Δανία Κοπεγχάγη

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Βοήθεια παιδιά,
Εχθές στην παρέα κάποιος έριξε την ιδέα να πάμε Κοπεγχάγη.
Δεν .....έχω ιδέα για αυτή την πόλη.
Τα εισητήρια έχουν λογική τιμή.Τα ξενοδοχεία είναι ακριβούτσικα λίγο.
Αλλά δεν ξέρω τίποτα.....Πόσες μέρες έιναι καλά να πάω?Που αλλού θα μπορούσα να παώ?κτλ.Το πακέτο το υπολογίζω στα 1500 ευρώ.Αξίζει τον κόπο ή να κοιτάξω κάποιο άλλο μέρος?.......;)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ήμουν πέρυσι τέτοια εποχή. Δέν γνωρίζω τα ενδιαφέροντά σου αλλά νομίζω ότι 5 μέρες είναι αρκετές γιατί η πόλη είναι μικρή. Στο κέντρο μάλιστα κυκλοφορείς με τα πόδια ή ποδήλατο. Κεντρικός πεζόδρομος την ημέρα για αγορές το βράδυ για βόλτες - περιοχή καναλιών για φαγητό και μπαράκια - πάρκο Τίβολι για βραδυνή διασκέδαση, συναυλίες, φαγητό, λουνα-πάρκ. Συμβουλέψου κάποιο τουριστικό οδηγό αλλά δες και εδώ www.ctw.dk Γενικά η ζωή είναι πιό ακριβή από Ελλάδα. Νόμισμα η Δανέζικη κορώνα. Αξίζει τον κόπο να πας.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
McElk,ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα ακόμα?
Έκανες κανένα ταξιδάκι σε κάποιο κοντινό μέρος ? Γνωρίζεις κάποιο μέρος που θα αξιζε να πάω μιας και θα φτάσω μέχρι εκεί?
Μεταξύ Κοπεγχάγης και Αυστρίας-απ'ότι είδα έχεις ταξιδέψει και στα δυο-τι θα πρότινες?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Μπορείς να πας αυθημερόν στο Malmo να πάρης μιά γεύση και από Σουηδία περνώντας μιά από τις μεγαλύτερες σε μήκος γέφυρες του κόσμου. Συγκοινωνία πυκνότατη όπως θα δεις στο www.graahundbus.dk Για αυτή την εποχή σου προτείνω ανεπιφύλακτα την δροσερή Κοπενχάγη.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
McElk,και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια.......αν και φοβάμε ότι τελικά δεν θα πάω φέτος διακοπές.Μόλις πριν λίγο προέκυψε κάτι που τα ακύρωσε όλα.
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
κρίμα αν τελικά δεν τα καταφέρεις. Θεωρώ πως αξίζει μια επίσκεψη στη Κοπεγχάγη και εμείς ήμασταν φέτος τόσο κοντά να πάμε τώρα τον Ιούλιο, αλλά λόγω καθυστέρησης δεν βρήκαμε εισητήρια.
Πάντως είχαμε ψάξει αρκετά για πληροφορίες και τα σχετικά και το ταξίδι θα γίνει σύντομα!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Εχει τσαρτερ απο Χανια κατ ευθειαν για Κοπενχαγη. Ειναι ευκολο μερος για παιδια εκει; Τα παιδια ειναι ευπροσδεκτα σε καφετεριες εστιατορια κτλ, ή να παμε αλλου καλυτερα; Το ρωταω εχω πολυ ασκημη εμπειρια απο αλλα βορεια μερη, οπου δεν μας αφηναν να κατσουμε σε αρκετα μαγαζια εξ αιτιας των παιδιων.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Το κέντρο έχει αρκετά πάρκα και πεζόδρομους, ενώ αυτοκίνητα κυκλοφορούν λίγα. Μιά μικρή προσοχή χρειάζεται στα ποδήλατα. Για το δεύτερο που ρωτάς καφετερίες και εστιατόρια Ιούλιο ειχαν τα τραπέζια έξω, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τα παιδιά - δεν ξέρω τι γίνεται στους κλειστούς χώρους. Για το πάρκο Τίβολι βεβαίως δεν γίνεται λόγος αφού είναι χώρος κατ' εξοχήν για παιδιά.
 

ktselios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ψάχνω τουριστικό οδηγό στα ελληνικά (δεν εννοώ βιβλίο). Ξέρετε κάποιο link?

Μήπως γνωρίζετε τίποτα φθηνά ξενοδοχεία ή/και εστιατόρια;

Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom