Κλήσεις στο εξωτερικό

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Τελικά βγάλαμε άκρη.
Πήρε τηλ ο άντρας μου στη Europcar η οποία μας ενημέρωσε ότι από την πλευρά της μας χρέωσε με 40 ευρώ πρόστιμο για τη μεταβιβαση των στοιχειων λόγω της κλήσης που φάγαμε.
Τελικά η παράβαση ήταν στο Μπεργκαμο, καλέσαμε και μας ανέφεραν ότι λόγω προβλήματος εύρεσης μας από το ταχυδρομείο η κλήση ακυρώθηκε. Επίσης μας είπαν ότι το ποσό θα ήταν 84€ Εάν το πληρώναμε εντός 5 ημερών.

Σταθήκαμε τυχεροί μέσα στην ατυχία μας.
Ωστόσο ακόμα αναρωτιέμαι τι παράβαση κάναμε... Δεν είχαν πρόσβαση να δουν πλέον...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποσό παντως των 84€ ειναι τυπικο για παραβιαση ZTL.
 

papastatho1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας,
Ξέρετε ότι κάθε φορά που η εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου δίνει τα στοιχεία σας σε κάποια αρχή (π.χ. για κλήση) ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΑΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΜΕ 61€. Αυτό τουλάχιστον συνέβη σε μένα στην Ιταλία.
Την τελευταία φορά που ταξίδευσα στην Μπολόνια ενοικίασα αυτοκίνητο 6/3-9/3 από την Sisily by car και Auto Europe (το είχα κλείσει μέσω του Rentalcars 40€, το παρέλαβα και το παρέδωσα στο αεροδρόμιο της Μπολόνια). Να σας πω ότι με τον ίδιο τρόπο έχω κλείσει στην Ιταλία πάνω από 20 φορές λόγω του ότι σπουδάζει εκεί και πηγαίνω συχνά. Και ενώ ήμουν χαρούμενος που προλάβαμε και επιστρέψαμε Ελλάδα με την τελευταία πτήση από Μπολόνια μετά από κάποιο διάστημα άρχισαν να μου έρχονται ειδοποιήσεις από την Sicily by car για κλήσεις από τοπική αστυνομία Ραβένας για όριο ταχύτητας και τοπική αστυνομία της Μπολονια για παράνομη είσοδο στο κέντρο 3 τον αριθμό. Για τον λόγο αυτό μου έχουν ξαφρίσει από την κάρτα μου μέχρι τώρα 427€ στέλνοντας μου 7 τιμολόγια. Φυσικά δεν τους βρίσκεις στο τηλέφωνο και σε email σου απαντάνε ότι αυτό αναφέρεται με ψιλά γράμματα στους όρους στο συμβολαίου που υπόγραψες όταν παρέλαβες το αυτοκίνητο. Φυσικά όταν κλείνεις το αυτοκίνητο πουθενά δεν αναφέρονται οι όροι του συμβολαίου που θα υπογράψεις όταν παραλάβεις το αυτοκίνητο.
Γνωρίζετε τί μπορώ να κάνω ή ποιον μπορώ να συμβουλευτώ;..
Σας Ευχαριστώ
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
Δυστυχώς αυτές οι μικρές εταιρείες τα αναφέρουν αυτά στους όρους(ψιλά γράμματα) της ενοικίασης. Αρχικά θα σε συμβούλευα να δεις αν στο mail επιβεβαίωσης που σου έστειλαν όταν έκανες την κράτηση υπάρχει σύνδεσμος που να "οδηγεί" στους όρους ή καλύτερα αν στους έστειλαν σε pdf. Ρίξε μία ματιά εκεί και αν δεν προβλέπεται από πουθενά ξεκίνα με αμφισβήτηση των συναλλαγών στην τράπεζα σου, ενημερώνοντας σχετικά και την εταιρεία. Αν πάλι προβλέπεται στους όρους, δυστυχώς πρέπει να τα πληρώσεις, άλλωστε συμφώνησες με αυτούς τους όρους για να πραγματοποιήσεις την ενοικίαση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δυστυχώς αυτές οι μικρές εταιρείες τα αναφέρουν αυτά στους όρους(ψιλά γράμματα) της ενοικίασης.
"μικρες εταιρειες"? Την ξερεις? Ειναι εταιρεια 57 ετων με 20000+ οχηματα. Ποιά ψιλα γραμματα? Αυτα που βαριομαστε ολοι να διαβασουμε? Υπαρχουν κανονικα στο σαιτ της εταιρειας σε εμφανεστατο σημειο πριν κλεισεις. Επειτα τι φταιει? Χρεωνει διαχειριστικα εξοδα (οσα θελει κ εχει δικαιωμα) για παραβασεις που βεβαιωθηκαν απο αλλους.
Δηλ: 1. Διαβαζουμε καλα τους ορους αυτου που αγοραζουμε κ 2. Δεν παραβιαζουμε τον ΚΟΚ ειδικα με ενοικιαζομενο.
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
"μικρες εταιρειες"? Την ξερεις? Ειναι εταιρεια 57 ετων με 20000+ οχηματα. Ποιά ψιλα γραμματα? Αυτα που βαριομαστε ολοι να διαβασουμε? Υπαρχουν κανονικα στο σαιτ της εταιρειας σε εμφανεστατο σημειο πριν κλεισεις. Επειτα τι φταιει? Χρεωνει διαχειριστικα εξοδα (οσα θελει κ εχει δικαιωμα) για παραβασεις που βεβαιωθηκαν απο αλλους.
Δηλ: 1. Διαβαζουμε καλα τους ορους αυτου που αγοραζουμε κ 2. Δεν παραβιαζουμε τον ΚΟΚ ειδικα με ενοικιαζομενο.
Το μικρές ίσως ήταν ατυχές, αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία αν και με τεράστιο στόλο όπως λες, δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές, όπως είπες όμως θέλει προσοχή και με τους όρους και φυσικά με τις παραβάσεις του ΚΟΚ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μικρές ίσως ήταν ατυχές, αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία αν και με τεράστιο στόλο όπως λες, δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές, όπως είπες όμως θέλει προσοχή και με τους όρους και φυσικά με τις παραβάσεις του ΚΟΚ
Ας αφησουμε τις κριτικες απο τριτα σαιτ που βριθουν αναξιοπιστιας. Επαναλαμβανω την ερωτηση: σε τι φταίει η εταιρεια? Απαντησε στο email σαφεστατα. Μηπως επρεπε να ακυρωσει τις παραβασεις?
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
Ας αφησουμε τις κριτικες απο τριτα σαιτ που βριθουν αναξιοπιστιας. Επαναλαμβανω την ερωτηση: σε τι φταίει η εταιρεια? Απαντησε στο email σαφεστατα. Μηπως επρεπε να ακυρωσει τις παραβασεις?
Ποιος είπε ότι φταίει η εταιρεία; Ποιος είπε ότι έπρεπε να ακυρώσει τις παραβάσεις; Διάβασες κάτι τέτοιο πουθενά; Η συζήτηση ξεκίνησε από τον papastatho1 για τα διαχειριστικά έξοδα, 61 Ευρώ για κάθε φορά που δίνει τα στοιχεία του στις αρμόδιες Υπηρεσίες και σε αυτό και μόνο αναφερθήκαμε όσον αφορά τους όρους. Οι παραβάσεις εφόσον έχουν γίνει πρέπει να πληρωθούν. Και οι κριτικές από άμεσους συνεργάτες βλ. Rentalcars όπου βαθμολογούν μόνο όσοι κάνουν χρήση των υπηρεσιών της εκάστοτε εταιρείας δεν μπορούν να θεωρηθούν αναξιόπιστες όπως οι κριτικές από Tripadvisor που δεν ελέγχεται η χρήση ή μη των υπηρεσιών εταιρείας ενοικιάσεων, ξενοδοχείου. εστιατορίου κ.λ.π.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εγώ κατάλαβα πάντως ότι τα 61 ευρώ αφορούν την παράβαση καθ'αυτή κι όχι διαχειριστικά έξοδα
 

roentgen21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Είδα ότι υπάρχει ήδη θέμα για το "θέμα" αλλά είναι κλειδωμένο - δεν ξέρω γιατί.

Οπότε σας παραθέτω εδώ την εμπειρία μου:

Πέρσι το καλοκαίρι είχα πάει εκδρομή με τη γυναίκα μου στη βόρεια Ιταλία όπου επισκεφτήκαμε διάφορες πόλεις με νοικιασμένο αυτοκίνητο.
Ένα χρόνο μετά, φέτος το καλοκαίρι, μου ήρθε μια κλήση συστημένη από Φλωρεντία ότι είχα μπει με το αμάξι σε απαγορευμένο δρόμο. Επειδή το πρόστιμο ήταν 75 ευρώ αν το πλήρωνες εντός 5 ημερών, 95 αν το πλήρωνες εντός 2 μηνών και το διπλάσιο εάν πέρναγαν οι 2 μήνες, το πλήρωσα αμέσως.
Ένα μήνα μετά μου ήρθαν άλλες 2 συστημένες κλήσεις από Μιλάνο για τον ίδιο περίπου λόγο (είσοδος στο ιστορικό κέντρο της πόλης χωρίος να έχω αγοράσει το σεχτικό εισιτήριο εισόδου για τους μη μόνιμους κατοίκους). Με βαριά καρδιά και θυμό τις πλήρωσα και αυτές. Λέω "θυμό" γιατί στο Μιλάνο δεν υπήρχε πουθενά ένδειξη για περιορισμό εισόδου (στην Φλωρεντία υπήρχε απαγόρευση, είχα μπει εν γνώσει μου για λόγους υγείας).

Και ερχόμαστε στο σήμερα, όπου προ ολίγων ημερών έλαβα 6 (!) κλήσεις από Μπολόνια για τον ίδιο φυσικά λόγο, και μάλιστα σε διάστημα 2 ημερών! Οι 6 αυτές κλήσεις ήρθαν με απλό ταχυδρομείο, όχι συστημένο, και μάλιστα με πλήρες αντίτιμο (δηλ. περίπου 1200 ευρώ σύνολο!!!).

Έχω στην κυριολεξία αγανακτήσει, γιατί γενικά είμαι προσεκτικός οδηγός, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν υπήρχε πινακίδα, γνωρίζω ιταλικά ώστε να καταλαβαίνω ακόμα και τις γραπτές προειδοποιήσεις, αγόραζα πάντα μπιλιετάκια για παρκάρισμα και όλοι αυτοί οι δρόμοι που υποτίθεται πώς μπήκα παρανόμως ήταν γιατί έκανα κύκλους να βρω νόμιμη θέση παρκαρίσματος!

Δεν υπήρχε πουθενά αστυνομικός να με εμποδίσει. Αυτό το σύστημα με τις κάμερες λειτουργεί ξεκάθαρα εισπρακτικά και όχι αποτρεπτικά, γιατί αν υπήρχε ένας αστυνομικός την πρώτη φορά να με σταματήσει και να μου κόψει ενδεχομένως κλήση αν έτσι έκρινε, δεν θα είχαν ακολουθήσει οι επόμενες!

Τι πρέπει να κάνω τώρα; Σίγουρα δεν προτίθεμαι να πληρώσω το ποσό, κυρίως από τη στιγμή που δεν έλαβα εγκαίρως τις κλήσεις με το μειωμένο αντίτιμο.

Ευχαριστώ
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν είσαι ευσυνείδητος ταξιδευτής και ευσυνείδητος πολίτης ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσεις.Αν δεν !!! και φυσικά δεν ξαναπάς Ιταλία η δεν ξανά νοικιάσεις αυτοκίνητο τότε ΝΑΙ έκανες το κέφι σου-δουλεία σου-ανάγκη και Ok.............
 

roentgen21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Όπως θα διαβάσατε, πλήρωσα αμέσως τις πρώτες κλήσεις. Επίσης - ακριβώς λόγω ευσυνειδησίας - πλήρωσα δεκάδες ευρώ σε μπιλιετάκια παρκαρίσματος, ακριβώς επειδή σέβομαι τη χώρα που επικέπτομαι, στο βαθμό όμως που αυτό μου έχει γνωστοποιηθεί. Εδώ όμως βλέπω ότι πρόκειται πλέον για μια βιομηχανία είσπραξης και μάλιστα με δόλο, αφού δεν υπάρχει η σχετική σήμανση - ή τουλάχιστον δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή από τον επισκέπτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom