Γαλλία Κλεισιμο ξενοδοχειου στο Παρισι χωρις πιστωτικη.

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να 'μαι παλι!!!!

Εχω κλεισει τα αεροπορικα μου για Παρισι,17/08-24/08,και ψαχνω για ξενοδοχειο...Πιστωτικη καρτα δεν εχω...Ουτε οταν εκλεισα για τη Βιεννη ειχα,και εστειλα στο λογαριασμο του ξενοδοχειου την 1η βραδια.Ομως τωρα για το Παρισι ειναι διαφορετικα,μου ζητανε ολα τα ξενοδοχεια που εχω παρει τηλεφωνο ολο το ποσο να τους το στειλω,ενω η πολιτικη ακυρωσης τους λεει πως σε περιπτωση μη εμφανισης πληρωνεις μονο τη 1 βραδια.ΤΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ για ανθρωπους που δεν εχουν,επειδη δεν γουσταρουν να εχουν πιστωτικη καρτα;;;Γιατι εγω κυριε μου,να σου τα στειλω ολα τα χρηματα αφου σε περιπτωση που δεν εμφανιστω θα μου χρεωσεις μονο μια βραδια;;;Εχω εκνευριστει αρκετα με αυτο το θεμα.Μηπως καποιος απο σας γνωριζει κατι περισσοτερο πανω σε αυτο το θεμα;;;Ευχαριστω πολυ!!!!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
το θεμα σου ειναι οτι δεν εχεις πιστωτικη; υπαρχει μια καρτα(χρεωστικη νομιζω λεγεται).μπορεις να της βαλεις μεσα το ποσο που θελεις και να τη χρησιμοποιησεις για τετοιες καταστασεις...
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν νομιζω πως χρησιμοποιειται με τον ιδιο τροπο που χρησιμοποιειται η πιστωτικη.Αυτοι θελουν αριθμο πιστωτικης,και ημερομηνια ληξης της.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το Παρίσι έχει αρκετά μικρά ξενοδοχεία σε συνδυασμό με ιδιαίτερα αυξημένη κίνηση, οπότε το γεγονός κράτησης χωρίς πιστωτική είναι λίγο δύσκολο. Οι μόνες αλυσίδες που γνςρίζω ότι δέχονται κράτηση χωρίς πιστωτική, χωρίς προπληρωμή είναι η Accor(Sofitel, Novotel, Ibis, Mercure etc), η Intercontinental Hotels Group(Intercontinental, Crowne Plaza, Holiday Inn), καθώς και τα Radisson, δεδομένου ότι θα κλείσεις την flexible τιμή, δηλαδή την πιο ακριβή από αυτές που υπάρχουν. Παρόλα αυτά, μου έχει τύχει κατόπιν προσωπικής επικοινωνίας με το ξενοδοχείο να κάνουν καλύτερη τιμή από αυτή που εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του. Σε κάθε περίπτωση, αν η χρεωστική σου είναι VISA, μπορείς να τη δώσεις σαν εγγύηση, ή στη χειρότερη να εκδώσεις μία προπληρωμένη VISA.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Δεν νομιζω πως χρησιμοποιειται με τον ιδιο τροπο που χρησιμοποιειται η πιστωτικη.Αυτοι θελουν αριθμο πιστωτικης,και ημερομηνια ληξης της.
Ακριβως με τον ιδιο τρόπο χρησιμοποιείται. Εχει αριθμο, εχει ημερομηνια λήξης και εχει και τον τριψηφιο αριθμο στην πισω πλευρά της κάρτας. Αν προσπαθείς να κλείσεις από το booking.com δεν γινεται καμμία χρέωση προκαταβολικά. Αν δεν πάς χρεώνεται η μια βραδια. Σε καμμια περιπτωση ολο το ποσο...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ακριβως με τον ιδιο τρόπο χρησιμοποιείται. Εχει αριθμο, εχει ημερομηνια λήξης και εχει και τον τριψηφιο αριθμο στην πισω πλευρά της κάρτας. Αν προσπαθείς να κλείσεις από το booking.com δεν γινεται καμμία χρέωση προκαταβολικά. Αν δεν πάς χρεώνεται η μια βραδια. Σε καμμια περιπτωση ολο το ποσο...

Συμφωνω και επαυξανω.Ακριβως το ιδιο με τις πιστωτικες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Απλώς πρέπει η προπληρωμένη σου να έχει όλο το ποσό μέσα, για να προχωρήσει η κράτηση. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία - έχω της Κύπρου και κανά δύο φορές που προσπάθησα να κρατήσω ξενοδοχείο ενώ μέσα στην κάρτα είχα πχ 100 ευρώ μόνο δε μου τη δέχτηκαν. Φυσικά εξαρτάται από την πολιτική του ξενοδοχείου. Πάντως πάντα τη χρεωστική μου δίνω και τη δέχονται μια χαρά (η μία είναι visa και η μία visa electron, δε ξέρω αν δέχονται τις maestro)

Μια προπληρωμένη πάντως σου λύνει τα χέρια!
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Εγω εχω την εθνοcash plus,αλλα με αυτην δεν γινεται τιποτα,αν βγαλω ομως μια προπληρωμενη ειναι ολα οκ.Αυτο ομως που με νευριασε σε ολη την ιστορια ειναι ο Ρατσισμος,ξαναλεω,σε ανθρωπους που δεν εχουν πιστωτικη.Εγγυηση ειναι και η πιστωτικη,εγγυηση θα ηταν και η μεταφορα χρηματων στο λογαριασμο τους για μια βραδια,ποια η διαφορα;;;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγώ έβγαλα μία προπληρωμένη κάρτα όπως αναφέρουν οι προηγούμενοι για το συγκεκριμένο λόγο μόνο.Δεν χρειάζεται να βάλεις καθόλου χρήματα μέσα για να κάνεις κράτηση.Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν έχω κ πληρώνω πάντα με μετρητά όταν έρθει η ώρα στο ξενοδοχείο.Το μόνο πρόβλημα να το πω έτσι δημιουργήθηκε στην Πράγα που ταξίδεψα πρόσφατα,όπου την δεύτερη μέρα εκεί είδαν από το ξενοδοχείο οτι η κάρτα μου δεν είχε λεφτά αλλά τους εξήγησα ότι η πληρωμή θα γίνει με μετρητά.Συγκεκριμένα για Παρίσι ξενοδοχείο κεντρικότατο με πολύ καλές κριτικές(όπου κάποιες αναφέρουν ότι δεν χρειάζεται κάρτα για κράτηση) είναι αυτό: Hotel DIANA, Paris, Sorbonne, France - home Τσέκαρε το!Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom