Κορινθος

panospeggy

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
SWITZERLAND,PRAQUE,PARIS
καλησπερα λιγο προν τις γιορτες θα παμε κορινθο ειναι καλη πολη?και κατι αλλο ξερει κανεις το Korinthos hotel αν ειναι καλο και κοντα σε μαγαζια?κ αν ναι ποια?
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Η Κόρινθος είναι μια πόλη που έχει το προνόμιο και το μειονέκτημα μαζί , να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την Αθήνα. Ουσιαστικά είναι δορυφόρος της και προάστιό της. Είναι ένα καλό εφαλτήριο για άλλους ενδιαφέροντες κοντινούς προορισμούς. Η ίδια σαν πόλη δεν έχει να προσφέρει πολλά. Αν μου πεις πόσες μέρες θα διαμείνεις μπορώ να σου προτείνω τα καλύτερα.:p
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συμφωνω με τα ανωτέρω και πιστεύω ότι μια εκδρομη στην ορεινή Κορινθία επιβάλλεται. Τρίκαλα Κορινθίας, Λίμνη Φενεού είναι ότι καλύτερο έχει να σου προσφέρει η γύρω περιοχή. Η πόλη δε λέει και πολλά, ούτε έχει κάποιο ιδιάιτερο αξιοθέατο.
 

panospeggy

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
SWITZERLAND,PRAQUE,PARIS
καλημερα.θα μεινω εκει δυο μερες περιπου λιγο..
ορεινη κορινθια ειναι πιο μακρια φανταζομαι ετσι?δεν εχουμε αμαξι αυτο ειναι κακο ?
γενικα μαγαζια καλα εχει?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Η ορεινή Κορινθία δεν είναι μακριά, αλλά χρειάζεται αυτοκίνητο. Εγώ στη θέση σου θα νοίκιαζα γιατί η πόλη δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο.
Όσο για μαγαζιά έχει, αλλά εξαρτάται με ποιας πόλης θες να τα συγκρίνεις.
Αν θες τοσο πολύ να κάνεις shopping πάρε τον προαστιακό και έλα στην Αθήνα (υποθέτω ότι μένεις εκτός Αθήνας), όπου θα βρεις περισσότερες ευκαιρίες και επιλογές.
 

panospeggy

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
SWITZERLAND,PRAQUE,PARIS
εχω ερθει αθηνα πολλες φορες ναι ειμαι εκτος πολης..αλλα ηθελα κατι αλλο φυσικα...εννοω πχ κανενα sprider,goodies Και τετοια οχι τπτ φοβερο
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στο Korinthos Hotel δεν έχω μείνει φυσικά αλλά ξέρω από φιλικό μου ζευγάρι που είχαν κλείσει εκεί δωμάτια για τους συγγενείς τους στους αρραβώνες τους και στο γάμο τους ότι είναι απλό και καθαρό. Εξάλλου, Δ' Κατηγορίας είναι οπότε δεν περιμένεις κάτι το ιδιαίτερο. Είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο της Δαμασκηνού οπότε να ζητήσεις δωμάτια προς την πίσω πλευρά ώστε να αποφύγεις τη φασαρία του δρόμου. Επίσης, σαν τοποθεσία είναι και κεντρικό και δίπλα στα μαγαζιά.
Με τα πόδια μπορείς να πας παντού στο κέντρο της Κορίνθου και όχι μόνο.
Η μια πλευρά του κέντρου της Κορίνθου είναι υπό ανακατασκευή αυτή την περίοδο αλλά ελπίζουμε ότι μέχρι τα Χριστούγεννα τα έργα θα έχουν ολοκληρωθεί και η πόλη θα είναι μια κούκλα.
Η Κόρινθος έχει μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά το πάρκιν αλλά το Σαββατοκύριακο -που υποθέτω ότι θα έρθεις- δεν θα το αντιμετωπίσεις στο αποκορύφωμά του καθώς το Korinthos Hotel είναι στην περιοχή του Αγίου Νικολάου -από την ομώνυμη εκκλησία- που λειτουργεί ως δημόσιο πάρκιν ελλείψη του κανονικού δημόσιου πάρκιν.
Sprider έχει η πόλη αλλά Goody's όχι γιατί έχει ο Ισθμός. Τα κεντρικά fast food όμως της Κορίνθου μπορούν να αντισταθμίσουν αυτή την απώλεια.

Ότι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
 

panospeggy

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
SWITZERLAND,PRAQUE,PARIS
ωραια ειστε ιδιαιτερα κατατοπιστικοι!κατι τελ αν και εχω κλεισει ηδη δωματο βεβεια μπως εκανα λαθος επιλογη στο ξενοδοχειο σαν τεταρτης κατηγοριας?εννοω να βρισκα ανωτερο?αλλα αφου μου ειπατε καθαρο αυτο ειναι απο τα πιο σημαντικα!εννοω να μην ειναι και αδειο μεσα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Απ' ότι ξέρω δουλεύει καλά το ξενοδοχείο.
Επειδή η Κόρινθος είναι δίπλα στο Λουτράκι που είναι κατεξοχήν τουριστικός προορισμός, τα ξενοδοχεία της δουλεύουν συνήθως με ανθρώπους που είναι στην πόλη κυρίως για δουλειές. Εδώ και ένα χρόνο όμως παρατηρώ ότι έχουν κάνει την εμφάνισή τους και τουρίστες κυρίως ξένοι. Ελπίζω ότι θα συνεχίσει έτσι γιατί είναι μια ομορφή πόλη και πολύ καλή βάση για εξορμήσεις στην Κορινθία.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Αν θέλεις ρίξε και μία ματιά στο ephira hotel που είναι πάλι αρκετά κεντρικά και είναι πιο καλό. Από τιμές δεν ξέρω πώς πάνε και αν έχουν διαφορά.
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
με το συμπάθειο κιολας παιδιά αλλά η Κόρινθος για να γίνει κούκλα όπως ειπώθηκε θέλει 25λίφτινγκ και 40 πλαστικές. είναι μια επαρχιακή πόλη 50000 κατοίκων, χωρίς τους αλλοδαπούς, που το να πιεις έναν καφέ είναι αρκετό. τώρα η Αρχαία Κόρινθος είναι άλλη ιστορία όπως και η λίμνη της Βουλιαγμένης και πιο πέρα η Μυλοκοπή . Αυτό μάλιστα.:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν θέλεις ρίξε και μία ματιά στο ephira hotel που είναι πάλι αρκετά κεντρικά και είναι πιο καλό. Από τιμές δεν ξέρω πώς πάνε και αν έχουν διαφορά.
Όσον αφορά το "Κεντρικά" είναι σχεδόν το ίδιο με το Korinthos. Απλά το Ephira Hotel είναι Γ' Κατηγορίας και έκανε πέρσι ανακαίνιση. Λογικά είναι πιο ακριβό από το Korinthos.


 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.501
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom