Κινηματογραφική κουβέντα....

D

Delmem38110

Guest
Έτσι τα μιλάνε συνήθως οι Ιταλοί τ' Αγγλικά :haha: Για βάλε βίντεο ν ακούσεις την κανονική "κυρία Gucci".
Μόνο τρέιλερ και λίγα αποσπάσματα έχω δει αλλά η Γκάγκα πολύ μου άρεσε.
καμία σχέση όμως.
αυτά είναι αγγλικά με κακή αμερικάνικη προφορά, όχι ιταλική προφορά,
αν δεν γνωρίζεις (πολύ καλά) την ιταλική γλώσσα δεν μπορείς να το καταλάβεις.
θα ήθελα να ξέρω ποιος έκανε το ντουμπλάρισμα στην ιταλική έκδοση, αν το έκαναν αυτοί θα έχει γέλια.
ευτυχώς εκεί το σώσανε.
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χειμώνας στις Φλόγες-Η μάχη της Ουκρανίας για την Ελευθερία στο Netflix.
'Εξοχο ντοκυμαντέρ για τις 92 μέρες διαδηλώσεων το 2013-2014 με φόντο την πλατεία Μάιντεν, όπου ένα ολόκληρο έθνος ενώθηκε ειρηνικά προκειμένου να απωθήσει την τότε κυβέρνηση ανδρείκελων του Γιαννουκόφσκι με σκοπό να ενισχυθεί η ανεξαρτησία της χώρας και να προσχωρήσει στην Ε.Ε. σαν ένα προοδευτικό κράτος.
Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ακριβώς η αναμενόμενη....οδήγησε στα γεγονότα της Κριμαίας και κατ'επέκταση σε ότι συμβαίνει σήμερα ωστόσο ζήλεψα κάπως την ομοψυχία και την ένωση του λαού απέναντι σε έναν κοινό σκοπό.
Αυτό που λείπει από μας δηλαδή.

Η ταινία συνιστάται πάραυτα σε όσους θα ήθελαν να μάθουν λίγα περισσότερα για την χώρα που δοκιμάζεται με τόσο δραματικό τρόπο αυτές τις μέρες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Χειμώνας στις Φλόγες-Η μάχη της Ουκρανίας για την Ελευθερία στο Netflix.
'Εξοχο ντοκυμαντέρ για τις 92 μέρες διαδηλώσεων το 2013-2014 με φόντο την πλατεία Μάιντεν, όπου ένα ολόκληρο έθνος ενώθηκε ειρηνικά προκειμένου να απωθήσει την τότε κυβέρνηση ανδρείκελων του Γιαννουκόφσκι με σκοπό να ενισχυθεί η ανεξαρτησία της χώρας και να προσχωρήσει στην Ε.Ε. σαν ένα προοδευτικό κράτος.
Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ακριβώς η αναμενόμενη....οδήγησε στα γεγονότα της Κριμαίας και κατ'επέκταση σε ότι συμβαίνει σήμερα ωστόσο ζήλεψα κάπως την ομοψυχία και την ένωση του λαού απέναντι σε έναν κοινό σκοπό.
Αυτό που λείπει από μας δηλαδή.

Η ταινία συνιστάται πάραυτα σε όσους θα ήθελαν να μάθουν λίγα περισσότερα για την χώρα που δοκιμάζεται με τόσο δραματικό τρόπο αυτές τις μέρες.
Η Κριμαία ήταν πάντα ρωσική και έτσι αναφέρεται σε όλα τα βιβλία που υπάρχουν σε όλες τις βιβλιοθήκες του κόσμου, δεν έχει καμιά σχέση με την σημερινή επέμβαση που είναι απλά νταβαντζίδικη
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Είδα σήμερα στο Netflix την ταινία «Ο Βομβαρδισμός» (The Shadow in My Eye) σε σενάριο και σκηνοθεσία του Δανού Ole Bornedal (Nightwatch) που βασίζεται σε αληθινά γεγονότα και αναβιώνει ένα τραγικό επεισόδιο στην ιστορία του πολέμου της Δανίας, όταν μια επιχείρηση βομβαρδισμού της Βρετανικής Βασιλικής Αεροπορίας το 1945 προκάλεσε σημαντικές απώλειες αμάχων, πολλοί από τους οποίους ήταν παιδιά.

Μία βόμβα που στοχεύει το αρχηγείο της Γκεστάπο στην Κοπεγχάγη πέφτει καταλάθος σε ένα σχολείο και αφήνει πίσω της δεκάδες νεκρά παιδιά και ενήλικες...
Μια συγκινητική ταινία, επίκαιρη όσο ποτέ, γροθιά στο στομάχι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα να δω το Spencer. Έχει να κάνει με τη μοναξιά της Νταϊάνα και πως έφτασε κοντά στην αυτοκτονία. Κι εγώ εκεί έφτασα με την ταινία.

Επίσης πήγα να δω το al acecho, αργεντίνικο. Θα μπορούσα να είχα ζητήσει να μου κάνουν ανασκολοπιση, το ίδιο θα ήταν. Ίσως πιο γρήγορο.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Μιας και βρισκομαι σε καραντινα για μια ακομη φορα(φανταστικο τριημερο :p ) γραφω ταινιeς που προτεινω που ειδα ιδεες για Σαββατοβραδο.
Το μονοπατι των χαμενων ψυχων (the nighmare alley )επικαιρη ταινια λογω οτι ειναι η υποψηφια για καλυτερης ταινιας σε 2 μερες που ειναι και τα βραβεια οσκαρ.
Η ταινια διαδραματιζεται σε ενα υπαιθρειο τσιρκο ,οι ηθοποιοι παιζουν αριστα (Νταφοε,Κουπερ,απιθανη η Κειτ Μπλανσετ) ακομα και οι μικροι ρολοι και οι κομπαρσοι σε μια σκοτεινη και γκοθικ ατμοσφαιρα στο στυλ των ταινιων του Γκιγιελμο ντελ Τορο.
Η ταινια παρολα αυτα στο πρωτο μισο κυλαει αργα σε σημειο που λες ωραια παιζουν οι ηθοποιοι αλλα αρχισα να χασμουεριεμαι να κοιταω την καθημερινοτητα μαγων και τρικ ,δεν οδηγουσε καπου η πλοκη και λες θα μπουν τιτλοι τελους με καμμια το πολυ πολυ δραματικη σκηνη στο τσιρκο και αυτο.

Σε καμμια περιπτωση δεν κανω καποιο σποιλερ αλλα στην πορεια η ταινια εξελισσεται και αλλαζει σε σκοτεινο ψυχολογικο θριλλερ ,με αναπαντεχο τελος ως και σοκαριστικο.Που μπορει να φτασει η απληστεια του ανθρωπου και η Θεια Δικη.Δες τε το


Επισης last night in Soho.Ελαφρυ θριλερακι μυστηριου με καλη ανατροπουλα στο τελος και δοση απο 60 'ς Λονδινου με τη τυπισσα απο το Γκαμπι της βασιλισσας και γυρισμενο στο Σοχο του Λονδινου.Δεν ειναι προφανως ταινια που θα παθεις συγκοπη και θα πεις εμεινα παγωτο και wow αλλα για ενα ετσι χουχουλιαστο σαββατοβραδο θα περασει μια χαρα η βραδια
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το last night in Soho μου άρεσε πολύ ως ρυθμός ταινίας. Κατ' αρχάς η ταινια έχει απίστευτο μοντάζ και ο τρόπος που αντιπαραβαλεται και "εισχωρεί" το swinging London των 60s στο σύγχρονο Λονδίνο είναι φανταστικός. Χώρια τα πολύ ωραία 60s κομμάτια που ακούγονται. Δεν μου πολυαρεσε το φινάλε του για να είμαι ειλικρινής.
Όσο για το 'μονοπάτι των χαμένων ψυχών' βαρέθηκα ολίγον ομοίως στην αρχή, αλλά γενικά την προτείνω ως θρίλερ και ως καλλιτεχνική διεύθυνση
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα το CODA λίγες ώρες πριν πάρει το 'Οσκαρ καλύτερης ταινίας. Ρημέικ του γαλλλικού Οικογένεια Μπελιέ που είχα ήδη δει παλιότερα και μου είχε επίσης αρέσει πολύ.
Δεν έχω δει καμία από τις υπόλοιπες που συναγωνίζονταν αλλά η συγκεκριμένη βλέπεται πολύ ευχάριστα , η ερμηνεία των κωφάλαλων είναι απολαυστική και η κοπελίτσα έχει θεική φωνή που καθηλώνει (όπως άλλωστε και στη γαλλική ταινία).
Στο τέλος αναπόφευκτα βουρκώνεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Το Disney+ έρχεται στην Ελλάδα στις 14 Ιουνίου

Η streaming υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα στις 14 Ιουνίου. Ανακοινώθηκε, ακόμη, το κόστος συνδρομής για την Ελλάδα, το οποίο διαμορφώνεται σε €8,99 για μηνιαία συνδρομή ή €89,90 για ετήσια συνδρομή.
Το Disney+ έρχεται στην Ελλάδα στις 14 Ιουνίου
 

Spark

Member
Μηνύματα
92
Likes
938
είδαμε αυτή την ταινία και μας άρεσε, την προτείνω, βαθμολογία 6/10
Afterlife of the Party (2021)

Η Κάσι ζει για τα πάρτι ώσπου πεθαίνει σε ένα ατύχημα. Τώρα αυτό το κοινωνικό κορίτσι πρέπει να επανορθώσει για τα λάθη του στη Γη, αν θέλει να κερδίσει τα φτερά του.
με ελληνικούς υπότιτλους εδώ:
Afterlife.of.the.Party.2021.mp4 | userload

 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.884
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ξεκινάει τώρα στην ΕΡΤ2
Αδερφοί Ταβιανι "Μια προσωπική ιστορία"
Β' παγκόσμιος πόλεμος και Ιταλική Αντίσταση με την ματιά τών μοναδικών Ταβιανι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom