Κολομβία Κολομβία - Ερωτήσεις

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημέρα
Έκλεισα εισιτήρια για Κολομβία τον Φεβρουάριο. Τα εισιτήρια θεωρώ είναι καλά 770 με βαλίτσα και καλές αναμονές 1,5 και 3 ώρες αντίστοιχα στην Ζυρίχη. Το καλό είναι ότι πηγαίνουμε Μποκοτά και γυρίζουμε από Καρθαγένη γλυτώνοντας το μπρος πίσω.
Το πρόγραμμα σε εξέλιξη, θέλω τα φώτα σας. 17 διανυκτερεύσεις.
3 μποκοτά ( να μείνουμε Candaleria?)φθάνουμε 6 το απόγευμα
2 san agustin
1 popayan
1 cali
2 salento
2 medellin
3 santa marta
3 cartagena
Θα χρησιμοποιήσουμε λεωφορεία πτήσεις και ταξί η colectivos όπου μπορούμε, λέμε πρωινά λόγω ασφάλειας.
Προβληματιζόμαστε για τις ασφαλείς περιοχές για διαμονή στις διάφορες πόλεις.
Δεν έχω ξεκάθαρο πως θα πάω απο san agustin- salento . Έβαλα στάση στις 2 πόλεις, cali - popayan.
Εμένα μου άρεσε πολύ και το Guatape. Είναι 80 χλμ από το Medellin
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Στην Μποκοτά φθάνει 1 ημέρα γιατί θα φθάσουμε βράδυ την πρώτη.
Να βάλω Tierradentro αντι san agustin?
Την santa marta την έβαλα για την επίσκεψη στο πάρκο λέω 1 ημέρα
Φτάνει μία, ναι.
Δύσκολη επιλογή ανάμεσα σε Tierradentro και San Agustin, και τα 2 τους είναι παιδιά μου.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Όσον αφορά στις μετακινήσεις άλλοι λένε ναι και άλλοι όχι στα λεωφορεία , όχι στα βραδινά? Τα ταξί βλέπω συμφέρουν για μεγάλες αποστάσεις και οι πτήσεις καλές αλλά δεν βολεύουν παντού.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Λεωφορεία χρησιμοποίησα από Μεντεγίν και κάτω και σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλά, εκτός της διαδρομής Popayan - San Agustin που ήταν ζορικη. Σε βανακι και μεγάλο μέρος της διαδρομής σε χαλικοδρομο. Φουλ σκόνη.

Στο Καλι προτείνω άλλη μια διανυκτέρευση για ημερήσια στο San Cipriano. Φύση, ηρεμία..
Επίσης 3 μέρες στην Καρταχένα μου φαίνονται πολλές αν και εκεί θα φάτε πολύ καλά.
Κατά τ'αλλα συμφωνώ με τον συμφορουμιτη από πάνω.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα
Λεωφορεία χρησιμοποίησα από Μεντεγίν και κάτω και σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλά, εκτός της διαδρομής Popayan - San Agustin που ήταν ζορικη. Σε βανακι και μεγάλο μέρος της διαδρομής σε χαλικοδρομο. Φουλ σκόνη.

Στο Καλι προτείνω άλλη μια διανυκτέρευση για ημερήσια στο San Cipriano. Φύση, ηρεμία..
Επίσης 3 μέρες στην Καρταχένα μου φαίνονται πολλές αν και εκεί θα φάτε πολύ καλά.
Κατά τ'αλλα συμφωνώ με τον συμφορουμιτη από πάνω.
Καλησπέρα Δυστυχώς δεν μπορώ να αποφύγω την διαδρομή Popayan - San Agustin πως αλλιώς να πάω? έβαλα 2 δ. στην Καρταγένα και έκανα 3 στο Μεντεγιν με 2 ημερήσιες Guatape, santa fe , Jardin.
Τα λεωφορεία θα τα βρω εκεί?
Ευχαριστώ πολύ
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα

Καλησπέρα Δυστυχώς δεν μπορώ να αποφύγω την διαδρομή Popayan - San Agustin πως αλλιώς να πάω? έβαλα 2 δ. στην Καρταγένα και έκανα 3 στο Μεντεγιν με 2 ημερήσιες Guatape, santa fe , Jardin.
Τα λεωφορεία θα τα βρω εκεί?
Ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα! Ναι, δεν την αποφεύγεις. Ενημερωτικά το είπα. Τα λεωφορεία για Guatape, αν θυμάμαι καλά, φεύγουν απ' το νότιο σταθμό αλλά γενικά είναι πολύ εύκολο να δεις πως θα πας στον επόμενο προορισμό, με μια ερώτηση στο κατάλυμα η ακόμα και το Google maps βολεύει.

Όταν ήμουν σε δίλημμα, πήγαινα στον σταθμό κι αποφάσιζα επιτόπου που και πως να πάω.

Στο Μεντεγίν προτείνω την περιοχή Laureles για διαμονή, την βρήκα πιο ζωντανή απ' το Poblado. Για ταξί εντός πόλεων χρησιμοποίησα κυρίως το Cabify
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα! Ναι, δεν την αποφεύγεις. Ενημερωτικά το είπα. Τα λεωφορεία για Guatape, αν θυμάμαι καλά, φεύγουν απ' το νότιο σταθμό αλλά γενικά είναι πολύ εύκολο να δεις πως θα πας στον επόμενο προορισμό, με μια ερώτηση στο κατάλυμα η ακόμα και το Google maps βολεύει.

Όταν ήμουν σε δίλημμα, πήγαινα στον σταθμό κι αποφάσιζα επιτόπου που και πως να πάω.

Στο Μεντεγίν προτείνω την περιοχή Laureles για διαμονή, την βρήκα πιο ζωντανή απ' το Poblado. Για ταξί εντός πόλεων χρησιμοποίησα κυρίως το Cabify
Ευχαριστώ
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλήμερα .Έχω δυο μέρες που γύρισα από την Κολομβία.
Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν με τις πληροφορίες τους και τις συμβουλές τους
Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι.
Ναμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom