Κοροναϊός - Ανταποκρίσεις από το εξωτερικό.

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Ας κανω μια ανταποκριση απο το Σικαγο για το πως βλεπει ο κοσμος τα πραγματα σχετικα με το Κορωνοιο.

Σε γενικες γραμμες επικρατει ψυχραιμια, τα σχολεια εκλεισαν και εδω, ενω ταυτοχρονα παρθηκε και αποφαση σε επιπεδο πολιτειας να κλεισουν καφε , εστιατορια κτλ τα οποια ομως θα συνεχισουν να λειτουργουν μονο για παραγγελιες πακετο ή drive thru. Για την ωρα τα σουπερμαρκετ εχουν ξεμεινει απο χαρτια υγειας ( τι πρωτοτυπο ε? ) και καθαριστικα και οπου υπαρχει ανεφοδιασμος επεβαλλαν οριο ανα πελατη. Για την ωρα δεν εχουν μπει ουρες με συγκεκριμενο κοσμο ανα καταστημα, αλλα εφοσον τα μετρα δεν αποδοσουν και τα κρουσαμτα ανεβαινουν πολυ γρηγορα θεωρω οτι θα ειναι το επομενο βημα. Σε επιπεδο καθημερινοτητας οι επιχειρησεις δινουν το δικαιωμα στους εργαζομενους να δουλεψουν απο το σπιτι οπου αυτο απαιτειται βοηθωντας πολυ την κατασταση μιας και ενας μεγαλος αριθμος κοσμου πλεον δουλευει απο αποσταση. Γενικα ερχονται πολλα εμαιλ με ενημερωσεις και οδηγιες προς ολους, ενω υπαρχουν και τροποποιησεις σε εργασιακους χωρους με προσθηκη απαιτουμενων μεσων για εξτρα προσωπικη υγιεινη ( αντισηπτικα κτλ ). Μου κανει εντυπωση πως το καμαρι των "Γιανκηδων" το χρηματιστηριο, εχει δεχτει τετοιο πληγμα χανοντας το 1/3 της αξιας του σε ενα μηνα και δεν εχουν ξεκινησει οι μαζικες αυτοκτονιες.... Αυτο δειχνει οτι οντως εχουν παρει σοβαρα το θεμα του ιου.....

Σε γενικες γραμμες υπαρχει μια εγρηγορση καθως και τα τοπικα καναλια παιζουν καθε μερα το θεμα προσπαθοντας να κρατησουν το κοσμο ενημερο. Δυστυχως το ανατριχιαστικο παραδειγμα της Ιταλιας αποτελει το παραδειγμα προς αποφυγη ωστε ολοι να ειναι σε εγρηγορση...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στην Γαλλία πλέον για να πας σούπερ μάρκετ ή για να ξεμουδιασμα κοντά στο σπίτι σου θες αυτή την βεβαίωση:

IMG_20200317_102338.jpg


Οι γλυκατζηδες Γάλλοι εξαφανισαν απ'το σουπερμάρκετ ότι έχει ζάχαρη. Αντίθετα δεν ασχολήθηκαν με τα φρούτα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Γαλλία πλέον για να πας σούπερ μάρκετ ή για να ξεμουδιασμα κοντά στο σπίτι σου θες αυτή την βεβαίωση:

View attachment 301269

Οι γλυκατζηδες Γάλλοι εξαφανισαν απ'το σουπερμάρκετ ότι έχει ζάχαρη. Αντίθετα δεν ασχολήθηκαν με τα φρούτα!
Εχω θεία που την επόμενη των Υμιων είχε πάρει 30 κιλά ζάχαρη κι επειδή δε χωρούσαν ήρθε να μας αφήσει δύο πεντοκιλα κι εμάς, την εδιωξε η μανα μου με τις κλοτσιές.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τις δουλίτσες μου πάντως μπόρεσα και τις έκανα και στην τράπεζα και στην αστυνομία, το ταχυδρομείο και το δήμο, ενώ πολλές υπηρεσίες πλέον γίνονται ονλάιν, με διαδικασίες που μόλις επινοήθηκαν, ταχύτατοι οι Ισπανοί.
Τις δουλίτσες σου τις έκανες κατα τη διάρκεια της καραντίνας ή το Σάββατο; Έχω ένα ραντεβού για τις 24 του μήνα στο δημαρχείο και μπήκα τώρα και λέει ότι αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας και θα πρέπει να ξανακλείσουμε ραντεβού, χωρίς όμως να έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε τώρα, λόγω της κατάστασης. Δεδομένου ότι το εν λόγω ραντεβού το έκλεισα κανα δίμηνο πριν και ήταν η μόνη διαθέσιμη ημερομηνία, κλάφτα Χαράλαμπε.

Σε άλλα νέα, η κατάσταση στη Βαλένθια δε διαφέρει από τις υπόλοιπες ισπανικές περιοχές. Ψωμί έχουμε σε πλεονασμό, τζελ αντιβακτηριαδιακά δεν έχουμε, βασικά δεν έχουμε εδώ και κανα μήνα. Πολύς κόσμος ξεκίνησε να κυκλοφορεί με μάσκες και απορώ που τις βρήκαν, αφού η συνάδελφος που πήγε προ 2 εβδομάδων να πάρει για την οικογένεια στην Ιταλία, της είπαν από 5 φαρμακεία ότι δεν έχουνε και ότι δε θα βρει πουθενά. Στο σούπερμαρκετ, τουλάχιστον σε αυτό που πάω εγώ, τα σημεία αναμονής στην ουρά δεν είναι μαρκαρισμένα, αλλά εννοούνται και τηρούνται στο περίπου. Υπάρχει περιορισμένος χώρος και περιμένουμε στην ουρά έξω από το σούπερμαρκετ. Ένας βγαίνει, ένας μπαίνει. Μία γυναίκα περιμένει στην είσοδο και μας βάζει τζελ αντιβακτηριδιακό (αυτοί έχουν μάλλον) στα χέρια όταν μπαίνουμε, αλλά δε φοράει μάσκα. Σε άλλα καταστήματα, οι υπάλληλοι φοράνε. Στο καπνοπωλείο και σε κεμπαμπτζίδικα (γυράδικα) μπαίνει ένας-ένας.

Εδιτ: Α να πώ ότι έχει γίνει ολική αλλαγή καιρού, από εκεί που είχαμε 25αρια τον Φεβρουάριο και ήλιο για παραλία, από χτες βρέχει και έχει πέσει σχεδόν 10 βαθμούς η θερμοκρασία. Και σύμφωνα με την πρόγνωση, θα πάει όλος ο Μάρτιος έτσι. Μιλάμε είχα να χαρώ που βρέχει από τότε που ήμουν Θεσσαλονίκη και είχα εξεταστική και ο μόνος τρόπος να κλειστώ μέσα ήταν η βροχή.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τις δουλίτσες σου τις έκανες κατα τη διάρκεια της καραντίνας ή το Σάββατο; Έχω ένα ραντεβού για τις 24 του μήνα στο δημαρχείο και μπήκα τώρα και λέει ότι αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας και θα πρέπει να ξανακλείσουμε ραντεβού, χωρίς όμως να έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε τώρα, λόγω της κατάστασης. Δεδομένου ότι το εν λόγω ραντεβού το έκλεισα κανα δίμηνο πριν και ήταν η μόνη διαθέσιμη ημερομηνία, κλάφτα Χαράλαμπε.

Σε άλλα νέα, η κατάσταση στη Βαλένθια δε διαφέρει από τις υπόλοιπες ισπανικές περιοχές. Ψωμί έχουμε σε πλεονασμό, τζελ αντιβακτηριαδιακά δεν έχουμε, βασικά δεν έχουμε εδώ και κανα μήνα. Πολύς κόσμος ξεκίνησε να κυκλοφορεί με μάσκες και απορώ που τις βρήκαν, αφού η συνάδελφος που πήγε προ 2 εβδομάδων να πάρει για την οικογένεια στην Ιταλία, τις είπαν από 5 φαρμακεία ότι δεν έχουνε και ότι δε θα βρει πουθενά. Στο σούπερμαρκετ, τουλάχιστον σε αυτό που πάω εγώ, τα σημεία αναμονής στην ουρά δεν είναι μαρκαρισμένα, αλλά εννοούνται και τηρούνται στο περίπου. Υπάρχει περιορισμένος χώρος και περιμένουμε στην ουρά έξω από το σούπερμαρκετ. Ένας βγαίνει, ένας μπαίνει. Μία γυναίκα περιμένει στην είσοδο και μας βάζει τζελ αντιβακτηριδιακό (αυτοί έχουν μάλλον) στα χέρια όταν μπαίνουμε, αλλά δε φοράει μάσκα. Σε άλλα καταστήματα, οι υπάλληλοι φοράνε. Στο καπνοπωλείο και σε κεμπαμπτζίδικα (γυράδικα) μπαίνει ένας-ένας.
Συνεχίζω να τις κάνω, για επείγουσες υποθέσεις επιτρέπεται. Δυστυχώς κάποιες δε θα γίνουν, αλλά τουλάχιστον κάπως θα έχω προχωρήσει.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τις δουλίτσες σου τις έκανες κατα τη διάρκεια της καραντίνας ή το Σάββατο; Έχω ένα ραντεβού για τις 24 του μήνα στο δημαρχείο και μπήκα τώρα και λέει ότι αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας και θα πρέπει να ξανακλείσουμε ραντεβού, χωρίς όμως να έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε τώρα, λόγω της κατάστασης. Δεδομένου ότι το εν λόγω ραντεβού το έκλεισα κανα δίμηνο πριν και ήταν η μόνη διαθέσιμη ημερομηνία, κλάφτα Χαράλαμπε.

Σε άλλα νέα, η κατάσταση στη Βαλένθια δε διαφέρει από τις υπόλοιπες ισπανικές περιοχές. Ψωμί έχουμε σε πλεονασμό, τζελ αντιβακτηριαδιακά δεν έχουμε, βασικά δεν έχουμε εδώ και κανα μήνα. Πολύς κόσμος ξεκίνησε να κυκλοφορεί με μάσκες και απορώ που τις βρήκαν, αφού η συνάδελφος που πήγε προ 2 εβδομάδων να πάρει για την οικογένεια στην Ιταλία, τις είπαν από 5 φαρμακεία ότι δεν έχουνε και ότι δε θα βρει πουθενά. Στο σούπερμαρκετ, τουλάχιστον σε αυτό που πάω εγώ, τα σημεία αναμονής στην ουρά δεν είναι μαρκαρισμένα, αλλά εννοούνται και τηρούνται στο περίπου. Υπάρχει περιορισμένος χώρος και περιμένουμε στην ουρά έξω από το σούπερμαρκετ. Ένας βγαίνει, ένας μπαίνει. Μία γυναίκα περιμένει στην είσοδο και μας βάζει τζελ αντιβακτηριδιακό (αυτοί έχουν μάλλον) στα χέρια όταν μπαίνουμε, αλλά δε φοράει μάσκα. Σε άλλα καταστήματα, οι υπάλληλοι φοράνε. Στο καπνοπωλείο και σε κεμπαμπτζίδικα (γυράδικα) μπαίνει ένας-ένας.
Λίγο οφ τοπικ αλλά επειδή είπες δημαρχείο....και δουλεύω στο δήμο Θεσσαλονίκης που πλέον εχουμε βάλει τη δημοτική αστυνομία μαντροσκυλα με μάσκες κ γάντια στην κεντρική είσοδο και δεν περνάει κανείς αν δεν επείγει το θέμα του...ήρθε το πρωί παππούς 85+ να πληρώσει μια κλήση του γιου του για παρκαρισμα!!! Μόνο ο ίδιος ο δήμαρχος δεν κατεβηκε να τον κράξει....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Α, να πω οτι οι Fallas που κανονικά θα ήταν στο πηκ τους αυτές τις μέρες και αναβλήθηκαν, απέκτησαν νέα ημερομηνία 15-19 Ιουλίου. Ζέστη και πυροτεχνήματα όλη μέρα, εφιαλτικό σενάριο αλλά τι να κάνεις. Στο δημαρχείο κάνανε την κρεμά (κάψιμο της Φάγιας τους, σόρρυ, με κουράζει η συνεχής εναλλαγή από λατινικά σε ελληνικά) χθες, χωρίς κόσμο.

Κάτι άλλο, διάβασα ότι ο Σάντσεθ έθεσε τις υπηρεσίες της ιδιωτικής υγείας στη δημόσια. Καιρός ήταν.
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.504
Το κρατίδιο όπου και μένω ,Βόρειας Ρηνανίας Βεστφαλίας είναι αυτό που έχει τα περισσότερα κρούσματα καθώς και θανάτους στην Γερμανία.

Παρ όλα αυτά το ράδιο Κολωνια της πόλης ,ευκαιρία του καλοκαιρινού καιρού προτρέπει απ τα ηχεία του τον κόσμο ν απολαύσει την άνοιξη και την λιακάδα ,βγαίνοντας περίπατο και στην αγορά.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α, να πω οτι οι Fallas που κανονικά θα ήταν στο πηκ τους αυτές τις μέρες και αναβλήθηκαν, απέκτησαν νέα ημερομηνία 15-19 Ιουλίου. Ζέστη και πυροτεχνήματα όλη μέρα, εφιαλτικό σενάριο αλλά τι να κάνεις. Στο δημαρχείο κάνανε την κρεμά (κάψιμο της Φάγιας τους, σόρρυ, με κουράζει η συνεχής εναλλαγή από λατινικά σε ελληνικά) χθες, χωρίς κόσμο.

Κάτι άλλο, διάβασα ότι ο Σάντσεθ έθεσε τις υπηρεσίες της ιδιωτικής υγείας στη δημόσια. Καιρός ήταν.
Καλησπέρα σε όλους.

Ας κάνω κι εγώ μια ανταπόκριση από το οικονομικό κέντρο της Γερμανίας, τη Φρανκφούρτη. Εδώ όπως λέτε χαρακτηριστικά, "πέταγαν χαρταετό" για αρκετό καιρό. Κάτι το είμαστε πιο πειθαρχημένοι από τους άλλους, κάτι έχουμε περισσότερες κλίνες, υπήρχε ένας εφησυχασμός. Από αρχές του μήνα άρχισαν τα όργανα με τις ακυρώσεις μεγάλων εκδηλώσεων. Χθες, η Άνγκελα ανακοίνωσε νέα μέτρα που οδηγούν σιγά σιγά στο lockdown της χώρας. Κλειστά θέατρα, μπαρς, κινηματογράφοι, μουσεία, όπερες, μετρημένοι στα εστιατόρια ώστε να τηρούνται αποστάσεις.
Οι περισσότεροι είναι ήδη σε κατάσταση home office όσον αφορά στη δουλειά, ενώ λεωφορεία και s-bahn/u-bahn κινούνται με τρεις επιβάτες ανά βαγόνι.

Το εντυπωσιακό είναι πως, σε ό,τι αφορά στις επιδρομές στα σούπερ μάρκετς κινούνται όπως οι άλλοι. Άδεια τα ράφια με χαρτιά υγείας, ζυμαρικά, ρύζι, κονσέρβες, δε συζητώ για αντισηπτικά, έχουν εξαφανισθεί καιρό τώρα. Έχουν κάνει την εμφάνισή τους στο ίντερνετ και κάτι ωραία βιντεάκια με μάχες για χαρτί υγείας.

Εκεί που τις προηγούμενες μέρες είχε και καλοκαιρία και ξεμύτισαν στις καφετέριες, από σήμερα, νέκρα. Νομίζω πως θα πάνε σιγά σιγά και σε απαγόρευση εξόδου / εισόδου στη χώρα, τα αεροπλάνα είναι έτσι κι αλλιώς καθηλωμένα στο μεγαλύτερο μέρος τους, με Αυστρία, Ελβετία, Γαλλία έχουν ήδη κλείσει τα σύνορα.

Οψόμεθα, είναι κάτι καινούργιο για όλους.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εδω στην Βρετανία περιληπτικά:
http://www.tokoulouri.com/opinions/den_mporis/Το ΣΚ δεν μπορούσα να βρω τραπέζι σε εστιατόριο γιατί ήταν γεμάτα όπως και οι παμπ. Τα χαρτιά υγείας και μαντηλάκια άφαντα, όπως παντού. Από το ΣΚ βλέπω αυξημένο κόσμο στον δρόμο να κάνει τζόκιν, ίσως γιατί καλός τρόπος να ξεδώσεις, αν δεν πλησιάζεις κοντά σε άλλους, όπως είπε κι ο Μπόρις. Για σήμερα δεν έχω εικόνα ακόμα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και νοτια της Στουτγαρδης οπως τα ειπανε παραπανω...
το μονο διαφορετικο οτι χθες βρηκα χαρτι υγειας και αντισηπτικο gel
δυστυχως η δουλεια παει κατα διαολου, εργασια απο το σπιτι δεν γινεται, και αναγκαστικα απο βδομαδα καθομαι σπιτι με μια βδομαδα αδεια
ευτυχως που ειχα υπολοιπο απο το 2019
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.431
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom