Κλείστε φθηνές διακοπές στην Ελλάδα μέσω του εξωτερικού

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γιατί οι κάτοικοι δημοφιλών καλοκαιρινών τουριστικών προορισμών και δη της Μεσογείου πληρώνουν πολλές φορές στην ίδια τους τη χώρα ακριβότερα τις διακοπές τους σε σχέση με τους Αγγλους, Γερμανούς ή άλλους ξένους επισκέπτες των χωρών τους; Aυτό είναι ένα ερώτημα που απασχολεί Ελληνες, Ισπανούς αλλά και κατοίκους άλλων τουριστικών καλοκαιρινών προορισμών του ευρωπαϊκού Νότου, το οποίο γίνεται ακόμη πιο έντονο όταν στη διπλανή ξαπλώστρα του ξενοδοχείου που διαμένουν ξένοι επισκέπτες συζητούν για το πόσο χαμηλές τιμές πλήρωσαν απολαμβάνοντας τις ίδιες υπηρεσίες με αυτούς. Προφανώς, αυτό δεν συμβαίνει γιατί οι Ελληνες ιδιοκτήτες καταλυμάτων έχουν κάτι με τους Ελληνες τουρίστες ούτε γιατί οι Ισπανοί ξενοδόχοι έχουν κάτι με τους συμπατριώτες τους. Η δυνατότητα αυτή των ξένων επισκεπτών να κλείσουν φθηνότερα τις διακοπές τους για παράδειγμα στον ελληνικό προορισμό προκύπτει από κανόνες που επιβάλλει η επιχειρηματική τουριστική αγορά παγκοσμίως. Οι ξενοδόχοι και ιδιοκτήτες διαμερισμάτων, τουλάχιστον, έξι μήνες νωρίτερα από την έναρξη της τουριστικής περιόδου πουλάνε «χονδρική» τα δωμάτιά τους στους ξένους τour οperators προσπαθώντας να εξασφαλίσουν ικανοποιητικές πληρότητες καθόλη τη διάρκεια της σεζόν. Οι τour οperators έχοντας εξασφαλίσει φθηνά τα δωμάτια τα διαθέτουν με τη σειρά τους προς ενοικίαση νωρίς και φθηνότερα στους πελάτες τους είτε αυτόνομα είτε με το αεροπορικό εισιτήριο και την παροχή πρόσθετων υπηρεσιών μεταφοράς κ.ά.
Τour οperator για κρατήσεις στην εσωτερική αγορά από Ελληνες τουρίστες που να έχει τον ρόλο των ξένων τοur οperator δεν υπάρχει. Και αυτό γιατί οι Ελληνες τουρίστες δεν κάνουν νωρίς τις κρατήσεις τους ενώ ο μεγαλύτερος όγκος ταξιδεύει κυρίως τον Αύγουστο. Τα ελληνικά ταξιδιωτικά γραφεία διαθέτουν χαμηλότερες τιμές από τις τιμές που δίνουν στους μεμονωμένους πελάτες τα ξενοδοχεία. Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξενοδόχων, έχει ήδη απευθύνει σύσταση προς τους ξενοδόχους για τη διατήρηση χαμηλών τιμών προς τους Ελληνες τουρίστες τη φετινή σεζόν και θα την επαναλάβει το επόμενο διάστημα. Ξενοδοχεία που προέβησαν σε προσφορές κατά την πασχαλινή περίοδο «επιβραβεύθηκαν» από τους Ελληνες τουρίστες με υψηλές πληρότητες και, ήδη, αναμένεται να ακολουθήσουν την ίδια πολιτική και το τριήμερο της Πρωτομαγιάς. Η ΠΟΞ στη σύστασή της αναμένεται να προτρέπει τους ξενοδόχους από τώρα να διαμορφώσουν τους προϋπολογισμούς τους για το 2010, συμπεριλαμβάνοντας με ελκυστικές προσφορές στην τιμολογιακή τους πολιτική και την ελληνική αγορά. Παράλληλα, επισημαίνει τη δυνατότητα που έχουν και οι Ελληνες να κλείσουν μέσω διαδικτυακών τόπων τη διαμονή τους σε μεγάλο αριθμό ξενοδοχείων σε τιμές αντίστοιχες με αυτές που κλείνουν και οι ξένοι τουρίστες. Ενδεικτικά, ορισμένοι διαδικτυακοί τόποι που αξίζει να επισκεφθεί κανείς, προκειμένου να κλείσει το ξενοδοχειακό του κατάλυμα έχουν ως εξής: youtravel.com: die besten Hotelangebote und Rabatte im Mittelmeer, Spanien, die Kanarischen Inseln, Griechenland, , www. expedia.com, Hotels.com - Angebote und Rabatte fΓΌr Hotelreservierungen von Luxhushotels bis hin zu gΓΌnstigen UnterkΓΌnften, Booking.com: 60000+ hotels worldwide. Book your hotel now!, www. hotelier 365.com,www.lastminute.com,www.thomascook.com,www.medhotels.com, Thomson - Holidays, Flights, Hotels, Cruises - Find your perfect holiday - Thomson.co.uk, www.hotels4you.co.


Πηγή: Καθημερινή, 26 Απριλίου 2009
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Πολύ καλό! Προσφορές και τέτοια πακέτα που μας είπες συμβαίνουν και σε ιστοσελίδες τύπου ebay. Το είχα ψάξει για πέρυσι μέσω ebay κ είχε πραγματικά παρα πολλές προσφορές. Τα προβλήματα όμως που αντιμετώπισα ήταν πολύ περισσότερα. Π.χ. πολλά πακέτα κ ίσως τα πιο δελεαστικά δεν μπορούν να τα αγοράσουν από Ελλάντα, άλλα πακέτα έχουν αρκετές μέρες (ένα συγκεκριμένο που είχα δει Κεφαλονιά 2βδομάδες),.. κ άλλους ....περιορισμούς.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οπως εχω πει κ σε αλλα ποστ μου στο φορουμ, εχω παει με γερμανικο πρακτορειο μια φορα Αγ. Δομηνικο με κοστος 1.150 για 15 μερες (αεροπορικα+μεταφορα+ξενοδοχειο+all .incl) στο Gran Bahia Principe Ell Portillo, ισως το 2ο καλυτερο στην Σαμανα, εχω παει μια φορα μεξικο ιδιες μερες ιδιο πακετο σε Πλαγια Ντ. Καρμεν, θα παω honeymoon παλι με γερμανικο πρακτορειο, κ μαλλον θα κλεισω κ 3-4 μερες Σαντορινη τον Σεπτεμβρη μεσω γερμανικου πρακτορειο....

επιγραμματικα να πω οτι ενα πακετο 15 ημερων, στο πασιγνωστο ξενοδοχειο της χαλκιδικης, με αεροπορικα-μεταφορες-all incl. για τον γερμανο εκανε περσυ το καλοκαιρι 1280 το ατομο...σκεφτειτε ποσα θελει ο καθενας απο εμας γαι 15 διανυκτερευσεις μονο...

επισης η διαμονη στο ξενοδοχειο που θελω Σαντορινη, βγαινει 260 το ατομο για 4 βραδια....αν το κλεισω μονος μου, σαν Ελληνας, θα μου βγει περιπου ειναι περιπου 390 το ατομο για 4 βραδια
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Ρε παιδιά ή εγώ δεν έχω καταλάβει καλά ή κάτι άλλο παίζει...
Ψάχνω για πλάκα λοιπόν στο monarch για ένα τριήμερο στη Λευκάδα και βλέπω σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο Results - Monarch Hotels τριήμερο για δίκλινο με 69 ευρώ (το λέω πάλι, το τριήμερο, όχι τη μέρα).
Υπάρχει κάποια παγίδα που δεν έχω καταλάβει ή δίνουμε τα δωμάτια στους ξένους τζάμπα για να ψιλογεμίζουν τα ξενοδοχεία και μετά εμείς να τα πληρώνουμε χρυσάφι?
Ακόμα, το να κλείσεις μέσω τέτοιου (εννοώ ξένου) site γίνεται ή μήπως σε κόβουν αν δουν ότι είσαι από Μπανανία?
:shock::shock::shock:
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Είναι πολύ απλό. Οι ξένοι, παίρνουν πολύ χαμηλότερες τιμές γιατί με τον όγκο πελατών που φέρνουν γεμίζουν τα ξενοδοχεία από 1η Μαίου έως σχεδόν 30 Οκτωβρίου. Πολλές δε από τις προσφορές αυτές αφορούν δωμάτια που έχουν κλειστεί με συμβόλαια "γκαραντι", δηλαδή έρθει δεν έρθει πελάτης, ο ξένος τουρ οπερέιτορ θα πληρώσει.
Για τους ελληνες βέβαια, που ταξιδεύουν 20 μέρες τον Άυγουστο και δύο τριήμερα τον χρόνο, αυτές οι τιμές δεν είναι εύκολο να δοθούν απευθείας γιατί τα ξενοδοχεία δεν βγαίνουν οικονομικά.
Κατά τα άλλα, αν κάποιος θέλει να κλείσει μέσα από ξένα σάιτ μεγάλων πρακτορείων, και ειδικά για χαμηλή περίοδο, μπορεί να το κάνει και κανέναν δεν ενοχλεί, πόσο μάλλον τον ξενοδόχο.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Οπως έγραψα και σε άλλο ποστ, έκλεισα από το monarch για την Σκιάθο για αρχές Αυγούστου, ξενοδοχείο με 105 ευρώ τη βραδυά, την ίδια στιγμή που το ίδιο το ξενοδοχείο είχε rate 170 ευρώ και το booking 190 ευρω. Το κακό είναι ότι το αγοράζεις, δεν κάνεις κράτηση απλώς, γιατί η κάρτα ήδη χρεώθηκε με ολόκληρο το ποσό. Τώρα, εάν κάτσει στραβή, θα δούμε...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως εκλεισα μεσω ξενου πρακτορειου δυο βραδια σε ξενοδ. χαλκιδικης σε τιμη περιπου 40% φθηνοτερα απο οτι αν το εκανα μονος μου
 

litsalost

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
καλημερα πολυ καλη ενημερωση

οπως εχω πει κ σε αλλα ποστ μου στο φορουμ, εχω παει με γερμανικο πρακτορειο μια φορα Αγ. Δομηνικο με κοστος 1.150 για 15 μερες (αεροπορικα+μεταφορα+ξενοδοχειο+all .incl) στο Gran Bahia Principe Ell Portillo, ισως το 2ο καλυτερο στην Σαμανα, εχω παει μια φορα μεξικο ιδιες μερες ιδιο πακετο σε Πλαγια Ντ. Καρμεν, θα παω honeymoon παλι με γερμανικο πρακτορειο, κ μαλλον θα κλεισω κ 3-4 μερες Σαντορινη τον Σεπτεμβρη μεσω γερμανικου πρακτορειο....

επιγραμματικα να πω οτι ενα πακετο 15 ημερων, στο πασιγνωστο ξενοδοχειο της χαλκιδικης, με αεροπορικα-μεταφορες-all incl. για τον γερμανο εκανε περσυ το καλοκαιρι 1280 το ατομο...σκεφτειτε ποσα θελει ο καθενας απο εμας γαι 15 διανυκτερευσεις μονο...

επισης η διαμονη στο ξενοδοχειο που θελω Σαντορινη, βγαινει 260 το ατομο για 4 βραδια....αν το κλεισω μονος μου, σαν Ελληνας, θα μου βγει περιπου ειναι περιπου 390 το ατομο για 4 βραδια
καλημερα μηπως μπορεις να δωσεις το site που εχεις βρει αυτες τισ προσφορες ευχαριστω
 

ronalsot

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
και εγω θα ηθελα λινκ απο πρακτορεια του εξωτερικου (δοκισμενα) με καλες τιμες εαν ειναι δυνατον ;-)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
για μερη πιο τουριστικα στην ελλαδα καλες τιμες ξενοδοχειων προσεξα οτι εχουν και σαιτ οπως hostelbookers και αλλες μηχανες αναζητησεις ξενοδοχειων....απλα τα μερη ειναι πιο περιορισμενα, δηλαδη νησια κυριως...
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
οπως εχω πει κ σε αλλα ποστ μου στο φορουμ, εχω παει με γερμανικο πρακτορειο μια φορα Αγ. Δομηνικο με κοστος 1.150 για 15 μερες (αεροπορικα+μεταφορα+ξενοδοχειο+all .incl) στο Gran Bahia Principe Ell Portillo, ισως το 2ο καλυτερο στην Σαμανα, εχω παει μια φορα μεξικο ιδιες μερες ιδιο πακετο σε Πλαγια Ντ. Καρμεν, θα παω honeymoon παλι με γερμανικο πρακτορειο, κ μαλλον θα κλεισω κ 3-4 μερες Σαντορινη τον Σεπτεμβρη μεσω γερμανικου πρακτορειο....

επιγραμματικα να πω οτι ενα πακετο 15 ημερων, στο πασιγνωστο ξενοδοχειο της χαλκιδικης, με αεροπορικα-μεταφορες-all incl. για τον γερμανο εκανε περσυ το καλοκαιρι 1280 το ατομο...σκεφτειτε ποσα θελει ο καθενας απο εμας γαι 15 διανυκτερευσεις μονο...

επισης η διαμονη στο ξενοδοχειο που θελω Σαντορινη, βγαινει 260 το ατομο για 4 βραδια....αν το κλεισω μονος μου, σαν Ελληνας, θα μου βγει περιπου ειναι περιπου 390 το ατομο για 4 βραδια

Ενδιαφέρομαι και γω για το site αν είναι εύκολο που κλείνεις τα ταξίδια σου.
Ευχαριστώ πολύ!
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
επειδη ειναι καιρο το θεμα χωρις απαντηση καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα του οτι εννοει το otto-reisen.de. το οποιο ειναι στα γερμανικα και δε καταλαβα και πολλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom