Κλήσεις στο εξωτερικό

D

Delmem38110

Guest
οχι. η βεβαιωση παραβασεων ειναι παντοτε εργο της Αστυνομιας. εστω κ απο το γραφειο, γι αυτο αλλωστε εχεις παντα το νομικο δικαιωμα ενστασης. αν λες για αγορα, ενοικιαση μηχανηματων ναι. το ιδιο κ η εισπραξη.
το δεύτερο.
να το ξέρουν και οι υπόλοιποι ταξιδιώτες.... οι ιταλικοί δρόμοι και οι αερογέφυρες στις αουτοστραντες είναι γεμάτοι με autovelox τουλάχιστον στον βορά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ ... μήπως αυτό ?--> Comune di Rocca Imperiale - Home Page (Διοίκηση Δημοτικής Αστυνομίας: Rocca Imperiale)
Όχι, το εθνόσημο αυτής της περιοχής πρώτη φορά το βλέπω. Μου θύμιζε το σήμα που έχουν κάποια ΄τελωνειακά έγγραφα που πέρασαν πρόσφατα απο τα χέρια μου, αλλά είναι άλλης περιοχής τελικά. Το σήμα μοιάζει αλλά δεν είναι το ίδιο.
Rocca Imperiale (Calabaria, Italy)

κάποια παιδιά λένε "έλα μωρε πλήρωσε το να ξεμπερδεύεις" ...
αν νομίζετε παίδες ότι είναι τόσο εύκολο να πληρωθούν τσακ μπαμ 200€ να μου το πείτε και μένα ...
Ξαναλέω ΟΛΟΙ οι γκαζιάρηδες ιταλοί ήθελαν να περάσουν απο πάνω μου γιατί πήγαινα (ο ηλίθιος) με τα όρια του ιταλικού ΚΟΚ !
Το χρηματικό ποσό δεν είναι μικρό, αλλά το οτι οι Ιταλοί τρέχουν (που όντως τρέχουν!) δεν δικαιολογεί να τρέχουμε και εμείς. Οπότε μη το ξανα λες, γιατί δεν είναι σωστό και δεν είσαι ηλίθιος όταν τηρείς νόμους!
Εχθές κοίταξα την κλήση που μου έκοψαν εμένα (σε άλλη περιοχή και για άλλο λόγο) και πάνω αριστερά έχει το εθνόσημο της περιοχής και τα στοιχεία του μειλ επικοινωνίας με την αστυνομική αρχή έχουν κατάληξη .it

Πως φαίνεται η γκαζιαρα οδηγός.... 👌
Ούτε καν....Οι διαδρομές στα οδικά είναι μέρος του ταξιδιού και σκοπός μου είναι να τις απολαμβάνω! Αυτό όμως δεν σε γλιτώνει απο κλήσεις, όταν πρέπει να πηγαίνεις πχ με 50χλμ σε κατοικημένη περιοχή και σε γράφουν γιατί πήγαινες με 57χλμ (ακόμα έκοβα ταχύτητα και με έγραψαν....)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχθές κοίταξα την κλήση που μου έκοψαν εμένα (σε άλλη περιοχή και για άλλο λόγο) και πάνω αριστερά έχει το εθνόσημο της περιοχής και τα στοιχεία του μειλ επικοινωνίας με την αστυνομική αρχή έχουν κατάληξη .it
καλα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, εξαρταται ποιος το στελνει. αν το στελνει ο mitsos.com μπορει να βαλει ως "εθνοσημο" κ το ωραιοτερο που υπαρχει (δηλ το δαφνοστεφανωμενο εφηβο).
σημασια εχει να ειναι το εγγραφο οπως πρεπει δηλ με σωστες οδηγιες για ενσταση. τωρα κατα ποσο μια μικρη ιδιωτικη εταιρεια φτανει ως τη ΔΟΥ ειναι θεμα διακρατικων συμφωνιων, η παραβαση αυτη παντως δεν περιλαμβανεται σε αυτες της ευρωπαικης οδηγιας.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
To πλήρωσα ήδη ... απλά το αναφέρω ... ελπίζω να είναι όλα ok
Έστειλα και mail στους τάδε για επιβεβαίωση ...

εννοείται ότι στην μεταφορά (ΙΒΑΝ) μου έβγαλε τα σωστά στοιχεία της αστυνομίας εκει

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
μια φορα εχω νοικιασει ΙΧ εκτος Ελλαδας και αποφευγω στην Ιταλια..... για ευνοητους λγους.

Παρεα τριων φιλων προ 4ετιας ο ενας πολυ εμπειρος απο αντιστοιχα ταξιδια κλπ κλπ το πηρε πανω του αφου επεμενε οτι ειναι ασφαλες και ανεξοδο και μας εμφανισε 3 μηνες μετα κληση απο Δημοτικη Αστυνομια του Bergamo ισης αξιας με την ναυλωση του ΙΧ και τα υπολοιπα εξοδα!!!
Το τακτοποιησαμε με συνοπτικες διαδικασιες αφου σε καθε περιπτωση ειναι χρονοβορα και πολυεξοδη η αμφισβητηση ειδικα σε Ενοικιαζομενο ΙΧ που εχει τα στοιχεια της καρτας κλπ κλπ

Δυο φορες δεχτηκα κληση και σε Βουλγαρια,,,,
Την πρωτη την τακτοποιησα σε τοπικο ταχυδρομειο της γειτονος με μικρη προμηθεια της ταξης των 3 lev και την δευτερη ....(αφορουσε βενιετα μη εκδοση και φωτογραφιση μου) επιτοπου με χρεωστικη καρτα.... Αξιζει να πω οτι οι Βουλγαροι ειναι πολυ πολυ οργανωμενοι και αυστηροι σε θεματα παραβασεων ΚΟΚ και ειναι αδυνατον να την σκαπουλαρεις ειτε για απλο οριο ταχυτητας είτε κατι αλλο οπως μη εκδοση βενιετας οπως εγω!!!! Αν το αφησεις το προστιμο για μετεπειτα πληρωμη μου εξηγησε η αστυνομικος τριπλασιαζεται η τιμη του παραβολου!!!! Αξιζει να πω οτι μου βεβαιωσαν παραβαση που ειχα εκτελεσει μηνα Αυγουστο του ιδιου ετους ενω με σταματησαν μηνα Οκτωβριο!!
Αυτο το τελευταιο το καταλαβαινεις οταν μπαινεις σε εισοδους μεγαλων πολεων πλεον και βλεπεις ολους να οδηγανε με 50 χλμ την ωρα τη στιγμη που αλλοτε πηγαιναν με 100!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
καλα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, εξαρταται ποιος το στελνει. αν το στελνει ο mitsos.com μπορει να βαλει ως "εθνοσημο" κ το ωραιοτερο που υπαρχει (δηλ το δαφνοστεφανωμενο εφηβο).
Ναι, μπορεί να πλαστογραφηθεί εύκολα ένα απλό σήμα εκτός αν έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάτι που δεν παίζει με τις κλήσεις. Και στη δική μου κλήση είναι απλό το σηματάκι. Ακόμα και στα έγγραφα του τελωνείου είναι απλό.
ΥΓ. Γαύρος είσαι; Ντροπήηηηηηηη :haha:

σημασια εχει να ειναι το εγγραφο οπως πρεπει δηλ με σωστες οδηγιες για ενσταση. τωρα κατα ποσο μια μικρη ιδιωτικη εταιρεια φτανει ως τη ΔΟΥ ειναι θεμα διακρατικων συμφωνιων, η παραβαση αυτη παντως δεν περιλαμβανεται σε αυτες της ευρωπαικης οδηγιας.
Αν λάμβανα μία κλήση μετά απο μήνες για μία παράβαση που μπορεί να έχω κάνει χωρίς να το αντιληφθώ, πρώτα απ' ολα θα τσέκαρα αν έχω βρεθεί στο σημείο που μου υποδεικνύει η κλήση, αν αναγράφει σωστά τα στοιχεία του οχήματος που οδηγούσα και τέλος θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με τις τοπικές αρχές για επιβεβαίωση (αν και πιθανότατα δεν θα λάμβανα απάντηση με μειλ κυρίως).
Γιατί λες οτι δεν περιλαμβάνεται στην Ευρωπαϊκή οδηγία. Εγώ τη βλέπω πρώτη πρώτη κιόλας! Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Ναι, μπορεί να πλαστογραφηθεί εύκολα ένα απλό σήμα εκτός αν έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάτι που δεν παίζει με τις κλήσεις. Και στη δική μου κλήση είναι απλό το σηματάκι. Ακόμα και στα έγγραφα του τελωνείου είναι απλό.
2. ΥΓ. Γαύρος είσαι; Ντροπήηηηηηηη :haha:
3. θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με τις τοπικές αρχές για επιβεβαίωση (αν και πιθανότατα δεν θα λάμβανα απάντηση με μειλ κυρίως).
4. Γιατί λες οτι δεν περιλαμβάνεται στην Ευρωπαϊκή οδηγία. Εγώ τη βλέπω πρώτη πρώτη κιόλας! Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.
1. εννοουσα οτι μια χψζ εταιρεια εστειλε μια ειδοποιηση, δεν ειναι επισημο εγγραφο, μπορουν να βαλουν οτι "εθνοσημο" θελουν. εγω θα εβαζα τον εφηβο που ειπαμε.
2. ακου Παριο στο γνωστο ασμα τρισακις ημερησιως, περναει γρηγορα μην ανησυχεις.
3. το ειπαμε αυτο. αν κ εχει αποδεχθει την τελεση του εγκληματος ο θυτης.
4. εννοουσα την οδηγια που εξουσιοδοτει ενα κρατος την εισπραξη απο ενα αλλο. δηλ η ΔΟΥ υποχρεουται στην εισπραξη, οχι απλη ανταλλαγη στοιχειων, για συγκεκριμενες παραβασεις στο εξωτερικο. απ οτι θυμαμαι η ταχυτητα δεν ηταν σε αυτες. ε
κρατω μια επιφυλαξη γιατι δεν το ειδα προσφατα, οποιος εχει χρονο ας το ψαξει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μια φορα εχω νοικιασει ΙΧ εκτος Ελλαδας και αποφευγω στην Ιταλια..... για ευνοητους λγους.
αστεια πραγματα. εχω νοικιασει σε 5 ηπειρους σε απιθανες χωρες και πανω απο 20-30 φορες στην Ιταλια αν θυμαμαι καλα κιολας. ουδεποτε πηρα κληση στην Ιταλια περαν παρκαρισματος που το ηξερα εκ των προτερων (τις πεταξα, δεν με ενοχλησαν ποτε- τωρα θα τις πληρωνα, ειναι πιο οργανωμενοι). στον υπολοιπο κοσμο μια φορα στην Ισλανδια για 10km υπερβαση,ληστες σκετοι. κ κανα δυο παρκαρισματα που επισης πεταξα κ δεν ενοχληθηκα ποτε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
2. ακου Παριο στο γνωστο ασμα τρισακις ημερησιως, περναει γρηγορα μην ανησυχεις.
Θα σε θυμηθώωωωωωω, νανανανανα, σαν τρελόοοοο φορτηγόοοοοοοο νανανανα Με τα φρένα σπασμένααααααα (οχι να μην λες οτι είμαι και εκτός θέματος), με τα φρένα σπασμέναααααααα με τα φρένα σπασμέναααααααααα Θα σε θυμηθώωωωωωω 😊
 
D

Delmem38110

Guest
Το πολύ 2 μέρες θέλει η Βερόνα. Προσοχή μην μπείτε με αμάξι στην παλιά πόλη καταγράφουν οι κάμερες και έρχεται μια κλησαρα από εκεί που δεν το περιμένεις...
όπου υπάρχει απαγόρευση (divieto) εννοείτε πως δεν θα μπεις. και δεν είναι μόνο στη Βερόνα αυτό.
τώρα το να ξεπετάξεις μια τόσο σημαντική πολλή όσο η Βερόνα σε δυο μέρες.....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom