Κλήσεις στο εξωτερικό

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Αν είσαι ευσυνείδητος ταξιδευτής και ευσυνείδητος πολίτης ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσεις.Αν δεν !!! και φυσικά δεν ξαναπάς Ιταλία η δεν ξανά νοικιάσεις αυτοκίνητο τότε ΝΑΙ έκανες το κέφι σου-δουλεία σου-ανάγκη και Ok.............
μα είναι δυνατόν να θεωρούμε κάποιον ευσυνείδητο ταξιδευτή και ευσυνείδητο πολίτη αν πληρώσει πρόστιμο οδικής κυκλοφορίας 1200€ ??????????
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν κ τα ποστ φαινονται τρολαρισμα αφου εχει ηδη αποφασιστει η μη πληρωμη προστιμων, μονο για τους μελλοντικους επισκεπτες:
Αστεια πραγματα. Οποιος οδηγει στην Ιταλια ξερει
1. Τα κεντρα των πολεων εχουν περιορισμους κυκλοφοριας που πρεπει να τους μαθουμε πριν μπουμε.
2. Φυσικα κ υπαρχει σημανση. Ειναι παρανομη η μη σημανση κ μαλιστα πριν απο οποιαδηποτε καμερα, ακομα κ στον αυτοκινητοδρομο. Στο λενε λοιπον οτι εδω υπαρχει απαγορευση κ καμερα. Αν καποιος τα αγνοει κ περναει με κοκκινο, μπαινοβγαινει στα ιστορικα κεντρα κατα βουληση κ δεν ξερω γω τι αλλο, φυσικα κ πρεπει να πληρωσει. Συμβουλες περι αντιθετου ας αναζητουνται στο dark internet, οχι εδω.
 
Last edited:

roentgen21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Κανένα τρολάρισμα, δεν έχει αποφασιστεί η μη πληρωμή, αντιθέτως θα υπάρξει επικοινωνία με τον Δήμο της πόλης, γιατί έχει γίνει σωρεία λαθών και παραλείψεων. Τα πρόστιμα στην Ιταλία έχουν ένα περιθώριο 60 ημερών όπου η τιμή τους είναι στο μισό. Εδώ γιατί δεν υπήρξε καμία ενημέρωση, όπως αντίστοιχα έγινε στις άλλες 2 πόλεις;
Δεύτερον, ΟΧΙ, δεν υπήρχε σήμανση, σε κάθε διαδρομή σε ξένη πόλη δεν κάνω άλλο από το να προσέχω τα σήματα.
Έφτασα Πολωνία και γύρισα με το αμάξι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!
Δεν χρειάζονται εύκολα - και κυρίως αυθαίρετα - συμπεράσματα.
 

marw9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κανένα τρολάρισμα, δεν έχει αποφασιστεί η μη πληρωμή, αντιθέτως θα υπάρξει επικοινωνία με τον Δήμο της πόλης, γιατί έχει γίνει σωρεία λαθών και παραλείψεων. Τα πρόστιμα στην Ιταλία έχουν ένα περιθώριο 60 ημερών όπου η τιμή τους είναι στο μισό. Εδώ γιατί δεν υπήρξε καμία ενημέρωση, όπως αντίστοιχα έγινε στις άλλες 2 πόλεις;
Δεύτερον, ΟΧΙ, δεν υπήρχε σήμανση, σε κάθε διαδρομή σε ξένη πόλη δεν κάνω άλλο από το να προσέχω τα σήματα.
Έφτασα Πολωνία και γύρισα με το αμάξι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!
Δεν χρειάζονται εύκολα - και κυρίως αυθαίρετα - συμπεράσματα.
Καλησπέρα, βγάλατε καποια άκρη με τα πρόστιμα; αντιμετωπιζω παρομοια περίπτωση.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια στην παρέα ... έλαβα την παρακάτω "κλήση" από την Ιταλία (Σικελία) που ήμουν πέρυσι με το Ι.Χ. μου. Πρόκειται για παραβίαση ορίου ταχύτητας (πήγαινα με 112km/h ενώ το όριο ήταν 90km/h) ... ενώ όλοι οι ιταλοί πέρναγαν δίπλα μου σαν τρελοί ... όσοι έχουν πάει Σικελία το γνωρίζουν καλά !
Να διευκρινίσω ότι έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με αυτ/το στο εξωτερικό και σέβομαι τα πάντα !

...ωστόσο ΔΕΝ είναι το θέμα μου να μην πληρώσω .. αλλά το αν είναι γνήσιο το έγγραφο που έλαβα ή από κανέναν διαδκτυακό απατεώνα ... ! Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να επιβεβαιώνει το γνήσιο ενός τέτοιου εγγράφου ? Έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο ? Με όλους αυτούς τους απατεώνες που κυκλοφορούν ανάμεσα μας δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα !
κληση ιταλιας.jpg
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Γεια στην παρέα ... έλαβα την παρακάτω "κλήση" από την Ιταλία (Σικελία) που ήμουν πέρυσι με το Ι.Χ. μου. Πρόκειται για παραβίαση ορίου ταχύτητας (πήγαινα με 112km/h ενώ το όριο ήταν 90km/h) ... ενώ όλοι οι ιταλοί πέρναγαν δίπλα μου σαν τρελοί ... όσοι έχουν πάει Σικελία το γνωρίζουν καλά !
Να διευκρινίσω ότι έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με αυτ/το στο εξωτερικό και σέβομαι τα πάντα !

...ωστόσο ΔΕΝ είναι το θέμα μου να μην πληρώσω .. αλλά το αν είναι γνήσιο το έγγραφο που έλαβα ή από κανέναν μαφιόζο ... Για Σικελία μιλάμε ! Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να επιβεβαιώνει το γνήσιο ενός τέτοιου εγγράφου ? Έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο ? Με όλους αυτούς τους απατεώνες που κυκλοφορούν ανάμεσα μας δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα !
ο σαμιον θα μπορούσε να σε βοηθήσει.
εναλλακτικά κάποιος που ξέρει ιταλικά να πάρει τηλέφωνο για επιβεβαίωση.
το τηλέφωνο που αναγράφετε στο χαρτί το έψαξα δεν υπάρχει πουθενά στον ιταλικό κατάλογο.
και ο τοπικός κωδικός της πόλης είναι 0981 όχι 0744
το 0744 είναι στην ουμπρια όχι στην Σικελία.
και η πόλη που αναγράφετε είναι στη κοζεντσα.
ένα μπάχαλο δηλαδή.
στείλε ΠΜ στον σαμιον να σε βοηθήσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ο σαμιον θα μπορούσε να σε βοηθήσει.
εναλλακτικά κάποιος που ξέρει ιταλικά να πάρει τηλέφωνο για επιβεβαίωση.
το τηλέφωνο που αναγράφετε στο χαρτί το έψαξα δεν υπάρχει πουθενά στον ιταλικό κατάλογο.
και ο τοπικός κωδικός της πόλης είναι 0981 όχι 0744
το 0744 είναι στην ουμπρια όχι στην Σικελία.
και η πόλη που αναγράφετε είναι στη κοζεντσα.
ένα μπάχαλο δηλαδή.
στείλε ΠΜ στον σαμιον να σε βοηθήσει.
καταρχην δεν εχει καμμια σχεση το εγγραφο με Σικελια. κ απορω που αναφερεται. κ πως αναφερεται κιολας. με το κλασικο κλισε. αυτο που λενε στο βορρα για ελληνες: μαυριδεροι κλεφτακοι. μην αναπαραγετε κλισε αρνητικα, γυρνανε μπουμερανγκ.
επειτα εγινε η οχι η παραβαση? αναφερει ωρα, ημερομηνια κ μερος. ηταν η οχι εκει το ΙΧ? κ τελος το τηλ νουμερο μην το ψαχνεις, οι μικροι Δημοι αναθετουν σε ιδιωτικες εταιρειες την εισπραξη χρεων.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πλήρωσε το , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , κατ΄ εμέ φαίνεται γνήσιο και έχει όλες τις σχετικές λεπτομέρειες, Αν ήσουν εκεί και μάλλον την έχεις κάνει, ΤΕΛΟΣ !
 
D

Delmem38110

Guest
καταρχην δεν εχει καμμια σχεση το εγγραφο με Σικελια. κ απορω που αναφερεται. κ πως αναφερεται κιολας. με το κλασικο κλισε. αυτο που λενε στο βορρα για ελληνες: μαυριδεροι κλεφτακοι. μην αναπαραγετε κλισε αρνητικα, γυρνανε μπουμερανγκ.
επειτα εγινε η οχι η παραβαση? αναφερει ωρα, ημερομηνια κ μερος. ηταν η οχι εκει το ΙΧ? κ τελος το τηλ νουμερο μην το ψαχνεις, οι μικροι Δημοι αναθετουν σε ιδιωτικες εταιρειες την εισπραξη χρεων.
εμενα γιατί μου τη λες μπορώ να καταλάβω;
το παλικάρι ζήτησε πληροφορίες και σε θεωρώ τον πλέον κατάλληλο μια και ζεις εκεί.
 
D

Delmem38110

Guest
Πλήρωσε το , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , κατ΄ εμέ φαίνεται γνήσιο και έχει όλες τις σχετικές λεπτομέρειες, Αν ήσουν εκεί και μάλλον την έχεις κάνει, ΤΕΛΟΣ !
και εμένα γνήσιο μου φαίνεται αλλά ας μας το πει κάποιος που ξέρει από αυτά, η ας κάνει ένα κόπο να τηλεφωνήσει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εμενα γιατί μου τη λες μπορώ να καταλάβω;
το παλικάρι ζήτησε πληροφορίες και σε θεωρώ τον πλέον κατάλληλο μια και ζεις εκεί.
μυγιαγγιχτος? απαντησα σε οποιον με ανεφερε. δεν θα κανω 10 παραθεσεις ποστ αν βλεπεις φαντασματα. που βλεπεις προσωπικη αναφορα δεν μπορω να καταλαβω. ρηλαξ, μοχιτο στο χερι κ παραλια. εστω κ σε προβλητα του παδου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πλήρωσε το , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , κατ΄ εμέ φαίνεται γνήσιο και έχει όλες τις σχετικές λεπτομέρειες, Αν ήσουν εκεί και μάλλον την έχεις κάνει, ΤΕΛΟΣ !
και εμένα γνήσιο μου φαίνεται αλλά ας μας το πει κάποιος που ξέρει από αυτά, η ας κάνει ένα κόπο να τηλεφωνήσει...
εμενα μου φαινεται "γνησιοφανες".. εκτος απο το τηλεφωνο που παραπεμπει σε ιδιωτικη εταιρεια κ το email δεν φαινεται γνησιο. κανενα κρατικο, δημοτικο email δεν τελειωνει σε .com
θα εστελνα για ινφο email/η τηλ στο original γραφειο του Δημου, αν οντως υπηρχε πιθανοτητα να ειχα κανει την παραβαση.
Comune di Rocca Imperiale - Ufficio Verbali
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom