Δανία Κοπεγχάγη εκδρομές τριγύρω

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
239
Likes
207
Καλή χρονιά σε όλους!
Την ανοιξη θα παμε Κοπεγχαγη (με παιδιά, 2+5 ετών) και θα εχουμε 6 καθαρες μερες.
Ήθελα να ρωτήσω για τις εκδρομές, έχω βρει αυτα, αξιζουν οντως; ειναι ολα σε περιπου 50' με τρένο. Είναι κάτι άλλο που μου διαφευγει από εκδρομές;
1. Frederiksborg castle
2. The island of Fyn
3. Από Σουηδια, κάποιος που έχει πάει και στις δυο πολεις, ποια αξιζει περισσότερο μια ημερησια; Μάλμο ή Λουντ;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, είχα πάει Κοπεγχάγη τον Μάρτιο με δύο φίλες μου για ένα 3μερο, οπότε η μόνη εκδρομή που πήγαμε ήταν στο Kronborg, το παλάτι που θεωρείται πως λαμβάνει χώρα η υπόθεση του Άμλετ. Η πόλη (Helsingor) μικρή ήταν, δεν είχε κάτι τρομερό, και στην διαδρομή της επιστροφής προς Κοπεγχάγη σταματήσαμε και στο Lousiana Museum of Modern Art, το οποίο ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον και θα το συνιστούσα επίσης.
 

roz_panthir

Member
Μηνύματα
6
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Δε θα πρότεινα το Μάλμο. Είναι πολύ βιομηχανική πόλη, δεν έχει κάτι ιδιαίτερο (εκτός από έναν πύργο του Καλατράβα). Περάσαμε μισή μερά και το ψιλομετανιώσαμε. Συμφωνώ με τη fraulina ότι το ο Lousiana Museum of Modern Art ήταν πολύ εντυπωσιακό.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
239
Likes
207
Κατάλαβα, ευχαριστώ!
Το μουσειο Louisiana ειναι προσβάσιμο με τρένο;
Μάλλον προς πολη Lund μας βλέπω άρα.. αν έχει πάει και καποιος να μου πει γνώμη, καλώς! Όπως επισης και στα άλλα δύο που γράφω πάνω, το κάστρο και ένα νησι.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
239
Likes
207
Καλησπέρα!
Από Κοπεγχαγη έχει πάει κάποιος εκδρομη και Μάλμο και Λουντ, να μου πει ποια πόλη αξίζει περισσότερο;
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
239
Likes
207
Ευχαριστώ fotast. υπαρχει μηπως καποια άλλη που θα επρεπε να προτιμήσω; Και σχετικά κοντά στην Κοπεγχάγη;
Αξίζει όντως η Λουντ, ή να προτιμήσω ακόμα μια εκδρομη στη δανια; (Θα έχουμε 6μερες)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Για Λουντ τα βασικά αξιοθέατα είναι ο καθεδρικός,το kulturen και τα πάρκα.Μπορείς να συνδυάσεις και μαλμο με λουντ.Κοντά είναι.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κατάλαβα, ευχαριστώ!
Το μουσειο Louisiana ειναι προσβάσιμο με τρένο;
Ναι, είχαμε πάρει τρένο από τον κεντρικό σταθμό προς Helsingor και περνούσε και από τη στάση που είναι το Lousiana, πρέπει να ήταν κανά μισάωρο από την πόλη? Παραπάνω? Δεν θυμάμαι ακριβώς.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Καλησπερα παιδες

Τι θα κοστισει να επισκεφτουμε μαλμο και λουντ?αξιζει να περασουμε μια μερα και στα 2?θα ειμαι 4 μερες στην Κοπενχαγη..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα παιδες

Τι θα κοστισει να επισκεφτουμε μαλμο και λουντ?αξιζει να περασουμε μια μερα και στα 2?θα ειμαι 4 μερες στην Κοπενχαγη..
Για κόστος ακριβώς δεν θυμάμαι (είχα πάει το 2011 στην Κοπεγχάγη), όμως γενικά αξίζει η μονοήμερη στο Μάλμε...έχει πανέμορφο ιστορικό κέντρο κ αξίζει να κάνεις το boat tour στην πόλη. Στη Λούντ δεν πήγα, αλλά νομίζω πως με ενοικίαση αυτοκινήτου μπορεί κ αυτή να βγει σε 1 ημέρα μαζί με Μάλμε. Εάν όμως πάτε με τρένο απο Κοπεγχάγη ίσως καλύτερα να επικεντρωθείτε μόνο Μάλμε. Επίσης γενικά θυμάμαι ότι το Μάλμε το βρήκα λίγο πιο φθηνό σε φαγητό κ αγορές σε σχέση με την Κοπεγχάγη
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Για κόστος ακριβώς δεν θυμάμαι (είχα πάει το 2011 στην Κοπεγχάγη), όμως γενικά αξίζει η μονοήμερη στο Μάλμε...έχει πανέμορφο ιστορικό κέντρο κ αξίζει να κάνεις το boat tour στην πόλη. Στη Λούντ δεν πήγα, αλλά νομίζω πως με ενοικίαση αυτοκινήτου μπορεί κ αυτή να βγει σε 1 ημέρα μαζί με Μάλμε. Εάν όμως πάτε με τρένο απο Κοπεγχάγη ίσως καλύτερα να επικεντρωθείτε μόνο Μάλμε. Επίσης γενικά θυμάμαι ότι το Μάλμε το βρήκα λίγο πιο φθηνό σε φαγητό κ αγορές σε σχέση με την Κοπεγχάγη
Γενικά μάλλον είναι η πιο ακριβή πόλη της Ευρώπης η κοπενγαχη απ ότι κατάλαβα...

Βασικά προσπαθώ με αυτό το site rome2rio πως λέγεται βγάζει κάτι για 4 ευρώ αλλά μετά δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί... Δε ξέρω τι χάνω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom