Κινηματογραφική κουβέντα....

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.007
Ειδα την ισπανικη ταινια "Κοινωνια του Χιονιου" που βασιζεται στην αληθινη ιστορια του αεροπλανου απο την Ουρουγουαη που κατεπεσε στις Ανδεις το 1972 και την προσπαθεια επιβιωσης των επιζωντων.
Δεν θα πω πολλα, αν και ειναι πολυ γνωστο το συμβαν, για να μην κανω spoiler σε καποιον που δεν εχει διαβασει για το συγκεκριμενο γεγονος.
Θα πω μονο οτι ειναι πολυ καλογυρισμενη και καθηλωτικη, παρα την μεγαλη διαρκεια της, πολυ πιο "δυνατη" απο την αντιστοιχη αμερικανικη ταινια που γυριστηκε πριν απο αρκετα χρονια βασισμενη στην ιδια ιστορια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ειδα την ισπανικη ταινια "Κοινωνια του Χιονιου" που βασιζεται στην αληθινη ιστορια του αεροπλανου απο την Ουρουγουαη που κατεπεσε στις Ανδεις το 1972 και την προσπαθεια επιβιωσης των επιζωντων.
Δεν θα πω πολλα, αν και ειναι πολυ γνωστο το συμβαν, για να μην κανω spoiler σε καποιον που δεν εχει διαβασει για το συγκεκριμενο γεγονος.
Θα πω μονο οτι ειναι πολυ καλογυρισμενη και καθηλωτικη, παρα την μεγαλη διαρκεια της, πολυ πιο "δυνατη" απο την αντιστοιχη αμερικανικη ταινια που γυριστηκε πριν απο αρκετα χρονια βασισμενη στην ιδια ιστορια.
ααααααα μόλις την τελείωσα!!!

πολύ καλή!!ναί ναί σε ό,τι είπες!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εγώ την είδα χθες και ναι είναι πολύ καλύτερη από το alive (είναι άλλωστε και 30 χρόνια νεότερη)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.007
Κι εγώ την είδα χθες και ναι είναι πολύ καλύτερη από το alive (είναι άλλωστε και 30 χρόνια νεότερη)
Και οχι μονο... οι ισπανικες ταινιες ειναι πιο ατμοσφαιρικες, ειναι "πιο" σε ολα τους απο τις αμερικανικες που εκβιαζουν το συναισθημα με σπλατεριες (ειδικα στο συγκεκριμενο στορυ προσφερεται κατι τετοιο)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και οχι μονο... οι ισπανικες ταινιες ειναι πιο ατμοσφαιρικες, ειναι "πιο" σε ολα τους απο τις αμερικανικες που εκβιαζουν το συναισθημα με σπλατεριες (ειδικα στο συγκεκριμενο στορυ προσφερεται κατι τετοιο)
Είναι και ωραίο να ακούς τη γλώσσα των πρωταγωνιστών της αληθινής ιστορίας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.007
Ακριβως! Συν του οτι το ηθικο θεμα που προεκυψε τους εφερε πρωτιστως σε συγκρουση με την πίστη τους, ηταν πολυ πιστοι καθολικοι... αυτο δεν θα μπορουσε να αποδοθει το ιδιο ευστοχα με τους αμερικανους ηθοποιους και μιλωντας αγγλικα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδε κανείς το Saltburn να αρχίσουμε το κους κους?
Είδα την ταινία και μου άρεσε πάρα πάρα πολυ!!!
Αφορά έναν νεαρό φοιτητή σε πανεπιστήμιο της Οξφόρδησ,απο μιά μικροαστική οικογένεια, ο οποίος διεισδύει στον κόσμο της αριστοκρατίας(οι περισσότεροι συμφοιτητές του ανήκουν στην ανώτερη τάξη)με έντονα συνεπακόλουθα...

Πλούτος,μεγάλη ζωή,κάστρα ,πύργοι(εξ ού και το Saltburn είναι το ονομα του πύργου ..που "πρωταγωνιστεί"),υποκρισία,ζήλια,πάθη,μικροπρέπειες,...
η ταινία τα έχει όλα!!!και σε κρατάει ,τουλάχιστον εμένα με κέρδισε σε όοοολη τη διάρκεια και φυσικά το φινάλε ακόμα περισσότερο!!!προσδίδοντας έντονα συναισθήματα και μηνύματα..
Θα σταθώ στην ερμηνεία της Ροζαμουντ Πάικ (η αψεγάδιαστη αριστοκράτισσα)που ούτως η άλλως τη θαυμάζω γενικά σε όλες της τις ταινίες και εδώ νομίζω δίνει επίσης τον καλύτερο της εαυτό και κερδίζει ακόμα περισσότερο τις εντυπώσεις ΚΑΙ από τον νεαρό πρωταγωνιστή τον.."φτωχό" φοιτητή...ο οποίος ομολογουμένως όσο προχωρά η ταινία επίσης ξεδιπλώνει το ταλεντο του και την υποκριτικη του δεινοτητα
κορυφαία γι αυτον η σκηνή..του γυμνού του σώματος πάνω στον.....αντε μη πω ακριβώς ..στο χώμα

Πάρα πάρα πολύ δυνατή-καθηλωτική ταινία!!
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.007

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα πάω σίγουρα να δω το poor things στο σινεμά. Δεν έχω δει τρέιλερ, δεν θέλω ούτε την υπόθεση να διαβάσω. Θέλω να με αιφνιδιάσει! Είδα όμως που κέρδισε χρυσή σφαίρα στην κατηγορία μιούζικαλ/κωμωδία και οι προσδοκίες έχουν πέσει στο πάτωμα. Αυτό που με είχε χαλάσει παρα πολύ στο the favourite ήταν το χιουμοράκι. Είχα πιέσει τον εαυτό μου να την δει μέχρι το τέλος. Ελπίζω το poor things να μην είναι στο ίδιο στυλ.

Θα ήθελα να ξανακάνει μια ταινία στο στυλ του killing of a sacred deer. Είχε να μου δημιουργήσει τέτοια συναισθήματα ταινία απ'το funny games του Haneke. Δώσε άλλο ένα τέτοιο ρε Λάνθιμε!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το είδα το poor things. Απλά τέλειο! Καταπληκτικό χιούμορ, καμία σχέση με τα "πνευματώδη" του The favorite, εδώ τα αστεία ήταν στα όρια της καφρίλας.

Φοβερές ερμηνείες. Πραγματικά ευτυχώς που πλέον συνεργάζεται με ηθοποιούς του Hollywood. Η διαφορά στην ηθοποιία μεταξύ των ελληνικών του ταινιών και των ξένων φαίνεται χαώδης. Με όλο τον σεβασμό στους Έλληνες ηθοποιούς φυσικά.

Όπως σε όλες του ταινίες έτσι κι εδώ ο κοινωνικός σχολιασμός στα πρέπει της ζωής είναι ότι καλύτερο.

Δεν θέλω να γράψω για την υπόθεση γιατί κι εγώ την είδα χωρίς καμία πληροφορία και με εξέπληξε θετικά. Βλέπεται πολύ ευχάριστα. Ούτε κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom