Κλήσεις στο εξωτερικό

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σε ολους!!!!
θα ηθελα τα φωτα σας.....αν μπορειτε να με διαφωτισετε....
Ταξιδεψα τον Δεκεμβριο στην Ιταλια....εκει νοικιασα ενα αυτοκινητο.....
σημερα μου ηρθε μια κληση για παραβαση οριου ταχυτητας...αντι για 50 ετρεχα με 73χιλ.....
η κληση ειναι 163 ευρω και μου ζηταει και το γραφειο ενοικιασης αλλα 60 για τα διαδικαστικα, τα οποια μου λενε οτι θα κρατησουν απο την καρτα μου......
η κληση δεν γραφει επανω που πρεπει να στειλω τα χρηματα και δεν ξερω αν υπαρχει λογος και να τα στειλω.....
εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον????
μπορει καποιος να μου προτεινει κατι σχετικα με το θεμα?????
ολες οι γνωμες δεκτες!!!!ευχαριστω!!!
 

jimmy28

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σήμερα με ήρθε μια κλήση από Ρώμη Ιταλία. Δημοτική αστυνομία 100Ε. Είχαμε πάει πριν από έναν χρόνο. Να την πληρώσω;
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
στείλε σε μένα τα 50 και δεν τρέχει τίποτα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
και τα άλλα 50 σε μένα και ξόφλησες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κ μετά αν ξαναπάς Ιταλία θα περάσεις τσάμπα διακοπές σε λουξ ξενοδοχείο, όλα πληρωμένα φαί, ύπνος μέχρι κ η πρωινή γυμναστική δωρεάν.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
περίεργο που κανείς απ΄όσους προβληματίζονται για το αν αξίζει να πληρώσουν την παράβαση δε μας λέει αν άξιζε τον κόπο να την κάνουν και ειδικά στο εξωτερικό :xmas_confused:
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
ξερει κανεισ να μου πει τι ισχυει για κλησεις-προστιμα απο αμερικη?θελω να κανω ενσταση
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Χαίρετε.

Παρακαλώ για μία απάντηση από τους γνώστες.

Πριν μία εβδομάδα, στη Γερμανία , όπου ήμουν ταξίδι με το ελληνικών πινακίδων αυτοκίνητο μου,με φωτογράφησαν για παραβίαση κόκκινου σηματοδότη ( έγινε η αλλαγή τη στιγμή που περνούσα ).Θα μου έρθει η κλήση στην Ελλάδα;Τι θα γίνει αν την αγνοήσω;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.050
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλησπέρα!Μόλις μας ήρθε κι εμάς η κλησούλα μας από Φλωρεντία!!Είχαμε ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο και προφανώς μπήκαμε σε απαγορευμένη ζώνη αν και προσπαθούσαμε πολύ να μην το κάνουμε. Είχαμε πάει πέρυσι τα Χριστούγεννα και η κλήση ήρθε χτες! Είναι 75 ευρώ +43.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:Τι γίνεται αν δεν το πληρώσουμε; Το γραφείο ενοικιάσεων είχε δεσμεύσει ένα ποσό στην κάρτα μας σαν εγγύηση και μετά από κάποιο καιρό έστειλε χαρτί με το οποίο το αποδέσμευε. Τώρα μπορεί να χρεώσει την κλήση σ' αυτή την κάρτα; Αν όχι, πώς μπορεί να τα διεκδικήσει;
εγω εχω αλλαξει δυο φορες πιστωτικη απο περσι ( κλοπη και αλλαγη τραπεζας) την γλυτωνω ;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
λόγο του ότι έχω ταξιδέψει πολλές φορές με αυτοκίνητο (το δικό μου) αλλά και νοικιασμένο στο εξωτερικό, εκείνο που ξέρω καλά είναι ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση Ελλάδα και θα πρέπει απαραιτήτως να σεβόμαστε τον εκάστοτε τοπικό ΚΟΚ γιατί απλά ΔΕΝ αστειεύονται όταν κάνουμε παράβαση !
ok άνθρωποι είμαστε και μπορεί να κάνουμε το ..."λαθάκι" μας .... Γνώμη μου όμως είναι οι κλήσεις να πληρώνονται κανονικά όταν έρχονται ειδοποιητήρια μιας και κανείς απ αυτούς δεν πρόκειται να μας "λυπηθεί" ούτε να μας ξεχάσει βέβαια ....
Τώρα .... αν κάποιος θέλει να κάνει το ... ¨κορόιδο" αδιαφορώντας για την πληρωμή της κλήσης .... είναι δικιά του ευθύνη μέχρι και ρίσκο θα έλεγα ...
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Οι @αλακίες πρέπει πληρώνονται! Είτε ηθελημένες είτε άθελα. Ας αλλάξουμε νοοτροπία και σε αυτό αν κάποτε θέλουμε να γίνουμε Ευρωπαίοι και ουσιαστικά. Από την στιγμή που ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα τιμωρηθείς για παραβίαση, ας έχεις τουλάχιστον το θάρρος και να επωμιστείς τις συνέπειες. Προσωπική άποψη καθαρά.
Φιλικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom