Κλεισιμο ταξιδιου για αλλους

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το αδερφακι μου πηρε πτυχιο και θελω να του κανω δωρο ενα ταξιδι στο Λονδινο...θα πανε δυο ατομα και θα τα κλεισω ολα εγω μιας και θα ειναι εκπληξη γι αυτον....επειδη δεν εχω ξανακλεισει εισιτηρια και ξενοδοχειο χωρις να ειμαι μια απο τους ταξιδιωτες εχω αποριες...

Πρωτη απορια θα υπαρξει προβλημα αν δωσω τα στοιχεια της δικης μου πιστωτικης καρτας και πληρωσω μ αυτην στις αεροπορικες; Για easyjet και ryan μιλαω.

Δευτερη.Ξενοδοχειο θα τους κλεισω απο το Booking με το δικο μου λογαριασμο που εχω στο site οπότε υποθετω η κρατηση θα ειναι στο ονομα μου ή μπορω να την κανω στο ονομα του;

Και μια ασχετη απορια με τον τιτλο του τοπικ. Επειδη η ταυτοτητα του εχει τα μαυρα της τα χάλια και ισως να μην θελησει να βγαλει διαβατηριο,οπότε ισως βγαλει απλα νεα ταυτοτητα ...αν κλεισω αμεσα τα αεροπορικα και αφησω κενα τα στοιχεια ταυτοτητας για να βαλουμε αργοτερα τα στοιχεια της καινουριας μπορω?

Ευχαριστω εκ των προτέρων φιλοι μου.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.331
Likes
3.531
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μπορείς να κλείσεις με την δική σου καρτα εισιτήρια για αυτούς, no problem, το έχω κάνει κ για ταξίδι υπερατλαντικο

Δν χρειάζεται να δηλώσει άμεσα στοιχεία ταυτότητας, όταν θα κάνει το check in
Στο booking δώσε το δικό του όνομα,προφανώς θα χρειαστεί να δώσει τα στοιχεία του στη reception
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ισχύει γενικότερα ότι μπορούμε να κλείνουμε αεροπορικά με κάρτα άλλου ατόμου που δεν πετάει μαζί μας.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.331
Likes
3.531
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Θα διαφωνήσω σε αυτό, για πτήσεις εντος Ευρώπης δεν υφίσταται θέμα, σε μεγάλες πτήσεις υπάρχουν εταιρείες όπως η Qatar, η Thai κλπ οι οποίες ενδέχεται να ζητήσουν στο check in / παράδοση αποσκευών την πιστωτική κάρτα με την οποία έγινε η κράτηση
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εκλεισα με Alitalia,τον Νοεμβριο,ενα εισητηριο για την κορη μου,με δικη μου καρτα και σε καποιο σημειο ελεγε οτι αν ο επιβατης δεν ειναι ο κατοχος της καρτας(η περιπου ετσι)να εχει μαζι του μια φωτοτυπια.
Τελικα,ξεχασα να της την δωσω και δεν την ρωτησαν καν.
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Συγχαρητήρια για τον αδερφό σου και ότι καλύτερο.
Όσον αφορά το booking από το Booking, μπορείς να τα κλείσεις με την πιστωτική και όταν γίνεται η κράτηση σου δίνεται τρόπος επικοινωνίας με το ξενοδοχείο, με ένα μηνυματάκι που τους στέλνεις τις προτιμήσεις σου κλπ. Οπότε ειδοποίησε απλά εκεί τι παίζει, πως είναι δωράκι κλπ, ε λογικά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, δεν νομίζω εξάλλου πως θα μπορούσε να προκύψει κάτι (λεφτά παίρνουν-δωμάτιο δίνουν)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπερδευτηκα ολιγον...Δηλαδη γενικα υπαρχουν εταιρειες που ζητανε την πιστωτικη στο τσεκ ιν? Συγκεκριμενα με ryan k easy δεν θα εχει προβλημα? Αν ειμαι κι εγω στο αεροδρομιο με την καρτα και την ταυτοτητα μου?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Εχω την εντυπωση που θα σου το πει αυτο την στιγμη της κρατησης.Αλλα με αυτες που λες δεν θυμαμαι να εχω δει κατι τετοιο.

Ενω ας πουμε με την singapore airlines και το ειχα δει και μου την ειχαν ζητησει στο αεροδρομιο και την ειχα ξεχασει!!!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
αν κλεισεις με Singapore μεσω airtickets,viva κλπ.Πού ξερουν τα στοιχεια της καρτας?
Υπαρχει περιπτωση να στα ζητησουν?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
αν κλεισεις με Singapore μεσω airtickets,viva κλπ.Πού ξερουν τα στοιχεια της καρτας?
Υπαρχει περιπτωση να στα ζητησουν?
Τι να σου πω τωρα?Εγω απο τη σελιδα τους που ειχα κλεισει αυτο ειχα δει.Τωρα δεν ξερω αν εχουν το δικαιωμα να δουν αυτα τα στοιχεια οι αεροπορικες.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.331
Likes
3.531
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Για τη φίλη που ρωτάει συγκεκριμένα για Ryan κ Easy, εννοείται δεν τους νοιάζει ποιανού είναι η καρτα ... Το χρήμα να πέφτει , ασε που ειδικά στη Ryan έχοντας κάνει check in αναγκαστικά online, αν δεν έχεις κ βαλίτσες, σε τσεκαρουν μια κ καλη στην πύλη αν το boarding pass συμβαδίζει με τα στοιχεία σου ... (κ αυτο όχι πάντα, σε Βουδαπέστη κ Girona ούτε καν μου ζήτησαν ταυτότητα !!! )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom