Κλείσαμε για koh samui + koh phangan !!! Ακουω προτάσεις.

Pieros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σας.
Κλεισαμε με την γυναίκα μου να παμε 5 μερες Σαμουι κ 3 μερες koh phangan.
CENTARA GRAND SAMUI 23-28/12/2013
BURI RASA RESORT AND SPA 20-23/12/2013

Απο οτι διαβαζω πολλοι εχουν πάει εκει οι περισσοτεροι με πολυ θετικές κριτικές
μηπως εχει να προτεινει κανεις καποια μερη που ειναι MUST να επισκεφτουμε ?
Restaurant ? μπαράκια , Παραλίες ? Μερη για μασάζ ?

ευχαριστω προκαταβολικά
 

Pieros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Villi το διαβασα αυτο σε ευχαριστω κ εχω σημειωσω τις πληροφορίες που είπες ήδη απλά περιμένω να ακούσω κ κατι παραπάνω :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχουν περάσει χρόνια από το ταξίδι μου στο Σαμούι, αλλά πιστεύω ότι μια μέρα από τις 5 είναι must να αφιερωθεί σε daytrip στο Koh Nangyuan και για το τοπίο και για σνόρκελ αν σε ενδιαφέρει.
aimageshack.us_a_img37_1327_zoi129.jpg


Στο Koh Phangan οι μέρες είναι πολύ λίγες, αλλά η παραλία που διάλεξες πιθανόν να είναι και η καλύτερη του νησιού. Ίσως μια βολτίτσα με longtail στη Bottle beach (για κάποιους είναι must) ή λίγο πιο νότια από κει που θα μένεις, στη Sadet που εμένα μου άρεσε πολύ
aimageshack.us_a_img689_7826_zoi099.jpg

Για μπαράκια δε μπορώ να βοηθήσω αλλά το Phangan γενικά είναι ήσυχο νησί με τη φασαρία και τα μπαράκια να μαζεύονται κυρίως γύρω από τη Haad Rin. Πιστεύω λόγω της εποχής που θα πας θα είναι σε εξέλιξη πολλά πάρτυ και οι longtails κάνουν καθημερινά beach hopping.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
από αυτά που θυμάμαι για Σαμούι είναι ότι για μασάζ εξαιρετικά έκανα πολλές φορές μπροστά από το ξενοδοχείο Als Hut στην Chaweng, για ποτό μου άρεσε στο Ark πάνω στην παραλία με μαξιλάρες όπως επίσης αν σ'ενδιαφέρουν τα live στο Τropical Murphy
 

Pieros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
αξιζει να νοικιασουμε αμαξι / μηχανακι ? Ακουσα οτι τα ταξι ειναι τσιμπιμένα
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Το Σαμούι δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο νησί αν μπορείς βέβαια να οδηγείς από δεξιά κανένα πρόβλημα. Με μηχανάκι το γυρνάς άνετα αλλά να ξέρεις ότι υπάρχουν εκατοντάδες μηχανάκια που οδηγούν σαν τρελοί. Εμείς η αλήθεια είναι ότι νοικιάζαμε ταξί για όλη την ημέρα περίπου 30ε και πηγαίναμε όπου θέλαμε. Επίσης χρησιμοποιήσαμε και μηχανάκι αλλά με την ιδιότητα του ταξί 3κάβαλο! Αυτά μόνο στην Ταυλάνδη γίνονται!!! :haha:
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
αξιζει να νοικιασουμε αμαξι / μηχανακι ? Ακουσα οτι τα ταξι ειναι τσιμπιμένα
Πήγα φέτος το καλοκαίρι Κο Σαμουι και τα ταξί ήταν όντως τσιμπιμενα,οι τιμές ήταν προκαθορισμένες και δεν δέχονταν παζάρια.Προφανως ήταν όλοι οι ταξιτζήδες συνεννοημένοι μεταξύ τους.Εμενα στην άκρη της Chaweng ,στοΑnantara Lawana,και πλήρωνα για να πάω lamai 600Βath,για Chaweng κέντρο200bath.Γενικα το Κο Σαμουι μου φάνηκε πιο ακριβό απο οτι περίμενα και σίγουρα πιο ακριβό απο την Μπανγκοκ.Πιστευω οτι δεν έχουν σχέση οι τιμές με πιο παλια.Για τις μετακινήσεις υπάρχουν και κάποια μεγάλα τζιπ με καρότσες που κάνουν χρέη λεωφορείου .Τωρα αν θες να πας στους καταρράκτες και στο εσωτερικό του νησιού ,καλό ειναι να κλείσεις μια εκδρομή απο τα τοπικά πρακτορεία .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
Διάβασε κι εδώ για πληροφορίες, έχει πολλές: http://www.travelstories.gr/2008/08/10/ταϋλάνδη-πλανεύτρα-εσύ-και-μάγισσα/

5 μέρες είναι πολλές στο Σαμούι για μένα, 3 και πολλές είναι...τις άλλες δύο μπορείς να τις φας στο υπέροχο Koh Tao.

Για μασάζ, στις παραλίες άφθονα και φτηνά. Για κάτι πολύ σπέσιαλ όμως εδώ: http://www.erandaspa.com/main/
 

Pieros

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
@GTS αλλοι λενε ειναι πολλες αλλοι λενε λιγες θα δειξει γιατι μεγαλο ρολο παιζει κ το γουστο του καθενως
σιγουρα θα παμε μια μερα στο Koh Tao. εχω ακουσει οτι εκει καθεσαι μονο αυθημερον κ μετα κλεινει ?? ισχυει κατι τετοιο ..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
Κλείνει? Τι είναι, κομμωτήριο? Κανονικό νησί είναι με ξενοδοχεία, εστιατόρια κτλ....μια χαρά ανοικτό το βρήκα.
Οι θάλασσες στο Σαμούι είναι επιεικώς μέτριες....το νησί έχει σχεδόν καταστραφεί και αλλοτριωθεί....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom