Κινηματογραφική κουβέντα....

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Come and See Ταινία του 1985 .. Ενα αγόρι γνωρίζει την φρίκη του ΒΠΠ και των Ναζί στη Λευκορωσία ..
Γύρω στα 700 χωριά κάηκαν μαζί με τους κατοίκους..
Δεν ξέρω σε ποια πλατφόρμα όμως θα μπορέσετε να το δείτε..
Υπεροχη ταινία, από αυτες που χαράζονται στο μυαλό σου!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αναρωτιέμαι αν είδε κανεις τα Καλαβρυτα που μάλλον πρπει να μετονομαστούν πλέον σε «Κακάβρυτα». Εμείς αποφασίσαμε να μη δώσουμε ούτε ένα ευρώ γι’ αυτή την ταινία.
Στο ertflix παίζεται ταινία των αδερφών Taviani. “Una questione privata” για τις ζωές των ανθρώπων στην Ιταλία του Β´ΠΠ
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Αναρωτιέμαι αν είδε κανεις τα Καλαβρυτα που μάλλον πρπει να μετονομαστούν πλέον σε «Κακάβρυτα». Εμείς αποφασίσαμε να μη δώσουμε ούτε ένα ευρώ γι’ αυτή την ταινία.
Κι εγω μεχρι στιγμής κρατάω ιδια σταση, ουτε ευρω, δεν διαβασαμε και λίγα από την Ένωση Θυμάτων Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος . Αν θελει καποιος να ενημερωθεί θα παραθέσω ένα αρθρο πιο κάτω. Κρίμα, γιατί στην άρχη που το διαφημιζαν ειχα ενθουσιαστεί και με την συμμετοχή του λατρεμένου Μαξ φον Σιντοφ.

Απο τις ιστοσελίδες star.gr και pelop.gr

Καλάβρυτα 1943: «Ήμουν ένα από τα παιδιά στο σχολείο του θανάτου» | Star.gr

Αχαΐα: Σάλος και μηνύσεις για την ταινία «Καλάβρυτα 1943» - ΒΙΝΤΕΟ | Πάτρα νέα και Ειδήσεις
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Με αφορμή τη ταινία αυτή διμηουργήθηκε μεγάλο ζήτημα.
Στη προκειμένη περίπτωση οι τοπικοί φορείς και η ένωση θυμάτων αντέδρασαν έντονα για την αλλαγή και ωραιοποίηση των γεγονότων μέσω της ταινίας.
Δε θα συνεχίσω γιατί θα βγω off topic, αλλά είναι αξιοθάυμαστο και απορίας άξιο αυτό που συμβαίνει για πολλοστή φορά, κινηματογραφικά και μη.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα, διάβασα τώρα τα δημοσιεύματα.

Δε μου αρέσει ότι το καταδικάζουν μόνο από μία σκηνή 5" στο τρέιλερ, χωρίς να το έχουν δει ή να θέλουν να το δουν, από το οποίο βγάζουν το συμπέρασμα ότι ωραιοποιούνται όλοι οι αυστριακοί στρατιώτες. Αυτές οι συλλογιστικές "κάθετες" γραμμές μου θυμίζουν παρόμοιες αντιδράσεις σε άλλα θέματα της κατά καιρού επικαιρότητας που ενοχλούν το δημόσιο αίσθημα και προκαλούν συναισθηματική αντίδραση.

Η άποψη ενός κριτικού που διάβασα είναι ότι δεν ωραιοποιεί τίποτα και "παίζει" με τον θεατή μέχρι το τέλος, αλλά αυτό ας το κρίνει όποιος το δει.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Συγνώμη αλλά η ταινία δεν είναι ντοκιμαντερ. Όπως αναφέρεται είναι βασισμένη σε αληθινά γεγονότα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απαγορεύεται να υπάρχουν σεναριακά ευρήματα.
Οποιος θέλει να μάθει τι έγινε στο ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων υπάρχουν δεκάδες τρόποι να ενημερωθεί και όχι από μια ταινία.
Μια κινηματογραφική ταινία με ιστορική βάση για εμένα αποτελεί πολλές φορές κίνητρο για να αναζητήσω ιστορικές πηγές και να μαθω τι ακριβώς συνέβη.
Το να αφορίζουμε την ταινία επειδή στο σενάριο της υπάρχει ο "καλός Αυστριακός. που ούτως ή άλλως υπάρχει σαν " μύθος" χωρίς να την έχουμε δει δεν το θεωρώ σωστό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εφόσον όμως γίνεται ταινία βασιζόμενη σε ιστορικά γεγονότα με σεναριακά ευρήματα και μυθοπλασίες, αν μη τι άλλο πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή όταν αφορά ένα τέτοιο ευαίσθητο θέμα.
Προσοχή στο τίτλο, προσοχή στα ιστορικά γεγονότα, σεβασμό σε όλα.

Προφανώς και για να έχουν ξεσπάσει τέτοιες αντιδράσεις από συλλόγους τίθεται ζήτημα, ωστόσο θα ήθελα να τη δω και να κρίνω όπως πρέπει.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Εφόσον όμως γίνεται ταινία βασιζόμενη σε ιστορικά γεγονότα με σεναριακά ευρήματα και μυθοπλασίες, αν μη τι άλλο πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή όταν αφορά ένα τέτοιο ευαίσθητο θέμα.
Προσοχή στο τίτλο, προσοχή στα ιστορικά γεγονότα, σεβασμό σε όλα.

Προφανώς και για να έχουν ξεσπάσει τέτοιες αντιδράσεις από συλλόγους τίθεται ζήτημα, ωστόσο θα ήθελα να τη δω και να κρίνω όπως πρέπει.
Δεν αντιλέγω. Την ταινία δεν την εχω δει αλλά δεν θελω να την κρίνω από μια σκηνή τρειλερ και μόνο και αυτό κατακρίνω.
Θα πρέπει να την δούμε και να κρίνουμε την γενικότερη φιλοσοφία της,
Οι συλλογοι αρνούνται να δουν την ταινια
Αλλοί την υπερασπίζονται και άλλοι την κατακεραυνώνουν όπως εδώ
Είδαμε την ταινία Καλάβρυτα 1943: Άθλια προπαγάνδα - Τελικά μάθαμε ότι οι Γερμανοί ήταν φίλοι μας!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εφόσον όμως γίνεται ταινία βασιζόμενη σε ιστορικά γεγονότα με σεναριακά ευρήματα και μυθοπλασίες, αν μη τι άλλο πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή όταν αφορά ένα τέτοιο ευαίσθητο θέμα.
Προσοχή στο τίτλο, προσοχή στα ιστορικά γεγονότα, σεβασμό σε όλα.
Γιατι? Δεν κανουν ντοκιμαντερ, δεν ειναι επιστημονικο βιβλιο, καλλιτεχνικη δημιουργια ειναι. Οποιος δεν θελει δεν το βλεπει. Ας γυριστει αλλη ταινια που αποκαθιστα τις πληροφοριες.
Αν εισαγουμε τη λογοκρισια λογω ευθιξιας στην τεχνη, να φοβομαστε τον φασισμο σε ολο το φασμα. Γιατι αυτα δεν εχουν αποχρωσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom