Κολομβία - perception

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Άνδεις, δάση του Αμαζονίου, Μουίσκα, Καρταχένα, Πάμπλο Εσκομπαρ
(έχω αφήσει έξω πολλές λέξεις, αλλά αυτές μου ήρθαν πρώτες)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.010
1. Kαρτελ - Ναρκωτικα
2. "Κυνηγωντας το Πρασινο Διαμαντι"
3. Οργιαστικη βλαστηση
4. Υπερθεες νικητριες καλλιστειων
5. Σαλσα
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ναρκωτικα, ανασφαλεια,Σακιρα,εμφυλειος πολεμος,ομορφη χωρα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι γίνεται αλήθεια με τον Τσάβες ρε παιδιά;
Τι να γίνει; Μας έχουν πνίξει στα άρθρα ότι πεθαίνει και πριν τις 7/10 . Η αυθεντία για την υγεία του Τσάβες αυτή τη στιγμή είναι ένας βενεζολάνος γιατρός... στο Μαϊάμι (of all places!), που δεν τον έχει δει ποτέ (!), αλλά ο οποίος λέει συλλέγει πληροφορίες από άλλους γιατρούς της Βενεζουέλας, από τους οποίους ζήτησε βοήθεια η βενεζολάνικη κυβέρνηση (το ότι ο Τσάβες κουράρεται στην Κούβα εδώ και χρόνια ακριβώς γι' αυτό το λόγο, του διέφυγε...). Ο κύριος αυτός λοιπόν -που του παίρνει συνεντεύξεις η Globovision κάθε μέρα, η Venevision μόνο μέρα παρά μέρα και το CNN εβδομαδιαίως- και λέγεται Μαρκίνα, λέει πως ο Τσάβες πάσχει από μια σπάνια μορφή καρκίνου με ανώμαλες μεταστάσεις, η οποία ήταν ιάσιμη στην αρχική της βάση αλλά τα έκαναν θάλασσα οι Κουβανοί (όπως και με τον Κάστρο που πέθανε αλλά δεν το ξέρει ο καημένος) και πως δεν έχει πάνω από 3 μήνες ζωή. Βέβαια πέρυσι ο ίδιος είχε πει πως ο Τσάβες θα πέθαινε μέχρι τον... περασμένο Απρίλιο, αλλά δε βαριέσαι, από αξιοπιστία πάμε καλά εκεί στο Μαϊάμι.

Στην πράξη, ο Τσάβες επιστρέφει στο Καράκας μέσα στην επόμενη εβδομάδα, επιμένει ότι θα κάνει όλη την προεκλογική κανονικά, υπό τις φοβερές φήμες των ΜΜΕ της Βενεζουέλας ότι...του κάνουν βουντού οι μπαμπαλάος της Κούβας (και είναι απίστευτο το πόσο ευρέως συζητείται), οι οποίες αποτελούν και πρωτοσέλιδο στην Universal, την πιο influential εφημερίδα της χώρας. Εννοείται ότι αποτελεί ακι την αιχμή των φοβερών επιχειρημάτων της αντιπολίτευσης ("δε θέλουμε πρόεδρο μαγεμένο" κλπ...)

Γιατρός δεν είμαι και για την υγεία του Τσάβες δεν έχω πληροφόρηση. αυτό που ξέρω είναι ότι και νεκρός να είναι στις εκλογές θα κατέβει, θα κερδίσει εύκολα απ' ό,τι λένε ακόμη και τα γκάλοπ της αντιπολίτευσης (εκτός από αυτά της Globovision...) και των Αμερικανών, και πιθανότερος διάδοχος αν χρειαστεί θα είναι λογικά ο χαρισματικός ΥΠΕΞ Νικολάς Μαδούρο, που προσωπικά τον θεωρώ και την καλύτερη επιλογή και εξαιρετικής ποιότητας άνθρωπο. Χειρότερη επιλογή ο αδερφός του (υποχείριο του Ραούλ), ο γλείφτης Χάουα (γλειώδης) και άνοστος ο τσάρος Ραφαέλ Ραμίρες (στη Βενεζουέλα τσάρος δεν είναι ο Οικονομικών, αλλά ο Πετρελαίου). O Αλί είναι πια μεγάλος και με προβλήματα υγείας, τις θεωρίες πέρι πολιτικής ανάστασής του τις βλέπω -δυστυχώς- ανεφάρμοστες, αλλά σίγουρα θα παίζει ρόλο πίσω από τις κουρτίνες, το οποίο είναι καλό (είναι φωνή της λογικής σε μια κυβέρνηση με αρκετούς Ταλιμπάν).

Αυτά, συνεχίζουμε με τις 5 λεξούλες, ευχαριστώ πολύ τους πάντες.
Πάτωσε η Σακίρα... την έφαγε ο Εσκομπάρ σχεδόν 20 χρόνια μετά το θάνατό του (αν κι εδώ που είμαι επιμένουν πως είναι ζωντανός και θα ξανάρθει για να κυβερνήσει "και να κάνει την Κολομβία μεγάλη").
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστούμε για το ιατρικό ανακοινωθέν,αλλά εγώ απλώς εννοούσα "τι έγινε με τον Τσάβες που όλοι τον περνάτε για Κολομβιανό".
Δεν πειράζει,μάθαμε και τα Τσαβίστικα νέα.

Θέλουμε να ρωτήσεις και τον κόσμο εκεί να πει πέντε λέξεις για την Ελλάδα και να μας μεταφέρεις τις πιο επικρατούσες.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
221
1) ναρκωτικά
2) σακίρα
3) εσκομπάρ
4) βαλντεράμα !
5) πάρε και έναν φαλκάο που ειναι επίκαιρος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
-Κολόμβος
-Πέσος
-Πετρελαιο
-Μίγαδες
-Μπογκοτά
-Κοκαίνη
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Χριστοφορος Κολόμβος
Μπογκοτά
Gabriel García Márquez
φυλλα κοκας
τροπικά δάση
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
κουκουτα-εσκομπαρ-ιγκιτα-κουμπια-απαγωγες,αντε ο αυγουστος κοντα ειναι να τη γουσταρουμε τη χωρααααααα...:clap::clap::clap:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δύσκολη ερώτηση

1. Carla Ossa
2. Jessica Cediel
3. Catalina Otalvaro
4. Taliana Vargas
5. Zulay Henao

Κέρδισα;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Bogota , κοκαινη , ωραιες γυναικες , τροπικα δαση (Αμαζονιος ), παραστρατιωτικοί .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.730
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom