Κορινθος

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
με το συμπάθειο κιολας παιδιά αλλά η Κόρινθος για να γίνει κούκλα όπως ειπώθηκε θέλει 25λίφτινγκ και 40 πλαστικές. είναι μια επαρχιακή πόλη 50000 κατοίκων, χωρίς τους αλλοδαπούς, που το να πιεις έναν καφέ είναι αρκετό. τώρα η Αρχαία Κόρινθος είναι άλλη ιστορία όπως και η λίμνη της Βουλιαγμένης και πιο πέρα η Μυλοκοπή . Αυτό μάλιστα.:clap:
Αυτές είναι απόψεις και σεβαστές πάντα! Αλλά η ομορφιά ενός τόπου είναι πάντα υποκειμενική όπως υποκειμενικά είναι και τα κριτήρια που χρησιμοποιούμε εμείς για να κάνουμε συγκρίσεις.

Για εμένα που δεν είμαι πολίτης της Κορίνθου -για να μην παρεξηγηθώ ότι προσπαθώ να κάνω διαφήμιση στην πόλη- η Κόρινθος είναι και θα παραμείνει όμορφη. Απλά, κανείς δεν της έχει δώσει σημασία, κανείς από τις Δημοτικές αρχές δεν έχει ασχοληθεί μαζί της, κανείς από τους κατοίκους της δεν έχει πιστέψει σ' αυτήν. Αντιθέτως, μέχρι τώρα έκαναν ότι μπορούσαν για να την υποβαθμίσουν.

Κατ' εμέ δεν είναι ανάγκη να ψάχνουμε την ομορφιά σε μέρη μακρινά αν δεν μπορούμε ν' αγαπήσουμε πρώτα απ' όλα τα μέρη που μας περιβάλλουν.

penthesilia, εύχομαι την επόμενη φορά που θα βρεθείς στην Κόρινθο να είσαι πιο συγκαταβατική μαζί της και να μπορέσεις ν' ανακαλύψεις λίγη από την ομορφιά της ώστε να μην σκεφτείς ξανά ότι "το να πιεις έναν καφέ είναι αρκετό".
 

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
η δικια μου παλι αποψη ειναι οτι αν δεν εχεις ενα αυτοκινητακι να πας και λιγο πιο περα απο την πολη, χανεις αρκετες ομορφιες... ενταξει ωραια πολη ειναι, τουλαχιστον ομορφοτερη απο καποιες αλλες... αλλα πιστευω πως δεν εχεις και πολλα να κανεις... παντως μια βολτα απο την αρχαια κορινθο επιβαλεται...
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Η Κόρινθος είναι μια νέα πόλη σχετικά, χτισμένη μετά τους καταστροφικούς σεισμούς του 1924. Από παλιές φωτογραφίες που έχω δει η πόλη μέχρι τότε ήταν όμορφη, με μεγάλες λεωφόρους και κατά το ιπποδάμειο σύστημα (όλη σε τετράγωνα). Μετά το οικοδομικό μπαμ της περιόδου 1960-80 επικρατεί το χάος. δυστυχώς επικρατεί πολεοδομικό χάος και οικιστική αναρχία. δεν έχει μαγαζιά για όλα τα γούστα και πολλές φορές -γιατί κατεβαίνω πάρα πολύ συχνά - πηγαίνουμε στα ίδια και στα ίδια αναγκαστικά.
εγώ όταν κατεβαίνω έχω την τύχη βέβαια, να φιλοξενούμαι σε ένα σπίτι στην κυριολεξία μέσα στη θάλασσα κι έτσι αποφεύγω τα πολλά πολλά. Νομίζω ότι η εγγύτητά της με το νερό είναι ένα από τα μεγάλα προνόμια της , αλλά απ' ότι βλέπω τώρα τελευταία και τα μέρη που βλέπουν θάλασσα τα έχουν κάνει parking. Θεωρώ ότι θα μπορούσαν να προσέξουν αυτή την πόλη πολύ περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom