση πριν αποφασίσει κάποιος να τεκνοποιήσει;;και άντε και γίνεται και κρίνεται μιά χαρά και μετά απο το X χρονικό διάστημα ή ακόμα χειρότερα όταν έρθει στον κόσμο το παιδί για κάποιο λόγο εκδηλώνει μια ψυχανωμαλία η αποκλίνουσα συμπεριφορά,,,τι γίνεται;;
Μακάρι να υπήρχε τρόπος ,ουσιαστικά δεν διαφωνώ μαζί σου,αλλά πρακτικά δεν γίνεται///
Τα θέματα είναι πολλά ,δεν μπορεί να υπάρξει αντικειμενικός μηχανισμός που να καθορίσει και ακόμα χειρότερα να υπαγορεύει σε κάποιον{απόλυτα φασιστικό}πότε θα πρέπει να γίνει γονιός.
Κατά την δική μου άποψη αυτό που θάπρεπε και δυστυχώς δεν λειτουργεί είναι θέμα περισσότερο κοινωνίας και λιγότερο προληπτικών μηχανισμών, είναι στο θέμα της ευαισθητοποίησης ,του θάρρους της γνώμης και όχι του φόβου, και της έγκαιρης κινητοποίησης όταν πέσει στην αντίληψη του συγγενούς,του φίλου ,του γείτονα κλπ ένα τέτοιο συμβάν ,και σαφώς τότε-εκεί χρειαζόμαστε σωστούς μηχανισμούς που να δράσουν άμεσα και αποτελεσματικά ώστε να μην πάει η καταγγελία μας στο βρόντο.
Οσο η κοινωνία μας είναι πίσω σε κάτι τέτοιο{το βλέπουμε και στην επικαιρότητα,,,ο σκηνοθέτης κακοποιούσε επι 30 χρόνια παιδιά!!!και δεν έγινε τίποτε,ξαφνικά τώρα το θυμήθηκαν όλοι.}δεν μπορούμε να πάμε μπροστά.
Μην πάμε μακρυά και μέσα στην ίδια οικογένεια είναι τραγικό που βλέπουμε στις περισσότερες των περιπτώσεων ο ένας γονιός να καλύπτει τον άλλο!!!!!γιατι μη μου πείς ότι ο ένας δεν μπορεί να πάρει χαμπάρι τον άλλον που κακοποιεί???
Στο ντοκυμαντέρ που είδαμε ...που ήταν ο πατέρας;;άλλοι συγγενείς φίλοι δεν υπήρχαν να παρατηρήσουν συμπεριφορές;; δηλ κανένας δεν πήρε χαμπάρι;;;
Οταν λοιπόν είμαστε τόσο πίσω σαν άνθρωποι σαν μυαλιά τι να περιμένουμε;;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
το βρήκα απλά αν είναι ντοκ δεν θέλω να το δω
Κυρίως ντοκιμαντέρ είναι. Το 80% πρέπει να είναι οι συνεντεύξεις στην κάμερα των 2 αδελφών, απλά ένα πρόσωπο (το ίδιο έχουν, χοχο) κοιτάει την κάμερα και μιλάει, η δραματοποίηση είναι ελάχιστη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Κυρίως ντοκιμαντέρ είναι. Το 80% πρέπει να είναι οι συνεντεύξεις στην κάμερα των 2 αδελφών, απλά ένα πρόσωπο (το ίδιο έχουν, χοχο) κοιτάει την κάμερα και μιλάει, η δραματοποίηση είναι ελάχιστη.
οκ τώρα κατάλαβα ευχαριστώ, θα το ξεκινήσω αύριο γιατί βλέπω σας έχει αρέσει όλους (αν και δεν αντέχω τα βαριά τελευταία..)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
όλα τα δεινά ξεκινάνε και τελειώνουν από την οικογένεια..
Είναι λίγο ακραίο. Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Υπάρχουν υπέροχες οικογένειες, με αρχές,
υπάρχουν μονογονεικές οικογένειες που μεγαλώνουν παιδί/διά καλύτερα από το αν υπήρχαν
και οι δυο. Τα δεινά μπορεί να έρθουν , όχι απαραίτητα από την οικογένεια, αλλά από ένα δάσκαλο/λα
καθηγητή/τρια , προπονητή,, αλλά ακόμα κι ένα γνωστό της οικογένειας , ή το εργασιακό περιβάλλον.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Συγγνώμη προκαταβολικά, αν έχουν ήδη αναφερθεί αλλά ας κάνω και 2 προτάσεις από ταινίες που είδα το ΣΚ.
Είναι διαθέσιμες στο ΕΡΤflix
The Snows of Kilimanjaro
Γαλλικής παραγωγής. Το επίκαιρο θέμα της κρίσης αξιών στην κοινωνία, με μια τρυφερή προσέγγιση. Διαθέσιμη έως 03/03, οπότε, αν σας ενδιαφέρει το θέμα, ίσα που προλαβαίνετε!

Tangerines
Εσθονικής - Γεωργιανής παραγωγής. Χρονικά είναι τοποθετημένη στην περίοδο του 1992 και στον πόλεμο της Αμπχαζίας. Προβληματισμοί για το παράλογο του πολέμου την έννοια της πατρίδας και της δικαιοσύνης. Με την ευκαιρία "ξεσκόνισα" και τις λιγοστές γνώσεις μου σχετικά με την Αμπχαζία. Διαθέσιμη μέχρι 22/03
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το one of us, ντοκιμαντέρ για τους υπερορθόδοξους στο Μπρούκλιν. Ενδιαφέρον, νέτφλιξ.

He even has your eyes, γαλλική κωμωδία για ένα ζευγάρι μαύρων που κάνει αίτηση υιοθεσίας και τους δίνουν ενα ξανθό μωρό. Ελαφρύ, λίγο αφελές, ακόμη και για κωμωδία. NEtflix

Πάρα πολύ καλό το ντοκιμαντέρ The Last Battle of the 300 στο cosmote TV για τη μάχη των Θερμοπυλών, πολύ καλά γραφικά.

Το Athlete A, πάλι στο Νέτφλιξ, έχει ως θέμα τις κακοποιήσεις στην εθνική ομάδα γυμναστικής των ΗΠΑ. Μπορεί και να ξαναέγραψα κριτική, δε θυμάμαι, ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ.

Ντοκιμαντέρ Pretend It's a City στο Νέτφλιξ, μια γριούλα κάνει την αστεία με θέμα τη ΝΥ. Πιο βαρετό κι από οδηγίες για σεσουάρ, δε βλέπεται η τύπισσα.

American Murder: Ντοκιμαντέρ Νέτφλιξ για την εξαφάνιση μιας εγκύου και των 2 παιδιών της σε μια φιλήσυχη πόλη του Κολοράντο. Η πλοκή δε λέει και πολλά, μάλλον προβλέψιμη, αλλά είναι εντυπωσιακό πώς οι αστυνομικοί έχουν μαγνητοσκοπήσει όλη την έρευνα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είναι λίγο ακραίο. Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Υπάρχουν υπέροχες οικογένειες, με αρχές,
υπάρχουν μονογονεικές οικογένειες που μεγαλώνουν παιδί/διά καλύτερα από το αν υπήρχαν
και οι δυο. Τα δεινά μπορεί να έρθουν , όχι απαραίτητα από την οικογένεια, αλλά από ένα δάσκαλο/λα
καθηγητή/τρια , προπονητή,, αλλά ακόμα κι ένα γνωστό της οικογένειας , ή το εργασιακό περιβάλλον.
χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο του manolism,...αλλά έτσι το εξέλαβα εγώ,σε σχέση μ αυτό που είδαμε,
αυτό που ήθελε να πει (απλά έτσι όπως διατυπώνεται παρεξηγείται το νόημα ..}ορμώμενος από το ντοκυμαντέρ είναι γιατί άνθρωποι διεστραμμένοι ,ανώμαλοι,κακοποιητικοί κλπ να κάνουν παιδιά;;;βλέποντας το ντοκυμαντέρ αλλά και γενικά στη ζωή μας όταν ακούμε και βλέπουμε να συμβαίνουν κάποια πράγματα εις βάρος των παιδιών αυθόρμητα νομίζω από την τσατίλα μας λέμε μα πως είναι δυνατόν γιατί αυτοί οι (υπ)άνθρωποι να γίνονται γονείς???
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Να προσθέσω ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος διεστραμμένος και ανώμαλος για να καταστρέψει τη ζωή των παιδιών του. Μπορεί να τα αγαπάει και να έχει τις καλύτερες προθέσεις και παρόλα αυτά να τους δημιουργήσει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα που μπορεί να τα ακολουθούν για όλη τους τη ζωή. Ένας ψυχιατρικός έλεγχος πριν το γάμο έπρεπε να είναι υποχρεωτικός. Δεν είναι πανάκεια αλλά ας σώσουμε ό,τι μπορεί να σωθεί.
Όταν ένα παιδί έχει φυσιολογικούς στο μέτρο του δυνατού γονείς, μπορεί και το μπούλινγκ από το σχολείο ή την εργασία να το περάσει λιγότερο βαριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom