Κλήσεις στο εξωτερικό

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δεν μπορώ να φανταστώ πλεκτάνη μεταξύ εταιρείας και μαφιόζων !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γεια στην παρέα ... έλαβα την παρακάτω "κλήση" από την Ιταλία (Σικελία) που ήμουν πέρυσι με το Ι.Χ. μου. Πρόκειται για παραβίαση ορίου ταχύτητας (πήγαινα με 112km/h ενώ το όριο ήταν 90km/h) ... ενώ όλοι οι ιταλοί πέρναγαν δίπλα μου σαν τρελοί ... όσοι έχουν πάει Σικελία το γνωρίζουν καλά !
Να διευκρινίσω ότι έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με αυτ/το στο εξωτερικό και σέβομαι τα πάντα !

...ωστόσο ΔΕΝ είναι το θέμα μου να μην πληρώσω .. αλλά το αν είναι γνήσιο το έγγραφο που έλαβα ή από κανέναν μαφιόζο ... Για Σικελία μιλάμε ! Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να επιβεβαιώνει το γνήσιο ενός τέτοιου εγγράφου ? Έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο ? Με όλους αυτούς τους απατεώνες που κυκλοφορούν ανάμεσα μας δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα ! View attachment 393858
Κάτι μου θυμίζει το σήμα πάνω αριστερά του εγγράφου....Θα πρέπει όμως να το ελέγξω αν όντως είναι αυτό που σκέφτομαι. Θα σου πω αύριο το πρωί.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κάτι μου θυμίζει το σήμα πάνω αριστερά του εγγράφου....Θα πρέπει όμως να το ελέγξω αν όντως είναι αυτό που σκέφτομαι. Θα σου πω αύριο το πρωί.
Πως φαίνεται η γκαζιαρα οδηγός.... 👌
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Last edited:

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
καταρχην δεν εχει καμμια σχεση το εγγραφο με Σικελια. κ απορω που αναφερεται.
ok έχεις δίκιο ... ίσως την κλήση την άρπαξα στη διαδρομή για Σικελία αφού βγήκα/μπήκα από Μπάρι ...
Το έγγραφο Λέει καθαρά ότι ήμουν στην SS106 στο 411 χιλιόμετρο στη ROCCA IMPERIALE (περιοχή μάλλον) ... ΝΑΙ είναι "γνησιοφανες" το έγγραφο αλλά ακόμα και εσύ που ζεις εκεί αμφιβάλεις σύμφωνα με τα γραφόμενά σου ... πόσο μάλλον εγώ !

κάποια παιδιά λένε "έλα μωρε πλήρωσε το να ξεμπερδεύεις" ...
αν νομίζετε παίδες ότι είναι τόσο εύκολο να πληρωθούν τσακ μπαμ 200€ να μου το πείτε και μένα ...
Ξαναλέω ΟΛΟΙ οι γκαζιάρηδες ιταλοί ήθελαν να περάσουν απο πάνω μου γιατί πήγαινα (ο ηλίθιος) με τα όρια του ιταλικού ΚΟΚ !
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι ξέρεις που και πότε έχεις κάνει την παράβαση ! Άρα το πρόβλημα είναι το ποσό που πρέπει να πληρωθεί και όχι η γνησιότητα του εγγράφου.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι ξέρεις που και πότε έχεις κάνει την παράβαση ! Άρα το πρόβλημα είναι το ποσό που πρέπει να πληρωθεί και όχι η γνησιότητα του εγγράφου.
ΟΧΙ δεν κατάλαβες σωστά ! ... Ακριβώς το αντίθετο ... Το γράφω και στο αρχικό μου post. ... δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ... Το πληρώνω αρκεί το έγγραφο να είναι γνήσιο και αυτό προσπαθώ να εξακριβώσω.
 
D

Delmem38110

Guest
ΟΧΙ δεν κατάλαβες σωστά ! ... Ακριβώς το αντίθετο ... Το γράφω και στο αρχικό μου post. ... δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ... Το πληρώνω αρκεί το έγγραφο να είναι γνήσιο και αυτό προσπαθώ να εξακριβώσω.
για να το εξακριβώσεις (έπρεπε να το είχες κάνει) πάρε τηλέφωνο στο αναγραφόμενο νούμερο για να διαπιστώσεις την γνησιότητα. έχει γλώσσες επιλογής και ιταλικά και αγγλικά, μπορείς να μιλήσεις και με εκπρόσωπο. σε ώρες γραφείου Ιταλίας.
επίσης στο χαρτί που σου έστειλαν πρέπει να έχει ιστοσελίδα και τρόπο για να μπεις και να πληρώσεις. το έγγραφο είναι μάλλον αυθεντικό διαφορετικά πως θα βρίσκανε τα πάντα για σένα.



Come pagare le multe online

Il pagamento delle multe online può avvenire: accedendo al sito del Comune, se la contravvenzione è stata elevata dalla polizia municipale; tramite il sito di Poste Italiane, se il verbale è stato redatto dai Carabinieri o dalla Polizia di Stato; tramite bonifico bancario online.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΟΧΙ δεν κατάλαβες σωστά ! ... Ακριβώς το αντίθετο ... Το γράφω και στο αρχικό μου post. ... δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ... Το πληρώνω αρκεί το έγγραφο να είναι γνήσιο και αυτό προσπαθώ να εξακριβώσω.
αμφιβαλω αν ειναι οπως πρεπει λογω παραπλανητικου email. αυτο φαινεται να εχει τα στοιχεια σου σωστα αλλα η δεν εχεις ποσταρει ολο το εγγραφο η δεν ειναι σωστο. πρεπει να εχει οδηγιες πως να στειλεις την αντιθεση σου σε σωστο email βεβαια. φαινεται καποια ιδιωτικη εταιρεια εχει αναλαβει την εισπραξη του ποσου. που θα φτασουν δεν μπορω να ξερω, δηλ αν θα φτασουν ως την ΔΟΥ σου. αν φτασουν εκει το ποσο θα εχει παει σιγουρα στα υψη τοτε. ρωτα ενα δικηγορο.
εντυπωσιακη η οργανωση ενος μικρου Δημου. εστησαν σουπερ μηχανη, ενα αυτοματο μηχανηματακι, μια συμβαση με ιδιωτες κ αντε ξεμπλεξε. ενημερωτικα εχεις 60 μερες για ενσταση κ 5 χρονια για παραγραφη.
 
D

Delmem38110

Guest
είχε γίνει σάλος για τα autovelox πριν χρόνια. τελικά τα διαχειρίζονται ιδιωτικές εταιρείες και δίνουν προμήθεια στους δήμους ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είχε γίνει σάλος για τα autovelox πριν χρόνια. τελικά τα διαχειρίζονται ιδιωτικές εταιρείες και δίνουν προμήθεια στους δήμους ...
οχι. η βεβαιωση παραβασεων ειναι παντοτε εργο της Αστυνομιας. εστω κ απο το γραφειο, γι αυτο αλλωστε εχεις παντα το νομικο δικαιωμα ενστασης. αν λες για αγορα, ενοικιαση μηχανηματων ναι. το ιδιο κ η εισπραξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom