Κλείνει και το Athens Imperial

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Κλείνει και το Athens Imperial | ATHENOLOGY | LiFO

Κλείνει και το Athens Imperial
Άλλο ένα λουκέτο σε ξενοδοχείο στο κέντρο της Αθήνας


Τη διακοπή της λειτουργίας του ξενοδοχείου Athens Imperial στην πλατεία Καραϊσκάκη στην Αθήνα ανακοίνωσε η εταιρεία Ελληνική Τουριστική ΑΞΤΕ, μισθώτρια του ξενοδοχείου (όμιλος Δασκαλαντωνάκη).


Είναι το τρίτο ξενοδοχείο του ίδιου ομίλου στο κέντρο της Αθήνας που βάζει λουκέτο τους τελευταίους 18 μήνες ενώ συνολικά τα ξενοδοχεία που έχουν κλείσει τα τελευταία δύο χρόνια ξεπερνούν τα 20. Κύριες αιτίες, η κρίση αλλά και η ανεξέλεγκτη κατάσταση εξαιτίας της εγκληματικότητας.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Κρίμα ... :(
Και άλλοι εργαζόμενοι στο "δρόμο" ...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Κρίμα ... :(
Και άλλοι εργαζόμενοι στο "δρόμο" ...
Όταν στήνεται μια επιχείρηση δεν έχει κύριο σκοπό να δώσει δουλειά. Γι αυτό άλλωστε και προσπαθεί να "τη βγάλει" με όσο λιγότερο προσωπικό μπορεί.
Η δημιουργία, βεβαίως, νέων θέσεων εργασίας, είναι ένα από τα (πολύ) καλά και θετικά, που παράγει αυτή η πρωτοβουλία. Επιχειρηματικές δράσεις που κύριο σκοπό έχουν την απασχόληση, είναι a priori καταδικασμένες.
Λυπάμαι ειλικρινά για τους εργαζόμενους που χάνουν το μεροκάματο, όμως λυπάμαι και το αφεντικό τους που χάνει, όχι το μεροκάματο-δε το έχει ανάγκη, θεωρητικά τουλάχιστον- αλλά κάτι σημαντικότερο...το όραμά του (κινητήρια δύναμη).
Λυπάμαι τους προμηθευτές της μονάδας, τους μικρο επιχειρηματίες της γύρω περιοχής, τους ταξιτζήδες κλπ
Μια επιχείρηση τέτοιου επιπέδου λιγότερη σημαίνει Αθήνα φτωχότερη, Ελλάδα φτωχότερη...:(
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Δε βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι. Τι λύπη μου εξέφρασα και εγώ για του εργαζόμενους, όλους και όταν λέω όλους εννοώ όλους, και το αφεντικό και το διευθυντή και την καμαριέρα και τον προμηθευτή και τον ταξιτζή ... όλους που με τον α ή β τρόπο θα βρεθούν στο "δρόμο" (σε εισαγωγικά η λέξη).
Σαφώς και μια επιχείρηση, τέτοια, όταν κλείνει σημαίνει φτωχότερη Ελλάδα.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δε βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι. ......
Δεν είπα ότι διαφωνούμε σε κάτι...
Ολοκλήρωσα (με τη γνώμη μου) την τοποθέτησή σου. Μου ακούγεται λίγο και ελλειπές, όταν πχ. κλείνει μια ολόκληρη επένδυση, με τόσες "παράπλευρες απώλειες", να τονίζεται μόνο η μείωση των θέσεων εργασίας.
Η παρέμβαση μου, παρακαλώ, πρέπει να θεωρηθεί συνεισφορά στον προβληματισμό. Έτσι απλά:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και μετά μου τη λες εμένα (τι ακριβώς μου λες παραμένει ασαφές) όταν ανεβάζω ανάλυση της Εθνικής τράπεζας.... Αλλά έστω κι έτσι.
Προκύπτει κάπου από το κείμενο κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει ότι είναι λαμόγια των λαμόγων? Ή απλώς πετάμε μια μπαρούφα για να κάνουμε θόρυβο? Επιχειρήματα δεν έχω δει πάντως.
 

demch1

Member
Μηνύματα
61
Likes
4
το ξενοδοχείο ήταν πολύ ωραίο, όμως δυστυχώς η περιοχή στην πλατεία γέμισε ξένους οπότε ο κόσμος φοβόταν...θυμάμαι σχόλια στο booking, όπου μου έκανε εντύπωση πως ένα τόσο καλό ξενοδοχείο ήταν τόσο φθηνό, που έλεγαν πόσο όμορφο είναι αλλά χάλια και επικίνδυνη η περιοχή...και μετά τυχαία πέρασα από κει και τα παιξα...είχα μείνει παλιά στο ξενοδοχείο και καμία σχέση δεν είχε η περιοχή τότε με τώρα, τότε κυκλοφορούσαμε έξω άνετα τώρα όχι πια...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εξαιρετικό ξενοδοχείο σε μία πολύ βολική περιοχή που πλυμμήρισε από κακοποιά στοιχεία, η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο ειδικά άμα κάνεις πως ανηφορίζεις την μάρνης θεός να σε φυλάει μετά το απόγευμα, οι τιμές πέσαν στο μισό για τα ξενοδοχεία αλλά απότι φαίνεται ούτε αυτό τα σώζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom